Ukraińskie czany: relaks i zdrowie w gorącym basenie

czan

Jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu w Ukrainie są gorące czany. Ukraińskie czany najłatwiej spotkać w ukraińskich Karpatach oraz Zakarpaciu. Na przykład w Jaremczy, Worochcie, Bukowelu, Sławsku, Wołowcu czy Swalawie Sesja w gorącym czanie z ukraińskim piwem i jedzeniem to znakomity pomysł na regenerację ciała i duszy po ukraińskich wojażach.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

czan
Sesja w ukraińskim czanie to relaks dla duszy i ciała

Co znaczy czan?

Na południu Ukrainy, w pięknych i malowniczych rejonach Karpat Wschodnich czekają na nas setki relaksujących basenów z gorącą wodą i odprężającą parą. Nazywane są tutaj czanami (чан), co w tłumaczeniu z języka ukraińskiego oznacza kadź. Żeby się w nich zanurzyć wystarczy odwiedzić naszego wschodniego sąsiada. Od najbliższego ukraińskiego czanu dzieli nas zaledwie kilka godzin jazdy samochodem.

Jak działa czan?

Ukraińskie czany to wielkie żeliwne kadzie o średnicy co najmniej 2,5 metra i wadze dochodzącej do 2 ton. Wykonane są najczęściej z żeliwa, a do wykończania w najlepszych wersjach używa się miedzi lub emalii. Wypełnione są gorącą źródlaną wodą, podgrzewaną na żywym ogniu opalanym drewnem. Temperatura w rozgrzanym kotle może sięgać nawet 40 stopni. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ na życzenie gości wodę rozgrzewa się również do niższej temperatury na przykład 38 lub 35 stopni. Takie temperatury, obowiązują na przykład w termach w Budapeszcie. Jeżeli ktoś myśli o takim czanie we własnym domu lub ogródku, to koszt jego wykonania bez montażu wynosi od 30 do 40 tyś. złotych 🙂

Ukraińskie czany są całoroczne. Uroki odkrywają nie tylko latem, ale także i zimą i przy stakanie (kubku) dobrej wschodniej herbaty… fot.litopttorg.ru

Relaks, para i zioła

W trakcie rozgrzewania czanu do kotła wrzuca się zawsze mieszankę górskich ziół. Są to najczęściej zioła występujące w Karpatach Wschodnich, ale nie tylko. Do kotła wrzuca się na przykład liście pokrzywy, liście brzozy, kwiaty nagietka, korę dębu, pączki i igliwie sosny, bylicę, a także inne zioła i liście, najczęściej te, które występują w danej okolicy i wykazują właściwości prozdrowotne i relaksacyjne dla naszego organizmu. Oprócz ziół do czanu dodaje się także naturalnych soli do kąpieli.

Jak korzystać z czanu?

Po osiągnięciu pełnej temperatury wchodzimy ostrożnie do kotła. Dno czanu jest tak gorące, że siedzi się w nim wyłącznie na dużych kamieniach. Dotknięcie dna nie skutkuje co prawda oparzeniem, ale zetknięcie z nim odczują nawet nasze najgrubsze części ciała. Nie wspominam już o częściach bardziej wrażliwych 🙂

Kamieniami bywają także wyłożone boczne ściany żeliwnej wanny. W gorącym czanie zanurzamy całe ciało za wyjątkiem głowy. Plecy opieramy o boczne ściany czanu, które są łagodnie nachylone względem kotła. Tak usadowieni relaksujemy się i odpoczywamy w pełnym odprężeniu.

czan
Czany położone są zawsze w ładnych lub malowniczych miejscach

Ile trwa sesja w czanie?

Sesja w czanie może trwać nawet do kilku godzin. W ich trakcie, co kilka lub kilkanaście minut wskazane jest hartowanie ciała w lodowatym strumieniu. Zazwyczaj taki strumień lub naturalny zbiornik wodny w postaci jeziora znajduje się tuż obok czanu. Po zanurzeniu w lodowatej wodzie, wracamy z powrotem do gorącego czanu na relaks.

Jak przebiega pobyt w czanie

W czanie mieści się zazwyczaj od 4 do 8 osób. Czas w czanie upływa bardzo szybko zazwyczaj na interesujących rozmowach, podziwianiu pięknych widoków i popijaniu zimnego piwa. To także dobre okoliczności do zawierania nowych znajomości i omawiania biznesowych interesów. Na Wschodzie czany, ruskie banie i łaźnie parowe są od długiego czasu miejscem spotkań wpływowych ludzi i zawierania intratnych umów handlowych. Takie miejsca odprężają ludzi, co pozytywnie wpływa na kontakt z drugą osobą.

