Jak dojechać do Rachowa na Zakarpaciu pociągiem, samochodem i busem

cerkiew w Rachowie

Rachów – czy rzeczywiście jest huculskim Paryżem

cerkiew w Rachowie
Prawosławna Cerkiew św. Ducha w Rachowie. fot.własna

Rachów to miasto położone w obwodzie zakarpackim Ukrainy. Leży na granicy dwóch obwodów: zakarpackiego oraz iwano-frankiwskiego. Chociaż miasta i wsie obu regionów są do siebie podobne krajobrazowo, to dzieli je inny los historyczny. Takie miasta i wsie jak Jaremcze, Tatarów, Worochta, Woronenko, Wierchowyna czy Kosów przynależały dawniej do terytorium Polski. Rachów natomiast dzielił losy podobne do całego Zakarpacia: wchodził między innymi w skład Węgier oraz Czechosłowacji. To dziedzictwo jest widoczne do dzisiaj na przykład w codziennym języku mieszkańców Rachowa lub serwowanej tutaj kuchni. Znajdziemy tutaj także węgierski kościół rzymsko-katolicki. Rachów jest chętnie odwiedzany przez turystów goszczących w pozostałych miejscowościach ukraińskich Karpat.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

hotel europa w rahowie
Hotel Europa w Rachowie leży tuż przy głównej drodze w mieście. fot.własna

Na tle innych wsi i miasteczek Karpat Wschodnich miasto posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową oraz kilka restauracji i pubów. Znajdziemy tutaj także kilka obiektów np. cerkiew, kościół, kilka pomników, malowniczo przebiegający na Prutem most oraz wytyczony geograficzny środek Europy. Rachów położony jest w szerokiej dolinie, a z Rachowa biegnie droga na zachód Ukrainy np. do Chustu, Mukaczewa i Użhorodu oraz do granicy ukraińsko-rumuńskiej. Rachów jest na pewno warty zobaczenia na jeden dzień, osobiście jednak uważam, że znajdziemy jeszcze piękniejsze i spokojniejsza miejsca na dłuższy pobyt w ukraińskich Karpatach np. pobliskie Kwasy.

Rachów – jak dojechać pociągiem podmiejskim i pasażerskim

pociąg podmiejski rachów iwano frankiwsk ukraina
Pociąg podmiejski Rachów-Iwano-Frankiwsk na stacji w Rachowie. fot.własna

Rachów jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi regionami Ukrainy. Patrząc na mapę Ukrainy, może się nam wydawać, że Rachów jest położony na przysłowiowym końcu świata. Tymczasem dostaniemy się tutaj bezpośrednio ze Lwowa, Iwano-Frankiwska, Charkowa, Kijowa czy Odessy bez przesiadki.

rozkład jazdy pociągów pasażerskich z rachowa
Rozkład jazdy pociągów pasażerskich z Rachowa. fot.własna
rozkład jazdy pociągów podmiejskich z rachowa
Rozkład jazdy pociągów podmiejskich z Rachowa. fot.własna

Dla osób podróżujących bez samochodu, najlepszym rozwiązaniem jest pociąg do Rachowa. Istnieje kilka połączeń dziennie do Rachowa. Do Rachowa przybywają zarówno dalekobieżne pociągi pasażerskie, jak również krótkodystansowe pociągi podmiejskie. Podróż ze Lwowa do Rachowa pociągiem pasażerskim w typie na przykład luks, kupe czy plackarty zajmuje ok. 8 godzin. Cena biletu już od 20 PLN. Bilety można zakupić online i warto to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem.

wnętrze pociągu podmiejskiego na ukrainie
Wnętrze pociągu podmiejskiego na Ukrainie. fot.własna

Jeżeli rozkład połączeń nam nie odpowiada, możemy spróbować wariantu kombinowanego. Na przykład dostać się do Iwano-Frankiwska lub Kołomyi autobusem, a następnie wsiąść w połączenie podmiejskie. Do Rachowa wyruszają dwa pociągi podmiejskie tam i z powrotem. Jedno połączenie na trasie Iwano-Frankiwsk – Rachów, a drugie Kołomyja – Rachów. Pociągi podmiejskie to najczęściej drewniane ławy, ale przy dobrej organizacji, możemy sobie zapewnić nimi komfortowy przejazd 🙂

pociąg podmiejski rachów ukraina
Lokomotywa spalinowa w Rachowie podczepiona do wagonów podmiejskich. fot.własna

Jeżeli wyruszamy na zwiedzanie Rachowa, a pobyt mamy w innej miejscowości, to także najlepszą opcją będzie skorzystanie z pociągów podmiejskich. Pociąg podmiejski do Rachowa zatrzymuje się w takich miejscowościach jak Jaremcze, Jamna, Mikuliczyn, Tatarów, Worochta, Woronenko, Lazeszyna, Jasina, Świdowiec, Kwasy, Belin, Rachów. Aktualna trasa oraz godziny odjazdów pociągów do Rachowa znajdziecie pod adresem poezdato.net/raspisanie-po-stancyi/rahov/ oraz booking.uz.gov.ua

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Rachów – jak dojechać samochodem trasą H09

drogowskaz rachów mukaczewo jaremcze
Drogowskazy na drodze H09 są dobrze rozmieszczone. Drogowskaz w miejscowości Tatarów. fot.własna

Dojazd do Rachowa samochodem będzie wyglądał w początkowym etapie dokładnie tak samo jak do Jaremczy. Więcej na ten temat przeczytasz w Jak dojechać ze Lwowa w Karpaty Wschodnie – Jaremcze i Worochtę.

Przypomnę tylko, że ze Lwowa kierujemy się na Iwano-Frankiwsk, a następnie drogą krajową H09 w kierunku Jaremcza. Drogą H09 kontynuujemy podróż aż do miejscowości Rachów. Z Tatarowa do Rachowa pozostaje już nam wyłącznie ok. 50 km. Droga na tym odcinku jest w dobrym stanie, ale należy zachować ostrożność szczególnie podczas krętych i wąskich odcinków. Do Rachowa dojedziemy również od strony przeciwnej, czyli z zachodu: z Mukaczewa. Jest to jednak droga niepolecana, ponieważ droga na odcinku Mukaczewo – Rachów jest w fatalnym stanie.

Jak dojechać do Rachowa autobusem

dworzec autobusowy w Rachowie
Dworzec autobusowy w Rachowie znajduje się tuż przy stacji kolejowej. fot.własna

Jeżeli z jakiejś przyczyny nie możemy wybrać pociągu, to pewnym rozwiązaniem jest dojazd do Rachowa autobusem. Autobus do Rachowa najłatwiej złapać w Jaremczy lub Jasinie. Przejazd z Jaremczy do Rachowa zajmuje ok. 2 godzin. Bilet kosztuje ok. 80 UAH. Aktualne godziny odjazdu najlepiej sprawdzić na bus.com.ua

O czym jeszcze warto pamiętać planując drogę do Rachowa to przebieg linii kolejowej oraz trasy H09. Linia kolejowa biegnie przez Jaremcze-Tatarów-Worochtę i w Worochcie skręca na Woronenko i Lazeszyne. Trasa H09 biegnie natomiast przez Jaremcze-Tatarów-Jabłonicę mijając po drodze wieś Polanica, skąd prowadzi droga na ośrodek narciarski Bukowel.Do zobaczenia na Ukrainie

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):