Gdzie na piwo w Stanisławowie – tutaj wypijesz najlepiej we Frankiwsku

piwo w stanisławowie

Niektórzy mówią na niego mały Lwów, ale Stanisławów to doskonały odpoczynek od Lwowa. Tutejsi restauratorzy stawiają na jakość, a spokojniejsza atmosfera miasta i niższe ceny sprzyjają odkrywaniu nowych uroków Ukrainy. Jeżeli jesteście już po jedzeniu, i odwiedziliście jedno z miejsc widniejących w Gdzie zjeść w Stanisławowie, to czas by napić się wyśmienitego piwa i kolorowych drinków. To nie koniec zwiedzania Stanisławowa, czas popatrzeć na zabytki z innej perspektywy – ruszamy dalej!

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Brama Pałacu Potockich w Stanisławowie
Brama dawnego Pałacu Potockich w Stanisławowie. Pałac został zniszczony w 1809 r. przez Austriaków. Od tamtego czasu do 2004 r. mieścił się tutaj szpital wojskowy.

Copper Head. Beer Workshop

Logo piwiarni Copper Head we Frankiwsku zrobione z miedzianych rurek.

Copper Head to wyjątkowa piwiarnia łącząca browar restauracyjny z wyszukaną kuchnią. Restaurację tworzą dwa poziomy. Na pierwszym poziomie znajdziemy przytulne loże i oryginalnie zaprojektowany bar, w którym serwują znakomite drinki, a na dole gwarną i nastrojowo oświetloną salę. Sercem piwiarni jest przyciągająca uwagę wielka miedziana kadź do warzenia piwa. Piwo od Copper Head skupiło moją uwagę bardziej niż karta dań. Wheat Beer oraz Oatmeal Stout posmakują każdemu polskiemu piwoszowi. Karta dań bazuje na kuchni włoskiej i stekach. Znajdziemy szeroki wybór sałatek i makaronów, a z drugiej strony świńskie uszy i kalmary w sosie azjatyckim. Ta różnorodność sprawia, że wybór dania głównego jest tutaj ciężką przeprawą, a karcie przydałoby się lepsze zbalansowanie. Hej, ale przecież przyszliśmy tutaj tylko na piwo?

Piwo w stylu Wheat Beer – 38 UAH za 0.5
Piwo w stylu Oatmeal Stout – 42 UAH za 0.4
Żebro wieprzowe w sosie barbecue, kaszą bulgur i warzywami – 165 UAH
Risotto z bazylią i kaczką sous-vide – 95 UAH
Burger Copper Head z frytkami – 130 UAH
Skrzydełka w sosie miodowym i grillowaną papryką – 75 UAH
Smażone kalmary z sosem azjatyckim (sojowym z dodatkiem sezamu) – 75 UAH

Karta dań online: TAK
Adres: Mazepy 6

Prombar

Bar w Prombarze. Przestrzeń i światło dają powody do relaksu. fot.bzh.life

Prombar to niezwykle nastrojowe miejsce stworzone w starej fabryce Promprylad. Idealne na kieliszek lub dwa dobrego drinka i relaks w promieniach słońca. Jeżeli preferujecie jasne, duże i słoneczne przestrzenie, zamiast ciemnych piwiarni, to właśnie znaleźliście pierwszorzędne miejsce. Prombar przyciąga nie tylko autentycznym industrialnym wystrojem i pięknym barem, ale przede wszystkim klasycznymi i autorskimi drinkami. Smakują one podwójnie dobrze na tutejszym tarasie, na którym od czasu do czasu odbywa się mały koncert. Oprócz tego w ofercie piwa od browaru Prawda i Tsypa oraz coś na ząb, na przykład makarony. Siedząc tutaj czułem się jak w dawnym NRD lub na czeskim Żiżkovie. Ceny wyższe, ale warto dać więcej za klimat.

Ukraińskie piwa kraftowe np. Prawda – 60 UAH za 0.3
Drink Passion Sauer z whisky – 125 UAH
Drink Karaibski Sorbet z rumem – 120 UAH
Drink Bursztyn z bourbonem – 85 UAH
Drink Negroni z ginem – 110 UAH
Tequila – 125 UAH

Karta dań online: TAK
Adres: Akademika Saharowa 23

Tsypa TapHouse

Ukraińskie piwo kraftowe do wyboru do koloru.

Moim ulubionym ukraińskim browarem rzemieślniczym jest huculska Tsypa, dlatego ich obecność w Stanisławowie to dla mnie powód do radości. Frankiwska Tsypa to dobry poziom obsługi i jedzenia, do którego przyzwyczajono nas w jej innych lokalach na przykład w Rachowie czy Charkowie. Kilkadziesiąt przystawek do piwa, w tym skrzydełka po węgiersku na ostro czy szpek, a ponadto słynne podłużne pizze, krzysztofianki, huculskie garnki wypełnione mięsem i hot-dogi. To tylko czubek huculskiej połoniny. Wyborne piwo, znakomite jedzenie i przyjemna atmosfera. Zresztą w piwiarniach Tsypy zawsze siedzi się dobrze, moja ulubiona? – na Targu Besarabskim w Kijowie. Czy można trafić pod lepszy adres na niezobowiązujące piwko we Frankiwsku?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ukraińskie piwa kraftowe Tsypa – średnio 50 UAH za 0.4
Piwo Tsypa Rachiwska – 28 UAH za 0.4

Szpek czyli przysmażony bekon z kawałkami sera – 35 UAH
Zestaw skrzydełek i pieczonych ziemniaków dla całej kompanii – 99 UAH
Smażony gromadnik w cieście – 40 UAH
Raczki gotowane lub smażone – 56 UAH
Żeberka wołowe na winie z sosem barbecue – 121 UAH
Hot-dog z wołowiną – 121 UAH

Karta dań online: TAK
Adres: Kurbasa 4

Pijana Wiśnia

Pijana Wiśnia we Frankiwsku.

Jak nie wspomnieć o Pijanej Wiśni w kontekście miejsc na coś mocniejszego. Pijana Wiśnia jest nie tylko we Lwowie, Krakowie, Kijowie czy Warszawie, ale także w Iwano-Frankiwsku. Czy Pijana Wiśnia we Frankiwsku wyróżnia się czymś szczególnym? W zasadzie nie, ponieważ jest to nadal ta sama, znana nam z innych miejsc, wiśniowa nalewka. Lokal Pijanej Wiśni w Stanisławowie znajduje się przy głównym deptaku miasta – Stumetrówce. W środku jest nieco więcej miejsca, a na półkach znajdziemy pełny asortyment nalewek i gadżetów z wisienką. Pod sufitem zawieszono klasyczny i piękny żyrandol z butelek, a na zewnątrz ustawiono kilka stolików by napić się wiśniowej nalewki. Dla osób w temacie – klasyka, a dla fanów Pijanej Wiśni miejsce obowiązkowe do zaliczenia.

Adres: Niezależności 4

Gdzie jeszcze przyjemnie spędzić czas przy piwku na świeżym powietrzu? Na przykład w ogródku Шкварок Pub, położonym niedaleko dawnego Pałacu Potockich. To typowy, swojski ukraiński pub, w którym napijecie się tanio piwka, a także zjecie klasyki ukraińskiej kuchni. Wszystko w niższych cenach niż w centrum Frankiwska. Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):