Dojazd do Lwowa – samochodem, pociągiem, busem czy samolotem?

Rozpocznij swoją przygodę z Ukrainą od Lwowa…

dojazd do lwowa
Plac Mickiewicza we Lwowie. fot.lviv4u.com.ua

Wyjazd do Lwowa, to bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z Ukrainą. Przygody, która zacznie się zapewne już w kolejce na granicy polsko-ukraińskiej 🙂 Lwów to jedno z najbardziej przyciągających miast na Ukrainie. Mieszkańcy Lwowa są bardzo serdeczni, a miasto bezpieczne dla przyjezdnych. Nie odkręcą Ci tutaj tablicy, a samochodu nie zostawią na cegłach. Chyba, że będziesz się o to prosił 😉 Na turystów z Polski czekają za to wspaniałe miejsca, zjawiskowe kawiarnie oraz interesujące muzea. Dojazd do Lwowa jeszcze nigdy nie był tak łatwy.

Swoją drogą, oprócz czarującego klimatu i turystycznych miejscówek, we Lwowie w dalszym ciągu i na szczęście, spotkamy się z codzienną i zwykłą Ukrainą. Szczególnie poza Starym Miastem we Lwowie. Dla turystów to czas na przekonanie się o tym, czy ukraińskie klimaty są rzeczywiście dla nich. Jak wiemy, nie cała Ukraina jest tak barwna jak Lwów, ale to wymarzone miejsce, żeby zacząć swoją pierwszą przygodę z Ukrainą.

Dojazd do Lwowa nie może się udać bez przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. Przekraczanie granicy i czasami towarzyszące temu traumy 🙂 są dla niektórych osób wystarczającym powodem by nie wyjeżdżać do Lwowa, albo wracać na Ukrainę. Poniżej dowiesz się jaki dojazd do Lwowa będzie najlepszym wyborem na pierwszą wycieczkę.

Kiedy najlepiej jechać, a kiedy nie jechać do Lwowa?

dojazd do lwowa w święta
Jarmarki na Rynku we Lwowie. W okresie świątecznym i sylwestrowym Lwów posiada szeroką ofertę imprez, bali sylwestrowych oraz koncertów muzycznych. fot.львов-карпаты-тур.com.ua

Jedź do Lwowa wtedy, kiedy masz na to czas i ochotę. Każda pora roku lub dzień są dobre, żeby wyjechać do Lwowa. To miasto tętni życiem także poza sezonem turystycznym. Nie obawiajcie się również okresów świątecznych. Oczywiście wtedy ruch jest zwiększony, ale warto podjąć wysiłek, ponieważ święta na Ukrainie stanowią doskonały powód, żeby wyjechać do Lwowa. Panuje w tym czasie wyjątkowa atmosfera, a w mieście odbywa się Jarmark Wielkanocny, na którym zakupicie piękne pamiątki ze Lwowa. Podobnie dzieje się we Lwowie w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Jeżeli więc planujecie wycieczkę do Lwowa na majówkę lub w okresie dowolnych świąt, to nie przejmujcie się komentarzami. Chwytajcie byka za rogi i przystąpcie do planowania wyjazdu ze stosownym wyprzedzeniem. Wiadomo, że pewnych rzeczy nie da się uniknąć lub przewidzieć. Spodziewajmy się więc dłuższych kolejek na granicy i również wyższych cen za nocleg na Ukrainie, ale czy takie rzeczy mogą nas skutecznie powstrzymać? Przypomnijcie sobie moje słowa, gdy będziecie czekać na granicy 😉

Tak na prawdę, wszystko zależy od naszego spojrzenia. Oczekiwanie na granicy najlepiej potraktować jako jeden z klimatycznych punktów wyjazdu do Lwowa i na Ukrainę. Szczególnie przy doborowym towarzystwie i ukraińskiej wódce (byle nie za kierownicą 🙂 albo owocowej nalewce. Szybko, łatwo i przyjemnie to jest w Europy Zachodniej. Tutaj jest Wschód i Ukraina. Trzeba być uśmiechniętym, wytrzymałym i bezkonfliktowym (nie rozmawiać o Banderze czy Husarii 😉 ) Poza tym nie marudzić i to po prostu lubić… a kto nie lubi, niech wraca do Paryża, Krakowa lub internetu, wymądrzać się na temat Ukrainy 😉

Dojazd do Lwowa – najgorsze rozwiązanie to autobus

polski autobus do lwowa
Połączenia do Lwowa z Polski oferuje kilku polskich przewoźników fot.wikimedia.org

Zdecydowanie najgorszą formą dojazdu do Lwowa jest autobus. Wielu turystów, którzy nie zdają sobie sprawy z realiów podróżowania po Ukrainie, decyduje się właśnie na dojazd do Lwowa autobusem. Bezpośrednie połączenie wygląda na rozkładzie jazdy bardzo zachęcająco. Szczególnie gdy jest dodatkowo obsługiwane przez znanego przewoźnika, a ceny bywają atrakcyjne (od 59 PLN). Nic tylko wsiadać, pić gorzałę i o nic się nie martwić.

