Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Ceny w Kijowie, a ceny we Lwowie i innych miastach Ukrainy

Zastanawiałem się jak najlepiej opisać ceny na Ukrainie w restauracjach. Pomyślałem, że podzielę się z Wami cenami w Kijowie, na przykładzie paragonów z podróży (znajdują się w ostatnim akapicie). Wybrałem ukraińską stolicę, ponieważ Kijów jest najdroższym miastem Ukrainy. W innych miastach może być tylko taniej 🙂

W internecie niewiele jest konkretów na temat restauracyjnych cen w Kijowie. Zazwyczaj przeczytamy, że ceny w Kijowie są bardzo wysokie, a na wyjazd wydamy majątek. Czy to prawda? Czy ceny w Kijowie odzwierciedlają dobrze ceny na Ukrainie?

Monaster św. Michała Archanioła w Kijowie
Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (ukr. Михайлівський золотоверхий монастир) W Kijowie zabytki i dobre restauracje są rozsiane po całym mieście. fot. Vladimir Kud.

Poniższe rachunki obalają ten mit. Ceny w Kijowie w restauracjach są wyższe niż średnie ceny we Lwowie, ale nadal są przystępne dla Polaków. To, co wywołuje wrażenie drogiego Kijowa, to przede wszystkim szeroka oferta ekskluzywnych restauracji, lokali i miejsc noclegowych. Dla pełnego obrazu zamieściłem rachunki z tańszych i droższych restauracji.

wiosna we lwowie2
Prospekt Szewczenki we Lwowie fot. moemisto.ua

W Kijowie nie jesteśmy zobligowani do wydania majątku. Z Kijowem jest trochę tak, że można w nim wydać bardzo dużo, albo i bardzo mało, podobnie jak w pozostałych miastach. Nie trzeba się bać wysokich cen w Kijowie, ale warto pamiętać o kilku rzeczach.

W porównaniu do Lwowa, w ukraińskiej stolicy powinniśmy staranniej dobierać odwiedzane lokale. Czytać menu przed wejściem, porównywać częściej ceny. Nad Dnieprem łatwiej wejść do drogiej restauracji niż we Lwowie, a serwowane tutaj porcje są często mniejsze 🙂 Na tym polega główny mit drogiego Kijowa.

Ceny na Ukrainie i ceny w Kijowie – warto wiedzieć, jak to było kiedyś

W ostatnich latach Ukraina stała się wyjątkowo tanim krajem dla Polaków. Nie zawsze jednak ukraińska hrywna i ceny na Ukrainie były dla nas takie niskie. Kto ma dobrą pamięć przypomni sobie sytuację sprzed kilku lat. Jeszcze w kwietniu 2008 r. 1 amerykański dolar, kosztował 4 hrywny i 80 kopiejek. 4 lata później, w 2012 r. dolar kosztował już 8 hrywien. Przy okazji o tym gdzie warto wymienić hrywnę przeczytasz tutaj.

dewaluacja hrywny
Mapa dewaluacji hrywny UAH w stosunku do dolara, w latach 2008 – 2015. Dewaluacja ukraińskiej waluty 436% (kliknij, żeby powiększyć) autor: Kesantielu Dasefern fot. storage.yvision.kz

Obecnie w 2018 r. za 1 dolara zapłacimy… 26 hrywien. Co jednak z naszą polską walutą? Największe załamanie hrywny nastąpiło w 2015 r.  Warto zapamiętać tę datę, ponieważ wtedy ustanowiono rekord. Za 1 złotówkę płacono w kantorach około 9 hrywien. Można zażartować i napisać, że były więc lepsze czasy, żeby jeździć na Ukrainę 🙂 Zastanawiałeś się kiedyś nad symbolami i postaciami na ukraińskich banknotach? W tym artykule przeczytasz o nich więcej.

Dlaczego ceny na Ukrainie są takie niskie dla Polaków?

Niskie ceny, szczególnie w restauracjach cieszą każdego turystę, należy jednak pamiętać, że za słabością ukraińskiej waluty, kryje się niedostatek wielu milionów ludzi zamieszkujących Ukrainę. To co dla nas wydaje się tanie, dla przeciętnego Ukraińca może już oznaczać drogie.

plac niedpodległości w kijowie
Nawet w centrum, przy pl. Niepodległości w Kijowie możemy zjeść dobre śniadanie i wyśmienity obiad. Znajduje się tu wiele mini-kawiarni z dobrą i tanią kawą. fot. J.Franganillo

Złotówka jest silniejsza względem hrywny, dlatego zwiększa się nasza siła nabywcza. Słabość ukraińskiej waluty ma swoje źródło w słabości ukraińskiego państwa. Notorycznie destabilizowany kraj, którego gospodarka nie rozwija się w sposób harmonijny, nigdy nie wypracuje silnej waluty.

