Bukowel na Ukrainie – raj dla narciarzy, wyjazd na narty na Ukrainę

stok w bukowelu

Na Polaków czeka Bukowel – stolica ukraińskiego narciarstwa

bukowel
Bukowel, to najlepszy ośrodek narciarski na Ukrainie. Stoki są profesjonalnie przygotowane, a baza noclegowa i restauracyjna zadowoli każdego miłośnika nart. fot.rossija.info

Jeżeli uważasz, że ceny w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej sięgnęły sufitu, to zapraszam Cię na narty na Ukrainę. Tutaj jest odrobinę taniej. Bukowel to idealna miejscowość żeby rozpocząć swoją przygodę z nartami na Ukrainie. W Bukowelu znajduje się największy kompleks narciarski oraz infrastruktura hotelowo-restauracyjna. To najnowocześniejsze oraz najlepiej zorganizowane miejsce z pośród wszystkich ukraińskich ośrodków narciarskich. Ośrodek rozwija się coraz prężniej, a w samym Bukowelu do dyspozycji mamy kilkadziesiąt obiektów noclegowych oraz restauracji z prawdziwego zdarzenia. Do wyjazdu na narty na Ukrainę, zachęcają polskich turystów także i ceny, chociaż co warto podkreślić, Bukowel należy do najdroższych miejsc na Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Do Bukowela ściągają nie tylko Ukraińcy, ale także Węgrzy, Czesi, Słowacy, Rumuni, Włosi, Niemcy i coraz więcej Polaków. Bukowel kojarzy się głównie z ośrodkiem narciarskim, ale niech was to nie zwiedzie, ponieważ Bukowel tak jak i inne zakarpackie oraz huculskie wioski i miasteczka, nadają się idealnie także do letniego wypoczynku.

Bukowel położony jest w obwodzie iwanofrankiwskim w zachodniej części Ukrainy, w samym sercu Karpat Wschodnich. Wioska znajduje się na wysokości 900 metrów nad poziomem morza w pobliżu wsi Polanica. Najbliższa duża miejscowość turystyczna znajdująca się 30 kilometrów na południowy zachód od Bukowela to słynne Jaremcze – ukraińskie Zakopane. Natomiast najbliższe duże miasto to Iwano-Frankiwsk (dawny Stanisławów), które znajduje się około 100 kilometrów na północ od ośrodka Bukowel.

Warto wspomnieć także o innych, pięknych i malowniczych wioskach w pobliżu Bukowelu: Mikuliczyn, Tatarów, Jabłonica, Jasina czy Worochta, to zaledwie kilka z wspaniałych miejsc nadających się na bazę wypadową lub po prostu jako miejsce zimowego i letniego wypoczynku na Ukrainie.

Jak dojechać do Bukowela – samochód

stok w bukowelu
Myśląc Bukowel myślmy często, że to drugi koniec świata. Niesłusznie, ponieważ dojazd do Bukowela jest łatwy, zarówno samochodem jak i pociągiem. fot.rossija.info

Jeżeli zabieramy sprzęt narciarski, to najwygodniej do Bukowela będzie dojechać własnym samochodem.

Jadąc do Bukowela samochodem możemy jechać przez dowolne polsko-ukraińskie przejście graniczne. Możemy przekroczyć granicę samochodem na przykład w Hrebennem, Korczowej lub Medyce. Po przekroczeniu granicy kierujemy się na Lwów, a będąc już w okolicach Lwowa kierujemy się na południe drogą H09, która biegnie aż do samego Bukowela. Wybierając przejście w Krościenku jedziemy omijając Lwów. Najpierw kierujemy się na Drohobycz, potem Stryj, a następnie Iwano-Frankiwsk. Z Iwano-Frankiwska kierujemy się wspomnianą już drogą H09.

