Jak dojechać do Werchowyny marszrutką i samochodem

marszrutka iwano-frankiwsk jaremcze worochta werchowyna

Werchowyna – stolica huculskiej kultury

werchowyna pomnik cytat franki
Cytata z poematu Iwana Franki w centrum Werchowyny. Żabie – huculska stolica. fot.własna

Werchowyna (Wierchowina) to malowniczo położone miasteczko nad Czarnym Czeremoszem w ukraińskich Karpatach. Jest to jedna z najczęściej opisywanych miejscowości Huculszczyzny oraz miejsce odwiedzane przez turystów. Są tutaj organizowane na przykład spływy pontonowe (rafting), a od czasu do czasu festiwale artystyczne. O Werchowynie wspominał także ukraiński wieszcz Iwan Franko, którego cytata z poematu znalazła się na kamieniu pamiątkowym w centrum miasteczka wraz z jego pomnikiem. W Werchowynie bywał także znany piewca Karpat Wschodnich Stanisław Vincenz. Jest to więc miejscowość z dziejami, którym warto poświęcić dłuższą chwilę.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Werchowyna położona jest przy drodze P-24 z Worochty na Kosów i Kuty nad Czeremoszem oraz Kołomyję. Miasteczko znane jest w polskiej literaturze także pod nazwą Żabie. Znajdowało się ono dawniej w granicach Polski, podobnie jak wiele innych karpackich miejscowości na Ukrainie. Do dzisiaj w miejscowym Muzeum Etnografii w Werchowynie możemy podziwiać oryginalną emaliowaną tablicę z nazwą polskiej szkoły.

Werchowyna główna ulica
Główna ulica Żabiewska w Werchowynie. fot.własna

W literaturze, Werchowyna jawi się jako prężnie działające miasteczko, w którym można się spodziewać ożywionego życia codziennego, podobnego do na przykład Rachowa czy Jaremczy, tymczasem jest to spokojna miejscowość, w której można spotkać kilka interesujących atrakcji (pomniki, muzea, wieża widokowa, most nad Czarnym Czeremoszem), a także pięknych widoków i prawdziwy klimat Ukrainy, a także dawnej Polski, o którym przypominają stare przedwojenne drewniane wille podobne do tych w Worochcie czy Jaremczu. Życie Werchowyny koncentruje się wokół Rynoku (pl. bazaru) oraz dworca autobusowego. Kupimy tam chłodne piwo, zakąski oraz pamiątki, które wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć w Werchowynie.

Werchowyna – jak dojechać marszrutką z Jaremczy, Mikuliczyna, Tatarowa i Worochoty

marszrutka iwano-frankiwsk jaremcze worochta werchowyna
Marszrutka jadąca na trasie Iwano-Frankiwsk, Jaremcze, Worochta, Werchowyna. fot.własna

Wyjazd do Werchowyny to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę. Chociaż samo centrum Werchowyny można zobaczyć w ciągu przysłowiowej godziny, to odkrywanie wszystkich zakątków miasteczka oraz czas potrzebny na przejazd i powrót zmusza nas do zarezerwowania dodatkowego czasu. Jak to bywa na Ukrainie, nikt nie jest w stanie przewidzieć co przydarzy się po drodze oraz podczas wycieczki. Może znajdziemy ciekawe miejsce, w którym serwują pyszny borszcz albo zasiedzimy się z przypadkowo poznanymi Hucułami przy ukraińskiej wódce albo zakarpackiej nalewce lub herbacie.

Rozkład jazdy marszrutek na dworcu w Werchowynie. Werchowyna – Iwano-Frankiwsk (przez Worochtę, Tatarów, Jaremcze) oraz na Werchowyna – Kosów i Kołomyja. fot.własna

Jeżeli jedziemy marszrutką do Werchowyny, to najlepiej rozpocząć z samego ranka. Marszrutki do Werchowyny wyruszają z Iwano-Frankiwska, a pierwsze meldują się w Jaremczy już kwadrans przed 07:00. Jeżeli mieszkamy w położonych poniżej Jaremcza miejscowościach, takich jak Mikulyczyn, Tatarów lub Worochta, to poczekamy na marszrutkę maksymalnie do 20 minut dłużej od czasu przyjazdu w Jaremczy. Jeżeli łapiemy marszrutkę na mniejszych przystankach znajdujących się pomiędzy dużymi miejscowościami, czyli w tzw. Hutorach, to nie zapomnijmy jej wypatrywać i gdy tylko zobaczymy tabliczkę z kierunkiem za szybą dać sygnał kierowcy do zatrzymania machając ręką.

Dokładne godziny przyjazdów marszrutek wraz z cenami biletów znajdziemy na stronie bus.com.ua. Wbrew pozorom strona ta podaje dokładne godziny, a marszrutki trzymają się rozkładu.

Jak się jedzie marszrutką do Werchowyny

marszrutki werchowyna
Dworzec autobusowy w Werchowynie. Gdyby to był Etalon, zamiast Mercedesa, pewnie wywaliłbym głową sufit 🙂 fot.własna

Droga P-24 na odcinku od Worochty do Werchowyny jest w fatalnym stanie. Osoby będące pierwszy raz na Ukrainie mogą zobaczyć czym jest w całej swej okazałości ukraińska droga. Jednym słowem, to jazda bez trzymanki. Dziury są wielkie jak bombowe leje, a marszrutka czasami wręcz zatrzymuje się w miejscu by ominąć dziury. Do tego wszystkiego dochodzi np. omijanie konia lub krowy przez dwa pojazdy jednocześnie z przeciwnych stron i jazda po mostach wymagających remontu 🙂 Podczas ostatniego wyjazdu w trakcie filmowania wyleciałem z siedzenia na ziemię. Niech to będzie wystarczający opis tego, co czeka nas na drodze do Werchowyny. Odcinek 30 km do Werchowyny pokonałem w godzinę i 20 minut. Bilet kosztuje ok. 35 UAH.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Werchowyna – dojazd samochodem

droga z wirchowyny wierchowyny
Wyjazd z Wierchowyny. Lepiej zostawcie swoje BMW i Audi w garażu 🙂 fot.własna

Dojazd samochodem do Werchowyny przebiega po tej samej trasie co marszrutka drodze P-24. Nie rozłożą przed nami innego asfaltu 🙂 dlatego przyjdzie nam stawić czoła podobnym przeszkodom, co kierowcom marszrutek. Jeżeli posiadamy samochód zachodniej marki, a nasze doświadczenie za kierownicą jest małe, to jazda do Werchowyny może być dla nas wyzwaniem i zakończyć się uszkodzeniem samochodu. Jest to droga, którą powinno się pokonywać wyłącznie w ciągu dnia. Nie jest oświetlona, nawierzchnia jest w złym stanie, a po drodze występują czasami niespodzianki w postaci koni, krów, kotów i psów 🙂 Fatalny stan nawierzchni P24 utrzymuje się aż do Kosowa. Droga z Kosowa na Kołomyję jest już w dobrym stanie. Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):