Ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć?

ile papierosow z ukrainy

Papierosów z Ukrainy podobnie jak ukraińskiej wódki czy ukraińskiego koniaku możemy przywieźć do Polski tylko ograniczoną ilość. Przepis ten reguluje dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 20 grudnia 2007 r.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W 2020 r. ogólne przepisy mówiące o tym ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć nie zmieniły się. Warto jednak zwrócić uwagę, że w 2019 r. akcyzą zostały objęte płyny do e-papierosów i tytoń do podgrzewania w formie wkładów.

Poniżej przeczytasz ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć drogą lądową: pociągiem, samochodem lub pieszo, a także drogą powietrzną, wracając na przykład z Odessy lub Kijowa samolotem. W transporcie lotniczym obowiązują większe limity na przewóz wyrobów tytoniowych niż w transporcie lądowym.

Jakie papierosy przywozimy z Ukrainy?

kiosk z papierosami na ukrainie
Na Ukrainie najtańsze papierosy kosztują 25 UAH (3,50 PLN) najdroższe 90 UAH (13 PLN).

Polacy przywożą papierosy z Ukrainy głównie z powodu niższej ceny. Ukraińskie papierosy są nadal tańsze niż w Polsce mimo tego, że ich cena jest regularnie zwiększania każdego roku. W Ukrainie kupimy nie tylko tanie papierosy, ale także pozostałe wyroby tytoniowe takie jak tytoń, cygara, cygaretki, wkłady i płyny do e-papierosów.

Polacy najchętniej kupują i przywożą z Ukrainy papierosy znanych europejskich marek na przykład Marlboro, West czy Camel. Sięgają też po papierosy rosyjskich i ukraińskich marek z najwyższej półki, jak na przykład Parliament lub Sobranie. Popularnością cieszą się też legendarne ukraińskie marki Kijów lub Pryłuki.

Bez względu na to jakie ukraińskie papierosy przywieziemy do Polski pamiętajmy o limitach przewozu przez granicę wyrobów tytoniowych. Kiedyś jeden z czytelników zadał pytanie: ile kartonów papierosów można przywieźć z Ukrainy do Polski? Żadnych kartonów moi drodzy, wyłącznie kilkadziesiąt sztuk:)

Ile papierosów można przywieźć z Ukrainy do Polski?

W przypadku tytoniu każda osoba powyżej 17 roku życia, może przywieźć w transporcie lądowym: pieszym lub samochodowym:

  • 40 sztuk papierosów (czyli 2 paczki ukraińskich papierosów) albo
  • 20 sztuk cygaretek, albo
  • 10 sztuk cygar, albo
  • 50 gram tytoniu

Oznacza to, że nie możemy przewozić kilku z tych wyrobów tytoniowych jednocześnie. Dla przykładu możemy przywieźć 2 paczki papierosów z Ukrainy, ale już ani jednego grama dodatkowego tytoniu.

Ile papierosów można przywieźć w transporcie lotniczym?

W przypadku tytoniu każda osoba powyżej 17 roku życia, może przywieźć w transporcie lotniczym:

  • 200 sztuk papierosów (czyli 10 paczek ukraińskich papierosów tzw. wagon) albo
  • 100 sztuk cygaretek, albo
  • 50 sztuk cygar, albo
  • 250 gram tytoniu

Ile płynu i tytoniu do e-papierosów można przywieźć z Ukrainy?

ile płynu do epapierosów z ukrainy
Na Ukrainie tytoń do e-papierosów produkuje nie tylko HEETS, ale również Parliament

Od lutego 2019 r. płyn do e-papierosów oraz tzw. nowatorski tytoń do podgrzewania, czyli na przykład wkłady do e-papierosów, takie jak IQOS HEETS objęte są również akcyzą. Oznacza to, że na te wyroby również obowiązują limity na przywóz z Ukrainy do Polski.

Według ustawy możemy z Ukrainy do Polski przywieźć w transporcie lotniczym 50 ml płynów do elektronicznych papierosów, a w transporcie lądowym (samochodowym i pieszym) przywieziemy z Ukrainy do Polski maksymalnie 1 ml płynów do e-papierosów.

Nowoczesny tytoń do podgrzewania został objęty również limitem przywozu. Z Ukrainy do Polski w transporcie lotniczym możemy przywieźć wyłącznie 40 gramów nowoczesnego tytoniu. W transporcie lądowym limit ten wynosi 8 gram.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Jak Służba Celna sprawdza ilość przewożonych papierosów?

jak sprawdza się przewóz papierosów
Służba Celna Celna kontroluje bagaże podróżujących oraz pojazdy, głównie w poszukiwaniu wyrobów akcyzowych

Ilość przewożonych wyrobów akcyzowych, w tym alkoholu i wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski sprawdza Służba Celna. Polscy celnicy dokonują kontroli bagaży podróżujących osób oraz pojazdów jeżeli przekraczamy granicę na przykład samochodem. Zadają także dodatkowe pytania dotyczące na przykład celu podróży, albo ile przewozimy wyrobów akcyzowych, w tym papierosów z Ukrainy.

Kontrola bagażowa nie obejmuje jednak wszystkich podróżujących. Polscy celnicy dokonują wyboru na podstawie intuicji i doświadczenia, a jako że uchodzą oni za jednych z najlepszych specjalistów na świecie, to lepiej przestrzegać limitów dotyczących przewozu papierosów:)

Konsekwencje przemytu

Jeżeli przewozisz więcej niż dopuszcza prawo i zostanie to wykryte, możesz być poproszony o przedstawienie dowodu zakupu i udowodnienie, że wyroby te są na użytek własny. Przemyt wyrobów akcyzowych związany jest także z nałożeniem grzywny pieniężnej lub zagrożony jest karą pozbawienia wolności:

Kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art.63, art.64 lub art.73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Art.65.§1. Kodeks Karny Skarbowy

Warto również przypomnieć, że osobom poniżej 17 roku życia nie wolno przewozić alkoholu ani wyrobów tytoniowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o przewozie papierosów

Osoby, które szukają informacji o tym, ile papierosów z Ukrainy można przewieźć do Polski zapominają często o ważnej rzeczy. Do łącznej liczby przewożonego tytoniu z Ukrainy do Polski, wliczają się również papierosy oraz wyroby tytoniowe, które zabraliśmy ze sobą na Ukrainę z Polski. Czyli wszystkie wyroby tytoniowe z polską banderolą. Jeżeli nie zużyjemy tych wyrobów na Ukrainie, to ich przewóz z powrotem, może zostać wliczony do całej liczby przewożonych wyrobów akcyzowych. Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

  1. Czy jak kupie wagon papierosów to musze to go jakoś zgłosić na lotnisku ? Czy tylko wystawiam na taśmie kontrolnej obok np; telefonu i tyle

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):