Jak dojechać do Sianek i Użoka – marszrutki, pociąg i stan dróg

czy we lwowie jest bezpiecznie

Sianki i Użok na Ukrainie – drzwi wyjściowe w ukraińskie Bieszczady

użok
Wioska Użok to północna brama na Zakarpacie. To właśnie tędy Polacy najczęściej wyruszają na szlaki w Bieszczady Wschodnie na Ukrainie. fot.foto.ua

Na północnej stronie Przełęczy Użockiej, tuż przy granicy z Polską (2 km od granicy), znajduje się mała ukraińska wioska Sianki. Położona u źródeł Sanu i licząca 580 mieszkańców wioska stanowi dla polskich turystów drzwi wyjściowe w ukraińskie Bieszczady. To właśnie w tym miejscu, zaczyna swój bieg słynna przełęcz Użocka (Ужоцький перевал) – do 1914 r. będąca punktem granicznym pomiędzy Węgrami, a dawnym Królestwem Galicji. Współcześnie Przełęcz Użocka stanowi granicę rozdzielającą polskie Bieszczady Zachodnie, od ukraińskich Bieszczad Wschodnich. To także granica rozdzielająca obwód lwowski od obwodu zakarpackiego na Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Po południowej stronie Przełęczy Użockiej (pod przełęczą), na południe od wioski Sianki, znajduje się wioska Użok. Położona przy rzece Uż i licząca 580 mieszkańców wioska jest początkowym miejscem wypraw na tzw. Pasmo Pikuja. Żółty oraz czerwony szlak biegnące przez Werchowyński Grzbiet Wododziałowy (Верховинський Вододільний хребет) to jedne z najpopularniejszych szlaków w ukraińskich Bieszczadach. Pokonanie szlaku z namiotem zajmuje ok. 3 dni i kończy się zdobyciem najwyższego wierzchołka ukraińskich Bieszczad – Pikuja (1405 m. n.p.m.)

Wskazówki: więcej o ukraińskich Bieszczadach Wschodnich przeczytasz w artykule: Użok na Zakarpaciu – od tej wioski zaczyna się Zakarpacie

Sianki czy Użok – skąd zacząć wyprawę w ukraińskie Bieszczady?

bieszczady wschodnie grzebiet wododziałowy
Ukraińskie Bieszczady to zapierające dech widoki. Warto włożyć wysiłek w to, żeby się tutaj dostać. fot.własne

Naszą wyprawę pasem Pikuja, możemy rozpocząć zarówno w Siankach jak i w Użoku. Na pasmo prowadzi najpierw szlak żółty, a następnie szlak czerwony biegnące na południe. Żółte szlaki rozpoczynają się zarówno w Siankach jak i w Użoku, jednak nie są one częścią wspólnej trasy.

Żółty szlak z Sianek wyprowadzi nas bezpośrednio na Przełęcz Użocką, a potem na czerwony szlak przez wierzchołki Pereiba, Blyzhnia, aż w końcu na Krhula i Kińczyk Hnylski. To wariant dłuższy.

Żółty szlak z Użoka wyprowadzi nas na początek czerwonego szlaku, a dokładnie na wierzchołek Kruhla (z pominięciem Przełęczy Użockiej oraz Pereiby i Blyzhni) i dalej podobnie, czerwonym szlakiem przez Kińczyk Hnylski. Drugi wariant pozwala zaoszczędzić kilka godzin dodatkowego marszu.

Mimo wszystko, jeden oraz drugi wariant poprowadzą nas do początkowego fragmentu czerwonego szlaku na Pikuj. Warto więc wiedzieć, że czerwony szlak zaczyna się tak na prawdę z Przełęczy Użockiej. Jego początek znajduje się dokładnie pomiędzy drogą z Sianek do Użoka. Przełęcz Użocka znajduje się jednak powyżej wioski Użok (a poniżej Sianek), dlatego chcąc wyruszać bezpośrednio z Przełęczy Użockiej będziemy musieli się cofnąć będąc w Użoku. Będąc w Siankach natomiast, doprowadzi nas do Przełęczy Użockiej żółty szlak.

Trasę na Pikuj rekomenduję rozpocząć żółtym szlakiem w Użoku. Znalezienie żółtego szlaku prowadzącego z Sianek, wymaga znacznie lepszej orientacji w terenie. Ukraińskie szlaki turystyczne są znacznie gorzej oznaczone od polskich szlaków, a w większości nie są one oznaczone wcale. Umiejętność posługiwania się kompasem, znajomość mapy oraz orientacja w terenie są tutaj bardzo przydatne. Wyruszanie z Użoka pozwala także zaoszczędzić kilka godzin dodatkowego marszu, a w samym Użoku znajduje się doskonała baza hotelowa ze SPA i jedzeniem.