Podróż samochodem z polskiej granicy powinna nam zająć od 4-5 godzin, a do pokonania będziemy mieli ok. 330 km. Niezależnie od wybranej przez nas trasy, pamiętajmy, że na odcinku Karpat Wschodnich może być śnieg i lód, dlatego, jeżeli zdecydujemy się na podróż samochodem do Bukowela, to warto zabrać ze sobą łańcuchy na koła, które pozwolą na bezpieczną i spokojną jazdę w każdych warunkach.

Jak dojechać do Bukowela – pociąg, autobus, samolot

bukowel latem
Bukowel oferuje wiele atrakcji także latem. Karpaty Wschodnie to znakomite miejsce na letni wypoczynek. Możemy skorzystać z wyciągu krzesełkowego, gorących basenów lub rowerowej przejażdżki. fot.fotokto.ru

Osoby bez samochodu najłatwiej dotrą do Bukowela z pomocą ukraińskiej kolei. Bezpośrednie połączenie kolejowe wyruszają ze Lwowa. Pociąg kieruje się na Iwano-Frankiwsk, a stamtąd jest już tylko 100 kilometrów do Bukowela. Dostępne są trzy klasy pociągu, ale dla osób szukających ukraińskich przygód polecam oczywiście plackartę. W przypadku plackarty, za bilet z dwoma napojami nie zapłacimy więcej jak 100 UAH (ok. 15 PLN). Linia kolejowa biegnie przez grzbiet Karpat Wschodnich, a podczas podróży towarzyszyć nam będą piękne widoki i malownicze panoramy. Podróż koleją zajmuje od 5-7 godzin.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Mając nocleg w Bukowelu, najlepiej wysiąść w Tatarowie lub Jabłonicy, ale jeżeli prześpimy naszą wioskę i pojedziemy dalej, nic wielkiego się nie stanie. Do Bukowela dostaniemy się marszrutką lub prywatnym transportem. Cena prywatnego transportu z wybranej wioski do naszej bazy noclegowej to ok. 30 PLN za przejazd. Jeżeli chcemy zaoszczędzić warto poczekać na lokalny transport i dojechać marszrutką.

Przystankiem końcowym pociągu ze Lwowa jest wioska Rachów (Rachiw) – miejscowość oddalona zaledwie 20 kilometrów od Rumunii. Chcąc jednak przekroczyć granicę ukraińsko-rumuńską, zrobimy to wyłącznie w oddalonym kilkanaście kilometrów na zachód Sołotwyno.

Jeżeli nie mamy samochodu, a ukraińska kolej nam nie służy, to do Iwano-Frankiwska można dotrzeć również autobusem ze Lwowa albo samolotem z Polski. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Będąc w Iwano-Frankiwsku dojazd do Bukowela jest już bardzo łatwy. Z dawnego Stanisławowa autobusy kursują kilkanaście razy dziennie do Bukowela i pozostałych zakarpackich wiosek. Niezależnie od tego, kiedy znajdziemy się w Iwano-Frankiwsku, nie powinniśmy mieć problemów z dostaniem się do Bukowela.

Bukowel – od wioski do turystycznego kurortu

nocleg w bukowelu
W Bukowelu wiele hoteli i pensjonatów jest luksusowych. Zawierają często SPA, bary oraz restauracje. Wieczorne spacery po piwie czy nalewce są bardzo klimatyczne. fot.bookit.com.ua

Bukowel to młody, ale prężnie rozwijający się ośrodek. Rozbudowę Bukowela w całoroczny kompleks turystyczno-wypoczynkowy rozpoczęto w 2000 roku. Pod koniec 2001 roku na północnym stoku góry Bukowel uruchomiono pierwszy 691-metrowy wyciąg narciarski wraz z projektowaną liną krzesełkową. Cały projekt został ukończony na przełomie września i października 2002 r. W 2003 r. został wprowadzony drugi stok narciarski. Liczba turystów i amatorów sportów zimowych w Bukowelu wzrastała konsekwentnie na przestrzeni lat z zaledwie 48 000 odwiedzających w 2003 r. do 850 000 turystów w latach 2008-2009. W 2012 roku Bukowel został uznany za najszybciej rozwijający się ośrodek narciarski na świecie. To pokazuje skalę i potencjał tego ośrodka. Warto przyjechać do Bukowela i zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Kompleks narciarski w Bukowelu – trasy i wyciągi

