Odessa nad Morzem Czarnym – najciekawsze atrakcje w Odessie

atrakcje w odessie

Atrakcje w Odessie – Odessa, jedyne takie miasto na Ukrainie

atrakcje w odessie
Hotele w Odessie trzymają wysoki poziom. Do tego zachęcają przystępną ceną. Na wielkie okazje jednak nie ma co liczyć. Szczególnie w Arkadii. fot.ok-odessa.com

Odessa to miasto odkrywające wciąż nowe twarze. Atrakcje w Odessie oraz atmosfera miasta zaskakują turystów na każdym kroku. Szczególnie tych, którzy na południe Ukrainy zawitają pierwszy raz. Dzieje miasta są wręcz romantyczne. Od małej twierdzy, poprzez rozrastające się miasto portowe z klimatem jak z kryminałów. Morze Czarne zapewniało Odessie wolny, ale stabilny rozwój, chociaż nie brakowało okresów, w których turyści zapominali o tym mieście na parę dobrych lat. Wraz z pomarańczową rewolucją Odessa ponownie rozkwitła by stać się luksusowym i nowoczesnym kurortem na Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Odessa kojarzy się nam współcześnie z kurortem turystycznym, słońcem, plażą, drinkami, ukraińskim winem i dobrym jedzeniem. Dawniej wyglądała ona jednak mniej kolorowo. Odessa była miejscem podziemnego życia, pełnego przestępców, różnej maści watażków (ватажка) i worów na zakonie (Вор в законе) 🙂 Jak każde miasto portowe przyciągało wielobarwnych ludzi z całego świata, także i z Polski.

Atrakcje w Odessie – Odessa nie zawsze była kolorowym miastem

atrakcje w odessie
Pomnik carycy Katarzyny II w Odessie. Ma swoich zwolenników i przeciwników wśród mieszkańców Odessy. fot.ukrssr.com.ua

Ciemne oblicze Odessy odbiło się na atmosferze i powszechnej opinii na temat tego miasta. Często można usłyszeć, że Odessa to miasto niebezpieczne i pełne kieszonkowców, co oczywiście nie jest do końca prawdą. Na szczęście oprócz przestępców, Odessa przyciągała także wielu przedsiębiorców, artystów, malarzy i pisarzy – w tym polskich. W XIX w. Odessę odwiedzili między innymi Mickiewicz, Kraszewski, Słowacki, Sienkiewicz, Moniuszko, a także wielu innych zasłużonych dla polskiej kultury osób. Niektórzy z nich byli tu dobrowolnie, inni na zesłaniu. Polscy pisarze pozostawili w swoich dziełach wspomnienia o Odessie. Są to interesujące relacje, z którymi warto się bliżej zapoznać.

Odessa to także świadek krwawych wydarzeń w historii. W latach 20-tych, po rewolucji bolszewickiej, Odessa była miastem zaniedbanym, brudnym i szarym. Kolejne lata nie przyniosły wytchnienia jej mieszkańcom. Miasto bohatersko i heroicznie broniło się przez 73 dni przed niemieckim i rumuńskim najazdem podczas II wojny światowej. Jednostki sowieckie zmuszone były ewakuować się na Krym. Do 1944 r. Odessa była pod okupacją rumuńską i nazywała się Antonescu. Okupacja Odessy nie trwała jednak długo. W kwietniu 1944 r. Odessa została odbita z rąk niemiecko-rumuńskich przez armię sowiecką i znalazła się w granicach radzieckiej Ukrainy.

Podczas wydarzeń Euromajdanu w maju 2014 r. w mieście (Plac Grecki) doszło do zamieszek, podczas których zginęło 48 osób (przeciwnicy Euromajdanu). Każde z wydarzeń z dziejów Odessy pozostawiło swój ślad w przestrzeni i atmosferze tego miasta. Warto na chwilę zabawić się w antropologa lub historyka i ich poszukać.

Atrakcje w Odessie – Odessa dawniej i współcześnie

atrakcje w odessie
To nie Kalifornia, tylko Arkadia w Odessie. fot.tamtour.com.ua

Odessa jest miastem dużym w porównaniu do innych miast Ukrainy (trzecie co do wielkości, kiedyś było to czwarte co do wielkości w dawnym Imperium Rosyjskim), ale porównując je na przykład z Kijowem czy ze Lwowem, niezbyt wiekowym, bo stojącym dopiero od ponad 200 lat. Odessa została założona pod koniec XIX w. z inicjatywy między innymi rosyjskiej carycy Katarzyny II Wielkiej.

