Jak kupić bilet na pociąg do Lwowa i Kijowa – poradnik dla podróżujących

Pociąg na Ukrainie – zasięg ukraińskiej sieci kolejowej

pociąg na ukrainę
Pociąg relacji Kijów – Moskwa. fot.newsone.ua

Jeżeli wybieracie się w dalsze zakątki Ukrainy, albo nie macie samochodu i szukacie skutecznej formy transportu, to pociąg na Ukrainie jest najlepszym wyborem. Ukraińska sieć kolejowa jest trzecią co do wielkości siecią w Europie. Liczy ponad 22 tyś. kilometrów długości i łączy najważniejsza miasta na Ukrainie oraz stolice obwodów. Dzięki ukraińskiej kolei dostaniemy się między innymi do Kijowa, Odessy, Czerniowców i Użhorodu.

Większość z was zapewne zainteresuje pociąg do Lwowa Pociąg Przemyśl Lwów – rozkład połączeń i zakup biletu w 2019 r. Podróżując pociągiem na Ukrainie dostaniemy się również do mniejszych miejscowości i zakarpackich wiosek jak na przykład Użok na Zakarpaciu.

Kiedy warto podróżować pociągiem na Ukrainę?

pociągi na ukrainie
Czechosłowacka lokomotywa CS4 zwana potocznie akwarium lub mydelniczką wraz z późniejszymi wersjami to podstawowa lokomotywa ukraińskiego taboru. fot.train-photo.ru

Kolej na Ukrainie to moja ulubiona forma transportu zaraz po marszrutkach. Wiem jednak, że podróż w marszrutce może być dla niektórych osób traumatycznym przeżyciem 🙂 W okresach świątecznych na Ukrainie marszrutki bywają przeładowane i dużo pewniejszym wyborem staje się podróż koleją na Ukrainę. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne na Ukrainie. Kijów i Lwów odwiedzi pierwsza fala turystów z Polski oraz Ukraińców chcących zobaczyć się z rodzinami. Jeżeli planujesz odwiedzić w tym czasie Lwów, to zalecam wykupienie biletu na pociąg do Lwowa już w tym momencie. Poniżej dowiesz się jak to zrobić.

Pociąg do Lwowa – zakup biletu na ukraińską kolej przez internet

Zakup biletu na pociąg do Lwowa lub jakiekolwiek innego miasta na Ukrainie jest bardzo łatwy. Sprzedaż biletów prowadzona jest za pośrednictwem strony Ukraińskich Kolei – Ukrzaliznycia (Укрзалізниця) pod adresem booking.uz.gov.ua 

Sprzedaż biletów kolejowych na Ukrainę, prowadzona jest na stronie UZ maksymalnie na trzy miesiące w przód od bieżącego dnia. Oznacza to, że nie kupimy biletów wcześniej niż na trzy miesiące przed datą naszego wyjazdu. Dla przykładu 1 kwietnia dostępne będą bilety do końca czerwca. Wraz z upływem kolejnych dni, uruchamia się następna pula i odblokowują się kolejne dni.

Zakup biletu na pociąg do Lwowa nie wymaga rejestracji na stronie ukraińskiej kolei. Do zakupu biletów potrzebujemy wyłącznie adresu e-mail (na który otrzymamy zakupione bilety) oraz karty płatniczej z możliwością płatności przez internet. Do zakupu biletów na pociąg do Lwowa lub Kijowa nadaje się praktycznie każda karta płatnicza posiadająca wypukłe cyfry. Bilety należy wydrukować i okazać prawadnikowi (konduktorowi) przed wejściem do pociągu.

Pociąg do Lwowa – wybieramy trasę i termin podróży

pociąg do lwowa
Na pierwszej stronie wybieramy cel podróży i datę wyjazdu. fot.własne

Spróbujmy kupić przykładowy bilet na pociąg z Przemyśla do Lwowa. Na samym początku warto pamiętać o możliwości zmiany języka na stronie z ukraińskiego lub rosyjskiego na angielski (5). Zaczynamy wybierając trasę podróży. Miejsce wyjazdu (1) oraz przyjazdu (2). Nazwę miasta możemy wpisać zarówno alfabetem ukraińskim jak i łacińskim. Od pewnego czasu system wyszukuje nazwy miast także wpisując je alfabetem łacińskim. W przypadku trudności w znalezieniu konkretnego miasta, należy wpisać je alfabetem ukraińskim.

Poniżej oraz powyżej znajdują się przygotowane nazwy miast. To jedne z najpopularniejszych tras na Ukrainie. Tymi bloczkami także możemy sobie pomóc. Następnie przechodzimy do wyboru daty wyjazdu (3) oraz godziny wyjazdu (4). Godzinę wyjazdu radzę zostawić domyślną. Dzięki temu będziemy mieli przegląd wszystkich pociągów w danym dniu.

Po ustawieniu wszystkich danych potwierdzamy swój wybór, klikając niebieski przycisk na dole strony (6).

Pociąg do Lwowa – wybieramy pociąg oraz klasę

bilet na pociąg do lwowa
W tym miejscu wybieramy godzinę odjazdu oraz klasę pociągu. fot.własne

Na kolejnej stronie wybieramy godzinę odjazdu, pociąg oraz klasę klikając na niebieski przycisk (5). C1 oraz C2 oznacza w tym przypadku klasę siedzącą pierwszą oraz klasę siedzącą drugą. Różnica w cenie pomiędzy klasami może wynosić ok. 100 UAH. Litera K oznacza klasę Kupe 🙂 W tej tabeli zobaczymy także numer pociągu oraz jego typ (1), trasę i datę przybycia wraz z dniem tygodnia, godzinę wyjazdu oraz przyjazdu (2) oraz czas przejazdu (3). W tym miejscu warto pamiętać, że w drodze powrotnej do Polski np. Lwów – Przemyśl, godzina przyjazdu jest już godziną podaną w naszej strefie czasowej.

