Czego spróbować na Ukrainie: ukraińskie krówki i oranżada Wiatraczok

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Jakie produkty wybierać na Ukrainie?

Ukraina oferuje turystom całą gamą produktów spożywczych niedostępnych w Polsce. Produkty na Ukrainie dzielą się podobnie jak u nas: na wysokiej jakości oraz podłej jakości. Warto oczywiście sięgać częściej po te pierwsze, ale żeby poczuć prawdziwy klimat i smak Ukrainy, zachęcam także od czasu do czasu zjeść coś mniej zdrowego i smacznego 😉 Dzisiaj o dwóch produktach, które należą z całą pewnością do tej pierwszej kategorii, ukraińskich produktów wysokiej jakości: ukraińskie krówki oraz oranżada Wiatraczok.

Najlepsze krówki na Ukrainie

Ukraina to raj dla miłośników słodyczy w każdej formie. Pisałem już o najsłynniejszym Roshen, ale także o innych mniejszych producentach słodyczy na Ukrainie. Zapomniałem dodać, że najsmaczniejsze ukraińskie krówki kupicie właśnie od Roshen. Te ukraińskie krówki są w smaku doskonałe i należą do najbardziej poszukiwanego rodzaju wśród smakoszy krówek. Ich środek jest pół-płynny natomiast z zewnątrz są kruche. Nie są też zbyt mocno przesłodzone i nie zaklejają buzi 🙂 Kupicie je w każdym sklepie Roshen, a także w sklepach spożywczych i dużych ukraińskich supermarketach.

krówki roshen z ukrainy
Ukraina jest pełna krówek, tych prawdziwych i tych słodkich 🙂 ale najsmaczniejsze są żółte krówki od Roshen. Obok przypinka z pomnikiem Mickiewicza we Lwowie. fot.własna

Ukraińska oranżada Wiatraczok i Żywczyk

Gdy wyjedziecie na Ukrainę w czerwcu, lipcu lub sierpniu, to na pewno będzie się chciało Wam pić 🙂 Nie ma nic przyjemniejszego w życiu niż zimne ukraińskie piwo na lwowskim rynku, w ogródku Maleńkiej Odessy w Kijowie, ogródku restauracji Kuchnia w Użhorodzie lub na ukraińskim Zakarpaciu w Użoku. Czasami trzeba jednak wyhamować i spróbować czegoś bez procentów 🙂 np. ukraińskiej oranżady. W sklepach znajdziecie ich kilka, ale różnice w jakości i smaku potrafią być gigantyczne. Warto więc wiedzieć co wybrać, ponieważ niektóre z nich mogą być dla części wręcz niepijalne 🙂 Na Ukrainie królują niepodzielnie dwie oranżady: oranżada Wiatraczok (z białoruskimi korzeniami) oraz oranżada Żywczyk od Obołoń. Żywczyk (живчик) sprzedawany jest w plastikowych butelkach o oryginalnym kształcie. Dostępny jest również w puszkach. Obie oranżady są dość podobne do siebie w smaku. Żywczyk zdaje się być bardziej nahazowany 😉

oranżada ukraińska żywczyk
Żywczyk (живчик) to jednak z najsmaczniejszych oranżad na Ukrainie. Rozpoznacie ją po kształcie butelki.

Wiatraczok (Вятрачок) to jedna z najdroższych oranżad na Ukrainie. Butelka kosztuje ok. 18 UAH (ok. 2,50 PLN). Wynagradza to jednak swoim smakiem, jakością i dość dobrym składem. W Polsce żadna oranżada nie może się z nią równać. W jej smaku czuć naturalność, a nie sam cukier i chemię. Dostępna jest w kilku smakach np. cytrynowym (Вятрачок Ситро) i gruszkowym (Вятрачок Дзюшэс). Zwróćcie uwagę na etykietę, na której widnieje białoruska wyszywanka, podobna do tej co na białoruskim piwie Żyguljojskie 🙂 Uważajcie, ponieważ łatwo pomylić obie butelki w sklepie 😉

oranżada na ukrainie wiatraczok
Ukraińska oranżada z białoruskimi korzeniami Wiatraczok. fot.własna

Życzę wam przyjemnie spędzonego czasu na Ukrainie. Spróbujcie krówek oraz oranżady Wiatraczok i Żywczyk 🙂 a także pozostałych ukraińskich oranżad. Niektóre stanowią niezłe wyzwanie. Do zobaczenia na Ukrainie.

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Czego spróbować na Ukrainie: ukraińskie krówki i oranżada Wiatraczok
5 (100%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.