Czego spróbować na Ukrainie – 5 zdrowych produktów z Ukrainy

W ostatnich latach przetacza się przez Europę moda na zdrowe odżywanie. Ten trend dopiero staje się popularny na Ukrainie, chociaż w istocie, już w każdym dużym mieście takim jak Lwów, Kijów czy Czerniowce, znajdziemy restauracje i kawiarnie serwujące zdrowe jedzenie. Niektóre z tych miejsc warto odwiedzić jak na przykład szybka restauracja Open we Lwowie, ale generalna zasada brzmi: nie chodź do ukraińskich knajp udających knajpy zachodnie, bo tam nie spotka Cię nic dobrego 🙂

Zamiast chodzić po dziwnych knajpach na Ukrainie, lepiej przejść się do ukraińskiego sklepu. Wbrew pozorom, znajdziemy tam wiele ciekawych produktów, które porównując do wszechobecnej przetworzonej żywności, można uznać za zdrowe i naturalne. Wystarczy mieć tylko oczy szeroko otwarte. Jeżeli więc mamy ochotę spróbować czegoś zdrowszego i w dobrej cenie, a często także i niedostępnego w Polsce, to lepiej wyłączyć telewizor i przyjechać na Ukrainę.

1.Kwas chlebowy -- najlepszy napój zamiast wody

kwasy ukraińskie
Ukraińskie kwasy chlebowe w butelkach. fot.posteat.ua

Ukraiński kwas chlebowy opiera się skutecznie dominacji kolorowych napojów na Ukrainie. Popularność kwasu chlebowego to zasługa nie tylko naturalnego składu i niskiej ceny, ale także bardzo dobrego smaku. Nie obawiajcie się słowa kwas, ponieważ w smaku ukraiński napój najbardziej przypomina coca-colę. Przystępny dla wielu smak, to wynik fermentacji chleba żytniego i razowego, z którego powstaje ten niecodzienny dla Polaków napój. Do tego wszystkiego kwas chlebowy gasi pragnienie lepiej niż woda i nie jeden kolorowy napój gazowany. Szczególnie podczas upalnych dni na Ukrainie.

Ukraiński kwas chlebowy można więc nazwać napojem idealnym, a podczas wyjazdu do Lwowa czy Kijowa jest obowiązkowym produktem do spróbowania. Kwas chlebowy kupimy w ukraińskich sklepach, zamówimy w restauracjach albo spróbujemy na ulicy z beczkowozu. Najpopularniejsze marki kwasu na Ukrainie to Kwas Taras, Rosinka i Arsiniwski. Wybierajmy kwasy pozbawione konserwantów. Kwas pije się wyłącznie schłodzony, ponieważ zawiera niską zawartość alkoholu i taki smakuje najlepiej. Więcej o kwasie chlebowym na Ukrainie przeczytasz w Ukraiński kwas chlebowy -- który warto kupić i spróbować?

2.Ukraiński miód -- tutaj jest nadal naturalny

miód z ukrainy
Ukraiński miód rzepakowy smaruje się jak masło. fot.eco-lavca.ua

Ukraina jest największym producentem miodu w Europie i jednym z największych na świecie (na pierwszym miejscu są Chiny). Ukraiński miód to jeden z głównych produktów po wódce, który przywożą z Ukrainy polscy turyści. Miód warto przywieźć z Ukrainy nie tylko ze względu na niższą cenę, ale bardzo wysoką i naturalną jakość. Dodatkowo, poza miodem na Ukrainie kupimy pozostałe produkty pszczele takie jak mleczko pszczele, propolis i pyłki, które w Polsce trudniej znaleźć.

Starajmy się nie kupować miodów w sklepach i supermarketach, tylko od lokalnych sprzedawców przy tzw. ulicy i na bazarach spożywczych. Miód z Ukrainy, którego nie kupicie w Polsce to na przykład miód majski. Nazywany jest też miodem wiosennym, ponieważ powstaje z pierwszej pracy pszczół na przełomie kwietnia-maja. Inny ciekawy miód, który popularny jest szczególnie w ukraińskich Karpatach, to tzw. dziki miód, nazywany także zielonym miodem. Pozyskuje się go z dzikich uli, a do środka dodaje gałąź drzewa iglastego. Taki miód z Ukrainy kupimy na przykład w Worochcie. O tym jak wybrać dobry miód i ile go przywieźć z Ukrainy do Polski przeczytasz w Miód z Ukrainy -- przewóz, cena, rodzaje miodu na Ukrainie.

