Dżaryłgacz: wyjazd na największą, bezludną wyspę Morza Czarnego

latarnie na wyspie dżaryłgacz

Dżaryłgacz (Джарилгач) to największa niezamieszkana wyspa Ukrainy. Położona jest na Morzu Czarnym w Zatoce Karkinickiej, między kontynentalną częścią Ukrainy, a Krymem. Nazywają ją ukraińskimi Malediwami. I coś w tym jest. Jeżeli szukasz najpiękniejszych zachodów słońca, błękitnej wody i jasnego piasku, to przypłyń łodzią na Dżaryłgacz – inaczej się tu nie dostaniesz.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Gdzie leży Dżaryłgacz

Położenie wysypy na Morzu Czarnym

Dżaryłgacz na mapach wygląda na niepozorną wyspę, ale jej długość dochodzi do 18 kilometrów, a szerokość do 5 kilometrów. Warto o tym pamiętać, chcąc przejść wyspę wszerz.

Dżaryłgacz to jedna wielka plaża. Od północy zalewają ją cieplejsze wody Zatoki Dżaryłgackiej, a od południowej strony zimniejsze wody Zatoki Karkinickiej.

Plaża na północy jest mniejsza, jej najpopularniejszy fragment leży przy centralnym punkcie wyspy tzw. Półwyspie Głęboka, gdzie przebywa najwięcej turystów. Południowe wybrzeże to już ciągnąca się kilometrami dzika plaża.

Poza tym, między wybrzeżami w środku wyspy, znajduje się kilkaset płytkich, wodnych lagun, otoczonych przez wysokie trawy stepowe. Unikalny widok na Ukrainie.

Nazwa Dżaryłgacz

Nazwa wyspy wywodzi się z języka krymsko-tatarskiego i oznacza spalony las lub pęknięte albo zeschnięte drzewo.

Sezon i temperatury na wyspie

Dżaryłgacz w sierpniu. Po prawej stary majak i baza kempingowa

Sezon w Dżaryłgacz trwa aż 5 miesięcy. Rozpoczyna się już od połowy maja i trwa nawet do połowy października. Wiosna i jesień są dosyć ciepłe, ale przemijają szybko. Latem jest tu bardzo ciepło, ale przy tym rześko, więc upały nie są dokuczliwe.

Na samotnej wyspie rzadko zdarzają się sztormy. Bywa za to wietrznie, dlatego warto wziąć ze sobą namiot, nakrycie głowy, a nawet coś z grubym rękawem. Tym bardziej, że na Dżaryłgacz można nocować w namiocie.

Największe wrażenie wywołuje nie tylko plaża, ale woda w Dżaryłgacz. Ze względu na położenie wysypy i jej oddalenie od kontynentalnej części wybrzeża, woda jest tutaj czysta, przejrzysta i ma piękny kolor. Przy dobrej pogodzie widać z plaży dno morskie, ryby, glony, a czasem nawet meduzy.

Plaże w Dżaryłgacz

Sezon na wyspie trwa 5 miesięcy. Można tu zobaczyć delfiny

W Dżaryłgacz do wyboru są dwie piaszczyste plaże: północna i południowa. Każda z nich jest wygodna i łagodnie nachylona. Plaża na północnym wybrzeżu jest mniejsza, bardziej tłoczna, ale za to lepiej zagospodarowana. To tutaj przypływają statki wożące turystów ze znajdującego się na północy Skadowska. Na północnej plaży wypożyczymy leżaki, bungalowa, parasol, namiot, a nawet pogramy w siatkówkę i bilard. Można też popływać na łódce lub bananie.

Na północnej plaży działają także sezonowe knajpki, w których zjemy rybę, naleśniki, ziemniaki z jajkiem a nawet uzbecki płow, a do tego napijemy się ukraińskiego piwa, albo gruzińskiego koniaku. Jest tutaj tanio, a za zakupy da się zapłacić kartą. Poza tym, jest tutaj studnia z wodą pitną i toalety.

Plaża na południu Dżaryłgacz nie ma właściwie usług, ale to dzika piękność, krasa i ciągnąca się kilometrami wolność. W jej wschodniej części, przy latarniach, wypożyczymy leżaki. Przejście z północy na południe wyspy zajmuje spokojnym spacerem do godziny czasu. To co, po koniaczku i w drogę?

