Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Bankomaty i banki na Ukrainie – mało znane i potrafią zdezorientować

Wypłata z bankomatu na Ukrainie, to dla jednych temat łatwy, a dla innych nie tak oczywisty. Czy wypłata z bankomatów na Ukrainie jest bezpieczna? Jakie bankomaty na Ukrainie wybrać, żeby uniknąć prowizji? Czy opłaca się używać karty płatniczej na Ukrainie? Przyjazd na Ukrainę może na początku dezorientować w tym temacie. Większość ukraińskich banków jest u nas nieznana. Niezależnie od rodzaju Twojego banku, przydadzą Ci się poniższe wskazówki.

Bankomaty na Ukrainie – co wpływa na wysokość prowizji

banki na ukrainie
Oszczadbank jest jednym z trzech największych banków Ukrainy. Ukraina jest jednym udziałowcem tego banku. Oszczadbank nie pobiera prowizji za wypłatę z bankomatu. fot. economics.unian.net

Wypłacanie z bankomatu na Ukrainie nie różni się od wypłaty z innych krajów na świecie. Korzystając z bankomatu na Ukrainie należy wziąć pod uwagę trzy główne czynniki: przewalutowanie, prowizję za przewalutowanie oraz opłatę za korzystanie z bankomatu ukraińskiego. Brzmi skomplikowanie, ale tylko na początku.

Bankomaty na Ukrainie i przewalutowanie do hrywny

Wypłacając pieniądze z bankomatu na Ukrainie powinniśmy być zawsze przygotowani na przewalutowanie. Koszt przewalutowania generuje tzw. spread. Nie da się tego ominąć, chyba, że posiadamy kartę i konto walutowe w hrywnach. Z tego co wiem, w Polsce żaden bank nie oferuje prowadzenia konta w hrywnach i karty walutowej w hrywnach 🙂

bankomaty na ukrainie
Obecny na Ukrainie OTP Bank, to tak na prawdę bank węgierski. fot. img.wall-street.ro

Dobrym pomysłem, może być korzystanie na Ukrainie z karty walutowej w dolarach. Korzystając z takiej karty, spotka nas wyłącznie jedno przewalutowanie: z dolara na hrywnę. Mało kto wie, że w przypadku kont złotówkowych, zachodzi tak na prawdę podwójne przewalutowanie w przypadku korzystania z bankomatów na Ukrainie. Ze złotówki na dolara, a potem z dolara na hrywnę. Dzieje się tak, ponieważ dolar jest walutą obrachunkową banków ukraińskich i używany jest w transakcjach międzybankowych. Wiedziałeś o tym? Ah… ten dolar i ten Wschód, nierozłączna para 🙂

Bankomaty na Ukrainie – kiedy naliczają nam prowizję

Drugi koszt związany z wypłatą z bankomatu na Ukrainie, to prowizja naszego banku za opisywane już przewalutowanie. Zazwyczaj prowizje polskich banków za korzystanie z bankomatów na Ukrainie wynoszą od 2% do nawet 5 %. Minimum jest to od 5zł do 10zł za pojedynczą wypłatę z bankomatu za granicą.

bankomaty na ukrainie
Logo Alfa Bank (Альфа-банк) jednego z większych na Ukrainie. fot. rian.com.ua

Czasami tej prowizji nie zauważymy od razu w historii transakcji, a dopiero przy podliczeniu miesięcznym. Korzystając z bankomatów na Ukrainie, można zmniejszyć tę opłatę na dwa sposoby: szukać banku, który przynależy do tej samej grupy bankowej albo posiadać konto i kartę umożliwiającą wypłaty bez prowizji na całym świecie. To drugie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

Wypłata z bankomatu na Ukrainie i tzw. opłata za skorzystanie z bankomatu

bankomaty na ukrainie
Logo jednego z największych banków ukraińskich PRIVATBANK (Приватбанк). fot. censor.net.ua

Przy korzystaniu z bankomatów na Ukrainie, możemy spotkać się jeszcze z tzw. opłatą za skorzystanie z bankomatu. Jest to opłata stałej wysokości, każdorazowo naliczana przy wypłacie z ukraińskiego bankomatu. Podczas transakcji informuje nas o tym bankomat. Zazwyczaj wynosi ona 50 UAH, czasami trochę więcej. Nie wszystkie banki i bankomaty na Ukrainie pobierają taką opłatę. Zazwyczaj dostajemy o tym informację przed rozpoczęciem wypłaty. Zawsze możemy przerwać operację i poszukać bankomatu bez opłaty. Jest ich na Ukrainie dużo, dla przykładu krótka lista.

Bankomaty na Ukrainie naliczające opłatę za skorzystanie: PRIVATBANK (Приватбанк), RAIFAISSEN BANK (Райффайзен Банк)
Bankomaty na Ukrainie bez opłaty za skorzystanie: PIVDIENNYJ (Пивденный), KREDOBANK (Кредобанк), OTP BANK (ОТП Банк), Credi Agricole (Креди Агриколь), UNICREDIT (УниКредит Банк), Oszczadbank.

Bankomaty na Ukrainie – kilka porad

  • wypłacaj na Ukrainie z bankomatów należących do tej samej sieci, co Twój bank w Polsce. Unikniesz większych kosztów wypłaty z ukraińskiego bankomatu
  • bankomaty na Ukrainie wraz z lokalizacją znajdziesz na stronie http://bankomap.com.ua/ (interaktywna mapa z ikonami)
  • wypłata z bankomatu na Ukrainie, może być alternatywą dla wymiany gotówki w kantorze, przeczytaj więcej na ten temat w tym artykule

PKO BP na Ukrainie – jaki bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji?

Bankomaty PEKAO SA UniCredit na Ukrainie – prowizje i wypłaty

Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?

Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie [+18]

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Flaga Ukrainy – czy wiesz skąd pochodzą barwy Ukrainy?

Pijana Wiśnia – najlepsza nalewka we Lwowie – spróbujesz?

Kamieniec Podolski – jak dojechać ze Lwowa autobusem i pociągiem

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji
5 (100%) 2 votes