Dworzec podmiejski we Lwowie – lokalizacja, odjazdy, bilety

dworzec podmiejski lwów kasy

Wybudowany w 1996 r. Podmiejski Kolejowy Dworzec we Lwowie (приміський залізни́чний вокзал) bywa niesłusznie utożsamiany z Dworcem Głównym we Lwowie. Nie zapominajmy, że te dwa lwowskie dworce obsługują różne połączenia. Dworzec Główny obsługuje dalekodystansowe połączenia pasażerskie z całą Ukrainą, a dworzec podmiejski obsługuje połączenia lokalne i krótkodystansowe, głównie do najbliższych miejscowości obwodu lwowskiego i zakarpackiego.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Z dworca podmiejskiego odjeżdżają pociągi na przykład do popularnego wśród turystów uzdrowiskowego Truskawca, czy do leżących u stóp Przełęczy Użockiej Sianek, będących bramą do Zakarpacia i doskonałym punktem startowym w ukraińskie Bieszczady Wschodnie. Podróż koleją podmiejską, czy też jak mawiają Lwowianie „elektryczką” (електричка), to znakomity pomysł na dalsze odkrywanie Ukrainy lub jednodniową wycieczkę. Wycieczkę z małpeczką ukraińskiej wódki, albo piwem w plastiku 🙂

Przykładowo, możecie udać się w „niezapomnianą” podróż do Chodorowa… który – co zauważył prof. Stanisław Nicieja – jest jedynym miastem na świecie posiadającym pomnik buraka cukrowego 🙂 na dodatek trzymanego w ekstazie przez dwóch młodzieńców. Kiedyś cukrem z zakładów w Chodorowie napełniano srebrne cukiernice najlepszych restauracji dawnej CK Monarchii. Dzisiaj… polecam Wam Chodorów zostawić na sam koniec i pomyśleć o innych kierunkach 😉 choćby o Truskawcu, czy też leżącym nieopodal od uzdrowiska Drohobyczu.

dworzec podmiejski lwów kasy
Kasy biletowe dworca podmiejskiego we Lwowie. Na drugim planie elektroniczna tablica z odjazdem pociągów.

Dworzec podmiejski we Lwowie – lokalizacja i dojazd

Dworzec podmiejski we Lwowie znajduje się pod adresem Gródecka 112, ale życie pokazuje, że jego znalezienie bywa niełatwe. Problemy mieli nawet wytrawni blogerzy piszący o kolei. Dzieje się tak z kilku powodów. Dworzec jest położony w specyficznym miejscu, co sprawia, że jest słabo widoczny z ulicy Gródeckiej, przy której znajduje się parking marszrutek. Uwagę może przyciągnąć wyłącznie niebieska lokomotywa. Mało tego, Google Maps pod adresem Gródecka 112 wskazuje błędny adres, a pod hasłem „Prymiskyi vokzal” umieszczono zdjęcie Dworca Głównego we Lwowie. Na Ukrainie człowiek nigdy się nie nudzi 🙂

dworzec podmiejski droga na czerniowiecką
Droga prowadząca z dworca podmiejskiego do ulicy Czerniowieckiej.

Żeby dostać się na dworzec podmiejski polecam kierować się ulicą Czerniowiecką w stronę Dworca Głównego. Na wysokości przystanku tramwajowego, zobaczycie po lewej stronie duży plac, który wraz ze zdjęciem oznaczyłem w tym miejscu na mapie. Z placu prowadzi droga wgłąb do dworca podmiejskiego. Idąc tą ścieżką znajdziecie się wprost pod kasami dworca podmiejskiego, a na przeciw zobaczycie perony.

Dojazd do dworca podmiejskiego we Lwowie jest w zasadzie taki sami jak do Dworca Głównego. Rozkład komunikacji we Lwowie znajdziecie na www.eway.in.ua/ua/cities/lviv/ .Zatrzymuje się tutaj prawie większość komunikacji miejskiej. Do dworca podmiejskiego i głównego dojedziemy tramwajami: 1, 4 oraz 9. Autobusami miejskimi: 113, 121, 125, 129, 140, 141, 170, 173, 176, 177, 182, 188, 191, 199, 210, 527, 530, 608, 653, 775, 790, 797. Marszrutkami: 15, 24, 32. Nocnymi autobusami: 1H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H.

dworzec miejski lwów
Dworzec Podmiejski od strony ul. Gródeckiej. Za płotem niebieska lokomotywa, a po prawej wejście na plac.

