Co kupić na Ukrainie i co przywieźć z Ukrainy do Polski? – 10 produktów

Co kupić na Ukrainie – wyjazd na Ukrainę i okazje

Z każdej podróży coś przywozimy oprócz naszych wspomnień. Z reguły są to pamiątki, artykuły spożywcze lub oryginalne przedmioty związane z odwiedzonym miejscem. Wyruszając nad Dniepr, na przykład do Lwowa lub Kijowa, warto dowiedzieć się, co kupić na Ukrainie sobie oraz naszym bliskim. Wbrew opiniom, nasz wschodni sąsiad posiada cały szereg unikalnych rzeczy, które warto kupić na Ukrainie.

Są to między innymi wyjątkowe artykuły spożywcze. Produkty lub marki z Ukrainy, których nie znajdziemy w Polsce. W dodatku w bardzo dobrej cenie i wysokiej jakości. Zapoznaj się z poniższymi propozycjami i sam zdecyduj, co przywieźć ze Lwowa, Kijowa lub Odessy, dla siebie i swoich bliskich. Nie żałuj wydanych hrywien, ponieważ ceny bywają przystępne, a niektóre ukraińskie produkty są jedyne w swoim rodzaju. Żebyś po powrocie nie mówił: a czemu tego kurza twarz nie kupiłem! 🙂

Produkty spożywcze, które warto kupić na Ukrainie

1. Ukraińska wódka

ukrainska-wodka-morosza
Co kupić na Ukrainie? Ukraińską wódkę, na przykład Morosza. fot.frullato.ru

Listę co warto kupić na Ukrainie musi oczywiście otwierać wódka z Ukrainy. Mamy dużo polskiej wódki, a drewna do lasu się podobno nie zawozi, ale tradycję należy szanować. Szczególnie, że wódkę z Ukrainy pije się lepiej od naszej. Z Ukrainy do Polski możemy przewieźć wyłącznie 1 litr ukraińskiej wódki – więc musi to być wybór doskonały 🙂 Co prawda musi to na Rusi, ale że jesteśmy właśnie na dawnej Rusi, to propozycje są następujące.

Z klasycznych wódek warto kupić na Ukrainie: Kozacka Rada Klasyczna (od razu wiadomo skąd przyjechaliśmy) (Козацька Рада Класична), Khortytsa Klasyczna (zwana Chortytsą albo Chorcicą 🙂 (bo to klasyczna czysta ukraińska wódka) (Хортиця Классическая), Malinówka Łagodna Osobliwa (bo to dobra wódka z Charkowa) (Малинівка Лагідна особлива). Co kupić na Ukrainie z ciekawszych wódek: Morosza (na wodzie z jeziora Synewyr) (Мороша), Nemiroff Limon (bo nie ma po nim kaca i nie ma go też w Polsce 🙂 ) (Nemiroff Лимон) oraz Prezydencki Standard (Житомир Президентський Стандарт). Tą ostatnią zdobędą tylko najwytrwalsi.

Wypatrujcie też ukraińskiej wódki z kawałkami złota. Wódka ze złotem to na przykład Zołoto Polubotka (Золото Полуботка) (Pawło Połubotok był hetmanem na Naddnieprzu w I poł. XVIII w.) w cenie 200 UAH za 0.5 litra. Na dnie wódki znajdują się 23-karatowe kawałki złota próby 956, które może spożywać.

Wskazówka: parametry, cenę, zdjęcia oraz opis wymienionych wyżej wódek z Ukrainy znajdziesz w artykułach: Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki, oraz Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie, a także Wódka z Ukrainy – jaka wódkę warto kupić i przywieźć z Ukrainy?