Wszystko już wiemy, pozostaje jedynie dostać się z Polski do Sianek i Użoka 🙂

Jak dojechać do Sianek i Użoka – marszrutki, pociąg oraz wskazówki

Zakarpacie jest obszarem gorzej skomunikowanym od innych obwodów Ukrainy. Górzyste ukształtowanie terenu oraz typowe położenie zakarpackich wiosek sprawia, że marszrutki nie docierają tutaj we wszystkie miejsca, a ich kursowanie odbywa się w ograniczonym zakresie. Mimo wszystko, myli się ten, kto uważa, że Zakarpacie jest wyłącznie dla zmotoryzowanych.

Dzięki połączeniu kolei oraz marszrutek, a także z pomocą lokalnych mieszkańców, dostaniemy się w każde miejsce na Zakarpaciu. Do największej dziury (nie tylko tej na drodze) jaką tylko możemy sobie wyobrazić 🙂 Niezależnie od rodzaju wybranego transportu, najwygodniej rozpocząć wyprawę od przejścia granicznego Medyka-Szeginie. Jeżeli przekraczamy granicę polsko-ukraińską w innym miejscu, to ogólne kierunki dojazdu są wciąż takie same.

Jak dojechać do Sianek i Użoka – marszrutka do Sambora

mościska marszrutka
Rozkład jazdy z dworca autobusowego w Mościskach. fot.własne

Dojazd do Sianek marszrutką wymaga kilku przesiadek. Jest to najtańsza sposób dostania się do Sianek, ale wymaga od podróżującego pewnego doświadczenia na Ukrainie oraz wytrzymałości. Przekraczając granicę w Medyce-Szeginie wsiadamy w pierwszą marszrutkę jadącą do oddalonych o kilkanaście kilometrów Mościsk. Podróż z Szegini do Mościsk nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Za przejazd zapłacimy kilkanaście UAH. Marszrutka zatrzymuje się na „dworcu autobusowym” w Mościskach 🙂 Na dworcu oczekujemy na najbliższą marszrutkę do Sambora. Marszrutki z Mościsk do Sambora kursują co kilkadziesiąt minut. Koszt przejazdu z Mościsk do Sambora to ok. 30 UAH.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Wskazówka: rozkład jazdy z dworca autobusowego w Mościskach znajdziesz w artykule: Mościska – rozkład jazdy marszrutek z dworca autobusowego.

Na podróż marszrutką z Mościsk do Sambora powinniśmy bezpiecznie przeznaczyć ok. 1.5 godziny. Odległość z Mościsk do Sambora to ok. 40 km, jednak trasa jest w opłakanym stanie. W Samborze powinniśmy wysiąść przy dworcu kolejowym w Samborze. Marszrutka z Mościsk najpierw zatrzyma się na dworcu autobusowym, a następnie podjedzie na dworzec kolejowy w Samborze. W tym momencie mamy dwa warianty dalszej podróży do Sianek i Użoka. Pierwszy, kontynuować naszą podróż marszrutką. Drugi, przesiąść się na pociąg do Użhorodu.

Jak dojechać do Sianek i Użoka – pociąg do Użhorodu

rozkład jazdy na ukrainie
Kolej na Ukrainie podobnie jak pozostałych państwach na wschodzie, zawsze odgrywała strategiczną rolę. Miała być niezawodna. Była elementem spajającym Związek Radziecki, tak jak plomby amalgamatowe spajały zęby dzieci w PRL-u 🙂

Obok trasy z Sambora do Użhorodu biegnie równolegle położona linia kolejowa, którą wybudowano w 1905 r. przez dawne Austro-Węgry. Łączyła ona dawniej Budapeszt z Galicją Wschodnią. Kolej zakarpacka jest doskonałą alternatywą dla podróżujących bez samochodu lub marszrutką. Podróż pociągiem do Sianek i Użoka z Sambora jest nieporównywalnie wygodniejsza niż podróż marszrutką.

Linia kolejowa na odcinku Sambor – Użhorod poprowadzona jest malowniczo przez liczne wiadukty kolejowe oraz tunele. Rekomenduję każdemu wybrać się w podróż tą linią gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Swoją kolejową podróż możecie rozpocząć już na Dworcu Głównym we Lwowie lub Kijowie. Istnieją dwa połączenia kolejowe na Zakarpacie. Aktualnie z Sambora przez Sianki do Użhorodu wyruszają dwa pociągi dziennie. Pierwszy o 16:02, drugi o 22:28. To wagony kupe oraz plackartnyj. Bilet w cenie 17 PLN w plackartnym. Podróż z Samboru do Sianek trwa niecałe dwie godziny.