Czany mogą się znajdować w zadaszonych pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Umiejscowionym na zewnątrz, towarzyszą zazwyczaj piękne okoliczności natury fot.litopttorg.ru

Pozytywne wpływ czanów na organizm człowieka

Czany relaksują fizycznie i psychicznie człowieka. Odgrywają bardzo pozytywną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. Znoszą napięcie mięśniowe, przyczyniając się tym samym do złagodzenia objawów stresu oraz depresji. Relaksująca funkcja gorących kąpieli w znaczący sposób poprawia nastrój i ogólne samopoczucie człowieka.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ponadto gorące kadzie pomagają oczyścić się naszej skórze. Dzięki uwalniającej się gorącej parze, pory skóry ulegają otwarciu, a dzięki zawartości ziół i soli mineralnych w wodzie nasza skóra się oczyszcza. Czany oczyszczają również wewnętrznie. Wizyta w gorącej kadzi pomagać usunąć z organizmu toksyny i wspomóc produkcję hormonu szczęścia. Ukraińskie czany leczą więc duszę i ciało.

Już po jednej wizycie w czanie można zaobserwować pierwsze pozytywne efekty kąpieli. To przede wszystkim długie uczucie relaksu, zniesienie napięcia mięśniowego, a także głęboki i regenerujący sen. W połączeniu ze zdrową dietą i dodatkową dawką sportu na przykład pływaniem lub jazdą na rowerze, wyświadczymy olbrzymią przysługę naszemu ciału.

czan
W ukraińskim czanie z karpacką herbatą

Ile kosztuje kąpiel w czanie?

Ukraińskie czany to droga atrakcja jak na Ukrainę, ale tylko jeżeli planujemy skorzystać w pojedynkę. Godzina takiej przyjemności zaczyna się od 1000 UAH (ok. 150 PLN) do 1800 UAH za czan. Jednakże, przy większej ilości osób cena nawet trzy godzinnej sesji nie wydaje się być aż taka wysoka.

Jak zarezerwować czan?

Czany zlokalizowane są najczęściej w hotelach, pensjonatach, a nawet przy małych prywatnych kwaterach. Zasada ich funkcjonowania jest zawsze taka sama, ale niektóre czany wyróżniają się po pierwsze obsługą, a po drugie okolicznościami, w których są położone.

Najlepsze i najdroższe czany są zlokalizowane w pięknych i widokowych miejscach. Na przykład z widokiem na góry lub jeziora, przy naturalnych strumieniach, a nawet w lesie. Część z nich umieszczona jest w specjalnie wydzielonych strefach na relaks. W takich miejscach zjemy przy okazji smaczny posiłek, napijemy się zimnego piwa lub wybornej karpackiej herbaty. Odpoczniemy także na leżaku i skorzystamy z innych usług SPA.

Jeżeli jesteś zainteresowany dokładnymi adresami polecanych czanów na Ukrainie, to zostaw poniżej komentarz.

Większość czanów działa w systemie rezerwacji. To oznacza, że należy się skontaktować z obsługą i zapytać o dostępność, a następnie umówić na konkretną godzinę i podać liczbę osób. Rezerwacja jest zazwyczaj obowiązkowa, ponieważ sesja w czanie wymaga przygotowania: wymiany wody, posprzątania i rozpalenia ognia. Jeżeli planujemy zażyć wieczorem gorącej kąpieli, to powinniśmy co najmniej w tym samym dniu rano dokonać rezerwacji, a najlepiej dzień lub dwa wcześniej.

Dobrze wykuty czan to skarb dla twojego zdrowia, portfela i witalności 🙂 fot.litopttorg.ru

Chciałbym mieć taki czan u siebie

Jeżeli chciałbyś mieć taki czan przed swoim domem, albo przed swoim pensjonatem lub hotelem, skontaktuj się ze mną za pośrednictwem formularza i napisz jakiego czanu potrzebujesz i gdzie. Dysponuję kontaktami w Ukrainie do najlepszych rzemieślników specjalizujących się w czanach. Do zobaczenia w Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

  1. Witam ! Wybieramy sie jezeli bedzie możliwość na zakarpacie w weekend majowy. Jezeli byłaby możliwość zasugerowania mniej oczywistej trasy z uwzględnieniem czan, nawet codziennie w innym miejscu byloby super… jesteśmy ze Śląska i zamierzamy wjechać i wyjechać z zakarpacia od strony Słowacji i użgorodu… 4-5 noclegów na miejscu… w oczekiwaniu na infoemacje pozdrawiam, Sławek.

  2. Cześć Sławku. Temat jest szeroki. Jest Huculszczyzna, jest Zakarpacie. Miejscowości mnóstwo. Zarówno w jednym i drugim regionie wygodniej Tobie będzie zakotwiczyć i mieć punkt wypadowy niż spędzać pojedyncze noclegi (mimo pewnych zalet tej metody) w kilku miejscach. Najlepiej się przesuwać dalej co 3-4 noce. Przy dłuższym pobycie tutejsi Cię lepiej przyjmą, bardziej się wtajemniczysz w kulturę i region. I codziennie urządzać sobie wycieczki, to tu, to tam. Jesteście ze Śląska, to dobrze, bo ja też, ja się na Górnym Śląsku urodziłem. Do majówki jeszcze trochę, odezwij się pod tym komentarzem, jeżeli plany się nie zdezaktualizują i będziemy sobie radzić wzajemnie. Winszuję pomysłu. Marcin.

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):