2. Ukraińskie papierosy

co kupić na Ukrainie
Jakie papierosy kupić na Ukrainie? Na przykład Sobranie. fot.ebayimg.com

Mamy ukraińską wódkę, więc potrzebne nam będą i papierosy z Ukrainy. Papierosów z Ukrainy do Polski możemy przewieźć w lądowym transporcie dwie paczki (40 sztuk). Nie dwa wagony 🙂 Warto przywieźć z Ukrainy Sobranie Black lub Sobranie Coctail. Produkowane na Ukrainie papierosy o angielsko-rosyjskim pochodzeniu. To najdroższe na Ukrainie papierosy, ale ich jakość doceniają nawet okazjonalni palacze. Sobranie to także najlepsze papierosy z Ukrainy na prezent z racji ich ekskluzywnego opakowania. Drugie miejsce na podium znowu dla Rosji (ostatnio rozrabia, ale najgorzej to ona zawsze wygląda w polskiej telewizji 😉 ). Warto kupić na Ukrainie papierosy Parliament. Również dobre na prezent.

Jeżeli szukamy papierosów typowo ukraińskich i nadających się do palenia, to spróbujcie kupić na Ukrainie papierosy Pryłuki. Jeżeli papierosy mają być pamiątką lub elementem sprawdzianu wytrzymałości 🙂 to Czerwony Kozak bez filtra, Prima bez filtra albo Stoliczne. Jest wódka z Ukrainy, są ukraińskie papierosy, więc mamy tzw. komplet przemytnika 🙂

Wskazówka: rodzaje, cenę, zdjęcia oraz opis wymienionych wyżej papierosów z Ukrainy znajdziesz w artykułach: Ukraińskie papierosy dla twardzieli – marki i ceny papierosów na Ukrainie oraz Papierosy z Ukrainy – dlaczego warto kupić i przywieźć Sobranie?

3. Ukraiński koniak oraz wino z Ukrainy

koniak ukraiński
Można też kupić na Ukrainie na przykład ukraiński koniak Tysa. fot.vineshop.io.ua

Po tych ukraińskich papierosach i wódce jeszcze nikt nie padł trupem? Dobra, to pijemy dalej 🙂 Koniak z Ukrainy będzie również dobrym pomysłem na to co kupić na Ukrainie. Koniaku z Ukrainy możemy przewieźć wyłącznie 1 litr. Ukraiński koniak Shabo (Шабо), Koblevo, Shustoff, Żan-Żak (Жан-Жак) – każdy z nich będzie właściwym wyborem. Więcej gwiazdek oznacza większy wydatek, ale nie znaczy, że będzie wam także lepiej smakował. Jeżeli będziecie na Zakarpaciu (Użhorod, Chust, Mukaczewo) to przywieźcie z Ukrainy koniak Tysa (ТИСА). Zakarpacki koniak z Użhorodu jest ceniony przez koneserów na całym świecie.

Jak już jesteśmy na Zakarpaciu, to nie zapominajmy o zakarpackim winie. Wina z Ukrainy do Polski możemy przewieźć 2 litry, czyli więcej niż ukraińskiej wódki. Ukraina dzieli się winiarsko na dwa regiony: zakarpacki oraz odeski. W każdym z nich można kupić na Ukrainie wyborne wino. Wypatrujmy wina ukraińskiego na przykład takich marek jak zakarpacki Cotnar, Chizay oraz odeskie Shabo i Koblevo.

Nie wierzcie przeterminowanym poradom dotyczącym Massandry. Są to stare wiadomości (jeszcze z czasów Ukraińskiej SSR 😉 ) Nie znajdziecie już Massandry na Ukrainie, ponieważ jej import zablokowano po aneksji Krymu.

Wskazówka: rodzaje, cenę, zdjęcia oraz opis wymienionych wyżej koniaków z Ukrainy znajdziesz w artykułach: Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff, o ukraińskim winie pisałem w Wino na Ukrainie – podstawowe informacje o ukraińskim winie.

4. Ukraiński kwas chlebowy oraz sok z brzozy

ukraiński kwas chlebowy
Warto kupić na Ukrainie kwas chlebowy. Na przykład Areseniwski, Rosinka lub Taras.

