Czarnobyl: w Prypeci odnowią atrakcje turystyczne, basen i radar Duga

Czy z Czarnobyla zrobią turystyczny Disnejlend?

Elektrownia Jądrowa w Czarnobylu i Prypeć stały się w ostatniej dekadzie celem turystów z całego świata. W tym roku czarnobylską zonę odwiedziło już ponad pół tysiąca Polaków. Ukraińcy chcą rozkręcić ekonomiczny i turystyczny potencjał regionu jeszcze mocniej i biorą się do kolejnych działań…

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Jakie obiekty odnowią w Czarnobylu?

Kawiarnia Prypeć (кафе „Прип’ять”) w Czarnobylu

W Prypeci zostanie wyremontowana między innymi kawiarnia Prypeć, dworzec autobusowy i 16-piętrowy budynek mieszkalny. W 2021 zakończą się prace projektowe, a roboty w obiektach rozpoczną się w 2022.

W kawiarni Prypeć odnowią wysokie, widowiskowe witraże. Znajdujące się w 16-piętrowym budynku mieszkanie strażaka Władimira Pawłowicza Prawika, którego zespół przybył jako pierwszy na miejsce katastrofy, odnowią i przekształcą w muzeum. Na dachu wieżowca powstanie punkt obserwacyjny i restauracja.

KPP Dytjatki w Czarnobylu

W 2022 remont przejdzie też wewnętrzny punkt graniczny KPP Dytjatki (КПП „Дитятки”) przez który do zony wjeżdżają turyści. Prace na wszystkich obiektach mają ukończyć w 2022. Ich koszt oszacowano na 30 mln hrywien.

Oko Moskwy i basen Lazurny w Czarnobylu

Basen Lazurny w Czarnobylu działał jeszcze do połowy lat 90.

W 2022 planuje się też remont skonstruowanego w latach 60. radzieckiego radaru Duga – a właściwie otoczenia stacji. Ponadto, remont przejdzie jedyny kryty w Prypeci basen „Lazurny” i 6-piętrowy hotel „Polesie” położony między budynkami urzędu miasta i domu kultury Energetyk w Prypeci. Ten ostatni obiekt również przejdzie remont.

Kinoteatr Prometeusz i port rzeczny w Czarnobylu

Oprócz wymienionych, planuje się też remont kinoteatru Prometeusz (кінотеатрі „Прометей”) z malowniczą mozaiką na fasadzie i prace terenowe na porcie rzecznym w Prypeci. Te ostatnie zapewne posłużą do uruchomienia regularnych kursów wodolotem z Kijowa, o którym pisałem tutaj.

Wycieczki do Czarnobyla

Wewnętrzny punkt graniczny KPP Dytjatki (КПП „Дитятки”)

Pomimo tego, że nad przykrytym czwartym blokiem Elektrowni Atomowej w Czarnobylu wzrasta promieniowanie, chętnych do wycieczek nie brakuje, choć to już nie to samo, co po premierze serialu Czarnobyl.

Przypomnijmy, że najbezpieczniejszym i najtańszym sposobem zwiedzania Czarnobyla jest wyjazd organizowany przez miejscowe ukraińskie biura z ukraińskim przewodnikiem.

Najlepiej na własną rękę przyjechać do Kijowa i bez pośpiechu, na miejscu, skorzystać z szerokiej oferty. Na jedno lub kilkudniową wycieczkę do Czarnobyla, zapiszemy się w stolicy Ukrainy od ręki. Możemy udać się bezpośrednio do biura lub zarezerwować wycieczkę online na stronach biur. Na przykład na https://www.chernobyl-tour.com

Opinii o ukraińskich biurach i organizatorach wycieczek do Czarnobyla najlepiej zasięgnąć w punkcie informacji turystycznej w Kijowie, w wizytówkach firm na GoogleMaps lub od obsługi hotelowej albo gospodarza noclegu.

W ten sposób ominiemy wysokie prowizje dla pośredników i będziemy bezpieczni prowadzeni po czarnobylskiej zonie. W przeszłości dochodziło już do kilku incydentów z udziałem polskich przewodników, bądźmy więc uważni i zadbajmy o bezpieczeństwo własne i naszych znajomych.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):