Ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć? – dokładne limity

ile papierosow z ukrainy
Polacy wciąż przywożą papierosy z Ukrainy do Polski, ponieważ ukraińskie papierosy są zwyczajnie tańsze.

Papierosów z Ukrainy podobnie jak alkoholu możemy przywieźć do Polski wyłącznie ograniczoną ilość. W 2019 r. przepisy mówiące o tym ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć nie zmieniły się. Polscy turyści nadal mogą przywieźć takie same ilości papierosów i pozostałych wyrobów tytoniowych (szczegóły poniżej).

Co więcej, w transporcie lotniczym wciąż obowiązują wyższe limity na przewóz papierosów z Ukrainy. Poniżej przeczytasz ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć drogą lądową, na przykład wracając ze Lwowa pociągiem albo przekraczając pieszo granicę, a także drogą powietrzną, wracając na przykład z Odessy lub Kijowa samolotem.

Jakie papierosy z Ukrainy przywożą Polacy?

kiosk z papierosami na ukrainie
Na Ukrainie najtańsze papierosy kosztują 25 UAH (3,50 PLN) najdroższe 90 UAH (13 PLN).

Na Ukrainie kupimy nie tylko tanie papierosy, ale także inne wyroby tytoniowe takie jak tytoń lub cygaretki. Polacy najchętniej kupują i przywożą z Ukrainy papierosy znanych europejskich marek. Inni natomiast sięgają po papierosy rosyjskie i ukraińskie z najwyższej półki takie jak Parliament lub Sobranie. Młodzież przywozi z Ukrainy na pamiątkę lub na prezent typowe mocne ukraińskie papierosy na przykład Kozaki lub Pryłuki.

Bez względu na to jakie ukraińskie papierosy przywieziemy do Polski pamiętajmy o obowiązujących limitach przewozu przez granicę wyrobów akcyzowych. Kiedyś jeden z czytelników zadał pytanie: ile kartonów papierosów można przywieźć z Ukrainy do Polski? Żadnych kartonów moi drodzy, wyłącznie kilkadziesiąt sztuk 🙂

Dlaczego Polacy przywożą papierosy z Ukrainy?

Polacy przywożą papierosy z Ukrainy wyłącznie z powodu niższej ceny. Ceny papierosów na Ukrainie są o kilkadziesiąt procent niższe w porównaniu do cen papierosów w Polsce. Dotyczy to zarówno marek zagranicznych jak i papierosów krajowych na Ukrainie. Drugim powodem jest różnorodność. Niektórzy z podróżujących mają swoje ulubione marki niedostępne w Polsce. Rzeczywiście papierosy Parliament lub Sobranie nie przypominają smakiem żadnych innych polskich papierosów. Ile papierosów z Ukrainy do Polski możemy przewieźć przez granicę?

Ile papierosów można przywieźć z Ukrainy do Polski?

W przypadku tytoniu każda osoba powyżej 17 roku życia, może przywieźć w transporcie lądowym, czyli pieszym lub samochodowym:

 • 40 sztuk papierosów, (czyli 2 paczki ukraińskich papierosów) albo
 • 20 sztuk cygaretek, albo
 • 10 sztuk cygar, albo
 • 50 gram tytoniu

Albo oznacza, że nie możemy przewozić kilku z tych wyrobów tytoniowych jednocześnie. Dla przykładu możemy przywieźć 2 paczki papierosów z Ukrainy, ale już ani jednego grama tytoniu.

Ile papierosów z Ukrainy można przywieźć w transporcie lotniczym?

W przypadku tytoniu każda osoba powyżej 17 roku życia, może przywieźć w transporcie lotniczym:

 • 200 sztuk papierosów, (czyli 10 paczek ukraińskich papierosów tzw. wagon) albo
 • 100 sztuk cygaretek, albo
 • 50 sztuk cygar, albo
 • 250 gram tytoniu

Źródło: strona Komisji Europejskiej pod tym adresem.