Wskazówka: aktualne godziny połączeń Sambor – Sianki – Użhorod sprawdzisz na stronie Ukraińskich Kolei. Bilety na Ukraińską Kolej kupisz online. Przeczytaj artykuł: Jak kupić bilet na pociąg do Lwowa i Kijowa – poradnik dla podróżujących.

Jak dojechać do Sianek i Użoka – marszrutką z Sambora

sambor dworzec rozklad jazdy
Rozkład ruchu pociągów na Dworcu Głównym w Samborze. fot.własne.

Jeżeli przegapiliśmy pociąg lub nie starczyło biletów, to naszą podróż do Sianek możemy jedynie kontynuować z Sambora marszrutką. Marszrutki z Sambora do Sianek (a dokładniej Turki) uchodzą spod dworca kolejowego w Samborze. Wypatrujmy na marszrutce kierunku Turka (Турка), a nie Sianki. Marszrutki dojeżdżają wyłącznie do Turki. Nie zapuszczają się dalej do Sianek lub Użoka. Dalej jesteśmy zdani na samych siebie i własną inwencję albo nogi 🙂 Podróż z Sambora marszrutką do Turki zajmuje ok. 2 godzin. Do przejechania mamy ok. 65 km drogi o różnym stanie nawierzchni. Po drodze będziemy zatrzymywać się między innymi w Starym Samborze, Spas, Strzyłkach, Jasienicy Zamkowej oraz Rozłuczu.

Wskazówka: o Samborze i Starym Samborze przeczytasz w artykule: Sambor i Stary Sambor – połączenia kolejowe i drogowe, atrakcje i zabytki

Jak dojechać z Turki do Sianek i z Sianek do Użoka – kolej lub okazja

Najtrudniejszy etap dopiero przed nami 🙂 Po przyjeździe do Turki pozostaje dostać się do oddalonych o 20 km Sianek lub Użoka (dodatkowe 10 km). Pieszy marsz z Turki do Sianek zajmie nam ok. 5 godzin. Lepszym rozwiązaniem jest albo zaczekać na pociąg w Siankach jadący do Użhorodu albo złapać okazję lub porozmawiać z lokalnymi o możliwościach transportu. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, w grę wchodzi poszukiwanie noclegu u gospodarza lub rozbicie namiotu i przeczekanie wieczoru. O tym jak udało mi się pokonać trasę z Turki do Sianek i Użoka przeczytasz w artykule: Użok na Zakarpaciu – od tej wioski zaczyna się Zakarpacie.

Jak dojechać do Sianek i Użoka samochodem – droga H13

Dworzec w Starym Samborze
Niezależnie czy podróżujemy do Sianek koleją, samochodem czy marszrutką, to przejedziemy przez Stary Sambor. Dworzec Główny w Starym Samborze. fot.własne.

Do Sianek i Użoka można się wybrać również samochodem (jeżeli go nam nie szkoda 😉 ). Przez Użok przebiega trasa H13, która prowadzi od Lwowa przez SamborStary Sambor – Strzyłki – Turkę – Sianki – Użok – Wielkie Berezne – Pereczyn, aż do Użhorodu – stolicy obwodu (область) zakarpackiego. Droga H13 ze Lwowa do Użhorodu wynosi 232,5 km. Droga H13 jest mówiąc krótko w dostatecznym, a momentami w opłakanym stanie. Szczególnie na odcinku przed Użokiem, zjeżdżając krętą drogą w dół doliny, aż do samej wioski. Ma się wrażenie jakby za chwilę podwozie miało się oderwać od karoserii samochodu. Jeżeli wyjeżdżamy samochodem z Polski, a nie ze Lwowa, to kierujmy się podobnie jak marszrutką. Najpierw na Sambor, a następnie Stary Sambor – Spas – Strzyłki – Jasienica Zamkowa – Rozłucz – Turka – Sianki – Użok. Na początkowym etapie największych dziur spodziewajmy się na trasie z Mościsk do Sambora. Do zobaczenia na Ukrainie, do zobaczenia na Zakarpaciu.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Wskazówka: gdzie szukać aktualnych informacji o drogach na Ukrainie opisałem w artykule Drogi na Ukrainie – aktualny stan ukraińskich dróg.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):