Na pytanie znajomych, co kupić na Ukrainie zawsze odpowiadam kwas chlebowy. Kwas chlebowy z Ukrainy jest zdrowszy i smaczniejszy od oferowanego ostatnio u nas w Polsce kwasu Obołoń (ukraiński) i Lidskiego (białoruski). Nazwa tego tradycyjnego napoju Ukrainy brzmi dla niektórych niezachęcająco, ale proszę spróbować będąc na Ukrainie. Gwarantuje, że większości z was będzie smakował 🙂

Z kwasu chlebowego warto kupić na Ukrainie kwas Rosinka (niebiesko-żółta etykieta) oraz kwas Arseniwski (biało-czerwona etykieta). Kwasy te można kupić na Ukrainie w butelkach oraz z beczkowozów na ulicy (we Lwowie takiego już nie spotkamy, trzeba jechać do Kijowa). Rosinka jest słodsza, Arseniwski bardziej wytrawny. Kupić na Ukrainie możecie także inne ukraińskie kwasy, warto je sprawdzić i przywieźć z Ukrainy do Polski swój ulubiony.

Co kupić na Ukrainie z napojów? Na pewno ukraińską oskołę, czyli sok z brzozy. Wykazuje właściwości prozdrowotne podobnie do kwasu chlebowego. Jest na Ukrainie znacznie tańszy niż w Polsce. Możecie też spróbować soku z czarnego bzu lub soku z akacji. To również bardzo zdrowe i smaczne soki, które polecam wam pić na Ukrainie zamiast kolorowych gazowanych napojów.

Wskazówka: dlaczego warto pić kwas chlebowy na Ukrainie przeczytasz w Ukraiński kwas chlebowy, który warto kupić i spróbować?, o właściwościach soku z brzozy na Ukrainie przeczytasz w Sok z brzozy na Ukrainie – cena i właściwości ukraińskiej oskoły.

5. Miód z Ukrainy oraz ukraiński miód pitny i nalewki owocowe

miód z ukrainy
Na Ukrainie można kupić przepyszny miód oraz inne produkty pszczele. fot.donetsk.ua

Oprócz tańszego alkoholu i papierosów, możemy kupić na Ukrainie tani i wyborny miód. Miód z Ukrainy oraz inne produkty pszczele są tutaj bardzo wysokiej jakości. Na Ukrainie dostaniemy nie tylko miód każdego rodzaju, ale także inne produkty pszczele, które w Polsce są mniej popularne. Można kupić na Ukrainie na przykład pyłki, obnóża pyłkowe, pierzgę, mleczko pszczele oraz propolis.

Starajcie się unikać kupowania na Ukrainie miodów o nazwach regionalnych. Na przykład karpacki, krymski, baszkirski (карпатский, крымский, башкирский) za tymi nazwami kryją się często różne miodowe wynalazki. Lepiej kupić na Ukrainie klasyczne odmiany, na przykład miód lipowy, słonecznikowy, akacjowy itd.

Co kupić na Ukrainie związanego jeszcze z miodem? Kapitalne są miody pitne szczególnie Czernichowskie. Te ostatnie najłatwiej spotkać na Jarmarkach Wielkanocnych i Targach Bożonarodzeniowych. Po ukraińskich medowuchach słucha głowa, ale nie słuchają nogi 🙂 Miody pitne na Ukrainie, to najczęściej napoje winne o mocy 12-14% na bazie miodu i wody źródlanej oraz innych dodatków. Miodu pitnego z Ukrainy przewieziemy do Polski 2 litry na osobę.

Co jeszcze kupić na Ukrainie? Ukraińskie nalewki (tylko żeby były z banderolą) takie jak na przykład Pijana Wiśnia we Lwowie. Jej też możecie przywieźć 2 litry na osobę.

Wskazówka: przydatne informacje o miodzie z Ukrainy oraz ilości ukraińskiego miodu, którą możesz przewieźć do Polski z Ukrainy przeczytasz w Miód z Ukrainy – przewóz, cena, rodzaje miodu na Ukrainie. Szukając ukraińskich nalewek przyda Ci się ten słowniczek: Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie? Czym jest nalewka Pijana Wiśnia we Lwowie dowiesz się z wpisu: Pijana Wiśnia – czy to najlepsza nalewka we Lwowie?

