paszport na ukrainie

Co zabrać na Ukrainę? – lista niezbędnych rzeczy przed wyjazdem

Co zabrać na Ukrainę? – pierwszy wyjazd na Ukrainę

Wyjeżdżając po raz pierwszy na pewno zastanawiasz się jakie przedmioty i niezbędne dokumenty powinieneś zabrać ze sobą w podróż na Ukrainę. Zapewne niedługo wybierasz się w swoją pierwszą podróż do Lwowa, Kijowa lub Odessy, a może w inne ciekawe miejsce na Ukrainie. Zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź czy masz wszystkie niezbędne dokumenty oraz rzeczy przed wyjazdem na Ukrainę. Jak wiemy, Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego warto dwa razy sprawdzić, czy mamy wszystko to, czego potrzebujemy zanim wyruszymy w drogę.

Co zabrać na Ukrainę? – paszport czy dowód na Ukrainie?

co zabrać na Ukrainę
Ukraiński paszport w wersji biometrycznej. Biometryczne paszporty pojawiły się niedawno na Ukrainie. fot.daynews.com.ua

Czy powinniśmy zabrać paszport czy dowód na Ukrainę jest najczęściej pojawiającym się pytaniem. Ważny paszport jest niezbędny do wjazdu na Ukrainę. Nie wystarczy więc dowód osobisty, ponieważ Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, a dokładniej do Strefy Schengen. Bez paszportu na Ukrainie zostaniemy zawróceni z granicy.

Dowód osobisty na Ukrainę warto jednak zabrać ze sobą. Może się przydać na przykład podczas meldowania w hotelu we Lwowie czy w Kijowie. Ważność paszportu przy wjeździe na Ukrainę to sprawa dyskusyjna. Oficjalnie paszport przy wjeździe na Ukrainę musi być ważny przez minimum 3 miesiące.

W praktyce krótszy okres ważności nie powinien być jednak przeszkodą w przekroczeniu granicy. Najważniejsze, żeby paszport zachował swoją ważność również przy wyjeździe z Ukrainy. Dlatego przed wyjazdem na Ukrainę zastanów się ile dni spędzisz na Ukrainie i jak długo będzie ważny Twój paszport przy wyjeździe. Co zabrać na Ukrainę? – Paszport i dowód osobisty.

Co zrobić w przypadku zgubienia paszportu na Ukrainie oraz wiz wjazdowych (jeżeli wyjeżdżasz na dłużej na Ukrainę) przeczytasz w tym artykule.

Co zabrać na Ukrainę – karta na Ukrainie i gotówka na Ukrainie

Bankomat na Ukrainie
Bankomaty na Ukrainie są łatwo dostępne w dużych miastach. Obsługuję wszystkie karty i generalnie można im zaufać. Poza nielicznymi wyjątkami…

Na Ukrainie najlepiej sprawdza się połączenie tych dwóch rzeczy. Najlepiej zabrać ze sobą dowolną kartę płatniczą i gotówkę jednocześnie. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze oraz przygotuje nas na każdą sytuację. O kartach płatniczych na Ukrainie najwięcej dowiesz się z artykułu Płatność kartą na Ukrainie – praktyczne wskazówki oraz Bankomaty na Ukrainie, który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji a także Bankomaty PEKAO SA UniCredit na Ukrainie – prowizje i wypłaty.

W przypadku gotówki, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana złotówek na hrywny już na Ukrainie lub skorzystanie z bankomatu na Ukrainie. Przydatne informacje na temat wymiany hrywny znajdziesz w artykule Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?

Na pewno zadajecie sobie pytanie ile pieniędzy w gotówce najlepiej zabrać ze sobą na Ukrainę. Przygotowałem na ten temat osobny artykuł Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę? Ile pieniędzy wziąć do Lwowa? W skrócie 1000 UAH na dzień jest absolutnie wystarczającą kwotą dla turysty, niezależnie czy jedziemy do Lwowa czy do Kijowa. Przeżyjemy oczywiście i za 1/3 tej kwoty, ale wszystko zależy oczywiście od waszych indywidualnych potrzeb.

Co zabrać na Ukrainę? – ubezpieczenie turystyczne na Ukrainie

znaki drogowe na ukrainie
Przejście dla pieszych na Ukrainie regulowane światłami jest zaznaczone poprzeczną przerywaną linią. Nieregulowane przejście, to wymalowana zebra jak w Polsce. fot.pdd.ua

W teorii ukraińskie przepisy wjazdowe wymagają posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej przy wjeździe na Ukrainę. W praktyce jest to przepis martwy. Niezależnie jednak od egzekwowania tego przepisu, rekomenduję przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie turystyczne zabezpieczy was (a przede wszystkim wasz portfel) przed przykrymi zdarzeniami na Ukrainie.

Takie ubezpieczenie turystyczne oferuje dowolny ubezpieczyciel. Wykupicie je także korzystając z tego linka (ubezpieczenie turystyczne AXA-Assistance) i otrzymacie wtedy 30% zniżki na dowolne ubezpieczenie turystyczne. Najtańsze ubezpieczenie kupicie już za kilkanaście złotych, a polisa przyjdzie do was mailem. Nogę można złamać wszędzie, a pamiętajcie, że na Ukrainie nie obowiązuje EKUZ. Jako obywatele Polski (i UE) nie skorzystacie z bezpłatnej, publicznej opieki medycznej na Ukrainie lub będziecie musieli za nią zapłacić…

Co zabrać na Ukrainę? – najważniejsze rzecz na sam koniec

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, na Ukrainę należy obowiązkowo zabrać dobry humor 🙂 Należy zostawić w Polsce wszelkie uprzedzenia i polityczne dyskusje, które wkłada nam się codziennie do głowy. Ukraina jest krajem zupełnie innym, niż przedstawia go nasza telewizja, media, a także internet. Przyda się także odrobina cierpliwości, ponieważ jak to w każdym kraju na Wschodzie, tutaj nadal pewne rzeczy rządzą się swoimi prawami. Ale może właśnie dlatego Ukraina jest ciekawsza niż wszystkie kraje Zachodu razem wzięte? Wiecie już co zabrać ze sobą na Ukrainę, udanych przygotowań i do zobaczenia na Ukrainie!

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.