Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Wjeżdżamy na Ukrainę, telefon ustawiamy w tryb samolotowy i rozglądamy się za kartą prepaid

internet na ukrainie
Salony Kyivstar, największego ukraińskiego operatora są dostępne na całej Ukrainie. W salonach kupimy starter oraz doładujemy konto w razie potrzeby. Na zdjęciu salon Kyivstar na przy kijowskim Kreszczatiku.

Jedną z pierwszych rzeczy po przyjeździe na Ukrainę powinno być rozejrzenie się za kartą prepaid, która umożliwi nam połączenia telefoniczne oraz internetowe. Internet na Ukrainie jest bardzo przydatnym narzędziem. Umożliwia nam bowiem dostęp do informacji, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze i czas, a nawet unikniemy niezaplanowanych przygód.

Przestrzegam przed używaniem na Ukrainie telefonu i internetu z aktywną kartą polskiego operatora. Mogą nas spotkać bardzo duże wydatki. Więcej o tym napisałem w artykule Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady. Znajdziecie tam aktualne stawki polskich operatorów.

Jeszcze przed przekroczeniem granicy, należy obowiązkowo wyłączyć transmisję danych, a mówiąc prościej włączyć tryb samolotowy. Dzięki temu połączenia głosowe, SMS-owe oraz internet będą zablokowane. Po wymianie karty w telefonie na ukraińską należy ten tryb wyłączyć. Tryb samolotowy posiada każdy telefon i jest on zazwyczaj łatwo dostępny w tzw. rozwijanym górnym menu.

Internet na Ukrainie – zasięg i technologia

internet na ukrainie
Karty 4G różnią się nieznacznie od 3G. Zazwyczaj jest to napisane na opakowaniu (4G Ready). Jeżeli mamy wątpliwość, przypatrzmy się karcie sim lub sprawdźmy to kodem serwisowym. W przypadku Kyivstar *245*4# fot.odesoftami.com

Główne sieci ukraińskie pokrywają prawie w całości obszar Ukrainy. Wyjątkiem są obszary znajdujące się w strefie działań wojennych i terytoriów spornych. Aktualnie na Ukrainie trwa wdrażanie standardu 4G LTE. Od kwietnia 2018 r. sieć 4G uruchomił na Ukrainie operator Kyivstar. Standard ten uruchomił także Vodafone Ukraine. Od sierpnia 2018 r. standard 4.5G w dużych miastach uruchomiła sieć Lifecell. W dużych miastach internet na Ukrainie działa płynnie. Zdarzają się problemy z dostępnością w terenach mniej zurbanizowanych, ale są one czasowe podobne do tych w Polsce.

Internet na Ukrainie – operatorzy telefonii

sieci komórkowe na ukrainie
Vodafone Ukraine to drugi co do wielkości operator na Ukrainie. Zazwyczaj oferta Vodafone Ukraine na internet jest trochę korzystniejsza niż Kyivstar. Nie są to jednak duże różnice. Dostajemy więcej GB za mniej minut. Coś za coś. fot.pingvin.pro

Na Ukrainie działa trzech głównych operatorów telefonii, którzy dostarczają mobilny internet na Ukrainie. Pod względem wielkości są to kolejno:

 1. Kyivstar – 25mln użytkowników, należy do grupy rosyjskiej, numery telefonów rozpoczynające się od (+38)67, (+38)68, (+38)96, (+38)97, (+38)98
 2. Vodafone Ukraine – 22mln użytkowników, dawniej znany jako MTS Ukraine, należy do grupy rosyjskiej, numery telefonów rozpoczynające się od (+38)050, (+38)066, (+38)095, (+38)099
 3. Lifecell – 10mln użytkowników, należy do grupy tureckiej, numery telefonów rozpoczynające się od (+38)063, (+38)073,(+38)093

Internet na Ukrainie – instalacja karty

Po zakupieniu startera wypakowujemy go z papierowej koperty, wyłamujemy wielkość odpowiednią dla naszego telefonu (np. micro-SIM) i zastępujemy naszą polską kartę. Uruchamiamy ponownie telefon i postępujemy zgodnie z instrukcją na starterze. Zazwyczaj wszystko działa od razu. Możemy dla sprawdzenia wykonać do kogoś telefon lub posłużyć się kodem serwisowym sprawdzającym sieć i stan konta. Taki kod zazwyczaj jest podany również z tyłu opakowania.

Telefon nie może posiadać blokady SIM. Warto zachować kopertę, ponieważ jest na niej nasz numer telefonu oraz najważniejsze kody operatora, które mogą się nam przydać. Nie ma nic gorszego, niż poznać doborowe towarzystwo na Ukrainie, a na końcu po butelce Prezydenckiego Standardu i dziesięciu wypalonych Kozakach bez filtra zapomnieć swój numer telefonu 🙂

Internet na Ukrainie – jaki wybrać pakiet?

internet na ukrainie
Lifecell to trzeci pod względem wielkości operator na Ukrainie. To sponsor reprezentacji Ukrainy w piłkę nożną. W jego ofercie znajdziemy podobne taryfy prepaid do Kyivstar i Vodafone Ukraine. Może warto skorzystać z pakietów właśnie turecko-ukraińskiego operatora? Taka mieszanka może zwiastować dobrą przygodę 🙂 fot.gorodok.ua

Nie widzę potrzeby omawiania wszystkich pakietów ukraińskich operatorów. Zmieniają się one często, a oferty operatorów są do siebie zbliżone. Doradzę wam natomiast na co szczególnie zwracać uwagę. Nas interesują pakiety prepaid. Czyli karty sim, które możemy zainstalować w telefonie, a następnie doładować i użytkować bez podpisywania żadnej umowy. Dzięki nim będziemy mieli internet na Ukrainie.

