Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Ukraina jawi się w stereotypach jako kraj biedny, pozbawiony wszelkich walorów turystycznych oraz materialnych. Kto miał okazję bywać na Ukrainie doskonale wie, że ten stereotyp jest nieprawdą.

Ukraina oprócz wspaniałych miejsc, oferuje również olbrzymie ilości interesujących produktów na handel. Przeczytaj o tym, co przywieźć z Ukrainy. Jakie rzeczy warto kupić i zabrać ze sobą wracając do Polski.

Co przywieźć z Ukrainy? Artykuły spożywcze z Ukrainy oraz alkohol i papierosy z Ukrainy są obowiązkowymi rzeczami do nabycia. Ukraina jako kraj słabiej rozwinięty i nie należący do Unii Europejskiej, uchowała się przed wpływem niekorzystnie wpływającego na jakość, masowego przemysłu spożywczego.

Wiele z oferowanych tu produktów, jest nadal wytwarzana tradycyjnymi metodami, dzięki temu produkty zyskują na jakości i smaku. Wrażenie, że niektóre rzeczy na Ukrainie smakują nam bardziej nie jest więc pozbawione sensu.

co przywieźć z Ukrainy
Besarabski Rinok, czyli Targ Besarabski w Kijowie przy końcu głównej arterii Kijowa ul. Kreszczatik. Miejsce, w którym kupimy najlepsze produkty spożywcze z całej Ukrainy. A także napijemy się piwa z lokalnych ukraińskich browarów (na targu działa mini-bar) fot. archiwum własne.

Co przywieźć z Ukrainy z artykułów spożywczych? Przede wszystkim tradycyjne wyroby regionalne. Doskonałą okazją do nabycia takich produktów są lokalne bazary, targowiska lub kramy świąteczne (np. kram wielkanocny we Lwowie przy Prospekcie Swobody, dawnych Wałach Hetmańskich).

Na szczególne uwagę zasługują miody pitne (np. Czernihowskie), nalewki owocowe, suszone wędliny oraz ryby i owoce morza w formie przekąsek, miody, wszelkiego rodzaju kawiory (znacznie tańsze niż kawiory rosyjskie, ogromny ich wybór znaleźć można w Kijowie na Rynku Besarabskim), a także zioła lecznicze i oczywiście kwas chlebowy (polecam kwas Rosinka). Jeżeli wybieramy się do Lwowa, to nie zapominajmy o wyśmienitej kawie oraz czekoladzie !

co przywieźć z Ukrainy
Ukraińskie miody pitne, nazywane też przez wytwórców winami, z zachodniej oraz środkowej Ukrainy są niesamowicie smaczne. fot. https://www.volynnews.com

Co przywieźć z Ukrainy z papierosów i alkoholu? Wybierajmy najdroższe dostępne wódki i papierosy. Ich ceny są dla nas i tak bardzo przystępne. Jeżeli będąc w ukraińskim sklepie monopolowym, stracimy od nadmiaru asortymentu orientację, trzymajmy się zawsze najbardziej rozpoznawalnych marek. Z wódek będzie to np. Nemiroff. O ukraińskich wódkach więcej przeczytasz w tym artykule.

co przywieźć z Ukrainy
Kwas beczkowy Rosinka, spotykany często na kijowskich wulicach jest dla mnie najsmaczniejszym ukraińskim kwasem. Beczka utrzymuje stałą niską temperaturę kwasu, nawet w upalne dni. Osobom podróżującym samochodem, polecam zabranie takie beczułki ze sobą. Kwas jest smaczny do tego stopnia, że podczas ostatniej wizyty w Kijowie, udało mi się spożyć kilka litrów. fot. archiwum własne.

Jakie papierosy z Ukrainy przywieźć? Wybór papierosów na Ukrainie jest ogromny i równie szeroki, co alkoholu. Ze swojej strony polecam zaopatrzyć się w jedne z najdroższych papierosów na Ukrainie czyli Sobranie. Dostępne w wersji Czarnej (Sobranie Black Russian), bądź Kolorowej (Sobranie Cocktail). Te ostatnie przypadną do gustu szczególnie kobietom.