Czy niskie ceny na Ukrainie dotyczą wszystkich produktów?

cum w kijowie
Centralny Dom Towarowy w Kijowie (центральний універмаг), to najbardziej luksusowy dom handlowy na Ukrainie. Znajduje się przy Kreszczatiku. Znajdziemy tam tylko najdroższe światowe marki. fot. ua.censor.net.ua

I chociaż powszechnie się mówi, że ceny na Ukrainie są niskie, to warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty opłaca się kupować na Ukrainie. Czy byliście kiedyś na Ukrainie w sklepach z luksusowymi markami odzieżowymi? Rzeczy w tych sklepach są bardzo drogie, a kupując odzież niewiele zaoszczędzimy. Również ceny kosmetyków i perfum potrafią być wysokie. Chociaż w tym przypadku można jeszcze upolować okazję. Tutaj wskazówka dla kobiet: w dobrej cenie są lakiery do paznokci 🙂

Ceny na Ukrainie i ich wzrost w ostatnich latach

Ceny na Ukrainie w ostatnich latach mają tendencję do szybowania ostro w górę w sezonach turystycznych. Ukraińcy doskonale zauważyli, że na Ukrainę przyjeżdża coraz więcej turystów, nie tylko z Polski. Można zauważyć, że średnie ceny noclegów na przestrzeni kilku lat wzrosły od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Moja rada: jak to bywa w innych krajach, jeżeli nie musimy, to nie przepłacajmy, tylko poświęćmy jeszcze chwilę i spróbujmy poszukać lepszej oferty.

zywnoscnaukrainie
Ceny żywności rosną systematycznie na Ukrainie. W 2017 r. zdrożało na przykład masło, mleko, alkohol, napoje, ryby, ser i mięso. Dla Polaków nie jest to jednak tak mocno odczuwalne. fot.agronews.ua

W ostatnim roku, dużo mówi się o planowanych podwyżkach cen papierosów na Ukrainie. Podejrzewam, że ceny na Ukrainie papierosów do 2020 r. na pewno wzrosną. Więcej na ten temat pisałem w artykule o najlepszych ukraińskich papierosach.

Ceny na Ukrainie na przykładzie cen z Kijowa – restauracje, jedzenie i napoje

kijów wieczorem
W Kijowie znajdziemy wiele klimatycznych restauracji, nawet deszczową porą. fot. J.Franganillo

Popatrzmy więc jakie ceny w Kijowie obowiązują w przypadku śniadań, jedzenia w droższych i tańszych restauracjach oraz deserów i piwa. Poniżej zdjęcia paragonów podzielone na wspomniane kategorie oraz krótkie tłumaczenie. 50 UAH to w przeliczeniu ok. 6.50zł.

a) Ceny w Kijowie śniadań, w restauracji w centrum oraz w ekologicznej kawiarni:

ceny w kijowie sniadań
Trzy paragony ze śniadań w restauracji oraz ekologicznej kawiarni. (kliknij, żeby powiększyć) fot. własne

Restauracje Fajna Familia ul. Żytomierska 3/4 oraz Mleko od Farmera ul. Siczowych Strzelców 53.
Fajna Familia: Dwa angielskie śniadania na ciepło z napojami w łącznej cenie 200 UAH. Drugi rachunek to angielskie śniadanie + jajko benedykt z napojami w cenie 230 UAH. We Lwowie takie śniadanie kosztowałoby około 50 UAH mniej. Kijów, Odessa i Lwów to miasta gdzie znajdziemy najwyższe ceny na Ukrainie.

Mleko od Farmera: 4 rogaliki, 2 kawy latte, jogurt śmietankowy 350g w łącznej cenie 135 UAH. Więcej o tym miejscu przeczytasz w artykule Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy

b) Ceny w Kijowie tanich restauracji szybkiej obsługi (typu Puzata Chata)

ceny na Ukrainie tanich restauracji
Ceny w Kijowie w znanej wśród Polaków jeżdżących do Lwowa, restauracji szybkiej obsługi Puzata Chata 🙂 Wyjazd na Ukrainę nie może odbyć się bez wizyty właśnie w tym miejscu 🙂 (kliknij, żeby powiększyć) fot. własne

Pierwszy rachunek z Puzatej Chaty ul. Basejna: Podwójne skrzydełka, pierogi z ziemniakami, surówka z białej kapusty, pampucha (naczosnkowana ukraińska bułeczka jedzona do borszczu :-), kawałek mięsa w łącznej cenie 112 UAH.