6. Ukraińskie słodycze, czekolada, cukierki z Ukrainy

ukraińskie słodycze
Warto poszukać i kupić na Ukrainie cukiereki Meteoryt Wołyński. fot.smachnyashka.com.ua

Jeżeli masz młodsze rodzeństwo albo lubisz słodkości, to przywieź z Ukrainy do Polski słodycze. Ukraińskie słodycze są bardzo dobrej jakości i zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy słodkości. Trzeba tylko wiedzieć co kupić na Ukrainie ze słodyczy i jakich wytwórni.

Najpopularniejszy na Ukrainie jest oczywiście Roshen. Sklepy Roshena działają w całej Ukrainie. Oferują szeroką gamę cukierków na wagę. Oprócz tego żelki, bogato nadziewane praliny, ale także wysokiej jakości czekolady, bombonierki i bajeczne torty (tort kijowski). Inną znaną wytwórnią jest Lwowska Fabryka Czekolady (Львівська Майстерня Шоколаду), która swoje sklepy oraz kawiarnie z wyborną czekoladą prowadzi na całej Ukrainie (na przykład we Lwowie i Kijowie). Kupić na Ukrainie możemy znakomitą czekoladę mleczną oraz ciemną.

Nie tylko od Roshena można kupić na Ukrainie smaczne słodycze. Szukajcie także ukraińskich cukierków i wyrobów czekoladowych od Wołyńskich Słodyczy z Łucka (Волинські солодощі) (cukierki Meteoryt), Switocz (Світоч) (wafelek nadziewany Artek) oraz wytwórni AVK z Doniecka (batonik Gulliwer). Kupić na Ukrainie możemy wiele innych słodyczy, dlatego nie bójmy się próbować ciekawostek.

Wskazówka: więcej o ofercie Roshena, Wołyńskich Słodyczy, Switocza i AVK przeczytasz w Ukraińskie słodycze – jakie słodycze przywieźć z Ukrainy? Mapę lokalizacji sklepów i kawiarni Lwowskiej Fabryki Czekolady znajdziesz w tym miejscu. Mapę lokalizacji sklepów Roshena znajdziesz w tym miejscu.

7. Ukraiński kawior, suszone ryby i mięso z kraba

ukrainakawior
Przyjazd na Ukrainę, to okazja żeby kupić w dobrej cenie kawior. fot.własne.

Kawior na Ukrainie (czyli po ukraińsku ikra – ікра) ze szlachetnych ryb, może być kuszącą propozycją dla miłośników rybnych specjałów, czyli morjeproduktów (морепродукти). Nie trzeba wyjaśniać, że ceny kawioru na Ukrainie są dużo niższe niż w Polsce. Kupimy na Ukrainie kawior czarny i czerwony. Czarny kawior pozyskuje się z ryb jesiotrowatych, a czerwony z łososiowatych.

Na Ukrainie dostępny jest także kawior zachodnich marek. Na przykład pod chwytliwą nazwą Lemberg pisaną ukraińskim alfabetem, kryje się kawior niemiecki. Uważnie więc czytajmy etykiety i nie kierujmy się wyłącznie ceną. Przy okazji uważajmy na popularne suszone ryby (szczególnie paczkowane), które mogą pochodzić od Kitajców 🙂 czyli z Chin. Jeżeli lubisz owoce morza, to zainteresuje Cię krabie mięso z Kamczatki. Co kupić na Ukrainie z kawioru? Na przykład mały słoiczek czerwonego kawioru.