Dworzec podmiejski we Lwowie – bilety

Bilety na pociągi podmiejskie kupimy we wszystkich kasach dworca podmiejskiego lub w odpowiedniej kasie na Dworcu Głównym. Zanim ustawimy się w kolejce do kasy na dowolnym Dworcu Głównym, upewnijmy się, że stoimy do właściwej, sprzedającej bilety na połączenia podmiejskie. Na szybie powinno być napisane podmiejskie połączenia (приміське сполучення).

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W przeciwieństwie do biletów na połączenia pasażerskie, bilety na połączenia podmiejskie niedostępne są w sprzedaży internetowej na stronie booking.uz.gov.ua. Nie ma jednak problemu z dostępnością biletów, ponieważ na połączenia podmiejskie nie obowiązuje rezerwacja miejsc. Tych ostatnich nigdy nie brakuje, bo wagony pociągów podmiejskich funkcjonują w reżimie zachalnym, nazywanym też po rosyjsku obszczyjem 🙂 Jeżeli potwornie nudzicie się i nie macie już co robić we Lwowie 🙂 to możecie skoczyć po bilet wcześniej. Sprzedaż biletów na połączenia podmiejskie prowadzona jest na kilka dni przed dniem odjazdu. Ale nie ma się co martwić o bilet ponieważ…

Bilety na pociągi podmiejskie kupimy też zawsze u prowadnika. Jest to często jedynym sposobem, ponieważ nie na wszystkich stacjach czynne są kasy biletowe. Kupić bilet u prowadnika możemy też na stacjach gdzie pracują kasy biletowe. Wiąże się to z dodatkową dopłatą wynoszącą tylko kilka hrywien. Profesjonalnie nazywa się to opłatą prowizyjną, a po ukraińsku komisyjnyj zbir (комісійний збір) 🙂

dworzec miejski lwów perony
Dworzec podmiejski we Lwowie składa się z trzech niezadaszonych peronów i wyposażony jest w automatyczne bramki wejściowe nazywane турнікетами.

Dworzec podmiejski we Lwowie – rozkład ruchu i połączenia

Tablica z rozkładem ruchu na dworcu podmiejskim we Lwowie znajduje się po prawej stronie kas biletowych. Na części żółtej pokazane są odjazdy, a na części białej przyjazdy. Od lewej podano: numer pociągu, trasę połączenia, czas odjazdu (godziny od minut oddzielone są myślnikiem – jak to na Wschodzie), numer peronu, czas przyjazdu oraz częstotliwość kursu (ЩОД oznacza щоденно – codziennie). Po lewej stronie kas biletowych znajduje się elektroniczna tablica z najbliższymi połączeniami. Aktualny rozkład połączeń podmiejskich znajdziecie na stronach:

dworzec podmiejski we lwowie rozkład
Rozkład odjazdów i przyjazdów lokalnych pociągów na kolejowym dworcu podmiejskim we Lwowie. Kliknij, żeby powiększyć.

Połączenie Lwów – Truskawiec, Morszyn i Szkło

Największą popularnością wśród turystów cieszy się połączenie ze Lwowa do uzdrowiskowego Truskawca. Pociąg ze Lwowa do Truskawca odjeżdża z dworca podmiejskiego aż cztery razy dziennie. Podróż do Truskawca trwa niecałe trzy godziny. Z Truskawca kursują marszrutki do Drohobycza, który warto przy okazji odwiedzić, a także do mniejszych miejscowości.

Sanatorium w Truskawcu Moldova to przykład nowoczesnego centrum SPA. СПА-центр MOLDOVA Wellness & SPA.

Miłośników ukraińskich klimatów uzdrowiskowych, ucieszy również pojedyncze połączenie kolejowe ze Lwowa do Morszyna. Od nazwy tej miejscowości pochodzi nazwa najpopularniejszej ukraińskiej wody mineralnej Morszyńskiej. Największą atrakcją miejscowości jest Kurortnyj Park (Курортний парк). Warto też podjechać na krótkie zwiedzanie Stryja. Podróż ze Lwowa do Morszyna trwa zaledwie dwie godziny.