Zabudowa Odessy zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miast Ukrainy. Miasto posiada bogatą zabudowę (dużo neobaroku) i wspaniały nadmorski klimat. Odessa została zaprojektowana przez włoskich i francuskich urbanistów. Należy podkreślić, że olbrzymia ilość budynków w Odessie została zaprojektowana przez polskich architektów. Byli to między innymi Leon Włodek, Feliks Gąsiorowski, Cezary Zieliński, Julian Sieradzki czy Jan Żukowski.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Atrakcje w Odessie – czy Odessa jest nadal popularna wśród Polaków?

atrakcje w odessie
Pomnik Richelieu w Odessie był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii miasta. fot.vk.me

Wydaje się, że Odessa cieszyła się kiedyś większą popularnością wśród polskich turystów niż obecnie. Jednak miasto stopniowo odbudowuje swoją turystyczną pozycję. Zdania na temat spędzania wakacji w Odessie są jednak podzielone wśród Polaków. Dla jednych plaże są za małe a turystów za dużo, inni chwalą sobie niskie ceny, piękne plaże poza miastem i nocne życie w Odessie.

Jak zwykle Ukraina wzbudza wśród Polaków więcej kontrowersji niż jakiekolwiek inne państwo na świecie 🙂 Należy pamiętać, że dla niektórych wyjazd do Odessy był pierwszym wyjazdem na Ukrainę, stąd być może te skrajne opinie. Nie kierujcie się także opiniami w internecie, że Odessa to niebezpieczne miasto, w którym każda osoba w komunikacji publicznej chce ukraść wasz portfel 🙂 Odessa to jedna wielka przygoda, wolność, ukraińskie wino, świeże małże, ryby i dobra zabawa do białego rana. Zapraszam was do Odessy!

Atrakcje w Odessie – najciekawsze atrakcje w Odessie

Dworzec Główny w Odessie (Одеський залізничний вокзал)

atrakcje w odessie
Najlepsza wizytówka dla przyjezdnych. Dworzec Główny w Odessie. fot.culturemeter.od.ua

Sam dworzec jest idealnym zaproszeniem dla turystów odwiedzających Odessę. Majestatyczny, wyłożony granitem, ze szklaną kopułą, bardziej przypomina pałac, niż obiekt użyteczności publicznej. Wybudowany został w 1884 r. a za jego projekt odpowiadał architekt włoskiego pochodzenia. Wysadzony w trakcie II Wojny Światowej został odbudowany po wojnie na początku lat 50-tych. Utrzymany w stylu neoklasycznym. Interesujący jest także znajdujący się obok plac Przydworcowy.

Schody Potiomkinowskie (Потьомкінські сходи)

atrakcje w odessie
Lepiej wspiąć się po schodach potiomkinowskich. Można też wjechać. fot.ukraine-is.com

Schody w Odessie to na pewno najpopularniejsza atrakcja w mieście. Pamiętane z różnych filmów stały się wizytówką Odessy. Tutaj nakręcono słynną scenę z filmu Pancernik Potiomkin Siergieja Eisentsteina. Polacy mogą je lepiej kojarzyć z komedii Juliusza Machulskiego Deja vu z Jerzym Stuhrem z roli głównej. Warto wspiąć się po 192 stopniach, gdyż wtedy wydają się wyjątkowo monumentalne. Wznoszą się od portu do bulwaru nadmorskiego, gdzie stoi pomnik księcia Richelieu. Richelieu była gubernatorem Odessy, a jego działalność pozostawiło w mieście nieco francuskiego stylu. Jeżeli ktoś ma trudności z wejściem może skorzystać z kolejki. Odeski funikuler otwarty w 1904 r. był pierwszą kolejką na Ukrainie. Ale… wspinanie się po tych schodach to po prostu przyjemność!

Port w Odessie (Оде́ський морськи́й порт)

atrakcje w odessie
Budynek portu w Odessie przyciąga wzrok. W tle Hotel Odessa. fot.dumskaya.net

Odessa jest miastem portowym, więc trudno nie odmówić sobie spaceru do odeskiego portu. Port ładnie prezentuje się i od strony lądu i schodów potiomkinowskich. Interesujące, że gdyby nie zacumowane statki, to trudno by było dopatrzyć się cech typowego portu. Futurystyczna budowla zupełnie nie przypomina budynku portowego. Za nią znajduje się słynny budynek hotelu Odessa. W środku znajdziemy strefę bezcłową Porto-Franco. Zawijają tutaj statki handlowe oraz pasażerskie.

Teatr Opery i Baletu w Odessie (Одеський національний академічний театр опери та балету)

atrakcje w odessie
Kolejna wizytówka Odessy. Teatr Opery i Baletu w Odessie został zaprojektowany przez biuro Fellner i Helmer. fot.pizzatravel.com.ua

Jeden z najpiękniejszych budynków w Odessie, utrzymany w stylu neobarokowym. To druga najpopularniejsza wizytówka Odessy. Pierwszy Teatr w tym miejscu zbudowano w 1810 roku, ale do początku XX wieku budynek zdążył spłonąć aż dwa razy. Współczesną budowlę zaprojektowała słynna pracownia Ferdynand Fellner i Hermann Helmer. Zaprojektowali oni na przykład Kasyno Szlacheckie we Lwowie. Wnętrze teatru zdobią ornamenty w stylu rokoko, a akustyka obiektu stoi na najwyższym poziomie. Opera w Odessie oferuje bogaty program operowy i baletowy. Warto się tutaj wybrać przynajmniej na jedną sztukę 🙂 Strona oficjalna Teatru i Opery w Odessie pod tym adresem.