Trasy zjazdowe w Bukowelu to łącznie 68 km tras różnej trudności. fot.bukovel.com

W Bukowelu znajduje się obecnie 16 wyciągów narciarskich, które razem mają ponad 68 km tras. Znajduje się tutaj 61 tras zjazdowych, z czego 12 jest niebieskich (dla początkujących), 41 czerwonych (dla średnio-zaawansowanych) i 8 czarnych (dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów). Wszystko zlokalizowane jest na 6 górach. Kilka tras jest oświetlonych, co umożliwia jazdę do wieczora.

Najdłuższa trasa, to czerwona trasa oznaczona nazwą 5G o długości 2,106 m. Zaletą ośrodka jest to, że trasy są stale odśnieżane i utrzymywane. Nie jest to oczywistością na Ukrainie. Sezon w Bukowelu zależy oczywiście od czynników klimatycznych, ale zwykle trwa od początku grudnia do połowy kwietnia. Każdego roku powstają nowe trasy, które łączone są z już istniejącymi. Dzięki temu nie jest konieczne zdejmowanie nart, żeby zjechać na kilku z nich podczas jednego przejazdu.

W Bukowelu działa 11 czteroosobowych wyciągów krzesełkowych, 1 trzyosobowy oraz jeden dwuosobowy. Dla początkujących najlepsza będzie szeroka i płaska trasa nr 7, która położona jest w samym centrum ośrodka, ale niebieskie trasy znajdziemy także w innych miejscach stoku Bukowela. Prowadzą one na najwyższe szczyty w okolicy, więc nawet początkujących czeka tutaj dobra zabawa.

Czerwone trasy są często poprowadzone równolegle do niebieskich. Natomiast czarne szlaki znajdują się w najbardziej oddalonej części, przy wyciągu numer 16. Do najładniejszych i najbardziej malowniczych tras z pięknymi widokami należą te przy wyciągach 1 i 2, gdzie przy sprzyjającej pogodzie można podziwiać panoramę najwyższego pasma Karpat Wschodnich z wierzchołkami Howerlą i Popem Iwanem.

Kompleks narciarski w Bukowelu – ceny karnetów, sprzętu i lekcji

bukowel
Bukowel oferuje narciarzom kilkanaście tras zjazdowych o wszystkich stopniach trudności. fot.Bukowel, to najlepszy ośrodek narciarski na Ukrainie. fot.rossija.info

Ceny karnetów narciarskich różnią się w zależności od okresu zakupu. Ceny wzrastają tu tylko w czasie trwania przerwy świątecznej, która trwa na Ukrainie około tygodnia. W zwykłym sezonie zimowym cena jednodniowego karnetu za jeden dzień jeżdżenia to 1120 UAH, czyli około 160 PLN za dzień dla dorosłych, natomiast dla dzieci i dla najmłodszych w wieku 6-12 lat wynosi ona 785 UAH (110 PLN). Z kolei cena za cały tydzień korzystania ze stoków i siedem dni zabawy na stokach to 5805 UAH (ok. 820 PLN) dla dorosłych i 4065 UAH (ok. 575 PLN) dla dzieci. Dzieci poniżej 5 roku mogą jeździć bezpłatnie.

W Bukowelu wypożyczymy także sprzęt narciarski. Wypożyczalni jest tutaj na prawdę dużo, dlatego jeżeli nie mamy samochodu lub nie chce nam się zabierać własnego sprzętu, to spokojnie wypożyczymy wszystko na miejscu. Cena za jeden dzień wypożyczenia pary nart to ok. 20-50 PLN. Rekomenduję pytać o wypożyczenie właścicieli pensjonatów, w których nocujecie. Wypożyczenie kosztuje wtedy taniej.

