Ile kosztuje prąd, gaz, woda, ogrzewanie i wywóz śmieci na Ukrainie?

Polacy wciąż mało wiedzą o Ukrainie, mimo tego, że od kilku lat spotykamy na swojej drodze Ukraińców gotowych nam opowiedzieć o swojej ojczyźnie. Niby pytamy, ale nie słuchamy. Niby widzimy się, ale tak naprawdę się nie znamy. Co gorsza, okazuje się, że nawet eksperci zajmujący się w Polsce energetyką nie znają aktualnych cen prądu i gazu u naszego sąsiada. A warto je poznać, bo z danych tych płyną ciekawe wnioski nie tylko dla Ukrainy, ale też dla Polski.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ceny prądu na Ukrainie

Odessa. Typowe odeskie podwórko

Ile kosztuje prąd na Ukrainie? Cena energii elektrycznej (prądu) na Ukrainie w 2021/2022 wynosi 1,44 UAH za kWh (kilowatogodzinę). Na Ukrainie od niedawana obowiązują stałe taryfy na prąd. Oznacza to, że klient płaci 1,44 UAH za każdą kWh, jeżeli jego miesięczne zużycie nie przekroczy 250 kWh, czyli rocznie 3000 kWh.

Po przekroczeniu 250 kWh na miesiąc, cena za całą zużytą energię elektryczną, czyli nie tylko tą wykorzystaną do ustalonego limitu ale również nadwyżkę, wzrasta do 1,68 UAH za kWh. Jak widać, prąd na Ukrainie jest dużo tańszy niż w Polsce.

I są to stawki ogłoszone na nadchodzący sezon zimowy. Powstaje pytanie: dlaczego Ukraińcy płacą trzy razy mniej za prąd niż Polacy? Między innymi dlatego, że prąd idzie na Ukrainie z atomu.

Ceny gazu na Ukrainie

Łuck. Jeden z najdłuższych budynków mieszkalnych na Ukrainie

Ile kosztuje gaz na Ukrainie? Cena gazu na Ukrainie w 2021/2022 wynosi 7,96 UAH za m3. Od niedawana również obowiązują stałe taryfy na gaz. Dawniej na Ukrainie cena gazu zmieniała się zależnie od sezonu (miesiąca). Teraz na Ukrainie można co miesiąc płacić stałą stawkę. Dzięki temu, średnie koszty rozłożone są na cały rok.

Cena 7,96 UAH za m3 obowiązuje od października 2021 do końca kwietnia 2022 – czyli przez cały sezon zimowy. Jeżeli klient zapłaci do 15-tego za gaz to otrzyma w następnym miesiącu zniżkę 1% od ceny rachunku za zużycie.

Czy gaz na Ukrainie jest tańszy niż w Polsce? Nie. Ceny gazu na Ukrainie są prawie takie same jak ceny gazu w Polsce. Przynajmniej narazie. Ukraina ma ten sam problem z gazem co Polska – musi go importować z zewnątrz.

Ceny wody na Ukrainie

Kolejka po wodę pitną z Zakarpacia. Woda kranowa we Lwowie jest fatalnej jakości

Ile kosztuje woda na Ukrainie? Cena wody na Ukrainie w 2021/2022 wynosi średnio 30 UAH za m3 dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków razem. Ceny wody są na Ukrainie zróżnicowane i zależą od regionu (obwodu) i miasta. Zazwyczaj cena za m3 wody na Ukrainie stanowi połowę łącznej ceny, ale bywa też, że odprowadzenie ścieków jest droższe niż samo dostarczenie wody.

Czy woda na Ukrainie jest tańsza niż w Polsce? Tak, woda i ścieki na Ukrainie są mniej więcej o połowę tańsze niż w Polsce. Ile kosztuje gorąca woda na Ukrainie? Gorąca woda z sieci na Ukrainie w 2021 kosztuje 115 UAH za m3. Gorąca woda jest więc na Ukrainie tańsza o połowę niż gorąca woda w Polsce. Zazwyczaj jednak, gorąca woda jest podgrzewana w ukraińskich mieszkaniach przy pomocy kotła gazowego.

Czym ogrzewają mieszkania na Ukrainie

Odessa. Nowoczesny budynek mieszkalny w pobliżu zabytkowej zabudowy

W większości przypadków cena gazu na Ukrainie oznacza jednocześnie cenę ogrzewania. Większość mieszkań na Ukrainie najstarszego typu, ogrzewana jest gazem przy pomocy kotła z termostatem, który ogrzewa również wodę.

Ukraińcy mówią wtedy, że mieszkanie ma niezależne ogrzewanie, czyli незалежна опалення. Nawet najlepsza instalacja w sezonie zimowym pochłania olbrzymie ilości gazu. Liczniki gazu przy kotłach kręcą się jak ruletki w Las Vegas, dlatego należy umiejętnie ustawić na kotle termostat, a najlepiej przyzwyczaić się do zimna. Wygoda to domena Zachodu, na Wschodzie walczy się o przetrwanie.

W przypadku drugiego najpopularniejszego sposobu: ogrzewania centralnego, w które wyposażone są nowsze budynki na Ukrainie, mowa jest o zależnym ogrzewaniu, czyli залежна опалення. Takie ogrzewanie jest zazwyczaj dużo tańsze w eskploatacji, ale konsument traci możliwość kontrolowania bezpośrednich stawek za ogrzewanie, które wyrażone są na Ukrainie w tzw. gigakaloriach na metr kwadratowy mieszkania. Nie pytajcie mnie jak to się liczy.

