Biały Nalew we Lwowie (Білий Налив) – jabłkowy konkurent Pijanej Wiśni?

Biały Nalew – kolejne ukraińskie miejsce z pomysłem

biały nalew
Biały Nalew we Lwowie przy ul. Ormiańskiej. Tutaj nie spotkamy jeszcze polskich turystów. fot.własna.

Biały Nalew (w ukr. Білий Налив) to marka ukraińskich barów należąca do sieci słynnego kijowskiego restauratora Dmytro Borysowa. Bary obecne są w największych miastach Ukrainy: Kijowie, Charkowie, Odessie, Łucku, a w ostatnim czasie Biały Nalew dostępny jest również we Lwowie. Pomysł opiera się na modnej koncepcji małych barów, serwujących oryginalne przekąski i alkohole. Czy Biały Nalew stanie się tak samo popularny wśród Polaków, jak lokale Pijanej Wiśni we Lwowie i Warszawie? Czy zielone jabłko zwycięży pojedynek o podniebienia i umysły z czerwoną wiśnią?

Wskazówka: lokalizację barów Biały Nalew oraz godziny otwarcia sprawdzisz na stronie borysov.com.ua. We Lwowie znajdują się dwa lokale: przy ul. Ormiańskiej 13 oraz Akademika Hnatiuka 4. Polecam ten ostatni. W Kijowie znajdują się trzy lokale, z czego jeden na Dworcu Głównym działający całodobowo, a drugi przy Kreszczatiku. Nie ma nic lepszego, jak po kilku nalewkach rzut oka na socrealistyczną architekturę Kijowa.

Biały Nalew – cydr, nalewki, ostrygi, kobiety i śpiew

biały nalew
Jabłkowy cydr, nalewka lub puncz podawane są na zimno lub ciepło do kieliszków lub kubeczków. fot.własna.

Puby Biały Nalew serwuje alkohole oparte na jabłkach pochodzących z ukraińskich upraw. Biały Nalew to nie tylko nazwa marki, ale szeroko znana w Europie Wschodniej odmiana zielonych jabłek. W Polsce bardziej popularna pod nazwą papierówki. W porównaniu do Pijanej Wiśni w której serwuje się wyłącznie wiśniową nalewkę, w Białym Nalewie napijemy się jabłkowego cydru, jabłkowej nalewki oraz połączenia jabłkowego cydru z jabłkową nalewką pod nazwą ponczu (puncz). Alkohole dostępne są w wersji zimnej oraz ciepłej. Wszystkie alkohole serwowane są w tej samej cenie 30 UAH (ok. 4 PLN).

Biały Nalew wyróżniają od Pijanej Wiśni także przekąski. W przypadku popularnych lokali z wiśnią nie mamy możliwości przegryzienia niczego, poza kilkoma wisienkami na dnie naszego kieliszka. Biały Nalew oferuje dwie interesujące przekąski: hot-dogi (z kiełbaską, karmelizowaną cebulką i dodatkiem pokruszonych jabłkowych czipsów) oraz świeże ostrygi podawane z ćwiartką cytryny. Dla miłośników słodkości do wyboru jest również ciasto z jabłkami. Każda z przekąsek również w cenie 30 UAH.

Wskazówka: odwiedzając Biały Nalew spróbuj koniecznie każdej pozycji z osobna. Na początek warto zacząć od lekkiego i orzeźwiającego cydru, a gdy potrzebujemy dorzucić do pieca, to przerzućmy się na jabłkowe nalewki. Zagryzając hot-dogiem lub ostrygami, nie powinniśmy mieć dużego kaca 🙂 Po kilku głębszych ul. Ormiańska we Lwowie odsłania cały swój urok.

Biały Nalew – jak to wszystko smakuje i działa

ostryga w białym nalewie
Ostrygi podawane są z ćwiartką cytryny. Przy jedzeniu uwaga na drobiny z muszli. fot.własna

Jako miłośnik soku jabłkowego lubię także i alkoholowy cydr. Jego smak jest bardzo orzeźwiający i lekki. Podobnie rzecz ma się z jabłkową nalewką. Nie jest ona tak ciężka jak w przypadku i tak już lekkiej i sesyjnej Pijanej Wiśni. Czy oferta Białego Nalewu zainteresuje Polaków? Z cydrem w Polsce jest podobnie jak z ukraińskim kwasem. Z nieznanych powodów oba napoje przyjmują się opornie i nie zanosi się na to, żeby szybko stały się one w Polsce popularne. Szkoda, ponieważ Polska jabłkami stoi. Brakuje tylko, jak zresztą to bywa w naszym polskim restauratorstwie: pomysłu i wykonania. Tych dwóch ostatnich Ukraińcom nie można odmówić. Także w przypadku lokali Białego Nalewu.

Cydr serwowany w Białym Nalewie nie jest zbyt słodki, ani zbyt wytrawny. Jest doskonale zbalansowany. Można go na prawdę dużo wypić. Nalewka jabłkowa smakuje mi bardziej niż w ostatnim czasie Pijana Wiśnia. Dla niezdecydowanych puncz jest dobrym wyborem. Hot-dogi są dziko smaczne, a ostrygi stanowią ciekawe urozmaicenie. Mocno skropione cytryną przenoszą nas swoim smakiem na wybrzeże Morza Czarnego, choć trzeba zaznaczyć, że nie są one daniem dla wszystkich.

biały nalew wnętrze
Żyrandol w Biały Nalew przypomina trochę ten z Pijanej Wiśni, ale na tym w zasadzie kończą się jego podobieństwa do wiśniowego klasyka. fot.własna.

Polaków w Białym Nalewie praktycznie nie spotkacie. Być może dlatego, że z zewnątrz nie do końca wiadomo, co tutaj może być grane. Polscy turyści wolą we Lwowie bezpieczne wybory, menu po polsku, grzecznych kelnerów mówiących po angielsku, a czasami i białe obrusy. Zachęcam was żeby odkrywać nowe miejsca nie tylko we Lwowie, pobyć tam gdzie bywają Ukraińcy, a nie wyłącznie polscy turyści. Jednym z takich miejsc jest (jeszcze) Biały Nalew. Do zobaczenia na Ukrainie.

Ciekawostka: Ukraina słynie ze znakomitej jakości nalewek owocowych i destylatów. Przed wyruszeniem na zakupy, warto zapoznać się ze słowniczkiem najpopularniejszych nalewek: Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.