Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę? Ile pieniędzy wziąć do Lwowa?

Zadzwonił znajomy i zapytał ile pieniędzy zabrać do Lwowa?

ile pieniędzy zabrać na Ukrainę
Wieczorny Lwów. fot. Igor Sytnik, photographers.ua/IgorSytnik/

Ostatnio przed wyjazdem do Lwowa, zadzwonił do mnie znajomy i zapytał ile pieniędzy mam zabrać do Lwowa? Jadę tam pierwszy raz, a chciałbym, żeby wystarczyło na wszystko – powiedział. Nie pytał o kwestie wymiany hrywny, o której pisałem w artykule Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro? Zależało mu wyłącznie na podaniu kwoty. Pomyślałem, że to dobra okazja, żeby napisać ile pieniędzy zabrać na Ukrainę.

Można by zakończyć wywód odpowiadając: tyle ile potrzebujesz i będzie dobrze 🙂 Ale skąd mój kolega ma to wiedzieć, jeżeli na przykład nie wie jakie są ceny we Lwowie i na Ukrainie? Jak podam mu dokładną kwotę, to jak mu uzasadnić jej wysokość? Poza tym ceny w danym kraju, to nie jedyny czynnik wskazujący na ilość zabieranych w podróż pieniędzy. Zanim podam konkretną kwotę na dzień (jest podana na końcu artykułu), warto wiedzieć o kilku rzeczach.

Jakie czynniki warto uwzględnić ustalając ile pieniędzy zabrać na Ukrainę

Waluta Ukrainy3
200 UAH z Łesią Ukrainką – poetką i krytykiem literackim. Żyła na przełomie XIX i XX w. Tłumaczyła na ukraiński m.in Mickiewicza. Pochowana w Kijowie. Jedyna postać żeńska widniejąca na ukraińskich banknotach.

Posłużymy się wspomnianym tematem wyjazdu do Lwowa. W oszacowaniu ile pieniędzy zabrać do Lwowa (lub inne dowolne miasto Ukrainy), pomogą nam odpowiedzi na poniższe pytania:

  • w ile osób jedziemy do Lwowa, jaki transportem jedziemy do Lwowa, na jak długo jedziemy od Lwowa
  • czy mam już zapłacony nocleg we Lwowie, czy dopiero będziemy za nocleg we Lwowie płacić na miejscu
  • czy planujemy płacić we Lwowie kartą czy gotówką

Pytanie o ilość osób podróżujących na Ukrainę oraz długość naszego pobytu jest ważne dla oszacowania podstawowych kosztów. Doskonale wiemy, że im większa grupa i dłuższy pobyt tym koszty się mnożą. Najlepiej orientacyjną kwotę za dzień na osobę, wymnożyć przez liczbę dni. To truizmy, ale pozwalają ustalić mniej więcej ile pieniędzy zabrać na Ukrainę lub do wspomnianego Lwowa. To jednak kwota bazowa, ponieważ pozostają inne czynniki.

Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę zależy od tego czy będziemy płacić kartą

Dużo płacę na Ukrainie kartą płatniczą i korzystam z bankomatów, pisałem o tym w artykule Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji. To wygodna forma płatności i dobrze się sprawdza w dużych miastach na Ukrainie. Nie ma się czego obawiać, ale jeżeli jedziemy do małej ukraińskiej wioski, to oczywiście lepiej sprawdzi się gotówka. Co do płatności kartą we Lwowie i tak zalecam wzięcie ze sobą trochę gotówki. Może się nam przydać na przykład po drodze na drobne wydatki, albo w sytuacji, o której napisałem poniżej…

Nie działa mi karta płatnicza we Lwowie, Kijowie, Odessie…

wiosna we lwowie
Najgorzej jak karta płatnicza we Lwowie wysiądzie nam wieczorem… 🙂 fot. ua.igotoworld.com

Drugie pytanie o płatność za nocleg jest o wiele ważniejsze. Ważne pod względem naszego komfortu podróży. Zazwyczaj opłaty za nocleg są jednym z największych wydatków w podróży, przy których używamy do płatności karty. Należy jednak zachować czujność. Dlaczego? Wyjaśnię to na przykładzie sytuacji w jakiej się znalazłem… w Londynie 🙂 Tak, tym razem nie na Ukrainie.

Co byś zrobił, w razie gdyby Twoja karta płatnicza nagle przestała działać? Taką sytuację przeżyłem właśnie w Londynie. Co gorsza, było to zaraz po przyjeździe o 1.00 w nocy. Pozostaje pójść na ławkę do parku albo przespać się za zgodą na lobby.

Na szczęście miałem ze sobą odpowiedni zapas gotówki, żeby pokryć pierwszą dobę pobytu, a na drugi dzień rozwiązać problem z niedziałającą kartą i uregulować rachunek. Wniosek? Miej zawsze dodatkową gotówkę na minimum pierwszy nocleg.

Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę, żeby starczyło na sytuacje awaryjne

ile pieniędzy zabrać na Ukrainę
Pomnik Richelieu przy Nadmorskim Bulwarze w Odessie. fot. Igor Sytnik, photographers.ua/IgorSytnik/

Sytuacje awaryjne zawsze się zdarzają, nie tylko na Ukrainie. Najlepiej, żeby nas nie spotykały, ale warto być zawsze na nie przygotowanym. To może być stłuczka na Ukrainie, mandat i inne rzeczy. Trzeba więc się na to przygotować i uwzględnić kwotę na tzw. fundusz awaryjny.

Fundusz awaryjny oznacza mniej nerwów, a często też szybkie i sprawne pozbycie się kłopotów. Szczególnie na Ukrainie 🙂 Najlepiej, żeby to była jedna konkretna suma w gotówce (na przykład od 100 do 1000zł), najlepiej podzielona na mniejsze nominały i nie trzymana razem z innymi środkami.

Kiedyś właścicielka pewnego biura turystycznego zadzwoniła do mnie z pytaniem, ile powinna przekazać środków swojemu pilotowi, na kilku dniowy wyjazd na Ukrainę. Była kompletnie zielona. Ku mojemu zaskoczeniu, nie wiedziała czym jest fundusz awaryjny i dlaczego powinna zarezerwować kwotę na różne nieprzewidziane wydatki.

Na szczęście dla jej grupy, udało mi się tą panią przekonać i wytłumaczyć dlaczego dodatkowe środki są ważne. Uwzględniła je w budżecie na wyjazd. Czy się przydały? Tego nie wiem, ale grupa i pilot na pewno mogli czuć się odrobinę bezpieczniej.

Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę i ile pieniędzy zabrać do Lwowa – dokładne kwoty

ile pieniędzy wziąć na ukrainę
Ukraińskie 50 kopiejek. Podobno w przyszłości ukraińskie monety mają zostać całkowicie wycofane.

1000 UAH na dzień od osoby. To kwota, która powinna wystarczyć większości osób podróżujących do Lwowa czy na Ukrainę. To kwota, która wystarczy nam na śniadanie i obiad w restauracji, a także na dodatkowe drobne wydatki na mieście. Jeżeli planujemy tego samego dnia odwiedzić sklepy z pamiątkami, możemy dorzucić dodatkowe 500 UAH.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.