W praktyce dojazd do Lwowa autobusem, to czasami wielogodzinne i męczące postoje na granicy polsko-ukraińskiej. Czasami to pół godziny, dwie, a bywa, że i kilkanaście. Przejazd autobusem przez granicę może zamienić się w piekło. Szczególnie przy wysokich temperaturach i braku dostępu do ubikacji 🙂 Może być przyjemnie i śmiesznie, a może być męcząco i koszmarnie.

Pamiętajmy, że kontrole autobusów trwają znacznie dłużej niż pojedynczych samochodów. Jesteśmy także uwiązani pośrednią odpowiedzialnością za innych pasażerów. Jakikolwiek problem na granicy związany z kimkolwiek z pasażerów (paszport, przewożone towary, brak dokumentów), wymaga czasem cierpliwości całej grupy w autobusie. Proszę o tym pamiętać wyjeżdżając do Lwowa również z biurem turystycznym. Może lepiej samemu zorganizować wyjazd do Lwowa i być niezależnym?

Dojazd do Lwowa – drugie najgorsze rozwiązanie to samochód

samochodem do lwowa
Jeżeli przyjedziesz do Lwowa na polskich rejestracjach, to zostawią twój samochód na cegłach! Na szczęście, to nie prawda 🙂 Na zdjęciu ZAZ-968.

Dojazd do Lwowa samochodem również nie jest idealnym rozwiązaniem. Jeżeli nie planujemy zwiedzać okolic Lwowa, albo wyruszać w dalszą podróż po Ukrainie, lub nie posiadamy dużej rodziny i nie zależy nam na komforcie, to dojazd do Lwowa samochodem staje się wyłącznie przykrą koniecznością. I nie chodzi tutaj wcale o ukraińskie drogi. Samochód w każdym mieście podobnym do Lwowa, staje się zbędnym ciężarem.

Samochód dla zdecydowanej większości, to jedyna możliwość dojazdu do Lwowa. Brak pieszych przejść granicznych i połączeń kolejowych sprawiają, że jesteśmy często skazani właśnie na samochód. Jeżeli jednak nie musicie decydować się na dojazd do Lwowa samochodem, to lepiej zostawić auto w Polsce (albo przy granicy na parkingu – to też ciekawe rozwiązanie) i wybrać inny rodzaj transportu do Lwowa.

Dojazd do Lwowa samochodem może być również uciążliwy z podobnych względów co dojazd autobusem. Kolejki na granicy polsko-ukraińskiej mogą trwać kwadrans, a mogą też zajmować kilkanaście godzin. Wyjazd samochodem do Lwowa, to także wymóg przygotowania niezbędnych dokumentów, na przykład ubezpieczenia samochodowego w formie Zielonej Karty.

Dojazd do Lwowa samochodem, to także konieczność znalezienia miejsca parkingowego dla naszego samochodu. Lwów nie jest miastem przyjaznym dla samochodów, a większość hoteli w centrum nie posiada parkingów samochodowych. Drogi prowadzące do Lwowa są w większości w stanie zadowalającym, ale inne metody na dojazd do Lwowa są efektywniejsze. Przy okazji, rezygnując z samochodu, będziecie się mogli napić ukraińskiego koniaku zaraz przed wyjazdem 😉

Dojazd do Lwowa – dojazd do Lwowa pociągiem

dojazd do lwowa pociągiem
Pociąg do z Przemyśla do Lwowa obsługują nowoczesne składy Hyundai Rotem fot.inform-ua.info

Dojazd do Lwowa pociągiem, to jedno z najlepszych rozwiązań. Aktualnie istnieje kilka połączeń kolejowych do Lwowa. Na przykład z Warszawy, Lublina, Wrocławia czy Przemyśla.