3.Sok z brzozy -- w Polsce drogi, na Ukrainie tani

sok z brzozy na ukrainie
Ukraiński sok z brzozy z dodatkiem cytryny w dużych butelkach. Cena 25 UAH. fot.własne

Sok z brzozy to kolejny zdrowy i naturalny napój na Ukrainie po ukraińskim kwasie chlebowym. W Polsce ceny tego przeźroczystego soku należą do niezrozumiale wysokich. Na szczęście możemy wyjechać na Ukrainę i tam cieszyć się zdrowym i tanim sokiem brzozowym. Sok z brzozy działa bardzo dobrze na układ trawienny i odpornościowy, a co ważniejsze ma właściwości odtruwające, oczyszczając naszą wątrobę z toksyn 🙂

Sok z brzozy wykazuje więc silne właściwości prozdrowotne. W smaku sok brzozowy jest bardzo delikatny. Większość powie, że nie ma on smaku w ogóle. W rzeczywistości smak przypomina słodką wodę. Sok z brzozy kupimy na Ukrainie prawie w każdym sklepie spożywczym. Dostępny jest on w mniejszych i większych szklanych butelkach, a także w słoikach. Na półce znajdziemy na przykład sok z brzozy z dodatkiem mięty, gruszki, cytryny lub cukru. Więcej o soku z brzozy na Ukrainie przeczytasz w Sok z brzozy na Ukrainie -- cena i właściwości ukraińskiej oskoły.

4.Sok z granatu -- najlepszy ratunek na kaca

sok z granatu
Ukraiński sok z granatu firmy Kwant. fot. własna

Sok z granatu to jeden z najzdrowszych soków jaki kupimy na Ukrainie. Jest bogaty w cenne witaminy i minerały. To doskonałe źródło witaminy C, magnezu, potasu i cennych dla organizmu przeciwutleniaczy. Ukraiński sok z granatu reguluje także ciśnienie krwi i zapobiega starzeniu się skóry. Jego smak jest bardzo wytrawny, przypominający czerwone wino. Bardzo dobrze leczy skutki ukraińskiej wódki 🙂

Na Ukrainie kupimy sok z granatu kilku producentów. Jeden z najlepszych soków z granatu produkuje odeska firma Kwant (ООО фирма Квант) (na zdjęciu). Starajmy się wybierać czysty sok z granatu bez dodatku cukru (сок гранатовый 100%), a jeżeli jego smak jest dla nas zbyt wytrawny, możemy spróbować wersji z cukrem. Warto więc spróbować tego soku na Ukrainie, szczególnie, że jest on tutaj podobnie jak inne zdrowe produkty, dużo tańszy niż w Polsce. Sok z granatu na Ukrainie dostępny jest zazwyczaj w szklanych butelkach o pojemności 250 ml oraz 1 litra i dużych słojach do 5 litrów. Cena za 250 ml to ok. 30 UAH (ok. 4 PLN).

5.Iwan-Czaj i Karpacki Czaj -- czyli naturalne herbaty z Ukrainy

Herbata Iwan-Czaj udowadnia, że na Ukrainie napijemy się także wyśmienitej i naturalnej herbaty. Iwan-Czaj to tzw. ruski czaj, herbata produkowana z liści wiesiołka znana już od czasów średniowiecza. W ciągu ostatnich kilku lat przeżywa swój renesans nie tylko w Rosji, ale także na Ukrainie, gdzie możemy jej spróbować w wyjątkowej wersji z dodatkiem prawdziwego bursztynu. Iwan-Czaj uważany jest za herbatę leczniczą, co na szczęście nie przekłada się na jej bardzo intensywny, esencjonalny i dobry smak. Iwan-Czaj kupimy na Ukrainie na bazarach okolicznościowych, czasami w sklepach spożywczych (herbata z fioletowym kwiatem), a nawet w sklepach z pamiątkami. Więcej o herbacie Iwan-Czaj przeczytasz w Co kupić na Ukrainie i co przywieźć z Ukrainy do Polski? -- 10 produktów

Karpacki Czaj - co piją mieszkańcy ukraińskich Karpat - Ukraina #5

Poza Iwan-Czajem warto spróbować innych herbat ukraińskich. Mowa tutaj jednak nie o herbatach paczkowanych, ale dostępnych na wagę. Jeżeli odwiedzicie na Ukrainie Karpaty Wschodnie, to w tamtejszym regionie obowiązkowo należy spróbować karpackiego czaju. To herbata pita na co dzień przez mieszkańców ukraińskich Karpat. Smakuje wybornie i doskonale reguluje trawienie 🙂 Karpacki Czaj zobaczysz na filmie powyżej. Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.