Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć? – limity i konsekwencje

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski?

ile alkoholu z ukrainy do polski
Odwieczne pytanie polskich turystów na Ukrainie? Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć!

W 2019 r. przepisy dotyczące tego ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć nie uległy zmianom. Polskich turystów obowiązują limity znane z poprzednich lat (poniżej szczegóły). Osobom podróżującym po raz pierwszy na Ukrainę, należy przypomnieć, że ilość alkoholu oraz wyrobów akcyzowych jakie możemy przewieźć do Polski jest ściśle uregulowana w polskim prawie skarbowym.

Upewnijmy się czy ich nie przekroczyliśmy, a gdy wracamy na Ukrainę dobrze policzmy ilość alkoholu i papierosów w naszym bagażu. Na polskiej granicy pytanie o ilość przewożonego alkoholu jest standardowym pytaniem zadawanym każdemu wracającemu z Ukrainy. Wracając z Ukrainy do Polski zazwyczaj zabieramy ze sobą ukraiński alkohol oraz papierosy. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć. Szczególnie po dłuższym lub intensywnym pobycie na Ukrainie.

Dlaczego przywozimy alkohol i papierosy z Ukrainy?

Wyroby akcyzowe na Ukrainie takie jak ukraińska wódka czy ukraińskie papierosy, można kupić na Ukrainie w bardzo dobrej cenie. Co więcej, ukraińskie towary akcyzowe wyróżniają się wysoką jakością oraz różnorodnością. Podobnie jak ukraiński koniak, owocowe nalewki, a nawet piwo z Ukrainy. Osoby chcące przewieźć towary akcyzowe przez granicę ukraińsko-polską obowiązuje jednak limit tranzytowy. Ukraina nie należy do strefy Schengen, dlatego to ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć jest ściśle uregulowane.

Na co uważać przewożąc alkohol z Ukrainy

Przewożąc alkohol z Ukrainy do Polski zwróćmy uwagę na stężenie alkoholu. Inny limit dotyczy tzw. alkoholi wysoko procentowych (powyżej 22%), na przykład ukraińskiej wódki czy koniaku, a inny napojów poniżej 22% zawartości alkoholu np. piwa, wina czy ukraińskich nalewek. Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć: zamiast radzić się innych, najlepiej policzyć samemu. Łatwo tutaj o tzw. niedźwiedzią przysługę.

Ile alkoholu z Ukrainy można przywieźć do Polski?

W przypadku alkoholu osoba powyżej 17 roku życia, może przewieźć maksymalnie:

oraz dodatkowo:

W tym linku przeczytasz czym się różni wino musujące od niemusującego.

W przypadku tytoniu osoba powyżej 17 roku życia, może przewieźć maksymalnie:

  • 40 sztuk papierosów, albo
  • 20 sztuk cygaretek, albo
  • 10 sztuk cygar, albo
  • 50g tytoniu

W tym wpisie przeczytasz o większym limicie na przewóz papierosów w transporcie lotniczym.

Jak polscy celnicy sprawdzają ilość przewożonego alkoholu?

towary akcyzowe ukraina
Służba Celna zajmuje się kontrolą bagaży. Straż Graniczna kontrolą paszportową. fot.PAP

Ilość przewożonego alkoholu z Ukrainy do Polski sprawdza Służba Celna. Kontrola Służby Celnej następuję po kontroli Straży Granicznej niezależnie od transportu. To czy polski celnik sprawdzi nam bagaż przy wjeździe do Polski zależy wyłącznie od jego intuicji. Czasami bagaż sprawdza się powierzchownie, czasami bardzo dokładnie, a czasami w ogóle.

Zazwyczaj celnicy zadają na granicy pytanie: czy przewozi Pan/Pani jakieś wyroby akcyzowe? Mogą pojawić się również dodatkowe pytania o to skąd wracamy, albo który bagaż należy do nas. Kontrola bagażowa nie obejmuje wszystkich pasażerów np. jadących pociągiem ze Lwowa do Polski, a nawet przekraczających granicę pieszo, ale wyłącznie wybranych. Nie warto jednak ryzykować i lepiej przestrzegać limitów dotyczących przewozu alkoholu i wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski.

Przewożę za dużo alkoholu z Ukrainy do Polski – co mi grozi?

Wiesz ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć, ale przez przypadek zabrałeś więcej? Jeżeli przewozisz więcej alkoholu niż wymieniono wyżej, możesz zostać poproszony o udowodnienie, że towary te są na użytek własny lub poproszony o dostarczenie dowodu zakupu. Grozi Ci także grzywna pieniężna i konfiskata. Czasami kończy się na upomnieniu i konfiskacie.

Przemyt wyrobów akcyzowych związany jest z nałożeniem grzywny pieniężnej lub zagrożony jest karą pozbawienia wolności, zgodnie z Art. 65 Kodeksu Karnego Skarbowego. Warto przypomnieć, że osobom poniżej 17 roku życia nie wolno przewozić alkoholu ani wyrobów tytoniowych z Ukrainy.

Limity na przewóz alkoholu, a inne limity na Ukrainie

Regulacje obowiązują także takie towary jak kawior, Ikony, przedmioty antykwaryczne, paliwo czy nawet miód z Ukrainy. W kanistrze możemy przewieźć maksymalnie do 10 litrów. Obowiązuje również zakaz przewozu wyrobów mlecznych oraz mięsnych, ze względu na kontrolę sanitarną na obszarze Unii Europejskiej. Wyroby tego typu ujawnione podczas kontroli, mogą zostać zniszczone na granicy. Owoce oraz warzywa można przewozić wyłącznie w ilościach do 5 kg.

Najważniejsze, że wiemy już ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć. Szczegółowe informacje na temat przewozu wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej.

2 Komentarzy

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.