Drugi rachunok z Puzatej Chaty przy pl. Kontraktowym: sałatka z pomidorów, zupa okroszka, kotlet wieprzowy, skrzydełka, pierogi z ziemniakami, sałatka z kapusty i ogórków, sznycel z kurczaka z serem w łącznej kwocie 164 UAH. Ceny w Kijowie w Puzatej Chacie są w dalszym ciągu atrakcyjne.

c) Ceny w normalnych restauracjach w centrum Kijowa (na przykład przy pl. Niepodległości)

ceny w kijowie restauracji
Ceny w Kijowie w zwyczajnych restauracjach, usytuowanych w centrum miasta, przy punktach turystycznych. (kliknij, żeby powiększyć) fot. własne

Restauracja Pizzeria Solo-Pizza ul. Sahajdacznego 31: Trzy dobrej jakości duże drinki plus jedna duża pizza w łącznej cenie 225 UAH.

Restauracja Maleńka Odessa przy Andrijewskim Zjeździe: duży kwas chlebowy, duże piwo Czernihowskie, duże piwo Hoegaarden, 4 małe soki pomarańczowe, 400ml Kozackiej Rady, duża porcja mini krewetek, 3 talerze firmowych małż w sosie serowym w łącznej cenie 824 UAH. Rachunek wysoki, ale duże zamówienie.

Restauracja Chaczapuri i Wino ul. Grinczenka 2/1, przy bramie Lackiej: 16 chinkali, 3 sosy, zupa, 2 piwa Czernihowskie, pampucha w łącznej cenie 464 UAH.

Szybki bar Market Plaza ul. Wołodimirska 42A przy Złotej Bramie: borszcz, naleśniki z grzybami, grillowana kukurydza, kotlet z kurczaka z grilla, lula-kebab, 3 piwa Czernihowskie, 200gr żeberek z grilla, 2 sosy BBQ w łącznej cenie 381 UAH.

d) Ceny w Kijowie na przykładzie luksusowych restauracji w centrum Kijowa lub przy miejscach turystycznych (na przykład Ławra Kijowsko-Peczerska)

ceny w kijowie w luksusowych restauracjach
Ceny w Kijowie z dwóch drogich restauracji. (kliknij, żeby powiększyć) fot. własne

Pierwsza restauracja to Carskie Sioło ul. Ławrska 22 (przy Ławrze Peczarskiej i pomniku Rodina Mat): trzy kompoty ze świeżych owoców, 300g żeberka wieprzowe z sosem BBQ, stek cielęcy, 2 porcje pieczonych ziemniaków w łącznej cenie 850 UAH. Jak na pozostałe ceny w Kijowie, wychodzi drogo. Inna rzecz, że warte to było wydanych hrywien 🙂

Druga restauracja to Crab Burger przy Andrijewskim Zjeździe: burger z krewetkami, czarny burger z wołowiną, dwie wody w łącznej cenie 394 UAH. To są wysokie ceny na Ukrainie.

e) Ceny deserów i piwa w Kijowie w kawiarniach w centrum Kijowa

ceny piwa w Kijowie
Ceny w Kijowie piwa i deserów na przykładzie kilku miejsc. (kliknij, żeby powiększyć) fot. własne

Kawiarnia w centrum Kijowa przy ul. Wołodimirskiej 42A: 3 piwa Czernihowskie w cenie 105 UAH (35 UAH za 1)

Teatr Piwa w Kijowie przy Kreszczatiku: 7 piw rzemieślniczych w łącznej cenie 226 UAH.

Puzata Chata przy pl. Kontraktowym: duże piwo Słodowe w cenie 25 UAH.

Puzata Chata przy Wielka Wasylkowska: duże piwo Biały Lew oraz tort miodownik w łącznej cenie 44 UAH.

Rachunek ze sklepu z papierosami: 2 razy Sobranie Cocktail, jedne z najdroższych papierosy w cenie 65 UAH za paczkę. W tym artykule je zrecenzowałem.

Szybki bar Market Plaza ul. Wołodimirska 42A przy Złotej Bramie: 2 torty w cenie 47 UAH.

Ceny w Kijowie – jednak nie tak drogo?

Jak widzicie ceny w Kijowie i ceny na Ukrainie w pozostałych miastach są jednakowo  przystępne dla Polaków. W Kijowie jest wiele barów szybkiej obsługi z dobrym jedzeniem i niskimi cenami, są też miejsca bardziej wyszukane i droższe. Wszystko zależy od naszego budżetu. Jedno jest pewne – nie taki Kijów straszny, a raczej drogi jak go malują 🙂 Do zobaczenia w Kijowie.

Ceny na Ukrainie, to przydatny temat, a co jeszcze warto wiedzieć?

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

PKO BP na Ukrainie – jaki bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji?

Drogi na Ukrainie 2018 – aktualny stan ukraińskich dróg

Piwna Duma w Kijowie – najlepsze piwo na Ukrainie

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski

Ukraińska wódka – najlepsze wódki do kupienia na Ukrainie [+18]

Loty do Kijowa, bilety i samoloty do Kijowa – lista połączeń

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

A może tak rzucić wszystko i zamieszkać na Ukrainie?

Poznać i zrozumieć stolicę Rosji – reportaż o Moskwie

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji
5 (100%) 3 votes

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.