Co warto zobaczyć we Lwowie – czeburieki, raki, NKWD i Cytadela

Z niechęcią myślałem o napisaniu artykułu Co warto zobaczyć we Lwowie. Z natury staram się unikać tematów przegadanych, o których nieustannie pisze się to samo.

Taki jest internet, że niektóre tematy są bardziej wymęczone niż wycieraczka Hotelu George 🙂 To właśnie wymęczenie dotyczy opisu Lwowa, a szczególnie restauracji we Lwowie, zabytków we Lwowie i ogólnie rzecz biorąc atrakcji we Lwowie. W większości artykułów przeczytamy o tym samym. A kto z nas lubi czytać co chwilę o tym samym? O wypierdzianych kawiarniach, o opisach zabytków z Wikipedii?

Postanowiłem dla Was opisać temat niesztampowo. Będzie nie tylko o tym co warto zobaczyć we Lwowie, ale też przy okazji o tym co zjeść we Lwowie. Trzy punkty, do których turyści chodzą znacznie rzadziej.

Co warto zobaczyć we Lwowie? Budę z czeburiekami pod Operą Lwowską

co warto zobaczyć we lwowie
Dwa Czebureki lub Czeburieki. Wschodni typ pieroga z baranim nadzieniem. fot. ukrinform.ru

Jeżeli jedziesz z Dworca Głównego gdzieś do hostelu w centrum, to zatrzymaj się na chwilę. Po podróży na pewno będziesz głodny. Wysiądź sobie pod Operą Lwowską lub pod Teatrem Zańkoweckiej (warto, tylna fasada tego Teatru mogłaby służyć za makietę w filmie obrona Stalingradu 🙂 Przy ul. Kniazia Jarosława Osmomysła, koło przystanku Teatralna znajdują się dwa kapitalne i autentyczne miejsca z jedzeniem.

Pierwsze to punkt z czeburiekami. Czeburieki to duże pierogi nadziewane w klasycznej wersji baraniną, smażone na głębokim oleju. We Lwowie trudno znaleźć czeburieka. Został wyparty przez zachodnioeuropejską gastronomię. Czeburieki są popularne w Rosji, Gruzji, Kazachstanie. Popularne też wśród polskich Tatarów. Chwalił je Robert Makłowicz bawiąc w Kijowie 🙂 Dostępnych jest kilka wersji. Bardzo dobre, autentyczne danie za grosze i w dodatku w jakiej atmosferze!

co warto zobaczyć we lwowie
Ryba smażona w głębokim oleju z punktu Rybna Ferma. fot. Тарас Кінаш

Obok znajduje się zadaszony ogródek, w którym klienci tego zacnego baru konsumują czeburieki już od wczesnych godzin porannych. Popijają przy tym ukraińską wódkę oraz piwo, ponieważ na teren ogródka można wnieść własny alkohol.

Zaraz obok coś, co zadowoli wegetarian. Działająca na podobnych zasadach buda o nazwie Rybna Ferma. Co tu zjemy? Na przykład gotowane raki albo smażonego karpia z frytkami. Wszystko zrobione na świeżo i wyciągnięte prosto z akwarium. Gotowanego raka trudno znaleźć we Lwowie podobnie jak czeburieka. Kolejne autentyczne cudo za grosze. Można też wnieść alkohol.

Co warto zobaczyć we Lwowie? Dawne więzienie NKWD we Lwowie

Poznając historię Lwowa, skupiamy się głównie na okresie panowania Habsburgów i latach międzywojennych. Mało osób zna historię Lwowa w czasie okupacji. Nie wiedzieć czemu, mówi się o niej bardzo mało, a jest to przecież bardzo istotny okres w historii tego miasta, a jaki interesujący!

co warto zobaczyc we lwowie
Budynek dawnego więzienia NKWD i Gestapo przy ul. Łąckiego. Wejście od ul. Briullowa.