Ile kosztuje wywóz śmieci na Ukrainie

Łuck. Budynek z lat 60. i ukraiński śmietnik

Ile płaci się za wywóz śmieci na Ukrainie? Dużo mniej niż w Polsce. Jeszcze do 2018 roku cena za wywóz śmieci na Ukrainie zależna była od powierzchni mieszkania. Aktualnie cena za wywóz śmieci na Ukrainie zależy od liczby osób zamieszkujących mieszkanie i mnożona jest razy 12 miesięcy. Miesięczna opłata za wywóz śmieci na Ukrainie to 25 UAH za osobę na miesiąc, czyli ok. dziesięć razy mniej niż w Polsce.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Chociaż wywóz śmieci jest na Ukrainie dużo tańszy, to niski koszt ma swoje konsekwencje. Na Ukrainie obowiązuje segregacja śmieci, ale mimo tego, panuje w tej kwestii bałagan, szczególnie w zakresie dostępności pojemników na śmieci. Śmieci na Ukrainie jest po prostu za dużo, a pojemników za mało, dlatego Ukraińcy lubią chować swoje śmietniki lub zamykać je na zamek.

Nie raz zdarzyło mi się krążyć w poszukiwaniu głównego śmietnika. Ukraińcy lubią też co chwilę przesuwać śmietniki z miejsca na miejsce. W dużych miastach na Ukrainie toczy się nieustanna zabawa w śmietniki, a wrzucanie śmieci nie do swojego kubła może się skończyć awanturą. Ukraińcy są wyczuleni na swoje śmietniki, nieustannie je monitorują, więc radzę uważać. Pośmiałeś/aś się trochę?

Wiem, że na tę stronę zaglądają przedstawiciele różnych firm, dlatego podpowiem, że śmieci to jedna z dziedzin o największym potencjale biznesowym na Ukrainie. Jeszcze przez kolejne pół wieku Ukraina będzie walczyć z tymi koszmarnymi śmieciami.

ŻEK – czyli czynsz administracyjny

Charków. Wyjście z osiedla przez długą bramę. Idealne miejsce na oklep

Oprócz opłat za media, na Ukrainie (oraz w Rosji) do opłat za mieszkanie dochodzi tzw. ŻEK. Jest to skrót od житлово-експлуатаційна контора – administracja budynku. Skrótem tym potocznie określa się opłaty administracyjne tj. czynsz z funduszem remontowym, opłata za śmieci, sprzątanie itd.

Zazwyczaj ŻEK wynosi ok. 500 UAH, ale jego wysokość może się bardzo różnić. Często w ŻEK-u wynajmujący ukrywają dodatkowe opłaty. Podnoszą sobie końcową cenę za wynajem podając wynajmującemu wyższą cenę na ŻEK-u niż w rzeczywistości pobiera zarządca budynku. Nie wliczają go do stawki w ogłoszeniu. Dzieje się to szczególnie kiedy widzą, że zależy nam na mieszkaniu. Haczyków z wynajęciem i kupnem mieszkania na Ukrainie jest dużo więcej. Podobnie jak rozmaitych wałów, nieznanych w Polsce. Trzeba wiedzieć co się robi.

Domowy Internet na Ukrainie

Cena internetu domowego na Ukrainie jest zazwyczaj nieco tańsza niż w Polsce, ale dostajemy w zamian dużo szybszy internet i zdecydowanie większe limity transferu danych (czasem bez limitu). Internet na Ukrainie rozwija się błyskawicznie, a sami Ukraińcy uważają oferty internetu oferowanego w Polsce za drogie i mało atrakcyjne.

Ukraińskie przeboje

Lwów. Dzielnica domów jednorodzinnych niedaleko Dworca Głównego

Ukraina to kraina, w której regularnie występują różne, nazwijmy to językiem fanów Czarnobyla – anomalie. Czasy w których w miastach wyłączano wieczorem prąd i zakręcano wodę są już przeszłością, ale Ukraina to duży kraj, dlatego życie tu nie przestaje zaskakiwać.

Niezapowiedziane przerwy w dostawach prądu czy wody nie są czymś zaskakującym dla mieszkańców mniej rozwiniętych regionów czy miasteczek. Podobnie jak rury z gazem puszczone w poprzek nad ulicą czy nieustanne skoki napięcia w sieci, które niszczą delikatną elektronikę albo wyposażone w zaawansowane termostaty kotły gazowe (we Lwowie do nowych kotłów gazowych obowiązkowo montuje się tzw. maszynkę – czyli stabilizator napięcia). Ukraińcy są jednak zaradni i zawsze znajdują na wszystko rozwiązanie.

Gdzie są tańsze opłaty: na Ukrainie czy w Polsce?

Odessa

W trakcie trwającego C-19 Werchowna Rada uchwaliła zakon, który zapobiega eksmisjom z tytułu nieuregulowanych opłat za media na Ukrainie. W teorii więc, Ukraińcy nie muszą narazie płacić za media lub w najgorszym wypadku, nie grożą im za to poważne konsekwencje.

Jak widzisz opłaty za media tzw. komunałki, są na Ukrainie sumarycznie niższe niż w Polsce. Trzeba pamiętać też o tym, że Ukraińcy mniej zarabiają. Zdecydowanie tańszy na Ukrainie jest prąd i wywóz śmieci, nieco tańsze są też opłaty za zimną i ciepłą wodę. W przypadku gazu nie ma natomiast różnicy. Ukraina i Polska jadą na tym samym gazowym wózku. Prąd jest jednak przyszłością i o to akurat Ukraina nie musi się martwić.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):