Tego typu karty prepaid w porównaniu do Polski, działają na Ukrainie cały czas i nic nie wskazuje na to, żeby zostały one wycofane. Na Ukrainie operatorzy oferują taryfy prepaid w trzech wariantach cenowych. Najtańszym, średnim oraz najdroższym. Najtańsze pakiety to koszt ok. 50 UAH (ok.6zł) najdroższe od 120-150 UAH. Internet na Ukrainie będzie działał na każdym. Różnią się głównie limitem danych, ilością minut na połączenia oraz liczbą aplikacji i stron internetowych, z których dane możemy pobierać bez limitu. To ostatnie może się przydać w kontekście bezpłatnego dzwonienia do Polski.

Internet na Ukrainie – średni pakiet dowolnego operatora

telefon an ukrainie
Pakiety trzech ukraińskich operatorów różnią się limitem danych, minut, ale nie są to różnice wielkie. Warto zwracać uwagę na koszt połączeń do Polski za minutę oraz nielimitowany transfer w aplikacjach społecznych i komunikatorach. Połączania do Polski możemy wykonywać w ramach pakietu kilkudziesięciu minut na połączenia międzynarodowe. Dodatkowy pakiet 30 minut kosztuje ok. 30 UAH.

Rekomenduję wybrać średni pakiet dowolnego operatora, który akurat będzie pod ręką np. Vodafone Ukraine. Wystarczy Wam na kilka dni pobytu bez konieczności doładowywania. Generalnie rzecz biorąc, za kwotę średniego pakietu – ok. 100 UAH (ok. 13zł) otrzymamy u każdego operatora pakiet zawierający:

 • działanie pakietu przez okres 1 miesiąca (potem konieczne doładowanie)
 • do 10GB internetu, często nawet bez limitu
 • bezpłatne rozmowy w ramach tej samej sieci na Ukrainie,
 • ok. 100 minut na rozmowy w ramach innych sieci na Ukrainie,
 • ok. 30 minut na rozmowy międzynarodowe (do Polski) (dodatkowy pakiet 30 minut koszt ok. 30 UAH)
 • nielimitowany internet na Ukrainie w aplikacjach Viber, Skype, Telegram, WhatsApp oraz video np. YouTube
 • nielimitowany internet na Ukrainie w portalach społecznościowych Facebook, Twitter oraz stronach np. Wikipedia

Po wykorzystaniu danego pakietu należy kartę doładować określoną kwotą hrywien. Najlepiej to zrobić w salonach konkretnych operatorów, korzystając z maszyn samoobsługowych. Można zapłacić gotówką lub kartą płatniczą. Zwróćcie uwagę, że najtańsze pakiety są pozbawione nielimitowanego internetu do takich aplikacji jak Skype lub WhatsApp. Te aplikacje również umożliwiają dzwonienie za granicę, dlatego warto zwracać uwagę na ten z pozoru mało istotny dodatek.

Wypatrujcie też na ulicy osoby rozdające bezpłatnie startery ukraińskich sieci. Taki starter po doładowaniu odpowiednią kwotą i aktywowaniu konkretnego pakietu jest użyteczny w 100%. Szczegóły znajdziecie na odwrocie opakowań. Startery prepaid kupicie standardowo w kioskach i sklepach operatorów. Życzę Wam miłego dzwonienia z Ukrainy, na końcu zamieszczam mini-słowniczek, może okaże się przydatny.

Internet na Ukrainie – przydatny słowniczek

Тариф – tarif (taryfa)
хвилин – chwilin (minut)
Послуги – posługi (usługi)
Безкоштовно – bezkosztowna (bezpłatnie)
акціa – akcja (promocja)
Інтернет – internet (internet)
Дзвінки – dzwinki (połączenia)
Дзвінки за кордон – dziwnki za kordon (połączenia międzynarodowe np. do Polski)
Безлім – bezlim (bez limitu)
Соцмережі – socmereży (social media)

Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?

Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Flaga Ukrainy – czy wiesz skąd pochodzą barwy Ukrainy?

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

Co można przywozić z Ukrainy do Polski, a czego nie można

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

5 komentarzy

 1. Ania

  Dzień dobry, zadam może banalne pytanie, ale wolę być pewna czy na 100% zrozumiałam. Otóż: czy gdy kupię tę prepaidową kartę, to już mogę z niej korzystać od razu? Tzn. nie muszę dodatkowo kupować doładowania? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marcin | ukrainamarcina.pl

   Cześć, należy kupić tzw. starter na dowolną kwotę hrywien, a kartę sim umieścić w telefonie. Czasem trzeba także wstukać coś w rodzaju kodu aktywacyjnego, który podany jest z tyłu opakowania lub w broszurce ze środka. Ale z reguły i to nie jest potrzebne. Po wykorzystaniu limitu na karcie należy ją doładować kupując doładowanie kartą lub gotówką w kiosku lub z maszyny u operatora.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.