co mozna przywiezc z ukrainy

Co można przywozić z Ukrainy do Polski, a czego nie można

co można przywozić z Ukrainy do Polski
Miód możemy przywieźć z Ukrainy do Polski, ale tylko w określonej ilości. fot.happybee.com.ua

W związku z tym, że Ukraina w przeciwieństwie do Polski nie należy do Unii Europejskiej, obowiązują w tym kraju odmienne przepisy celne oraz skarbowe. Przywożąc coś z Ukrainy do Polski, to tak jakby wprowadzać coś na obszar Unii Europejskiej. Unijne przepisy potrafią być w pewnych aspektach surowe podobnie jak ukraińskie. Należy więc wiedzieć co można przywozić z Ukrainy do Polski, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek na granicy.

Osoby podróżujące na Ukrainę najbardziej zainteresują przepisy sanitarne i związane z nimi limity na przewóz żywności. Poniżej dowiesz się co można przywozić z Ukrainy, a czego nie można.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, a autor nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikające z błędnej interpretacji zamieszczonych poniżej informacji. Źródłem poniższych informacji są strony Ambasady Polskiej w Kijowie oraz granica.gov.pl

Co można przywozić z Ukrainy do Polski

co można przywozić z ukrainy do polski
Czarny kawior z jesiotra, a także bardziej popularny na Ukrainie czerwony są także objęte limitem przewozu.

Można przywozić z Ukrainy do Polski alkohol, ale wyłącznie w określonych limitach celnych. Przeczytaj artykuł Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Można przywozić z Ukrainy do Polski wyroby tytoniowe, w tym papierosy, ale wyłącznie w określonych limitach celnych. Przeczytaj artykuł Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Można przywozić z Ukrainy do Polski miód, a także żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki jeżeli ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę. Przeczytaj więcej na stronie Ambasady Polskiej w Kijowie.

Można przywozić z Ukrainy do Polski kawior. Jednak maksymalnie 125 gramów kawioru z jesiotra na osobę. Ograniczenie wynikają z ochrony jesiotra.

Można przywozić z Ukrainy do Polski mleko początkowe w proszku, żywność dla niemowląt oraz specjalną żywność wymaganą ze względów medycznych pod warunkiem, że ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę, produkt nie wymaga chłodzenia do czasu otwarcia, produkt stanowi pakowany produkt firmowy, opakowanie jest nienaruszone, o ile nie jest w danej chwili używane.

Można przywozić z Ukrainy do Polski specjalną karmę dla zwierząt domowych wymaganą ze względów medycznych jedynie pod warunkiem, że ich łączna waga nie przekracza 2 kilogramów na osobę, produkt nie wymaga chłodzenia do czasu otwarcia, produkt stanowi pakowany produkt firmowy, opakowanie jest nienaruszone, o ile nie jest w danej chwili używane.

Czy można przywieźć miód z Ukrainy do Polski, ryby, słodycze

Można przywozić z Ukrainy do Polski ryby świeże, suszone, gotowane, peklowane lub wędzone oraz niektóre skorupiaki na przykład krewetki, homary, martwe małże i martwe ostrygi, pod warunkiem, że ryby świeże są wypatroszone, a waga produktów rybołówstwa na osobę, nie przekracza 20 kilogramów lub wagi jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest najwyższa.

Można przywozić z Ukrainy do Polski towary stanowiące zakupy i prezenty zwolnione od cła i podatku jeżeli towary te mają charakteru handlowego, a ich łączna wartość nie może przekroczyć 430 euro dla podróżnych w transporcie lotniczym i morskim lub 300 euro dla pozostałych podróżnych. Warto w tym celu zachować paragon zakupu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie granica.gov.pl

Można przywozić z Ukrainy do Polski paliwo według następujących norm. Całość paliwa przywożonego w standardowych zbiornikach (montowanych na stałe przez producenta) prywatnych środków transportu, ale nie więcej niż 200 litrów zgodnie z przepisami o podatku VAT. Paliwo w przenośnych zbiornikach (kanistrach) nie więcej niż 10 litrów.

Można przywozić z Ukrainy do Polski chleb, ciasta i ciastka, herbatniki, czekoladę oraz inne wyroby cukiernicze. Produkty te nie mogą zawierać produktów pochodzenia zwierzęcego (sera oraz mięsa).

Można też przywozić suplementy żywnościowe, oliwki nadziewane rybami, makarony, buliony i przyprawy do zup pakowane z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

Można przywozić z Ukrainy do Polski wszelkie inne produkty spożywcze niezawierające świeżego lub przetworzonego mięsa lub produktów mleczarskich i zawierające mniej niż 50 proc. przetworzonych produktów jajecznych lub produktów rybołówstwa.

