Angielski na Ukrainie – gdzie na Ukrainie dogadamy się po angielsku?

Angielski na Ukrainie – czy wystarczy?

angielski na ukrainie
Bez języka angielskiego można spokojnie żyć na Ukrainie – na minimalnej pensji – głosił slogan jednej z kampanii promującej na Ukrainie język angielski. fot.sostav.ua

Odpowiedź na pytanie czy angielski na Ukrainie będzie przydatny można w zasadzie streścić do jednego zdania: raczej nie będzie przydatny, ponieważ angielski na Ukrainie nie jest wciąż językiem popularnym. Mało popularny nie oznacza jednak nie występujący wcale. Mimo wszystko, na Ukrainie podobnie jak w innych krajach na wschód od naszych granic lingua franca (język uniwersalny) stanowi język rosyjski oraz w przypadku Ukrainy także język ukraiński. Jadąc na Ukrainę warto więc poznać kilka nowych słówek albo nauczyć się alfabetu. To ostatnie może się przydać!

Angielski na Ukrainie może oczywiście stanowić język komunikacji w pewnych sytuacjach, na przykład w restauracji, luksusowym sklepie czy hotelu, ale są to sytuacje mniej spotykane na Ukrainie. Angielski na Ukrainie jest za to coraz popularniejszy wśród ukraińskiej młodzieży oraz osób wykształconych, ponieważ poza funkcją komunikacyjną, pełni on pewnego rodzaju symbol nowoczesności, nawiązywania do Zachodu, bycia trendy i na czasie.

Ukraińcy lubią się więc chwalić swoją znajomością języka angielskiego, nawet jeżeli nie jest ona na wysokim poziomie. Należy to uszanować, docenić i po prostu się dostosować, a jeżeli komunikacja zacznie być utrudniona, zaproponować kulturalnie przejście na inny język dogodny dla obu stron.

Angielski na Ukrainie nie będzie więc bardzo przydatny. Jakim w takim razie językiem najlepiej posługiwać się na Ukrainie i na co trzeba się przygotować? Przeczytacie w dalszej części artykułu.

Gdzie ukraiński, a gdzie rosyjski na Ukrainie?

angielski na ukrainie
Obecność języka ukraińskiego i rosyjskiego na Ukrainie przypomina spleciony węzeł, który na pozór wydaje się być nierozerwalny, ale którego końce wiodą do innych obszarów kulturowych i światopoglądowych. fot.language-policy.info

W wielkim uproszczeniu Ukraina jest podzielona językowo na język ukraiński, który dominuje na zachodzie oraz południowym zachodzie Ukrainy oraz język rosyjski, który obecny jest głównie na wschodzie oraz na środkowo-południowej Ukrainie. Podział oczywiście nie przebiega jednolicie. Taki stan rzeczy sprawia, że wielu Ukraińców włada dwoma językami i jest silnie świadoma różnić między tymi językami. Z takiego podziału wynika wiele konsekwencji zarówno politycznych jak i obyczajowych na Ukrainie.

Sprawa wyboru języka stała się pewnego rodzaju deklaracją poglądów wśród społeczeństwa ukraińskiego. Nie należy jednak interpretować tego dosłownie. Zdarza się bowiem, że rosyjskojęzyczni Ukraińcy popierają silnie ukraińskie dążenia do samostanowienia, a ukraińskojęzyczni Ukraińcy czują się bliżej związani z Rosją. W przeważającej części decydują zwykłe względy użyteczności i powszechności danego języka w środowisku.

Nie będę w tym miejscu roztrząsał szczegółowych aspektów językowych na Ukrainie. To blog turystyczny, a nie polityczny. To temat na osobny artykuł. Dla osób podróżujących na Ukrainę, najważniejsza jest świadomość występowania w powszechnym użyciu zarówno ukraińskiego jak i rosyjskiego.

