Gdzie wymienić hrywnę i jaką walutę zabrać na Ukrainę?

Czy na Ukrainę tylko z hrywną, a może euro lub dolary?

Gdzie wymienić hrywnę ?
Niezależnie od regionu, jadąc na Ukrainę zawsze bierzmy hrywny. fot.112.international

Pytanie pt. jaką walutę wziąć na Ukrainę, albo czy wziąć tylko hrywny na Ukrainę, a może dolary? pojawia się wielokrotnie. Niektórzy z nas pamiętający jeszcze czasy USSR 🙂 zapewne wymieniali jeszcze na Ukrainie dolary. Aktualnie nie ma najmniejszego sensu brać ze sobą dolarów czy euro. Na całej Ukrainie obowiązującą walutą jest hrywna i wyjeżdżając na Ukrainę należy mieć przy sobie albo kupić na miejscu właśnie hrywny. Nie ważne czy wyjeżdżamy do Lwowa, Kijowa, Odessy czy Charkowa docelowo mamy mieć przy sobie hrywny i taką walutą będziemy się posługiwać na Ukrainie. Kolejnym pytaniem jest czy lepiej wymienić hrywnę w kantorze Polsce czy może już będąc na Ukrainie?

Jaką walutę zabrać na przykład do Lwowa?

gdzie wymienić hrywnę?
Na tablicach po lewej powinno być zazwyczaj kupno (kupiwlja), po prawej sprzedaż (prodaż). Im wyższa kwota kupna złotówki, tym więcej hrywien dostaniemy i lepiej dla nas. fot.112.ua

Wyjeżdżając na zachodnią część Ukrainy na przykład do popularnego Lwowa, najlepiej wziąć ze sobą polskie złotówki i kupić hrywny w kantorze na miejscu. Z wymianą złotówek we Lwowie nie ma absolutnie żadnego problemu. To jedna z głównych walut obmienianych 🙂 we Lwowie. Kurs złotówki we Lwowie jest zawsze bardzo dobry i korzystniejszy niż w obszarze przygranicznym, szczególnie po polskiej stronie granicy. Z kursami w kantorach przy granicy bywa różnie, trzeba po prostu czytać i sprawdzać, ale z reguły po ukraińskiej stronie kurs jest dużo korzystniejszy niż po stronie polskiej na przykład na granicy w Medyce. Jak potrzebujemy hrywien zaraz za granicą, to wymiana mniejszych kwot hrywien nie będzie dla nas dużą stratą. Sam tak czasami robię, zależnie od sytuacji 🙂

Kurs hrywny we Lwowie jest także najlepszy w całej Ukrainie (podaż hrywny jest tutaj największa) dlatego warto o tym pamiętać, jeżeli docelowo jedziemy na przez Lwów na przykład na Zakarpacie albo w ukraińskie Karapty. Przy wymianie mniejszych sum do kilkuset złotych nie warto się dłużej zastanawiać nad tym gdzie wymienić hrywnę. Jak potrzebujesz, to wymień hrywnę tam gdzie jest Ci to potrzebne. Czasami szkoda czasu na zastanawianie się gdzie wymienić hrywnę. Dla kwot do 200-500 PLN zazwyczaj dużo nie stracimy. O ile nas gdzieś nie okantują 🙂 Przeczytaj Kantor na Ukrainie – o czym pamiętać wymieniając walutę na Ukrainie?

W ostatnim czasie bardzo często korzystam też z bankomatu na Ukrainie i szczerze powiedziawszy, to chyba najlepszy wybór. Znika problem gdzie wymienić hrywnę. Niestety wtedy nie odwiedzimy kantoru, a przecież wizyta by „obmienić waljut” stanowi klimatyczny punkt każdego wyjazdu na wschód 🙂

Gdzie wymienić hrywnę jadąc dalej na przykład do Kijowa lub Odessy?

gdzie wymienic hrywne
Tradycyjny obmień waljut we wschodnim stylu, gdzieś na wschodzie Ukrainy 🙂 fot.ubr.ua

Sprawa się ma trochę inaczej jeżeli wyjeżdżamy do Kijowa, na Zakarpacie, w ukraińskie Karpaty lub na przykład do Odessy albo Czerniowców. Czyli w regiony poza obwodem lwowskim albo w regiony wschodnie Ukrainy. Wymienić złotówki w kantorze na Ukrainie jest wtedy dużo trudniej niż we Lwowie. We wschodnich miastach Ukrainy czasami nie skupują wcale złotówek i trzeba się potem zastanawiać gdzie wymienić hrywnę.

Jeżeli jedziecie na środkową lub wschodnią Ukrainę to wzięcie euro lub dolarów na wymianę ma już większy sens. Podobnie jak wyciągnięcie potrzebnej kwoty z bankomatu na Ukrainie. Znajdziemy w Kijowie i na wschodzie kantory skupujące złotego, ale kurs wymiany zazwyczaj jest mniej opłacalny niż przy wymianie dolara lub euro. Którą z tych dwóch walut wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji. Jeżeli będziecie przejeżdżać przez Lwów lub inne miasta zachodniej Ukrainy, najlepiej zakupić hrywny po dobrym kursie we Lwowie.

Wymiana hrywny na Ukrainie – czy tylko kantor na Ukrainie?

Jeżeli nie czujesz się na siłach chodzić po ukraińskich kantorach 🙂 to mam dla Ciebie poradę. Najwygodniej wybrać hrywny korzystając z bankomatu na Ukrainie. Koszt wypłaty w bankomatach zależy od konta jakie posiadamy i tabeli opłat i opłat przewidzianych przez operatora bankomatu.

Zazwyczaj koszty wypłaty z bankomatu nie są dużo gorsze niż przy tradycyjnej wymianie. Wybranie hrywny z bankomatu jest czasem korzystniejsze. W wielu przypadkach wychodzi na to samo, co wymiana hrywny w kantorze na Ukrainie. Warto też płacić kartą płatniczą na Ukrainie na przykład w restauracjach we Lwowie czy hotelu w Odessie.

Gdzie wymienić hrywnę – przydatne porady

  • do szybkiego obliczania kursów przydaje się bezpłatna aplikacja Łatwy Przelicznik dostępna na telefony
  • na granicy można wymienić hrywnę na drobne wydatki (transport, jedzenie)
  • jeżeli wymieniamy hrywnę w kantorze, za nie więcej jak 300-500 PLN nie traćmy czasu na poszukiwania lepszych kursów, bo niewiele zaoszczędzimy
  • duże sumy starajmy się wymieniać w kantorach oddalonych od centrum, atrakcji turystycznych, dworców i lotniskach, tam kurs hrywny jest zawsze lepszy
  • warto kupić od razu więcej hrywien w kantorze. Przy wymianie większych kwot czasami można się potargować (powyżej 1000 PLN)
  • zamiast zastanawiać się gdzie wymienić hrywnę, czasem lepiej podjąć pieniądze z bankomatu lub płacić kartą na Ukrainie

Podsumowując jadąc do Lwowa bierzemy złotówki i kartę płatniczą, a jadąc do Kijowa lub dalej, dolary, euro i kartę płatniczą. Jeżeli mamy taką możliwość, to kupmy hrywny po drodze we Lwowie. Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.