Kilkanaście firm produkuje kawior na rynek ukraiński. Dobrej jakości czerwony kawior na Ukrainie produkują Шаланда (Szalanda – Kijów), Камчадал (Kamczadal – Kijów – Kamczatka) oraz СПЕЦПОСОЛ (Specłosoś – Kijów).
Za 50g czerwonego kawioru nie powinniśmy zapłacić mniej niż 100 UAH. Za 50g czarnego, mniej niż 1000 UAH. Jeżeli zastanawiasz się co kupić na Ukrainie bliskiej osobie na prezent, to mały słoiczek kawioru może być oryginalnym prezentem 🙂

Niezależnie od rodzaju, kawior jest nie tylko luksusową i smaczną przekąską, ale także bardzo zdrową. Zawiera wiele cennych witamin  oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływa więc pozytywnie na kondycję skóry.

Wskazówka: o tym jak wybrać dobry kawior na Ukrainie przeczytasz w: Kawior na Ukrainie – jaki czarny i czerwony kawior kupić na Ukrainie? Ile kawioru oraz suszonych ryb możesz przewieźć z Ukrainy do Polski? Przeczytaj Co można przywozić z Ukrainy do Polski, a czego nie można. Mapę sklepów Metro i Silpo, oferujących dobry kawior firmy OSETR znajdziesz w tym miejscu.

8. Ukraińska kawa

co kupić na ukrainie kawa
Warto przywieźć z Ukrainy kawę. Szeroki wybór znajdziemy we Lwowskiej Manufakturze Kawy. fot.manufacture.coffee

Kultura picia kawy na Ukrainie jest silnie rozwinięta od Lwowa, aż po Kijów. Ukraińscy bariści zdobywają regularnie nagrody w międzynarodowych zawodach, a moda na kawiarnie we Lwowie i Kijowie wydaje się nie przemijać. Będąc na Ukrainie, spróbujcie kawy parzonej w stylu ormiańskim. Używa się do tego celu specjalnego naczynka zwanego dżezwą oraz gorącego piasku. Kawa parzona w ten sposób posiada charakterystyczny aromat. We Lwowie warto zajrzeć do Lwowskiej Manufaktury Kawy (Львівська мануфактура кави). Oferują 40 rodzajów mieszanek. Kawy napijemy się na miejscu oraz kupimy w sklepie i przywieziemy do Polski.

Co roku we Lwowie odbywa się otwarty festiwal Kawa do Lwowa. Zaczyna się on pod koniec września. Przy prospekcie Swobody gromadzą się wtedy miłośnicy kawy oraz zaproszeni goście. Na uczestników festiwalu kawy we Lwowie, czekają targi wyśmienitej kawy, warsztaty parzenia kawy, pogawędki przy filiżance lwowskiej kawy oraz zwiedzanie kawiarni we Lwowie. Warto przyjechać więc do Lwowa pod koniec września i spróbować kawy po lwowsku. Warto więc także kupić na Ukrainie kawę, jest bardzo wysokiej jakości i w dobrych cenach.

Ciekawostka: Gdzie Marcin popija kawę we Lwowie? Pewnie przesiaduje we lwowskiej kawiarni? Otóż nie 🙂 Upodobałem sobie zwykłą ukraińską sieć kawiarni Aroma Kava. Ich punkty spotkamy w całej Ukrainie. Jeżeli pijecie dużo kawy na Ukrainie, to poproście o kartę stałego klienta.

9. Ukraińska herbata Iwan-Czaj

co kupić na ukrainie
Warto kupić na Ukrainie ekologiczną herbatę. Szczególnie Iwan-Czaj. fot.foodandmood.com.ua

Co kupić na Ukrainie, jeżeli nie pijemy dużo kawy? Warty kupić herbatę, ale nie pierwszą lepszą tylko ekologiczną. Tradycje herbaciane odradzają się na Ukrainie od 2010 r. Mali producenci oraz entuzjaści herbaty łączą swoje siły w celu wytworzenia najlepszej jakości ekologicznych herbat. Jednym z efektów tej działalności stało się przywrócenie legendarnej herbaty Iwan Czaj. Ta herbata znana była już w XI w. na obszarze Rusi Kijowskiej i zaliczana była do napojów o właściwościach leczniczych.

