Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Gdzie wymienić hrywnę? Jaką walutę wziąć na Ukrainę?

Gdzie wymienić hrywnę ?
Kupno hrywny zależy głównie od tego, do którego regionu Ukrainy wyjeżdżamy. fot.112.international

Gdzie wymienić hrywnę? Jaką walutę wziąć na Ukrainę? Jeżeli jedziesz po raz pierwszy na Ukrainę, to na pewno zadajesz sobie oba pytania i szukasz odpowiedzi. Na Ukrainie obowiązującą walutą jest hrywna (w tym artykule dowiesz się o hrywnie więcej), ale powszechnie wiadomo, że na Wschodzie sprawdzi się też dolar i euro. Która waluta będzie lepszym wyborem? Gdzie wymienić hrywnę najkorzystniej? Czy lepiej wymienić hrywnę w kantorze Polsce, w strefie przygranicznej, a może już będąc na Ukrainie? Odpowiedzi poniżej. Pokażę Ci też aplikację na telefon, która przydaje się przy wymianie na Ukrainie.

Gdzie wymienić hrywnę? To zależy gdzie jedziemy na Ukrainę

Wyjeżdżając na Ukrainę Zachodnią np. do popularnego Lwowa, najlepiej wziąć ze sobą… polskie złotówki. Z wymianą złotówek we Lwowie nie ma absolutnie żadnego problemu, to jedna z głównych walut, którą się tutaj wymienia. Kurs jest bardzo dobry i zazwyczaj korzystniejszy niż w obszarze przygranicznym. Jeżeli zostało ci trochę hrywien oczywiście weź je ze sobą. Przydadzą się po drodze, lub wydasz je we Lwowie.

Nie kupuj natomiast w Polsce dolarów lub euro, z zamiarem ich wymiany we Lwowie. To już nie te czasy. Jest to niepotrzebne i na tym stracisz. W obszarze przygranicznym, czyli przy każdej granicy polsko-ukraińskiej również kupimy hrywny. Z kursami w kantorach przy granicy bywa różnie, trzeba po prostu czytać, sprawdzać i targować się.

We Lwowie kursy wymiany są korzystniejsze niż przy granicy, ale przy małych sumach niewiele zaoszczędzimy. Szkoda czasu na zastanawianie się gdzie wymienić hrywnę, albo odmawianie sobie piwa czy przekąski. Jak potrzebujesz, to wymieniaj tam gdzie jest Ci to potrzebne.

gdzie wymienić hrywnę?
Na tablicach po lewej powinno być zazwyczaj kupno (kupiwlja), po prawej sprzedaż (prodaż). Im niższa kwota sprzedaży, tym kupujemy taniej i lepszy kurs dla nas. fot.112.ua

Ja zazwyczaj kupuję trochę hrywien już po ukraińskiej stronie granicy, żeby mieć na drobne wydatki. Docelową kwotę wymieniam już na miejscu we Lwowie. Dużą rolę odgrywa też kwota wymiany. Jeżeli chcemy zakupić więcej niż tysiąc hrywien możemy spróbować się potargować o korzystniejszy kurs.

W ostatnim czasie bardzo często korzystam też z bankomatu na Ukrainie i szczerze powiedziawszy, to chyba najlepszy wybór. Znika problem gdzie wymienić hrywnę. Niestety wtedy nie odwiedzimy kantoru, a przecież wizyta by „obmienić waljut” stanowi klimatyczny punkt każdego wyjazdu na wschód 🙂

Gdzie wymienić hrywnę jadąc dalej na przykład do Kijowa lub Odessy?

Sprawa się ma trochę inaczej jeżeli wyjeżdżamy do Kijowa lub na przykład Odessy, albo w regiony wschodnie Ukrainy. Tutaj wymienić złotówki w kantorze jest trudniej niż we Lwowie. We wschodnich miastach Ukrainy czasami nie skupują złotówek.

Rzecz jasna, znajdziemy w Kijowie i na wschodzie kantory skupujące złotego, ale kurs wymiany zazwyczaj jest mniej opłacalny niż przy wymianie dolara lub euro. Więc gdzie wymienić hrywnę i jaką walutę zabrać jadąc do Kijowa, Odessy lub na wschód Ukrainy?

gdzie wymienic hrywne
Tradycyjny „obmień waljut” we wschodnim stylu, gdzieś na wschodzie Ukrainy 🙂 fot.ubr.ua

Najpewniej zabrać ze sobą dolary lub euro. Którą z tych dwóch walut wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji, dostępności w kantorze i tego jaka będzie pozycja złotego względem tych dwóch walut. Jeżeli złotówka będzie silniejsza względem dolara, należy wybrać dolara. Jeżeli względem euro, wybrać euro.

Gdzie wymienić hrywnę jadąc do Kijowa, Odessy lub na wschodnią Ukrainę? Mając już dolary lub euro najlepiej wymienić w samym Kijowie, a przed wyjazdem warto wymienić niewielką sumę na drobne wydatki w kantorze przygranicznym. Jeżeli będziesz przejeżdżać przez Lwów lub inne miasta zachodniej Ukrainy, możesz zakupić hrywny po dobrym kursie za nasze złotówki.

Wiesz już gdzie wymienić hrywnę, ale nie czujesz się na siłach chodzić po kantorach, sprawdzać kursy i wymieniać waluty, to mam dla Ciebie poradę. Uważam, że najwygodniej wybrać hrywny w tych miejscach korzystając z bankomatu. Koszty wypłaty w bankomatach zależą od typu konta jakie posiadamy i tabeli opłat, oraz opłat przewidzianych przez operatora bankomatu (tutaj przeczytasz cały artykuł na ten temat).

Zazwyczaj koszty wypłaty z bankomatu, nie są dużo gorsze niż przy tradycyjnej wymianie, czasami nawet są korzystniejsze. Warto też płacić kartą płatniczą na przykład w restauracjach czy hotelu. Więcej na temat ukraińskich bankomatów możesz przeczytać na przykładzie PKO BP na Ukrainie w tym artykule.

Jak wymieniać hrywnę w kantorze – kilka porad

  • do szybkiego obliczania kursów przydaje się bezpłatna aplikacja Łatwy Przelicznik dostępna na telefony (link)
  • warto wymienić na granicy małą sumę na drobne wydatki np. transport, jedzenie lub inne nieprzewidziane sytuacje
  • jeżeli wymieniamy małą sumę w kantorze, nie traćmy czasu na poszukiwania lepszych kursów, niewiele zaoszczędzimy
  • duże sumy starajmy się wymieniać w kantorach oddalonych od centrum, atrakcji turystycznych, dworców i lotniskach
  • jeżeli wymieniamy w kantorze walutę, warto wymienić od razu większą kwotę, przy wymianie większych kwot czasami można się potargować
  • zamiast zastanawiać się gdzie wymienić hrywnę, czasem lepiej podjąć pieniądze z bankomatu lub płacić kartą
  • podsumowując: jadąc do Lwowa bierzemy złotówki i kartę płatniczą, jadąc do Kijowa lub dalej, dolary, euro i kartę płatniczą

Co podnosi koszt wypłaty za granicą z bankomatu

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski

Pijana Wiśnia, najlepsza nalewka we Lwowie – spróbujesz?

Wypłaty z bankomatu za granicą – przydatne informacje

Inteligo za granicą – Inteligo prowizje i opłaty za granicą

mBank prowizje i wypłaty za granicą

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Ukraińska wódka cz. 2 – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie [+18]

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?
4.4 (88.89%) 27 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.