Co robić i zobaczyć na wyspie

Baza na północnym wybrzeżu Dżaryłgacz

Na wyspie nie ma żadnych budynków mieszkalnych. Oficjalnie na Dżaryłgacz nikt nie mieszka, poza jednym pustelnikiem, ale samotni tu nie będziemy. W sezonie przypływają na wyspę turyści, ale w rozsądnych ilościach i… bardzo interesujący. Dżaryłgacz przyciąga wesołych ludzi.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Oprócz ludzi, przy odrobinie szczęścia zobaczymy na wyspie pływające delfiny, a nawet jenoty, sarny lub dziki. Na wyspie żyje także pięć gatunków modliszek, które chętnie pozują do zdjęć smartfonem.

Jedyne, stałe obiekty na wyspie, to dwie urocze latarnie morskie: stara, pordzewiała, i nowa – zasilana na baterie słoneczne. Położone są obok siebie na wschodnim skraju wyspy. Wycieczka do latarni to obowiązkowy punkt programu na Dżaryłgacz. Jest coś jeszcze, to stanowisko meteorologiczne i radziecki pomnik poległych żeglarzy. Tam także należy się wybrać.

Poza latarniami, jest za to cały szereg sezonowych budynków i budyneczków z drewna. W trakcie sezonu powstają na plażach drewniane mini-bary ze słomianymi dachami, leżaki, a nawet małe bungalowy z tarasami, w których cieniu można spokojnie zasnąć. W Dżaryłgacz lepiej jak nad Pacyfikiem? Nie no, co ty, jedźmy lepiej do zatłoczonego Lwowa…

Jak dostać się na Dżaryłgacz?

statek ze skadowska do dżaryłgacz
Statki wiozące turystów z Dżaryłgacz do Skadowska

Na Dżaryłgacz turyści przypływają z kurortów na wybrzeżu. Zazwyczaj ze znajdującego się na północ Skadowska (Скадовськ), albo ze znajdującego się na zachodzie Lazurnego (Лазурне), Prymorskie (Приморське) lub Zaliznego Portu (Залізний Порт).

Z portu ze Skadowska wypływają większe statki zabierające ponad 200 osób. Można też popłynąć prywatnym jachtem lub łódką. Nie zapomnę ryzykownej, choć pełnej niezapomnianych przygód podróży z pijanym nawigatorem.

Na statek do Dżaryłgacz najłatwiej przyjść rankiem lub będąc w jednym z kurortów zatelefonować i zarezerwować sobie miejsce. Pierwsze statki wypływają z kurortów o 8:00, a ostatnie powrotne z wyspy do Skadowska i Lazurnego o 18:00.

Przy zakupie biletu należy powiedzieć, o której wracamy. Bilet w obie strony w Skadowsku kosztuje 200 UAH za osobę dużym statkiem. Jacht na kilkanaście osób do 2000 UAH. Prywatnie… ile się dogadacie.

Czas podróży na wyspę to godzina. Duże statki wysadzają pasażerów w dwóch miejscach, albo przy głównym punkcie wyspy tzw. północnej małej plaży na Półwyspie Głęboka albo przy latarniach na samym wschodzie wyspy.

Z Lazurnego jest taniej, ale statki pływają najczęściej do zachodniej części wyspy na tzw. Półwysep Milka. Jeżeli dołożycie, dostaniecie się do tzw. północnej plaży.

Nocleg na Dżaryłgacz

Nocleg na wyspie to niezapomniany klimat

Fajną przygodą jest nocleg na wyspie. Możecie wziąć ze sobą swój własny namiot i za 50 UAH rozbić w bazie kempingowej albo wypożyczyć namiot na miejscu za kilkaset hrywien i przenocować. Na wyspie nie można rozpalać ogniska.

Bazy kempingowe znajdują się na północnej plaży na Półwyspie Głęboka (bungalow u Gawryłowycza) oraz we wschodniej części południowej plaży przy latarniach morskich.

Koszt wynajęcia namiotu, z gotowym łóżkiem i dodatkowym hamakiem na drzewie (tzw. pełna opcja) to 600 UAH za dzień od osoby.

Jeżeli planujecie odwiedzić Dżaryłgacz, to nie zapomnijcie wziąć potrzebnych rzeczy. Nakrycie głowy, krem do opalania, butelki na pitną wodę i ciepła odzież to podstawa. Gdy nocujecie obowiązkowo środek na komary, apteczka i inne… Do zobaczenia nad Morzem Czarnym.

Wieczorna kolacja na wyspie
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):