W średniowieczu Iwan Czaj był eksportowany do Europy, gdzie był powszechnie nazywany ruską herbatą. Rosnąca popularność ruskiego czaju przyczyniła się do zahamowania konsumpcji i zamówień na herbatę z Indii oraz Chin. Brytyjczycy chroniąc własne interesy, celowo wypuścili plotkę o jej szkodliwych właściwościach. Iwan Czaj został porzucony na kilka wieków. W XIX w. w Sankt Petersburgu podjęto próbę wytworzenia ponownie Iwan Czaju, pod nazwą Koporski Czaj, ale nieskuteczną.

Herbatę Iwan-Czaj pozyskuje się z liści wierzbownicy-kiprzycy. Należy ona do roślin wiesiołkowatych i występuje na przykład na Zakarpaciu. Kupić na Ukrainie możemy Iwan-Czaj z dodatkiem suszonych owoców na przykład wiśni lub kwiatów. Oprócz klasycznej odmiany istnieją również odmiany zielone Iwan-Czaj oraz Iwan-Czaj z dodatkiem zmielonego bursztynu. Ta ostatnia ukraińska herbata uzyskała w ostatnim czasie patent na Ukrainie. Cena 80 gr ekologicznej herbaty na Ukrainie to 120 UAH. Szukajcie ekologicznych herbat z Ukrainy w dobrych kawiarniach i sklepach. Gdy Twoi rodzicie Cię zapytają, co mają dla siebie kupić na Ukrainie, możesz odpowiedzieć kawę lub herbatę 🙂

10. Ukraińska chałwa słonecznikowa

ukraińska chałwa
Szukajcie ekologicznych ukraińskich chałw. Nie warto truć się najtańszymi. fot.prom.ua

Napisałem wcześniej, co kupić na Ukrainie ze słodyczy, ale zapomniałem o najważniejszym produkcie: ukraińskiej chałwie. Chałwa z Ukrainy, to dla wielu smak wspomnień z lat młodości. Ukraińską chałwę słonecznikową można kupić na Ukrainie w każdym sklepie spożywczym oraz na bazarach.

Głównym składnikiem, chałwy na Ukrainie, zamiast pasty sezamowej są zmielone nasiona słonecznika. Takie chałwy słonecznikowe oferuje się na Ukrainie w kilku rodzajach. Kupimy na Ukrainie na przykład chałwę z dodatkiem kakao, wanilii, rodzynek, orzeszków ziemnych, mleka i znanego nam z polskich chałw sezamu. Istnieje kilkunastu producentów chałwy na Ukrainie, ceny chałwy na Ukrainie są bajecznie tanie, tylko jak wybrać najlepszą?

Przed wyborem ukraińskiej chałwy na pewno należy sprawdzić jej świeżość. Rzadko się to zdarza, ale można kupić na Ukrainie nieświeżą chałwę i mocno się struć. Bywają chałwy ukraińskie na prawdę podłej jakości. Uważajmy kupując chałwę na Ukrainie w markecie. Chałwa może być przechowywana w plastikowym opakowaniu wyłącznie 1 dzień. Bezpieczniej kupić chałwę zafoliowaną.

Kiepskiej jakości chałwa ma kwaśny zapach i lekko gorzki mało wyrazisty smak. Kruszy się mocno na kawałki. Jeżeli się rozpada, to znaczy, że dodano za dużo cukru. Dobra chałwa jest bardziej miękka, plastyczna, dobrze się kroi nożem. Powinna mieć lekko oliwkowy lub szary kolor. Pachnieć i smakować nasionami. Powinna być zrobiona na oleju słonecznikowym, a nie palmowym i nie zawierać łusek. Co kupić na Ukrainie? Na pewno chałwę słonecznikową 🙂

Ciekawostka: czym się kierować wybierając chałwę na Ukrainie i jaką ukraińską chałwę warto kupić przeczytasz w: Chałwa ukraińska – jak wybrać dobrą chałwę na Ukrainie?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.