Pociąg do Lwowa – wybieramy miejsca w pociągu

pociąg do lwowa
Na następnej stronie wybieramy miejsca. fot.własne

Na tym etapie rezerwacji wybieramy nasze miejsca na planie wagonu. Zanim jednak zaczniemy rezerwować miejsca, zwróćmy uwagę na możliwość zmiany wagonu (1). Miejsca na szaro są miejscami zajętymi, miejsca na niebiesko są miejscami dostępnymi. Po wyborze naszych miejsc, podświetlą się one na czerwono (2).

Na planie widać także gdzie znajduje się bagażownia oraz toalety. Na każdym miejscu białą linią zaznaczony jest także kierunek miejsca (przód lub tył). Możemy zaznaczyć kilka miejsc jednocześnie, a następnie sprawdzić wszystkie w podsumowaniu (3). Po wybraniu miejsc klikamy w błękitny przycisk na dole strony.

Pociąg do Lwowa – wpisujemy imię pasażerów

pociąg na Ukrainę
Na tym etapie wpisujemy własne dane oraz innych pasażerów. fot.własne

Kolejna strona umożliwia nam wpisanie danych pasażerów. Najpierw wpisujemy nazwisko (1) pomijając polskie znaki (system nie puści nas dalej) oraz imię pasażera (2). Poniżej znajdują się informacje o wybranych przez nas miejscach oraz typie biletu (dorosły lub dziecięcy), a po prawej cena. Po wpisaniu naszych danych klikamy ponownie błękitny przycisk i przechodzimy do strony podsumowującej nasze zamówienie.

bilety na ukrainę
Podsumowanie zamówienia. fot.własne

Na stronie podsumowującej zamówienie zobaczymy raz jeszcze wybrane połączenie (1) dane pasażerów (2), wybrane miejsca, ceny biletów (można w tym miejscu anulować dany bilet) oraz najważniejsze, końcową cenę biletów.

Sprawdźmy ponownie czy wszystkie podane przez nas dane się zgadzają oraz czy wybraliśmy właściwe połączenie. To ostatni moment przed zapłatą na dokonanie odpowiednich zmian. Po naciśnięciu niebieskiego przycisku pojawi się okienko do podania naszego adresu email (poniżej), na który zostaną nam wysłane bilety.

pociąg do kijowa
Okienko, w którym podajemy adres email. fot.własne

W pierwszym polu podajemy swój adres email (1). Po wpisaniu adresu upewnijmy się, że jest poprawny. Poniżej wyrażamy zgodę na przesłanie nam komunikacji (2) oraz klikamy przycisk Opłać (3), żeby zapłacić za bilety.

Bilety na kolej ukraińską – płacimy za bilety do Lwowa

pociąg do lwowa
Na tym etapie podajemy dane naszej karty płatniczej. fot.własne

Po wprowadzeniu adresu email, zostaniemy przeniesieni do strony płatności. Od tego momentu mamy 15 minut na sfinalizowane transakcji przed jej automatycznym anulowaniem.

Na początku strony podany będzie numer naszego zamówienia (1) oraz suma zamówienia w hrywnach (UAH). Po prawej stronie podajemy numer naszej karty płatniczej (2) poniżej datę ważności karty (3) oraz kod CVV (4), który znajdziemy na odwrocie naszej karty płatniczej (trzy cyfrowy kod zazwyczaj obok pasku z podpisem). Klikamy na niebieski przycisk, żeby przejść do autoryzacji transakcji.

Zależnie od naszego banku i naszej karty, transakcja zostanie automatycznie zaakceptowana albo zostaniemy przeniesieni do strony naszego banku w celu dodatkowego autoryzowania płatności (podanie kodu autoryzacji). Po zatwierdzeniu transakcji zostaniemy ponownie przeniesieni na stronę ukraińskich kolei z informacją o przetwarzaniu biletów.

bilety na ukrainę
Strona po autoryzacji płatności. Przygotowanie naszych biletów. fot.własne

Po kilku sekundach wyświetli nam się strona z naszymi pięknymi biletami na pociąg do Lwowa. Pod biletami znajduje się przycisk umożliwiający zapisanie bezpośrednio biletu na komputer do pliku pdf. Po chwili otrzymamy także bilety na nasz adres mailowy. Rekomenduję mimo tego zapisać bilety od razu. W przypadku podania błędnego adresu możemy skontaktować się mailowo pisząc na adres widoczny poniżej (1).

bilety na kolej ukraina
Jeżeli bilety do nas nie dotarły i nie zdążyliśmy ich zapisać, to skontaktujmy się na adres mailowy booking@uz.gov.ua

Udanej podróży pociągiem na Ukrainę

Bilety na Ukrainę zakupione. Przydatne informacje przeczytacie także w artykułach Pociągi na Ukrainę 2019 – nowe połączenia, rozkład i ceny biletów oraz Pociąg do Lwowa z Przemyśla – praktyczne informacje i wskazówki. Jeżeli planujecie dalszą podróż po Ukrainie to zapoznajcie się także z artykułem Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi? Osobom podróżującym przez przejście w Medyce przyda się artykuł Marszrutki do Lwowa z Medyki i Szeginie – rozkład jazdy i ceny Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

2 komentarze

  1. Michał

    Cześć, czy miałeś może okazję podróżować nocnym pociągiem na Ukrainie? W przyszłym tygodniu będę jechać z Kijowa do Odessy i zastanawiam się jakie warunki panują w takim pociągu, kupiłem bilet na drugą klasę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.