Z Ukrainy zazwyczaj przywozimy ukraińską wódkę, ukraiński koniak, a nawet ukraińskie piwo. Ilość alkoholu jaką można przywieźć z Ukrainy do Polski jest regulowana dyrektywą Rady Unii Europejskiej z dnia 20 grudnia 2007 r. Podobnie jak przy przewozie papierosów obowiązują nas limity, których musimy przestrzegać.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
- Źródło: Dyrektywa 2007/74/WE w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy z dnia 20 grudnia 2007 r.
- Źródło: oficjalna strona internetowa Unii Europejskiej.
- Źródło: informator turystyczny Straży Granicznej.

Ile alkoholu z Ukrainy można przywieźć do Polski?
W przypadku alkoholu osoba powyżej 17 roku życia, może przewozić maksymalnie:
- 1 litr wyrobów spirytusowych powyżej 22 proc. (np. 1 litr ukraińskiej wódki albo 1 litr ukraińskiego koniaku)
albo
- 2 litry alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 22 proc. (np. ukraińskich nalewek)
oraz dodatkowo:
- 4 litry wina niemusującego (ukraińskie wina)
- 16 litrów piwa (ukraińskie piwo)
Limity te obowiązują w transporcie lądowym: kolejowym, samochodowym i pieszym, a także w transporcie lotniczym i morskim. Alkohol kupiony w sklepach bezcłowych, na przykład na ukraińskim lotnisku, liczy się do ogólnego limitu całego przewożonego alkoholu.
Rodzaj alkoholu i limity
Przed powrotem z Ukrainy, warto sprawdzić ilość i rodzaj zakupionego przez nas alkoholu. Jak widać inny limit dotyczy alkoholi wysokoprocentowych, a inny niskoprocentowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na ukraińskie nalewki, których zawartość alkoholu może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.
Ukraińskie banderole
Każdy ukraiński wyrób alkoholowy jest opatrzony banderolą czyli znakiem akcyzowym (акцизна марка). Istnieją cztery typy ukraińskich znaków akcyzowych:
- Zielona banderola – wyrób likiero-wódczany ukraiński
- Czerwona banderola – wyrób winny ukraiński
- Fioletowa banderola – wyrób likiero-wódczany importowany
- Pomarańczowa banderola – wyrób winny importowany

Na każdej banderoli umieszczono litery АВ (алкоголь вітчизняний) oznaczające alkohol ukraiński lub АІ (алкоголь імпортний) oznaczające alkohol importowany. Cyfry określają region pochodzenia danego alkoholu.

W przypadku nalewek warto też wspomnieć o alkoholu domowej roboty nie posiadającym banderoli. W teorii przewóz alkoholu bez wyraźnie oznaczonych parametrów jest zabroniony.
Kontrola celna
Ilość przewożonego alkoholu z Ukrainy do Polski sprawdza Służba Celna. Kontrola Służby Celnej następuję po kontroli Straży Granicznej niezależnie od transportu. To czy polski celnik sprawdzi nam bagaż przy wjeździe do Polski zależy wyłącznie od jego intuicji. Czasami bagaż sprawdza się powierzchownie, czasami bardzo dokładnie, a czasami wcale.
Zazwyczaj celnicy zadają na granicy pytanie: czy przewozi Pan/Pani jakieś wyroby akcyzowe? Mogą pojawić się również dodatkowe pytania o to skąd wracamy, albo który bagaż należy do nas. Kontrola bagażowa nie obejmuje wszystkich pasażerów np. jadących pociągiem ze Lwowa do Polski, a nawet przekraczających granicę pieszo, ale wyłącznie wybranych. Nie warto jednak ryzykować i lepiej przestrzegać limitów dotyczących przewozu alkoholu i wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski.
Konsekwencje przemytu
Wiedziałeś ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć, ale przez przypadek zabrałeś więcej? Jeżeli przewozisz więcej niż dopuszcza prawo i zostanie to wykryte, możesz być poproszony o przedstawienie dowodu zakupu i udowodnienie, że wyroby te są na użytek własny. Grozi Ci także grzywna pieniężna i konfiskata.
Przemyt wyrobów akcyzowych związany jest także z nałożeniem grzywny pieniężnej lub zagrożony jest karą pozbawienia wolności:
Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art.63, art.64 lub art.73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
Art.65.§1. Kodeks Karny Skarbowy
Czasami kończy się na upomnieniu i konfiskacie.
Warto również przypomnieć, że osobom poniżej 17 roku życia nie wolno przewozić alkoholu ani wyrobów tytoniowych.
Przewóz alkoholu, a inne towary
Ograniczenia obowiązują także na takie towary jak kawior, ikony, przedmioty antykwaryczne, paliwo, a nawet ukraiński miód. W kanistrze możemy przewieźć maksymalnie do 10 litrów benzyny. Obowiązuje również zakaz przewozu wyrobów mlecznych, mięsnych, owoców, warzyw i nasion ze względu na kontrolę sanitarną na obszarze Unii Europejskiej. Wyroby tego typu ujawnione podczas kontroli, mogą zostać zniszczone na granicy. Przeczytaj co można, a czego nie można przywieźć z Ukrainy do Polski.
Owoców i warzyw, a także nasion już nie można przewozić do UE czyli także Polski.
Zgadza się, dawniej nic nie zagrażało, teraz nawet i sadzonki roślin stały się zagrożeniem 😉 o innych rzeczach tutaj https://ukrainamarcina.pl/co-mozna-przywozic-z-ukrainy/
Ponieważ ta strona wyskakuje wysoko to napiszę: można przywieźć ALBO 1 l alkoholu powyżej 22 % ALBO 2 l poniżej 22% (nie dotyczy wina niemusującego ani piwa)
Ksenia, jest napisane 'lub’. Sugerujesz, że należy to wyraźniej napisać? Poprawiłem, żeby było czytelniej.