Z innych porządnych marek warto wybrać Parlamenty. Wielbicielom cięższych ukraińskich klimatów polecam spróbować tańszych wyrobów takich jak np. Pryłuky, Watra albo Stoliczne. W normalnej sprzedaży dostaniemy także papierosy największych marek znanych także i u nas.

co przywieźć z Ukrainy
Sobranie w wersji Black Russian oraz Coktail są jednymi z droższych, ale zarazem najlepszych papierosów na Ukrainie. fot. https://magictravelsaroundtheworld.files.wordpress.com

Co przywieźć z Ukrainy ze słodyczy? Od lat na Ukrainie niepodzielnie króluje wytwórnia Roshen. Sklepy Roshena znajdziemy na całej Ukrainie. Sklepy bazują głównie na różnego rodzaju cukierkach, czekoladowych, landrynkowych, galaretkach, żelkach itd. dostępnych na wagę. W Roshen znajdziemy także szeroką ofertę bardzo smacznych tortów na każdą okazję. Z innych słodyczy warto spróbować bardzo dobrych ukraińskich chałw oraz wyrobów mlecznych (polecam w Kijowie sieć Mleko od Farmera Молоко від фермера – są to sklepy oferujące ekologiczne, świeże produkty mleczne, w których zjemy także przepyszne śniadanie).

co przywieźć z Ukrainy
Mleko od farmera, Молоко від фермера – sieć sklepów i jednocześnie kawiarni, oferujących doskonałe produkty mleczne z ekologicznych upraw Ukrainy. Polecam na szybkie śniadanie w Kijowie. fot. http://club-franshiz.ru

Co przywieźć z Ukrainy z innych produktów? Kobietom proponuję rozejrzeć się za lakierami do paznokci, są one podobnej jakości co w Polsce, a zarazem dużo tańsze niż u nas. Znajdziemy je na małych wyspach w ukraińskich galeriach handlowych. Artykuły odzieżowe luksusowych marek, są na Ukrainie drogie, a ich ceny porównywalne do Polskich. Nie opłaca się więc kupować na Ukrainie markowych ubrań.

Co przywieźć z Ukrainy z pamiątek i bibelotów? Najlepsze pod tym względem są lokalne pchle targi. Znajdziemy na nich stare książki, monety, militaria, mundury, ale także stare zabawki, wyroby skórzane i całe mnóstwo innych szpargałów, których lokalni mieszkańcy chcą się po prostu pozbyć. Na straganach można wypatrzeć czasami bardzo ciekawe magnesy oraz kieliszki do wódki z grubym dnem.

co przywieźć z Ukrainy
Kawior ukraiński z jesiotra, czarny oraz czerwony należy do jednych z najlepszych. Jego cena stanowi wielką okazję do spróbowania tego wyśmienitego specjału. Warto przywieźć jeden słoiczek do domu. fot. źródło własne. Zdjęcie wykonano na Targu Besarabskim w Kijowie.

Z pamiątek sklepowych polecam wszelkiego rodzaju wyroby gliniane, czyli ceramikę użytkową, ale także artystyczną. Ręcznie wykonany i malowany kubek z ukraińskim motywem kwiatowym jest doskonałą pamiątką z Ukrainy. Będąc w Kijowie polecam gorąco skusić się na zakup chociażby małego obrazu autorstwa lokalnego artysty, najlepiej takiego, z motywem np. kijowskim. Niektóre obrazy są po prostu piękne, a ich cena potrafi być po intensywnych negocjacjach bardzo okazyjna.

co przywieźć z ukrainy
Andrijewski Uzviz inaczej Andrijewski Zjazd, Андріївський спуск (Andrijewski Spusk), po ang. Andryevski Descent to główna turystyczna ulica Kijowa. Spotkamy na niej mnóstwo handlarzy pamiątek, a co najważniejsze, lokalnych artystów sprzedających swoje fenomenalne dzieła. fot. http://www.travelsignposts.com

Teraz już wiesz co przywieźć z Ukrainy. Istnieje oczywiście całe mnóstwo innych ciekawych rzeczy, czekających na Wasze odkrycie. Jeżeli znasz jakiś ciekawy przedmiot lub artykuł spożywczy, który może stanowić doskonałą pamiątkę z Ukrainy albo taki, który warto przywieźć lub spróbować, to napisz o tym w komentarzu pod artykułem.

Przeczytaj więcej o Ukrainie:

A może tak rzucić wszystko i zamieszkać na Ukrainie?

Papierosy z Ukrainy, które zawsze przywożę ze sobą [+18]

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski

Pociąg do Lwowa rozkład, ceny biletów, wskazówki

Ukraińskie piwo – przemyślenia o piwie butelkowym we Lwowie

Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć ? Trzy propozycje [+18]

Gdzie wymienić hrywnę ? Jak Ukraina to hrywna dolar czy euro ?

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć ? [+18]

Loty do Kijowa, bilety i samoloty do Kijowa – lista połączeń

 

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy
5 (100%) 3 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.