Jak dojechać pociągiem do Berdiańska nad Morzem Azowskim?

Berdiańsk to miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa na wybrzeżu Morza Azowskiego. Położona jest 70 km na zachód od największego miasta tego regionu – Mariupola. To dość interesujące miejsce na Ukrainie, o które pytało mnie już kilka osób. Na wstępie, chciałbym jedynie przypomnieć, że za Mariupol nie ma już co jechać. Tuż za zniszczoną wioską Szyrokyne przebiega linia frontu ukraińsko-rosyjskiego, a w samym Szyrokyne dochodzi do regularnego otwarcia ognia (grudzień 2019). Regiony te nie są więc dobrym pomysłem na wypoczynek. Inaczej ma się sprawa na terenach przed Mariupolem na przykład w Berdiańsku.

berdiańsk wygląd plaży
Główna plaża w Berdiańsku z widokiem na port miasta. fot.kyivpost.com

W Berdiańsku jest na tyle spokojnie, że w zasadzie trudno uwierzyć, że niedaleko toczy się konflikt. Rosjanie już tu nie przyjeżdżają, lecz w zamian to nadmorskie miasteczko stało się chętnie odwiedzane przez Ukraińców. Berdiańsk jest specyficznym kurortem, w którym – co trzeba otwarcie powiedzieć – nie każdy się odnajdzie. Wydaje się, że najlepiej poczują się tutaj osoby tęskniące za nadmorskim klimatem sprzed kilku dekad oraz lubiące klimat wschodniej Ukrainy.

W sąsiedztwie plaży znajdziemy budki z przekąskami i jedzeniem w klasycznym stylu. Są tutaj czebureki, manty, samsy, pielmieni, a oprócz tego owoce morza i duże ilości piwa, nawet kraftowego. Większość pensjonatów prowadzonych jest przez prywatne osoby, a właściciele ciężką pracą starają się im nadać europejski sznyt. Nie ma problemu z dogadaniem się co do ceny i ze znalezieniem noclegu nawet w sezonie. Zaletą Berdiańska jest bez wątpienia jedzenie. Jest tutaj kilka porządnych restauracji jak np. Katran lub The Village. Zresztą kawiarni i restauracji w Berdiańsku nie brakuje, bo miasto chociaż nazywane jest kurortem, to jest w istocie dosyć duże. Mieszka tutaj sto tysięcy osób i w zasadzie bardziej przypomina ono polski Kołobrzeg, niż Dźwirzyno czy Mrzeżyno. Jeżeli mamy to odnieść do polskiej skali.

W restauracjach Berdiańska zjemy kapitalne owoce morza, szczególnie mule i raki oraz porządne kawałki mięsa na przykład steki. Nie ma również problemu ze śniadaniem i smacznym deserem. Jedzenie stoi tutaj na całkiem dobrym poziomie i w porównaniu do nadmorskich kurortów w Polsce relacja ceny do jakości jest lepsza.

W sezonie niektóre hotele organizują dyskoteki, a poza sezonem przywitają nas puste plaże i możliwość wycieczkowania prywatnym kutrem po Morzu Azowskim. Warto przyjechać do Berdiańska na kilka dni i zobaczyć jak wygląda kolejna twarz Ukrainy. Być może akurat ta Was zainteresuje. Jeszcze długo Berdiańsk nie będzie drugą Odessą, a być może nie stanie się nią nigdy, ale może tak właśnie brzmi recepta na udany wypoczynek w dzisiejszych czasach?

Jak dojechać do Berdiańska pociągiem?

Poniekąd Berdiańsk zawdzięcza swoją popularność połączeniu kolejowemu Odessa – Zaporoże – Mariupol, a także połączeniu Kijów – Zaporoże – Berdiańsk. Prawie wszyscy turyści docierają do Berdiańska właśnie z Zaporoża lub Mariupola. Dość wygodną i łatwą metodą jest bezpośredni pociąg z Kijowa 116 К. Pociąg wyrusza o 19:15, podróż trwa 16 godzin, a w Berdiańsku melduje się na drugi dzień o 11:46. W składzie są wagony plackarty, kupe i ljkus.

Przy okazji Kijowa warto napisać, że do Zaporoża dostaniemy się bezpośrednio z Kijowa samolotem ukraińskich linii lotniczych Ukraine Airlines. Lot trwa godzinę, ale ceny biletów mogą wynosić kilkaset złotych. Problemem jest również to, że z Zaporoża do Berdiańska jest jeszcze 200 km. Podróż z Zaporoża możemy kontynuować albo pociągiem (połączenia poniżej) lub marszrutką. Zarówno w Zaporożu jak i Mariupolu istnieją połączenia marszrutkowe do Berdiańska. Z Zaporoża odjazdy są co pół godziny. Przejazd trwa 3 godziny, a cena to ok. 100-150 UAH. Rozkład znajdziecie tutaj. Jeżeli wykażemy się inwencją, to możemy liczyć także na prywatny transport lub stopa, a w gratisie dodatkowe przygody.

Pomiędzy Odessą, Zaporożem, a Mariupolem kursuje całoroczny pociąg 142 Л. Wyruszając z Odessy należy się przygotować na długą 20 godzinną podróż, która jednak upływa zadziwiająco szybko. Pociąg wyrusza z Odessy o 19:00 i melduje się w Mariupolu następnego dnia o 15:46. Dostępne są wagony kupe i plackartne. O tym jak dojechać do Odessy pociągiem przeczytasz tutaj. Innym wariantem jest skorzystanie z połączenia 318 Ш relacji Odessa – Zaporoże. Podróż z Odessy do Zaporoża pociągiem trwa 15 godzin. Pociąg wyrusza z Odessy o 14:17 i przybywa do Zaporoża o 05:36. Będąc w Zaporożu bezpośrednio do Berdiańska dojedziemy pociągiem 116 К.

wagon transformers
Wagon transformers relacji Kijów – Zaporoże – Berdiańsk fot.focus.ua

Pewną ciekawostką jest pociąg relacji Kijów – Zaporoże. Niektóre z wagonów to nowe składy tzw. Transformers (Трансформер). Podczas zakupu biletu online będzie o tym informacja. Istnieją tylko dwa składy na Ukrainie posiadające te wagony. Jeden Kijów Zaporoże, a drugi Kijów – Frankiwsk. Transformers to wagon, w którym można składać i rozkładać siedzenia, w taki sposób, że może on pełnić funkcję wagonu 2-osobowego ljuks (inaczej SW – sypialny), 4-osobowego kupe, 4-osobowego siedzącego pierwszej klasy lub 6-osobowego siedzącego drugiej klasy. Opinie o wygodzie w tych wagonach są podzielone 🙂 Zobaczysz je na tym filmie. Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.