Najmniej odkrytym miejscem uzdrowiskowym jest sanatorium w Szkle 🙂 To mała miejscowość położona na terenie olbrzymiego parku sosnowego (kilkadziesiąt hektarów) i w sąsiedztwie dużych jezior. Odwiedzana głównie przez starszych Ukraińców. Po wojnie założono tutaj sanatorium wraz z pijalnią wód mineralnych, które dzisiaj wymaga głębokiej renowacji i cieszy się wątpliwą opinią. Atutem miejsca jest spokój, dzikość i brak tłumów. Pociągi do Szkła kursują dwa razy dziennie. Podróż trwa półtorej godziny.

Połączenie Lwów – Zakarpacie (Sianki, Mukaczewo i Czop)

Zakarpacie to jeden z najpiękniejszych regionów Ukrainy. Jego zwiedzanie możemy rozpocząć od przytulnej stolicy – Użhorodu. Znajdziemy tutaj kilka interesujących zabytków, słynny most wraz z Aleją Lipową, a także spróbujemy kuchni czeskiej i węgierskiej. Pociąg ze Lwowa do Użhorodu odjeżdża z dworca podmiejskiego raz dziennie. Zwykle pociąg ten odjeżdża z Dworca Głównego, ale ze względu na remont połączenie zostało przeniesione na dworzec podmiejski. Podróż ze Lwowa do Użhorodu trwa niecałe sześć godzin.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Mukaczewo Pałac Rakoczych
Pałac Rakoczych w Mukaczewie. Zapraszam na zakarpackie wino i Szegediner do Mukaczewa, a także na zwiedzanie Zamku Palanok!

Ze Lwowa pociągiem podmiejskim dostaniemy się także do trzech innych zakarpackich miejscowości: dwa razy dziennie do Mukaczewa, raz dziennie do Czopu 🙂 a także na krańce granicy obwodu lwowskiego i zakarpackiego: do zielonej i malowniczej miejscowości Ławoczne, położonej tuż obok słynnego niegdyś Sławska, a także kilka razy dziennie do leżących u stóp Przełęczy Użockiej: Sianek, będących bramą do Zakarpacia i doskonałym punktem startowym w ukraińskie Bieszczady Wschodnie.

Lwów – Mościska II i Derż. Kordon (granica ukraińsko-polska)

Pociągiem podmiejskim ze Lwowa dojedziemy także na granicę ukraińsko-polską. Jest do dobra alternatywa dla marszrutki lub awaryjne rozwiązanie dla Intercity+ na trasie Lwów – Przemyśl. Pociąg do Mościsk kursuje nawet do siedmiu razy dziennie, a do stacji Derż. Kordon dwa razy dziennie. Granicę będziemy musieli przekroczyć pieszo w obu przypadkach, ale zanim to nastąpi, czekać nas będzie długi lub bardzo długi spacer w zależności od wybranego wariantu.

stacja mościska II ukraina lwów
Budynek stacji kolejowej Mościska II.

Warto pamiętać, że stacje Mościska II oraz Mościska II Derż. Kordon nie znajdują się bezpośrednio przy przejściu granicznym. Najbliżej do przejścia granicznego jest ze stacji Mościska II Derż. Kordon, z której dojdziemy pieszo do granicy w ok. 30-40 minut (3,5 kilometra). Można też łapać stopa. Należy więc zwrócić uwagę na to, co jest napisane w nawiasach na rozkładzie jazdy pociągów przy dworcu podmiejskim we Lwowie. Pociągi jadące do stacji Derż. Kordon są rozpisane jako jadące na Mościska II (Derż.) Drobny skrót w nawiasie, zaoszczędzi nam dodatkowych 7 kilometrów wędrówki 🙂 Połączenia do Derżawnego Kordonu odbywają się dwa razy dziennie.

PS. Skrót Derż. pochodzi od słowa derżawnyj (державний) czyli państwowy, więc Derż. Kordon znaczy granica państwowa (державний кордон), a nie, z czym się kiedyś spotkałem Dzierżyj Kordon 🙂 Dierżyć można rucznie w lwowskim tramwaju (i to też nie za bardzo, bo słowo dzierżać держать jest słowem rosyjskim, bardziej odpowiednie byłoby tutaj тримай!), a na Zachodzie Ukrainy trzymać granicy specjalne nie trzeba. W przeciwieństwie do innych regionów 😉 Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):