Benzyna na Ukrainie – aktualne ceny i wskazówki dla kierowców w 2019 r.

Benzyna na Ukrainie – przydatne wskazówki dla kierowców

stacje benzynowe na ukrainie
Ukrnafta to największa firma na Ukrainie zajmująca się wydobyciem ropy i gazu. Na zdjęciu nowo zaprojektowane stacje benzynowe. fot.pravda.com

Podróżując samochodem na Ukrainę w 2019 r. na pewno skorzystacie z ukraińskich stacji benzynowych. Zapewne zastanawiacie się jakiej jakości jest benzyna na Ukrainie, albo czy benzyna na stacjach benzynowych we Lwowie nie wykończy waszego samochodu 🙂 Stacje benzynowe na Ukrainie (w tym stacje benzynowe we Lwowie, Kijowie czy w każdym innym mieście na Ukrainie) dzielą się podobnie jak w Polsce na stacje należące do dużych sieci oraz na mniejsze stacje prywatne.

Na Ukrainie istnieje kilkanaście sieci stacji benzynowych. Rekomenduję tankować paliwo na stacjach należących do największych ukraińskich sieci takich jak WOG, OKKO, SOCAR, Ukrnafta, a także Glusco oraz AMIC.

Gdzie tankować paliwo na Ukrainie?

benzyna na Ukrainie
Stacja OKKO na Ukrainie, to jedne z największych sieci stacji benzynowych na Ukrainie. fot.dpchas.com.ua

Paliwo na Ukrainie tankowane na stacjach sieciowych jest zazwyczaj dobrej jakości. Ponadto na tych stacjach możemy zapłacić za paliwo na Ukrainie kartą płatniczą oraz zjeść posiłek i skorzystać z toalety. Paliwo na Ukrainie oferowane na stacjach prywatnych może być gorszej jakości, co więcej na takich stacjach często akceptują wyłącznie gotówkę. Nie ma jednak co obawiać się ukraińskich stacji prywatnych. Jak mamy możliwość, to przed wyruszeniem w drogę najlepiej zapytać miejscowych.

Jeżeli okoliczni mieszkańcy tankują na tej stacji (i nie jeżdżą Moskwiczem, Ładą albo Zaporożcem 🙂 to nie powinniśmy się niczego obawiać tylko lać do pełna i w drogę.

Ceny benzyny na Ukrainie oraz diesla na Ukrainie w 2019 r.

Glusco to szwajcarska sieć stacji paliwowych na Ukrainie. fot.ucarecdn.com

A jeżeli już lejemy do pełna, to warto wiedzieć, ile zapłacimy za benzynę na Ukrainie. Benzyna na Ukrainie jest zazwyczaj kilkadziesiąt groszy tańsza niż w Polsce. Różnica w cenie między olejem napędowym na Ukrainie i w Polsce może wynosić nawet do 50 gr. za litr. Gaz (LPG) jest także tańszy na Ukrainie niż w Polsce. Tutaj różnica może sięgać podobnie jak w przypadku benzyny do 50 gr. za litr. Dotyczy to wszystkich typów benzyny, ropy oraz gazu na Ukrainie.

Myślę, że nie warto w tym miejscu podawać ile dokładniej kosztuje benzyna na Ukrainie, ponieważ ceny ukraińskiego oleju napędowego zmieniają się z dnia na dzień. W tym celu najlepiej odwiedzić strony ukraińskie pod adresami vseazs.com oraz avtomaniya.com na których znajdziecie codziennie aktualizowane ceny benzyny na Ukrainie. Ogólnie można przyjąć, że litr oleju napędowego na Ukrainie kosztuje ok. 30 UAH (4,20 PLN).

Rodzaje paliwa na Ukrainie: benzyna, diesel oraz gaz

benzyna na ukrainie
Stacja benzynowa AMIS na Ukrainie. Dawniej był to Lukoil. fot.uaenergy.com.ua

Paliwo dostępne na Ukrainie dzieli się pod względem typu i liczby oktanowej podobnie jak w Polsce. Na Ukrainie mamy więc do wyboru benzynę (БЕНЗИН), diesla (ДИЗЕЛЬ) oraz gaz (ГАЗ). Najpopularniejsza dostępna benzyna na Ukrainie to A95 oraz typu premium A95+. Na Ukrainie wciąż sprzedaje się benzynę 92-oktanową, a czasami nawet 80-oktanową, na przykład na stacjach Ukr-Petrol. Wprawne oko zauważy także benzynę 100-oktanową na przykład na niektórych stacjach WOG.

Benzyna na Ukrainie A98 jest dostępna wyłącznie na największych stacjach (WOG i SOCAR). Różnica w cenie benzyny A98 na litrze wynosi od 3-5 UAH w porównaniu do benzyny A95. Diesel na Ukrainie jest dostępny w zasadzie na każdej stacji. Oznaczenie diesla na Ukrainie to DT lub DP (ДТ lub ДП). Na ukraińskich stacjach benzynowych oferuje się często premium diesla oznaczonego jako DT+ lub właśnie DP (ДТ+ lub ДП). Jeżeli martwicie się o swoje nowo zakupione samochody 🙂 to zatankujcie sobie zawsze premium. Benzyna na Ukrainie premium przy zatankowaniu całego baku będzie wasz kosztować jedynie 7-14 PLN więcej niż klasyczna benzyna na Ukrainie.

Benzyna na Ukrainie – jak tankować samochód na Ukrainie?

Tankowanie samochodu na Ukrainie nie odbiega zasadniczo od tego, co widzimy w Polsce. Po wjechaniu na stację podjeżdżamy do dystrybutora i mówimy osobie nalewającej, jakie paliwo na Ukrainie chcemy zatankować. Czasami też dopytują o formę płatności. Po zatankowaniu idziemy do kasy (wnętrze budynku lub okienko) zapłacić za tankowanie. I to w zasadzie wszystko. Szerokiej drogi na Ukrainie!

Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie?

Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy

Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia

Telefon na Ukrainie – przydatne aplikacje dla podróżujących na Ukrainę

Co zabrać na Ukrainę? – lista niezbędnych rzeczy przed wyjazdem

Słodki Lwów – czyli 5 najlepszych cukierni i kawiarni we Lwowie

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.