Jak wygląda kwestia przewozu lekarstw? Można przywozić z Ukrainy do Polski lekarstwa. Pod warunkiem, że to na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań. Jeżeli będziesz wywoził z Polski na Ukrainę, lekarstwa na własny użytek lub chorujesz na przykład na cukrzycę zapoznaj się z punktem 22 na stronie granica.gov.pl

Czego nie można przywozić z Ukrainy do Polski

Po 14 grudnia 2019 r. nie można wwozić żadnych owoców. Wszystkie rośliny, za wyjątkiem: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli – wymagają posiadania świadectwa fitosanitarnego wydanego przez urzędową służbę ochrony roślin Ukrainy. Dotyczy to także roślin przywożonych na własne potrzeby, warzyw, nasion przeznaczonych do siewu czy też kwiatów na własne potrzeby. Natomiast importerzy, sprowadzający towary roślinne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (handel, przetwórstwo, produkcja rolniczy czy ogrodnicza), muszą spełnić określone obowiązki.

Nie można przywozić z Ukrainy do Polski mięsa i mleka oraz produktów mięsnych i przetworów mlecznych. Nie dotyczy mleka  początkowego w proszku lub żywności dla niemowląt. W razie ujawnienia tego typu produkty zostaną na granicy skonfiskowane i zniszczone.

Nie można przywozić z Ukrainy do Polski wszelkich antyków sprzed 1947 r. – 1950 r. (w tym malarstwo, rzeźba, uzbrojenie, falerystyka itd.) Na wywóz starszych antyków należy mieć specjalne pozwolenie z ekspertyzą. W związku z tym, będzie ono konieczne przy przewozie starych instrumentów. Wywóz zabytkowych Ikon z Ukrainy jest na Ukrainie przestępstwem.

Nie można przywozić z Ukrainy do Polski zwierząt. Wyjątek stanowią zwierzęta, które wjechały wcześniej z Polski na Ukrainę i posiadające niezbędną dokumentację medyczną. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Wyjazd na Ukrainę – pytania i odpowiedzi – bezpłatny e-przewodnik.

Jeżeli posiadasz pytania dotyczące przywozu z Ukrainy do Polski towarów, to polecam skontaktować się telefonicznie z Centrum Informacji Służby Celnej.

16 Komentarzy

Cześć Sandra, myślę, że w tym przypadku wszystko zależy od ilości tych rzeczy (żeby nie były to ilości hurtowe przeznaczone na handel), a dokładniej ich wartości… Jeden z punktów mówi wyraźnie: „Towary stanowiące zakupy i prezenty zwolnione od cła i podatku jeżeli towary te nie mają charakteru handlowego, a ich łączna wartość nie może przekroczyć 300 euro w transporcie lądowym”. Dlatego warto zachować paragon z zakupu, żeby w razie potrzeby wykazać wartość tych przedmiotów, z drugiej strony… jak tutaj ustalić co jest ilością na potrzeby własne, a co nie, a po drugie, co zostało zakupione (jeżeli chodzi o ciuchy), a co nie, jeżeli te przedmioty nie są oryginalnie zapakowane… 😉

Cześć Ola. Nie znam odpowiedzi na twoje pytanie, ale kierując się rozsądkiem glinka i kreda nie są przecież towarami specjalnego przeznaczenia. Podejrzewam, że bez dodatkowych opłat (podatku) można jej byłoby przywieźć do kwoty 300 euro (wartość jej zakupu). Dlatego najlepiej zachować paragon zakupu na tego typu towary w razie pytań. Myślę, że jeżeli „wykazałabyś”, że jest to na użytek własny, to być może także i więcej.

Cześć Kamila. Skontaktowałbym się w tym przypadku z Informacją Służby Celnej. Numery telefonów i adres mailowy znajdziesz pod adresem https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/poradniki_i_informatory/informacje_celne/

Płyny do e-papierosów zawierają nikotynę, więc może to podlegać pewnym ograniczeniom, ale nie posiadam żadnych konkretnych informacji na ten temat. Osobiście nie korzystam z e-papierosów 🙂 Najlepiej zapytać bezpośrednio SC.

witam
chciał bym zapytać jak jest z przewiezieniem z ukrainy do polski materiałów rozbiórkowych. powiedzmy że kupuje na ukrainie u gospodaża deski ze starej stodoły i chce je przewieźć do polski. jak z tym jest? są jakieś limity? trzeba mieć jakieś umowy kupna sprzedaży?

Cześć Wojtku, mięso i nabiał są objęte kontrolą sanitarną jak w całej UE. Bez odpowiednich papierów nie wwieziesz tego typu produktów do Polski. Teoretycznie zakaz ten dotyczy każdej ilości, także mniejszych np. kawałka kiełbasy wiejskiej od gospodarza kupionej na pamiątkowym straganie itd. Jeżeli nie przewozimy hurtowych ilości, to nie powinniśmy jednak popadać w paranoję. Wielu polskich turystów przywozi z Ukrainy właśnie lokalne mięsne wyroby, ale jest to oficjalnie niezgodne z prawem i w razie wykrycia będzie podlegać zniszczeniu. W każdym razie nie widziałem, ani nie słyszałem, żeby robiono z tego większe kłopoty. Pozdrawiam

Cześć, po 14 grudnia wprowadzono zakaz na owoce i warzywa, ale grzyby to przecież grzyby, w dodatku jeżeli są suszone i paczkowane, to tym bardziej stanowią mniejsze ‚zagrożenie’ sanitarne. Jeżeli nie są to ilości hurtowe, a na własny uzytek, to nie ma się czego obawiać i można sobie przywieźć.

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.