Początkujący narciarze i snowboardziści mogą doskonalić swoje umiejętności w Bukowelu. W ośrodku czynne są licencjonowane szkoły nauki jazdy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można je odnaleźć w pobliżu parkingu wyciągu numer 7 oraz przy wyciągu numer 2. Cena za zajęcia indywidualne, które zawierają w sobie koszt karnetu na stok, to średnio 60 PLN, ale przy kilku osobach cena maleje do około 40zł za osobę.

Bukowel bez nart i w trakcie lata – inne atrakcje

Jeżeli poszukujemy alternatywy dla nart, albo odwiedzamy Bukowel latem, to na pewno nie będziemy się nudzić. Zimą do dyspozycji mamy takie rozrywki jak: VODA Club, czyli SPA i całoroczne podgrzewane baseny, trasy saneczkowe, lodowisko, wycieczkę psim zaprzęgiem, a nawet lot balonem. Latem do naszej dyspozycji jest kilka dużych ośrodków SPA, a w nich baseny z ciepłą wodą i ukraińskie banie. Dodatkowo, wypożyczalnie rowerów, przejażdżka samochodem terenowym, wyciąg krzesełkowy z pięknymi widokami oraz zjazd na Trolley’u – stromo nachylonej linie z samej góry stoku. Wieczorami, a szczególnie w weekendy odbywają się tutaj imprezy muzyczne do białego rana.

Warto także odwiedzić huculski jarmark w Jaremcze, gdzie podziwiać można rękodzieła, zakupić pamiątki, a także kupić domowe wyroby, na przykład nalewki, wina i różnorodne owocowe destylaty.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ceny noclegów i jedzenia w Bukowelu

hotele w bukowelu
W Bukowelu znajdziemy kilkadziesiąt hoteli, pensjonatów oraz restauracji. Ceny są tutaj jednak najwyższe w całej okolicy. fot.rossija.info

Jako że Bukowel jest obiektem stosunkowo nowym, to wiele hoteli i miejsc noclegowych również zostało wzniesionych niedawno. Znajdziemy tutaj zarówno drogie i luksusowe hotele z pełną ofertą SPA, ale także tańsze alternatywy. Bukowel może zaskoczyć wysokimi cenami, nawet Polskiego turystę. Najtańsze noclegi zaczynają się tutaj od 100-150 PLN za dobę za pokój standardowy. Podobnie wysokie są ceny w restauracjach. Jest tutaj drożej niż na przykład w Jaremecze. Z drugiej strony, to nadal lepsze oferty niż w Zakopanem czy Białce Tatrzańskiej. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, to rozważmy nocleg lub posiłek w pobliskich wsiach, takich jak Jabłonica, Lazeszczina, Jasina, Tatarów, Worochta, a nawet Kwasy czy Rachów. W mniejszych wioskach nie znajdziemy komercji, dzięki czemu łatwiej poczujemy klimat Huculszczyzny. Znajdziemy tam także ciekawe restauracje.

W Bukowelu trzeba koniecznie spróbować wielu tradycyjnych dań i lokalnych specjałów. Kuchnia huculska opiera się głównie na produktach lokalnych, owczych serach, mięsach oraz kaszach (głównie kukurydzianej). Najsłynniejszym daniem jest tutaj banosz, a także pierogi, gołąbki, kiszka z ziemniakami, pieczone mięsa oraz grillowane ryby z lokalnych potoków Prutu i  Czeremosza. Na śniadanie warto spróbować owczych serów, w tym bryndzy polanej najlepszym miodem i słonecznych pomidorów. Dzień możemy rozpocząć od kieliszka wyśmienitej lokalnej nalewki. W samym Bukowelu spotkamy kuchnię całego świata, ale zamiast niej polecam dobre piwo Kałuskie i tradycyjną huculską kuchnię.

Wskazówka: więcej informacji o Bukowelu i jego atrakcjach przeczytasz na stronie bukovel.com

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):