Angielski, ukraiński, rosyjski czy polski we Lwowie?

angielski na ukrainie
Ukraiński język, którego święto narodowe przypada na Ukrainie 21 lutego, jest dla Ukraińców silnym elementem budowania swojej tożsamości. Ukraiński język to nasz duch, nasza dusza, nasza pieśń. Oleg Gonczar – podaje napis na tle jarzębiny.

Wybierając się do Lwowa znajomość angielskiego, ukraińskiego lub rosyjskiego jest nieobowiązkowa i mało przydatna. Wyjątek stanowi znajomość alfabetu, przydatna czasami w czytaniu rozkładów, komunikatów i kart menu w restauracjach. Miejscowi Ukraińcy dość dobrze rozumieją język polski, a w dobrych restauracjach, sklepach i hotelach znają również podstawy angielskiego. W języku polskim rekomenduję komunikować się z Ukraińcami począwszy od granicy, aż do Lwowa. Unikniemy w ten sposób nieporozumień, a i my powinniśmy poczuć się bardziej komfortowo.

Jeżeli wystąpią sytuacje zupełnego niezrozumienia, to zalecam korzystać z angielskiego w hotelach, sklepach i restauracjach, natomiast będąc w trasie lub małej miejscowości, w pierwszej kolejności z ukraińskiego (jeżeli znamy, podstawy nie są trudne, to zresztą bardzo ładny język), a w ostateczności z rosyjskiego.

Z reguły sytuacje nieporozumienia występują bardzo rzadko, a język polski wystarczy nam w zupełności do zakomunikowania naszych codziennych potrzeb. Ukraiński i polski są językami mającymi pewien zasób wspólnych słów, i chociaż początki mogą wydawać się trudne w zrozumieniu, to z biegiem czasu będzie nam coraz łatwiej zrozumieć ukraiński.

Angielski na Ukrainie w dużych miastach i miejscach publicznych

Angielski na Ukrainie najłatwiej spotkać w dużych miastach lub miejscach turystycznych. Chociaż i tutaj można się łatwo przeliczyć. Nie oczekujmy powszechnej znajomości angielskiego na Ukrainie w miejscach publicznych takich jak kasy dworcowe, autobusowe, posterunki policji, a nawet punkty informacji turystycznej(!). Zawsze istnieje cień szansy na znalezienie kogoś, kto po angielsku będzie coś rozumiał, nie są to jednak częste przypadki.

angielski na ukrainie
Jadąc na Ukrainę, warto poznać podstawy alfabetu. Czasami się przydaje. fot.shop.amelica.com

W dużych miastach takich jak Kijów czy Charków, albo turystycznych jak Lwów lub Odessa łatwiej napotkać Ukraińców władających językiem angielskim. Dość interesująca sytuacja występuje w Kijowie, gdzie na własne uszy możemy przekonać się, że w powszechnym użyciu występuje zarówno ukraiński jak i rosyjski. W Kijowie wydaje się przeważać ten ostatni.

Angielski w Kijowie może się przydać w lepszych restauracjach, sklepach i hotelach. Obsługa w tych miejscach zna chociaż w podstawowym stopniu język angielski. Niektórzy sprzedawcy pamiątek znają kilka słów po angielsku. Na kijowskiej ulicy polecam jednak posługiwać się rosyjskim. Dla bardziej zaawansowanych, ukraińskim lub rosyjskim zależnie od preferencji naszego rozmówcy.

Angielski na Ukrainie jest wciąż mało popularnym językiem, dlatego przed wyjazdem na Ukrainę, warto nauczyć się kilku przydatnych zwrotów lub poznać alfabet. Szczególnie to ostatnie może się nam przydać w trakcie czytania rozkładu jazdy, tablic informacyjnych lub opisów produktów w sklepie. Jeżeli nie znacie ani ukraińskiego, ani rosyjskiego, ani nie znacie nawet litery  alfabetu, a do wyjazdu zaledwie kilka dni… to spokojna głowa. Poradzicie sobie, wystarczą dobre chęci i otwarta głowa!

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.