Gdzie kupić pamiątki w Worochcie – pamiątki z ukraińskich Karpat

pamiątki z ukrainy kapcie

Worochta – warto tutaj przyjechać nie tylko po pamiątki

worochta wiadukt kolejowy
Stary wiadukt kolejowy w Worochcie wybudowany w końcu XIX w. fot.własna

Worochta to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych położonych na Huculszczyźnie. Położona jest pomiędzy Tatarowem (Татарів) oraz Werchowyną (Верховина, dawne Żabie Жаб’є) przy szosie regionalnej P-24. Wyróżnia się na tle innych miejscowości turystycznych dobrą bazą turystyczną. Znajdziemy tutaj kilka restauracji oraz barów, a także pensjonaty i prywatne kwatery. Ponadto, Worochta posiada status miejscowości uzdrowiskowej.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Mieści się tutaj do dzisiaj sanatorium dla osób leczących się na gruźlicę o nazwie Karpacki Wiatr, którego budynki powstały w czasach, gdy miejscowość znajdowała się w granicach dawnej Polski. Do innych atrakcji Worochty na pewno można zaliczyć skocznie narciarskie (ua. трамплі́н,  tramplin), wyciąg krzesełkowy pracujący latem (od wtorku do niedzieli w cenie 30 UAH za osobę), piękne kamienne wiadukty kolejowe oraz liczne drewniane wille w karpackim stylu, powstałe jeszcze w okresie międzywojennym.

Drewniana cerkiew w Worochcie z XVIII-XIX w. fot. własna

Worochta jest bardzo dobrze skomunikowana jak na karpackie warunki z pozostałymi miejscowościami Huculszczyzny. Znajduje się tutaj dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy, z którego uchodzą marszrutki w kierunku Iwano-Frankiwska (Stanisławów) czyli do Tatarowa i Jaremczy (oraz na Bukowel), a także w kierunku południowym na Wierchowynę oraz Kosów.

Worochta jest karpacką miejscowością, po której widać że stale się rozwija. Jest licznie odwiedzana przez turystów, ponieważ z Worochty prowadzi droga na Zaroślak – najpopularniejsze miejsce startu na Howerlę skąd prowadzi niebieski szlak. Obecność turystów spowodowała, że w Worochcie znajdziemy prawdziwy targ karpackich pamiątek. Osobiście uważam, że chociaż targ pamiątek w Worochcie jest mniejszy niż ten w Jaremczy, to w każdym straganie znajdziemy wyroby ciekawsze i często lepszej jakości. Jednym słowem nie dominuje tutaj tandeta.

Worochta – gdzie kupić pamiątki z ukraińskich Karpat

worochta pamiątki ukraina
Pierwsze stragany otwierają się już od 9:00. fot.własna

W przeciwieństwie do polskiego systemu sprzedaży pamiątek, w ukraińskich Karpatach, w tym w Worochcie, stragany z pamiątkami są zazwyczaj zlokalizowane przy największych atrakcjach. Podobnie jest na przykład w Jaremcze, gdzie stoiska z pamiątkami towarzyszą szlakom do Kamienia Dobosza i Wodospadów. Huculskie miejscowości, ciągną się czasami przez kilkanaście kilometrów, dlatego warto o tym pamiętać podczas poszukiwania pamiątek z ukraińskich Karpat.

W Worochcie głównym targ z pamiątkami znajduje się przy skoczniach narciarskich. Jest to kilkadziesiąt drewnianych straganów, które oferują pamiątki związane bezpośrednio z ukraińskimi Karpatami. Pamiątki znajdziemy także na lokalnym Rynoku. Tutaj wybór może być mniejszy, ale ceny bardziej okazyjne. Zalecam jednak kupić większość pamiątek przy skoczniach narciarskich.

pamiątki z ukrainy kapcie
Kapcie, skarpety i wyroby drewniane są również ciekawą pamiątką z Karpat Wschodnich. fot.własna

Dominują więc wyroby z drewna: ozdoby kuchenne, przedmioty użytku codziennego, zabawki dla dzieci oraz magnesy. Kolekcjonerzy tych ostatnich, mają szeroki wybór. Najpopularniejsze są drewniane magnesy z napisem konkretnej miejscowości, na przykład Worochty lub ogólne z napisem Karpaty, a nawet innych miejscowości takich jak Jaremcze.

skarpety z karpat owcza wełna ukraina
Ciepłe skarpety szyje się z owczej wełny lub koziej. Te ostatnie są dużo droższe. fot.własna

Kolejną grupę pamiątek stanowią ciepłe skarpety. Stragany na Huculszczyźnie są doskonałą okazją do zakupienia ciepłych skarpet ręcznego wyrobu. Co warto dodać, to że  są to wyroby wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Na przykład owczej wełny lub koziej. Te ostatnie są najdroższe, ale gwarantują swojemu nabywcy lub obdarowanej osobie ciepło przez całą zimę i przyjemne noszenie. Takie skarpety potrafią być w Polsce kilkakrotnie droższe. Ciekawostką kozich skarpet jest ich specyficzny zapach. Pachną po prostu młoda kozą 🙂

Inną grupą pamiątek z Karpat Wschodnich będą zainteresowani szczególnie mężczyźni. Mowa tutaj oczywiście o nalewkach czyli ukraińskich domasznych nastojankach oraz o karpackich winach. Jest ich tutaj niezliczona ilość, a każdy ze sprzedawców prześciga się w coraz lepszych recepturach. Dominują nalewki owocowe na przykład wiśniowa lub jagodowa. Pozytywnym aspektem przy zakupie nastojanek stanowi możliwość ich wypróbowania. Sprzedawcy w Worochcie czy Jaremczy chętnie proponują spróbowanie wybranej nalewki oraz służą pomocą w wyborze swojej ulubionej.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
nalewki karpaty ukraina
Karpackie nalewki z Worochty przy tzw. Rynoku mogą niejednego pozytywnie zaskoczyć. fot.własna

Przy okazji próbowania, podobnie jest z zakarpackim dzikim miodem. Dziki miód pozyskuje się z leśnych uli, a następnie dodaje do niego karpackie rośliny. Jest to w ukraińskich Karpatach bardzo popularna pamiątka, czy też produkt warty zakupu. Dziki miód ma bardzo łagodny smak. Wyróżnia się od klasycznego miodu zielonym kolorem i pozostawioną w środku gałązką zakarpackiej rośliny. Na pewno warto przywieźć słoiczek lub więcej do Polski. O miodzie z Ukrainy pisałem w miód z Ukrainy.

worochta grzaniec miód ukraina
Popularną pamiątką są dzikie miody o zielonym kolorze z dodatkiem karpackich ziół. fot.własna

Karpackich pamiątek jest oczywiście dużo więcej. Wprawne oko dostrzeże rzeczy warte kupienia. Dla przykładu gliniane naczynia, kubki na herbatę, piękne haftowane obrusy czy najpopularniejsze karpackie koce z owczej i koziej wełny zwane lyżnikami. Te ostatnie, ogrzeją nas w zimie lepiej niż nie jeden piec, ale proszę nie liczyć na to, że kupimy je za bezcen 🙂 Do zobaczenia w Karpatach Wschodnich na Ukrainie.

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Polish -> Polish…
    • Create a new word list…
  • Copy
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):