Mieszczące się przy ul. Łąckiego więzienie, to żywy pomnik śmierci tysięcy ludzi. To także dowód działalności ich oprawców, zarówno sowieckich jak i niemieckich. W Polsce mamy wiele takich miejsc, ale lwowskie więzienie przy Łąckiego wyróżnia przytłaczająca atmosfera wyzierająca z każdego muru. Spojrzenie przez wizjer na więzienny dziedziniec, na którym dokonywano masowych mordów wywołuje gęsia skórkę i zapada głęboko w pamięć.

co warto zobaczyć we lwowie
Wnętrze muzeum. fot. pravda.com

W trackie II Wojny Światowej, podczas okupacji sowieckiej we Lwowie, budynek był więzieniem oraz siedzibą NKWD. Sowieci ewakuując się przed Niemcami, w czerwcu 1941 r. wymordowali w tym miejscu prawie tysiąc osób. Wśród pomordowanych znalazło się wielu Polaków, wojskowych, uczonych i artystów, ale także Ukraińców i Żydów. Po wejściu Niemców do Lwowa, budynek przy Łąckiego służył za siedzibę Gestapo. Zmienił się oprawca, ale nie zmieniły się metody działania. Z niemieckich rąk życie stracili kolejni Polacy.

co warto zobaczyc we lwowie
Wejście do muzeum Więzienie na Łąckiego. fot. lonckoho.lviv.ua

Więzienie zwiedza się samemu lub z przewodnikiem. Wstęp i usługa przewodnika są bezpłatne. Ekspozycja mieści się na dwóch poziomach, składa się z korytarzy oraz cel więziennych. Na drugim piętrze znajduje się ciekawa ekspozycja dotycząca ukraińskiej partyzantki. Warto zapoznać się ze wspomnieniami jej uczestników. Przeżycia każdej z osób były indywidualne. To dowodzi, że historia nie może być czarna lub biała.

Muzeum Więzienie na Łąckiego czynne jest codziennie oprócz poniedziałku i soboty. W godzinach od 10.00 – 19.00. Przerwa między godziną 13.00 – 14.00. Oficjalna strona internetowa pod tym adresem.

Co warto zobaczyć we Lwowie? Cytadela we Lwowie, widoki lepsze niż z góry Wysokiego Zamku

co warto zobaczyc we lwowie
Lwowska Cytadela, to nie tylko Wieża, ale także budynki koszar. fot. pslava.info

Zauważyłem, że „Cytadela” nie cieszy się popularnością wśród turystów. Może dlatego, że jest trochę oddalona od centrum.  Szkoda, bo to przyjemne miejsce do spacerów. Jest położona w pobliżu wcześniej opisanego Muzeum na Łąckiej. Cytadela, a dokładniej jej najbardziej rozpoznawany obiekt – Wieża Maksymiliańska nr 2 powstała w połowie XIX w. na Górze Kaliczej. Jak zapewne pamiętacie, Lwów należał wtedy do monarchii austro-węgierskiej. W chwili powstania, obiekt ten był już technologicznie przestarzały. Nie nadążał za rozwojem pola walki i nowoczesnych systemów obronnych.

co warto zobaczyc we lwowie
Budynek Wieży Maksymiliańskiej. W jej górnej części za blankami znajduje się restauracja oraz taras widokowy okalający całą wieżę. fot. aviokon.com

Obecnie w Cytadeli mieści się hotel Citadel Inn. W zasadzie miejsce na hotel wydaje się bardzo dobre… Dla mnie jest to jednak delikatnie kontrowersyjne, pamiętając o istnieniu w tym miejscu w lipcu 1941 r. niemieckiego obozu koncentracyjnego. Może warto byłoby zadbać o pomnik lub tablicę? Jestem przekonany, że gdzieś takowa istnieje. Ja nie mogłem jej znaleźć.

Dlaczego warto tutaj przyjść? Dla wspaniałych widoków z Wieży Maksymiliańskiej. W górnej części wieży mieści się taras widokowy. Możemy swobodnie spacerować wokół wieży i podziwiać widoki z każdej strony. Ładnie jest tutaj szczególnie zimą. W hotelu mieści się też ciesząca się dobrą opinią restauracja. Polecam zwrócić uwagę szczególnie na jej wystrój i wiszące w korytarzach mapy dawnej Monarchii C.K. Więcej informacji o Cytadeli znajdziesz pod tym adresem lia.lvivcenter.org

Co warto zobaczyć we Lwowie – zakończenie

Wiele miejsc czeka jeszcze na opisanie. Mam nadzieję, że pobyt w przynajmniej jednym z tych trzech miejsc, urozmaici Wasz pobyt we Lwowie. Wkrótce nowe rekomendacje. Będzie ponownie o tym, co warto zobaczyć we Lwowie, oraz co warto zjeść we Lwowie. Udanego pobytu!

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.