Pałac Woroncowów w Odessie (Воронцовський палац)

atrakcje w odessie
Kolumnada przy Pałacu Woroncowa. fot.topnews.odessa.ua

Ta charakterystyczna budowla z kolumnadą przyciąga uwagę każdego turysty. Pałac Woroncowów został zaprojektowany przez włoskiego architekta Francesco Boffo, dla gubernatora Odessy Michaiła Woroncowa. Warto zapamiętać szczególnie imię Francesco Boffo, ponieważ zaprojektował on także schody potiomkinowskie. Pałac pełnił przez kilkadziesiąt lat wiele funkcji. Był między innymi siedzibą bolszewickich rad robotniczych, klubem szachowym, a potem pałacem pionierów 🙂

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Pasaż Mendelewicza w Odessie (Пасаж Менделевича)

atrakcje w odessie
Warto tutaj zajrzeć dla neobarokowego wnętrza. Pasaż w Odessie. fot.yandex.net

Pasaż Mendelewicza w Odessie to jedno z najciekawszych miejsc w mieście. Budynek znajduje się na skrzyżowaniu ul. Przemienienia (Преображенська) z główną ulicą w Odessie ul. Deribasowską (Дериба́сівська). Inicjatorem powstania tego budynku był przedsiębiorca Mojżesz Mendelewicz – dawny właściciel terenu na którym znajduje się obecny budynek. Na jego budową czuwał polski architekt Leon Włodek. Budynek był połączeniem domu towarowego oraz hotelu. Na parterze znajdowały się sklepy oraz usługi, natomiast pozostałą część budynku zajmował hotel oraz mieszkania. Współcześnie z ulicy prowadzi wejście do Pasażu, w którym zlokalizowano kilkanaście sklepów. Warto tutaj przyjść jednak dla architektury. Neobarokowe wnętrze Pasażu z przeszklonym dachem robi wrażenie.

Latarnia Morska Woroncowa w Odessie (Воронцовський маяк)

atrakcje w odessie
Zachodzące słońce nad Morzem Czarnym. Latarnia Morska w Odessie. fot.meteoprog.ua

Czym byłoby miasto portowe bez latarni morskiej. Odessa także posiada swoją własną latarnię, która wskazuje drogę do portu. Została nazwana latarnią Woroncowa na część dawnego gubernatora Odessy – Michaiła Woroncowa. We wrześniu 1941 r. podczas wycofywania się wojsk sowieckich latarnia w Odessie została wysadzona w powietrze. Jej współczesna wersja powstała w połowie lat 5o-tych XX w. w stoczni w Kronsztadzie (Rosja, Zatoka Fińska) i mierzy 26 metrów wysokości. Latarnia świeci na odległość 15 mil morskich czyli niecałych 28 km.

Arkadia w Odessie – dzielnica i plaża (Аркадія)

atrakcje w odessie
Luksusowe hotele i najlepsze restauracje. To znajdziemy w dzielnicy Arkadia w Odessie. fot.odessa.travel

Arkadia to dzielnica, w której często zaczynają się i kończą odeskie imprezy. Znajdują się tu modne bary i restauracje, oraz co najważniejsze toczy się tu nocne życie. Często organizowane są w tej dzielnicy koncerty znanych grup muzycznych. Mnóstwo świateł, głośnej muzyki i zazwyczaj bardzo dobrego jedzenia. Rekomenduję odwiedzić znajdujący się w tej dzielnicy Park Arkadia.

Atrakcje w Odessie – to nie wszystkie atrakcje w Odessie

Odessa oferuje o wiele więcej niż te kilka wymienionych wyżej miejsc. Do zobaczenia jest jeszcze piękna architektura mieszkalna (Hotel Bristol, Hotel Londyński, Pałac Beliny-Brzozowskiego), a także Plac Grecki z Budynkiem Majurowa, Synagoga w Odessie, Targ spożywczy Pryzow, ulica Deribasowska oraz ulica Puszkinska i wiele muzeów. Niech ten artykuł będzie tylko przedsmakiem do kolejnych ciekawostek o Odessie. Więcej na temat Odessy już wkrótce. Do zobaczenia w Odessie, może na kawie z widokiem na Morze Czarne?

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

    1. Cześć Berni. Zależy od tego jak sobie potrafisz zorganizować czas, dla mnie warto pojechać w każde miejsce zimą i to dotyczy nie tylko Ukrainy. Zima jest na przykład piękna w Pradze, a w Budapeszcie ma ciekawe oblicze ze względu na termy. Odessy jeszcze nie widziałem w zimie, ale wydaje się, że lepiej spędzisz tę porę roku na przykład w Karpatach Wschodnich (szczególnie jeżeli jeździsz na nartach) lub większych miastach, takich jak Lwów czy Kijów. Odessa ma największy potencjał gdy jest ciepło.

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):