Co można przywozić z Ukrainy do Polski, a czego nie można

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Przywóz towarów z Ukrainy do Polski

co można przywozić z Ukrainy do Polski
Miód możemy przywieźć z Ukrainy do Polski, ale tylko w określonej ilości. fot.happybee.com.ua

W związku z tym, że Ukraina w przeciwieństwie do Polski nie należy do Unii Europejskiej, obowiązują w tym kraju odmienne przepisy celne oraz skarbowe. Przywożąc coś z Ukrainy do Polski, to tak jakby wprowadzać coś na obszar Unii Europejskiej. Unijne przepisy potrafią być w pewnych aspektach surowe podobnie jak ukraińskie. Należy więc wiedzieć co można przywozić z Ukrainy do Polski, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek na granicy.

Osoby podróżujące na Ukrainę najbardziej zainteresują przepisy sanitarne i związane z nimi limity na przewóz żywności. Poniżej dowiesz się co można przywozić z Ukrainy, a czego nie można.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, a autor nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikające z błędnej interpretacji zamieszczonych poniżej informacji. Źródłem poniższych informacji są strony Ambasady Polskiej w Kijowie oraz granica.gov.pl

Co można przywozić z Ukrainy do Polski

co można przywozić z ukrainy do polski
Astrachański czarny kawior z jesiotra jest dostępny także na Ukrainie. Wojna wojną, biznes biznesem. Tak ten świat ułożony. fot.arbuztoday.ru

Można przywozić z Ukrainy do Polski alkohol, ale wyłącznie w określonych limitach celnych. Przeczytaj artykuł Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Można przywozić z Ukrainy do Polski wyroby tytoniowe, w tym papierosy, ale wyłącznie w określonych limitach celnych. Przeczytaj artykuł Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Można przywozić z Ukrainy do Polski miód, a także żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki jeżeli ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę. Przeczytaj więcej na stronie Ambasady Polskiej w Kijowie.

Można przywozić z Ukrainy do Polski kawior. Jednak maksymalnie 125 gramów kawioru z jesiotra na osobę. Ograniczenie wynikają z ochrony jesiotra.

Można przywozić z Ukrainy do Polski mleko początkowe w proszku, żywność dla niemowląt oraz specjalną żywność wymaganą ze względów medycznych pod warunkiem, że ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę, produkt nie wymaga chłodzenia do czasu otwarcia, produkt stanowi pakowany produkt firmowy, opakowanie jest nienaruszone, o ile nie jest w danej chwili używane.

Można przywozić z Ukrainy do Polski specjalną karmę dla zwierząt domowych wymaganą ze względów medycznych jedynie pod warunkiem, że ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę, produkt nie wymaga chłodzenia do czasu otwarcia, produkt stanowi pakowany produkt firmowy, opakowanie jest nienaruszone, o ile nie jest w danej chwili używane.

Czy można przywieźć miód z Ukrainy do Polski, ryby, warzywa, słodycze…

Można przywozić z Ukrainy do Polski ryby świeże, suszone, gotowane, peklowane lub wędzone oraz niektóre skorupiaki na przykład krewetki, homary, martwe małże i martwe ostrygi, pod warunkiem, że ryby świeże są wypatroszone, a waga produktów rybołówstwa na osobę, nie przekracza 20 kilogramów lub wagi jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest najwyższa.

Można przywozić z Ukrainy do Polski towary stanowiące zakupy i prezenty zwolnione od cła i podatku jeżeli towary te mają charakteru handlowego, a ich łączna wartość nie może przekroczyć 430 euro dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim lub 300 euro dla pozostałych podróżnych. Warto w tym celu zachować paragon zakupu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie granica.gov.pl

Można przywozić z Ukrainy do Polski paliwo według następujących norm. Całość paliwa przywożonego w standardowych zbiornikach (montowanych na stałe przez producenta) prywatnych środków transportu, ale nie więcej niż 200 litrów zgodnie z przepisami o podatku VAT. Paliwo w przenośnych zbiornikach (kanistrach) nie więcej niż 10 litrów.

Można przywozić z Ukrainy do Polski 5 kg owoców i 5 kg warzyw z wyłączeniem ziemniaków.

Można przywozić z Ukrainy do Polski chleb, ciasta i ciastka, herbatniki, czekoladę oraz inne wyroby cukiernicze. Produkty te nie mogą zawierać produktów pochodzenia zwierzęcego (sera oraz mięsa).

Można też przywozić suplementy żywnościowe, oliwki nadziewane rybami, makarony, buliony i przyprawy do zup pakowane z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

Można przywozić z Ukrainy do Polski wszelkie inne produkty spożywcze niezawierające świeżego lub przetworzonego mięsa lub produktów mleczarskich i zawierające mniej niż 50 proc. przetworzonych produktów jajecznych lub produktów rybołówstwa.

Jak wygląda kwestia przewozu lekarstw? Można przywozić z Ukrainy do Polski lekarstwa. Pod warunkiem, że to na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań. Jeżeli będziesz wywoził z Polski na Ukrainę, lekarstwa na własny użytek lub chorujesz na przykład na cukrzycę zapoznaj się z punktem 22 na stronie granica.gov.pl

Czego nie można przywozić z Ukrainy do Polski

Nie można przywozić z Ukrainy do Polski mięsa i mleka oraz produktów mięsnych i przetworów mlecznych. Nie dotyczy mleka  początkowego w proszku lub żywności dla niemowląt. W razie ujawnienia tego typu produkty zostaną na granicy skonfiskowane i zniszczone.

Nie można przywozić z Ukrainy do Polski wszelkich antyków sprzed 1947 r. – 1950 r. (w tym malarstwo, rzeźba, uzbrojenie, falerystyka itd.) Na wywóz starszych antyków należy mieć specjalne pozwolenie z ekspertyzą. W związku z tym, będzie ono konieczne przy przewozie starych instrumentów. Wywóz zabytkowych Ikon z Ukrainy jest na Ukrainie przestępstwem.

Nie można przywozić z Ukrainy do Polski zwierząt. Wyjątek stanowią zwierzęta, które wjechały wcześniej z Polski na Ukrainę i posiadające niezbędną dokumentację medyczną. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Wyjazd na Ukrainę – pytania i odpowiedzi – bezpłatny e-przewodnik.

Jeżeli posiadasz pytania dotyczące przywozu z Ukrainy do Polski towarów, to polecam skontaktować się telefonicznie z Centrum Informacji Służby Celnej.

Nocleg na Ukrainie – kozacki hotel czy luksusowy apartament na Ukrainie?

Papierosy z Ukrainy – dlaczego warto kupić i przywieźć Sobranie? [+18]

Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?

Płatność kartą na Ukrainie – praktyczne wskazówki

Kuchnia ukraińska. Jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Co można przywozić z Ukrainy do Polski, a czego nie można
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.