Ile płynu i tytoniu do e-papierosów można przywieźć z Ukrainy?

ile płynu do epapierosów z ukrainy
Na Ukrainie tytoń do e-papierosów produkuje nie tylko HEETS, ale również Parliament. fot.44.ua

Od lutego 2019 r. płyn do e-papierosów oraz tzw. nowatorski tytoń do podgrzewania, czyli na przykład wkłady do e-papierosów, takie jak IQOS HEETS objęte są również akcyzą. Oznacza to, że na te wyroby również obowiązują limity na przywóz z Ukrainy do Polski.

Według ustawy możemy z Ukrainy do Polski przywieźć w transporcie lotniczym 50 ml płynów do elektronicznych papierosów, a w transporcie lądowym (samochodowym i pieszym) przywieziemy z Ukrainy do Polski maksymalnie 1 ml płynów do e-papierosów.

Nowoczesny tytoń do podgrzewania został objęty również limitem przywozu. Z Ukrainy do Polski w transporcie lotniczym możemy przywieźć wyłącznie 40 gramów nowoczesnego tytoniu. W transporcie lądowym limit ten wynosi 8 gram.

Jak Służba Celna sprawdza ilość przewożonych papierosów?

jak sprawdza się przewóz papierosów
Służba Celna Celna kontroluje bagaże podróżujących oraz pojazdy, głównie w poszukiwaniu wyrobów akcyzowych.

Ilość przewożonych wyrobów akcyzowych, w tym alkoholu i wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski sprawdza Służba Celna. Polscy celnicy dokonują kontroli bagaży podróżujących osób oraz pojazdów jeżeli przekraczamy granicę na przykład samochodem. Zadają także dodatkowe pytania dotyczące na przykład celu podróży, albo ile przewozimy wyrobów akcyzowych, w tym papierosów z Ukrainy.

Kontrola bagażowa nie obejmuje jednak wszystkich podróżujących. Polscy celnicy dokonują wyboru na podstawie intuicji i doświadczenia, a jako że uchodzą oni za jednych z najlepszych specjalistów na świecie, to lepiej przestrzegać limitów dotyczących przewozu papierosów 🙂

Co jeżeli przewozimy więcej papierosów z Ukrainy?

Właśnie dowiedziałeś się ile można przewieźć papierosów z Ukrainy do Polski, ale przewozisz więcej niż określa prawo? W takiej sytuacji, możesz zostać poproszony o udowodnienie, że przewożone wyroby tytoniowe są na użytek własny lub poproszony o dostarczenie dowodu zakupu. Grozi Ci także grzywna pieniężna i konfiskata.

Przemyt wyrobów akcyzowych związany jest z nałożeniem grzywny pieniężnej lub zagrożony jest karą pozbawienia wolności, zgodnie z Art. 65 Kodeksu Karnego Skarbowego. Warto również przypomnieć, że osobom poniżej 17 roku życia nie wolno przewozić alkoholu ani wyrobów tytoniowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o przewozie papierosów z Ukrainy?

Osoby, które szukają informacji o tym, ile papierosów z Ukrainy można przewieźć do Polski zapominają często o ważnej rzeczy. Do łącznej liczby przewożonego tytoniu z Ukrainy do Polski, wliczają się również papierosy oraz wyroby tytoniowe, które zabraliśmy ze sobą na Ukrainę z Polski. Czyli wszystkie wyroby tytoniowe z polską banderolą. Jeżeli nie zużyjemy tych wyrobów na Ukrainie, to ich przewóz z powrotem, może zostać wliczony do całej liczby przewożonych wyrobów akcyzowych. Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

6 komentarzy

 1. Damian

  Czy jak kupie wagon papierosów to musze to go jakoś zgłosić na lotnisku ? Czy tylko wystawiam na taśmie kontrolnej obok np; telefonu i tyle

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.