Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć?

Z Ukrainy zazwyczaj przywozimy ukraińską wódkę, ukraiński koniak, a nawet ukraińskie piwo. Ilość alkoholu jaką można przywieźć z Ukrainy do Polski jest regulowana dyrektywą Rady Unii Europejskiej z dnia 20 grudnia 2007 r. Podobnie jak przy przewozie papierosów obowiązują nas limity, których musimy przestrzegać.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

ile alkoholu z ukrainy do polski
Drewna do lasu się nie wozi. Ilość przewożonego alkoholu sprawdzą nam polscy celnicy przy powrocie z Ukrainy.

Ile alkoholu z Ukrainy można przywieźć do Polski?

W przypadku alkoholu osoba powyżej 17 roku życia, może przewozić maksymalnie:

albo

  • 2 litry alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 22 proc. (np. ukraińskich nalewek)

oraz dodatkowo:

Limity te obowiązują w transporcie lądowym: kolejowym, samochodowym i pieszym, a także w transporcie lotniczym i morskim. Alkohol kupiony w sklepach bezcłowych, na przykład na ukraińskim lotnisku, liczy się do ogólnego limitu całego przewożonego alkoholu.

Rodzaj alkoholu i limity

Przed powrotem z Ukrainy, warto sprawdzić ilość i rodzaj zakupionego przez nas alkoholu. Jak widać inny limit dotyczy alkoholi wysokoprocentowych, a inny niskoprocentowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na ukraińskie nalewki, których zawartość alkoholu może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

Ukraińskie banderole

Każdy ukraiński wyrób alkoholowy jest opatrzony banderolą czyli znakiem akcyzowym (акцизна марка). Istnieją cztery typy ukraińskich znaków akcyzowych:

  1. Zielona banderola – wyrób likiero-wódczany ukraiński
  2. Czerwona banderola – wyrób winny ukraiński
  3. Fioletowa banderola – wyrób likiero-wódczany importowany
  4. Pomarańczowa banderola – wyrób winny importowany
Stare ukraińskie banderole. fot.aspi.com.ua

Na każdej banderoli umieszczono litery АВ (алкоголь вітчизняний) oznaczające alkohol ukraiński lub АІ (алкоголь імпортний) oznaczające alkohol importowany. Cyfry określają region pochodzenia danego alkoholu.

Nowe rodzaje ukraińskich banderol z kodem QR z 2020 r. fot.buhgalter911.com

W przypadku nalewek warto też wspomnieć o alkoholu domowej roboty nie posiadającym banderoli. W teorii przewóz alkoholu bez wyraźnie oznaczonych parametrów jest zabroniony.

Kontrola celna

towary akcyzowe ukraina
Służba Celna zajmuje się kontrolą bagaży. Straż Graniczna kontrolą paszportową. fot.PAP

Ilość przewożonego alkoholu z Ukrainy do Polski sprawdza Służba Celna. Kontrola Służby Celnej następuję po kontroli Straży Granicznej niezależnie od transportu. To czy polski celnik sprawdzi nam bagaż przy wjeździe do Polski zależy wyłącznie od jego intuicji. Czasami bagaż sprawdza się powierzchownie, czasami bardzo dokładnie, a czasami wcale.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Zazwyczaj celnicy zadają na granicy pytanie: czy przewozi Pan/Pani jakieś wyroby akcyzowe? Mogą pojawić się również dodatkowe pytania o to skąd wracamy, albo który bagaż należy do nas. Kontrola bagażowa nie obejmuje wszystkich pasażerów np. jadących pociągiem ze Lwowa do Polski, a nawet przekraczających granicę pieszo, ale wyłącznie wybranych. Nie warto jednak ryzykować i lepiej przestrzegać limitów dotyczących przewozu alkoholu i wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski.

Konsekwencje przemytu

Wiedziałeś ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć, ale przez przypadek zabrałeś więcej? Jeżeli przewozisz więcej niż dopuszcza prawo i zostanie to wykryte, możesz być poproszony o przedstawienie dowodu zakupu i udowodnienie, że wyroby te są na użytek własny. Grozi Ci także grzywna pieniężna i konfiskata.

Przemyt wyrobów akcyzowych związany jest także z nałożeniem grzywny pieniężnej lub zagrożony jest karą pozbawienia wolności:

Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art.63, art.64 lub art.73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Art.65.§1. Kodeks Karny Skarbowy

Czasami kończy się na upomnieniu i konfiskacie.

Warto również przypomnieć, że osobom poniżej 17 roku życia nie wolno przewozić alkoholu ani wyrobów tytoniowych.

Przewóz alkoholu, a inne towary

Ograniczenia obowiązują także na takie towary jak kawior, ikony, przedmioty antykwaryczne, paliwo, a nawet ukraiński miód. W kanistrze możemy przewieźć maksymalnie do 10 litrów benzyny. Obowiązuje również zakaz przewozu wyrobów mlecznych, mięsnych, owoców, warzyw i nasion ze względu na kontrolę sanitarną na obszarze Unii Europejskiej. Wyroby tego typu ujawnione podczas kontroli, mogą zostać zniszczone na granicy. Przeczytaj co można, a czego nie można przywieźć z Ukrainy do Polski.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

  1. Ponieważ ta strona wyskakuje wysoko to napiszę: można przywieźć ALBO 1 l alkoholu powyżej 22 % ALBO 2 l poniżej 22% (nie dotyczy wina niemusującego ani piwa)

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):