Rozpisane połączenia wraz z godzinami znajdziecie w tym miejscu. O popularnym pociągu z Przemyśla do Lwowa pisałem w Pociąg do Lwowa z Przemyśla – praktyczne informacje i wskazówki. Kupno biletu na ukraińskie koleje jest łatwe i zajmuje kilka minut (strona sprzedaży UZ). W tym miejscu znajdziesz poradnik jak to zrobić: Jak kupić bilet na pociąg do Lwowa i Kijowa – poradnik dla podróżujących.

Dojazd do Lwowa pociągiem posiada poważną zaletę. Omijają nas kolejki na granicy, a kontrola graniczna odbywa się w tym przypadku w pociągu. Wszystko trwa kilkanaście minut, a my możemy spokojnie siedzieć i oczekiwać na dalsze kontynuowanie podróży. Czas przejazdu w przypadku połączenia z Przemyśla do Lwowa, to zaledwie dwie godziny. Jest więc wygodnie, szybko i tanio.

Jeżeli wybierasz się w okresie świąt, to pociąg może być najlepszym rozwiązaniem na dojazd do Lwowa. W tym czasie ukraińska kolej uruchamia dodatkowe połączenia. Dojazd do Lwowa koleją gwarantuje, że dotrzemy na miejsce o czasie. Chyba, że dojdzie do awarii pociągu 🙂 ale to na pewno mniej prawdopodobne, niż brak kolejek na granicy 🙂

Dojazd do Lwowa – samolotem szybko i wygodnie, ale…

samolotem do lwowa
Ukrainian Airlines na płycie lotniska we Lwowie. fot.vcrti.com.ua

Dojazd do Lwowa istnieje także drogą powietrzną. To najlepsze rozwiązanie dla osób mieszkających w północnej i zachodniej części Polski. Loty do Lwowa oferowane są już od ok. 200 PLN w jedną stronę. Na przykład z Wrocławia, Olsztyna, Bydgoszczy, Warszawy czy Katowic. Połączenia z Polski są obsługiwane przez trzy linie lotnicze. Ilość czasu jaką możemy zaoszczędzić oraz komfort podróży na pewno są warte ceny biletu. Lotnisko we Lwowie jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Przeczytaj Lotnisko we Lwowie – dojazd, połączenia, parking, bankomaty, taksówki

Jeżeli nie mieszkacie w południowo-wschodniej Polsce, to podróż samolotem do Lwowa będzie dla was najlepszym rozwiązaniem. Podróż samolotem do Lwowa posiada wyłącznie jeden minus. Jest najmniej klimatyczną formą podróży do Lwowa. Szczególnie, gdy podróżujemy na Ukrainę po raz pierwszy. Ta forma transportu odziera nas nieco z ukraińskich wrażeń i doświadczeń, które na pewno będą nam towarzyszyć po drodze. Szczególnie przy wyborze następnej formy transportu 🙂

Dojazd do Lwowa – najlepsza forma dojazdu do Lwowa

dojazd do lwowa marszrutką
Pędząca marszrutka we Lwowie. fot.lviv1256.com

Bo w życiu mało jest takich chwil, jak granica polsko-ukraińska widziana po raz pierwszy na własne oczy 🙂 Najlepsza forma dojazdu do Lwowa, to oczywiście marszrutka spod granicy. Oczywiście, że zazwyczaj jest wyładowana do granic możliwości i kursuje czasami jak chce. Oczywiście, że bywa brudna, umorusana 🙂 a momentami nawet i niebezpieczna…

Ale marszrutka to symbol codziennej Ukrainy. To jej prawdziwa twarz, a w środku niej prawdziwi mieszkańcy Ukrainy. Bez krawatów, drogich butów i salonów VIP. Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy do Lwowa, to obowiązkiem jest przejść granicę w Medyce pieszo i dostać się do Lwowa marszrutką. Wrażenia gwarantowane. Potem już będziesz tylko latał samolotem 😉

Ukraińskie papierosy dla twardzieli – marki i ceny papierosów na Ukrainie

Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia

Lotnisko we Lwowie – dojazd, połączenia, parking, bankomaty, taksówki

Marszrutki do Lwowa z Medyki i Szeginie – rozkład jazdy i ceny

Mościska – rozkład jazdy marszrutek z dworca autobusowego

Dworzec Główny we Lwowie – tutaj wszystko się kończy i zaczyna

Restauracja Maleńka Odessa (Маленькая Одесса) – małże i szampan w Kijowie

Komunikacja miejska we Lwowie – przydatne informacje i porady

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.