Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć? – limity w 2019 r.

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Ile przewieziemy alkoholu z Ukrainy do Polski w 2019

ile alkoholu z ukrainy do polski
Odwieczne pytanie polskich turystów na Ukrainie? Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć!

W 2019 r. przepisy dotyczące tego ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć nie uległy zmianom. Polskich turystów obowiązują limity znane nam poprzednich lat. Osobom podróżującym po raz pierwszy na Ukrainę, należy przypomnieć, że to ile alkoholu z Ukrainy można przewieźć przez granicę, zależy od stale obwiązujących limitów.

Upewnijmy się czy ich nie przekroczyliśmy, a gdy wracamy na Ukrainę dobrze policzmy ilość alkoholu i papierosów. Na polskiej granicy pytanie o ilość przewożonego alkoholu jest w zasadzie standardowym pytaniem. Wracając z Ukrainy do Polski zazwyczaj zabieramy ze sobą ukraiński alkohol oraz papierosy. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć. Szczególnie po intensywnym pobycie na Ukrainie.

Dlaczego przywozimy alkohol i papierosy z Ukrainy?

Wyroby akcyzowe na Ukrainie takie jak ukraińska wódka czy ukraińskie papierosy, można kupić na Ukrainie w bardzo dobrej cenie. Co więcej, wyróżniają się wysoką jakością oraz różnorodnością. Podobnie jak ukraiński koniak, owocowe nalewki, a nawet piwo z Ukrainy. Osoby chcące przewieźć towary akcyzowe przez granicę ukraińsko-polską obowiązuje jednak limit tranzytowy. Ukraina nie należy do strefy Schengen, dlatego to ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć jest ściśle uregulowane.

Ile alkoholu z Ukrainy można przywieźć do Polski?

Przewożąc alkohol z Ukrainy do Polski zwróćmy uwagę na stężenie alkoholu. Inny limit dotyczy tzw. alkoholi wysoko procentowych. Na przykład ukraińskiej wódki czy koniaku, a inny napojów o niższej zawartości alkoholu np. piwa. Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć – zamiast radzić się innych, najlepiej policzyć samemu. Łatwo tutaj o tzw. niedźwiedzią przysługę.

W przypadku alkoholu osoba powyżej 17 roku życia, może przewieźć maksymalnie:

  • 1 litr wyrobów spirytusowych powyżej 22 proc. (np. litr wódki) lub

  • 2 litry alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu do 22 proc.

oraz dodatkowo:

  • 4 litry wina niemusującego

  • 16 litrów piwa

W tym linku przeczytasz czym się różni wino musujące od niemusującego.

W przypadku tytoniu osoba powyżej 17 roku życia, może przewieźć maksymalnie:

  • 40 sztuk papierosów, albo

  • 20 sztuk cygaretek, albo

  • 10 sztuk cygar, albo

  • 50g tytoniu

W tym linku przeczytasz o wysokości limitów w transporcie lotniczym.

Przewożę za dużo alkoholu z Ukrainy do Polski – co mi grozi?

Wiesz ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć, ale przez przypadek zabrałeś więcej? Jeżeli przewozisz więcej alkoholu niż wymieniono wyżej, możesz zostać poproszony o udowodnienie, że towary te są na użytek własny lub poproszony o dostarczenie dowodu zakupu. Grozi Ci także grzywna pieniężna i konfiskata. Czasami kończy się na upomnieniu i konfiskacie.

Przemyt wyrobów akcyzowych związany jest z nałożeniem grzywny pieniężnej lub zagrożony jest karą pozbawienia wolności, zgodnie z Art. 65 Kodeksu Karnego Skarbowego. Warto przypomnieć, że osobom poniżej 17 roku życia nie wolno przewozić alkoholu ani wyrobów tytoniowych z Ukrainy.

Ile alkoholu z Ukrainy do Polski przewieziemy – a co z innymi rzeczami?

Regulacje obowiązują także takie towary jak kawior, Ikony, przedmioty antykwaryczne, paliwo czy nawet miód z Ukrainy. W kanistrze możemy przewieźć maksymalnie do 10 litrów. Obowiązuje również zakaz przewozu wyrobów mlecznych oraz mięsnych, ze względu na kontrolę sanitarną na obszarze Unii Europejskiej. Wyroby tego typu ujawnione podczas kontroli, mogą zostać zniszczone na granicy. Owoce oraz warzywa można przewozić wyłącznie w ilościach do 5 kg.

Najważniejsze, że wiemy już ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przewieźć 🙂 Szczegółowe informacje na temat przewozu wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej.

Przechowalnia bagażu w Przemyślu – gdzie i za ile

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski?

Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć – trzy propozycje

Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy

Marszrutki do Lwowa z Medyki i Szeginie – rozkład jazdy i ceny

Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna dolar czy euro ?

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć?

Kolejki na granicy z Ukrainą – gdzie sprawdzić aktualną sytuację?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć? – limity w 2019 r.
5 (100%) 7 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.