Aroma Kava – jak smakuje kawa w ukraińskim Starbucksie?

Kawa na Ukrainie – gdzie napić się dobrej kawy

aroma kava lwów
Aroma Kava przy Kościele Jezuitów we Lwowie. Już bardzo późną porą 🙂 fot.własna

Kultura picia kawy na Ukrainie ma się zaskakująco dobrze. W ostatnich kilku latach Ukrainę ogarnęło kawowe szaleństwo. Kawę piją tutaj zarówno młodzi jak i starsi Ukraińcy. Kawę uwielbiają też turyści, a jej ceny zachęcają do odkrywania nowych smaków i aromatycznych mieszanek. Chociaż obecność kawy we Lwowie nie robi już na nikim wrażenia (kawiarniane tradycje sięgają przecież we Lwowie czasów Austro-Węgier i czerpią z wzorców wiedeńskich), to obecność kawy w pozostałych ukraińskich miastach pozytywnie zaskakuje.

W Kijowie napijemy się ulubionej kawy w niemal każdym miejscu. Kawa popularna jest również w Odessie, Czerniowcach czy nawet mniejszym Użhorodzie – stolicy województwa zakarpackiego. I nie chodzi tutaj wcale o wypierdziane kawiarnie, pamiętające jeszcze czasy Franciszka Józefa I, ale proste, świeże lokale, serwujące szybką i smaczną kawę. Jednym z takich miejsc na Ukrainie jest Aroma Kava. Nazywana przez mnie pieszczotliwie: małym ukraińskim Starbucksem 😉

Wskazówka: uwaga, do kijowskiego metra nie wchodzimy z napojami 😉 ale dla chcącego nic trudnego. Czasami udaje mi się przemycić kubeczek chłodnego kwasu chlebowego. Przeczytaj Ukraiński kwas chlebowy, który warto kupić i spróbować?

Aroma Kava – ukraińska sieć z bardzo dobrą kawą

aroma kava lviv
Kubek Raf-Kawy oraz przekąska na słono z tzw. kurkoju czyli kurczakiem 🙂 W tle na tablicy ceny kawy. fot.własna

Aroma Kava to sieć kawiarni sprzedająca kawę w całej Ukrainie. Zazwyczaj są to przestronne lokale, w których usiądziemy i spokojnie wypijemy kawę. Bywają też punkty Aroma Kava serwujące kawę wyłącznie z soboju (na wynos). Takie jak dla przykładu przy Pałacu Potockich we Lwowie lub przy Majdanie w Kijowie. Niezależnie od kawiarni, którą wybierzemy, jakość i smak kawy w Aroma Kava jest zawsze tak samo dobry.

I chociaż kawosz ze mnie żaden, a picie ukraińskiej wódki idzie mi o wiele lepiej, to ilekroć zapraszam kogoś na kawę do Aroma Kava, to zawsze słyszę pozytywne opinie. Ja dzięki tej ukraińskiej sieci odkryłem także i swoją ulubioną kawę, o nazwie: raf-cafe (raf-kawa). Ta ciekawa kawa przypadła mi szczególnie do gustu. Serwowana jest także w innych sieciach na Ukrainie. Zawiera syrop z orzeszków ziemnych i w smaku jest słodka, ale jest lekka i polecam Wam dać jej szansę. Szczególnie, że tego rodzaju kawy nie spotkałem w Polsce. Może znacie jej polski odpowiednik? Jeżeli tak, to zostawcie komentarz 🙂

Aroma Kava oferuje kilkanaście rodzajów kaw, w tym najbardziej klasyczne: espresso, latte oraz cappuccino. Każdą kawę można zamówić w trzech pojemnościach i wziąć ze sobą. Ponadto, w lokalach znajdziemy zawsze świeże kanapki, słodkości, a także wypieki na słono. Można więc tutaj wpaść na szybkie śniadanie, albo… na późną kolację 🙂 Niektóre z lokali są bowiem otwarte całą dobę. Aroma Kava ma też własny program lojalnościowy, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację i pokazać swój kod sprzedawcy. Lokale łatwo rozpoznamy po wyróżniających się kolorach: błękitnym i pomarańczowym. Obsługa jest uprzejma, kawa smaczna, towar świeży, a ceny przystępne. Kawa podawana jest szybko, a wszystko bez zbędnej kurtuazji. Lubię tutaj przychodzić. Do zobaczenia na Ukrainie.

Wskazówka: lokalizację punktów Aroma Kava sprawdzisz na oficjalnej stronie aromakava.ua/en/

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.