Jak dojechać ze Lwowa w Karpaty Wschodnie – Jaremcze i Worochtę

autobus czerniowce użhorod w karpatach

Dlaczego turyści jeżdżą w Karpaty Wschodnie na Ukrainie

Tatarów Ukraina linia kolejowa
Linia kolejowa w Tatarowie w Karpatach Wschodnich. Kierunek Mikuliczyn – Jaremcze. fot.własna

Jednym z najpiękniejszych regionów na Ukrainie są Karpaty Wschodnie. Szczególnym urokiem wyróżnia się na ich obszarze Huculszczyzna – region etnograficzny z zachowaną własną kulturą ludową, obejmujący górskie obszary na pograniczu Zakarpacia, Pokucia oraz Bukowiny. Do najważniejszych ośrodków tego regionu należą: Jaremcze, Worochta, Wierchowyna oraz Kosów. Turystów między innymi z Czech, Białorusi i Polski ściągają do tego miejsca wspaniałe widoki z malowniczych połonin i pasm górskich Beskidu Huculskiego, Czarnohory i Połonin Hryniawskich graniczących na południu z Rumunią.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Z tutejszych miast, wiosek i hutorów biegną najładniejsze górskie szlaki ukraińskich Karpat i całej Ukrainy. Między innymi na świętą górę Ukrainy: Howerlę oraz do dawnego obserwatorium astronomicznego: na górze Pop Iwan. Przy kieliszku ukraińskiej nastojanki lub karpackiego czaju, w każdej wiosce usłyszymy szum Prutu lub Czeremoszu, wycie krów czy rżenie koni. To wyjątkowe miejsce na świecie, które zada twojej duszy pytanie: a gdzie podziewałeś się wcześniej?

Ze Lwowa w Karpaty Wschodnie samochodem

drogowskaz na rachów i mukaczewo
Droga H09 prowadzi na Rachów i Mukaczewo. P24 zaczyna się w Tatarowie i prowadzi do Worochty. fot.własna

W Karpaty Wschodnie można dojechać na trzy sposoby. Pierwszy z nich to samochód. Stan dróg na Huculszczyźnie jest przyzwoity jak na Ukrainę. Główna droga biegnąca ze Lwowa przez Iwano-Frankiwsk (dawny Stanisławów) do Jaremczy to droga krajowa numer H09. Jej stan na odcinku Lwów – Jaremcze jest bardzo dobry. Stan ten utrzymuje się w zasadzie aż do Rachowa (to już obwód zakarpacki). Od Rachowa do Mukaczewa droga H09 już jest w fatalnym stanie, a pokonanie kilkudziesięciu kilometrów może zając nawet kilkanaście godzin 🙂

Droga H09 od Jaremczy na południe biegnie przez dawne wsie Jamna, Bukowina, Dilok (które są obecnie częścią Jaremcza) oraz Mikuliczyn, Pidliśniew i Tatarów. W Tatarowie powinniśmy skręcić w lewo na drogę regionalną P24, która doprowadzi nas w samo serce Huculszczyzny. Droga P24 prowadzi przez Tatarów i pobliskie Pihy (Pensjonat Koruna), Worochtę, Wierchowynę (dawna nazwa Żabie), Krzyworównię aż do Kosowa (stolica Hucułów). Stan drogi jest dobry. Droga była niedawno remontowana odcinkami. Jej stan można na bieżąco sprawdzić na stronie autostrada.info/ua/highway/P-24

Pociąg Lwów – Iwano-Frankiwsk – Jaremcze – Rachów

rozkład pociągów Jaremcze
Rozkład pasażerskich pociągów na stacji Jaremcze. fot.własna

Jeżeli nie posiadamy samochodu, to do Jaremcza i Worochty dojedziemy pociągiem. Karpacka linia kolejowa została wytyczona pod koniec XIX w. podczas przynależności tych terenów do Austro-Węgier. W jej projekt i budowę byli zaangażowani polscy inżynierowie. Jest ona malowniczo poprowadzona licznymi wiaduktami i mostami. Istnieje wyłącznie kilka połączeń dziennie w Karpaty Wschodnie, z czego jedno wcześnie rano, a drugiej późnym południem. Najpopularniejsze z nich to poranny pociąg Odessa – Rachów (przez Delatyn, Jaremcze, Mikuliczyn, Tatarów, Worochtę) oraz pociąg Lwów – Rachów (przez Delatyn, Jaremcze, Mikuliczyn, Tatarów, Worochtę i Woronienkę). W składzie wagonów dostępny jest standard luks, kupe oraz plackartnyj. Podróż do Jaremcza pociągiem ze Lwowa zajmuje ok. 4:30 godziny. Na dojazd do Worochty należy przeznaczyć dodatkową godzinę.

Z Iwano-Frankiwska kursują również kilka razy dziennie pociągi podmiejskie (drewniane ławy). Rozkład na zdjęciu poniżej.

rozkład pociagów podmiejskich na stacji Jaremcze
Rozkład pociągów podmiejskich z Iwano-Frankiwska i Kołomyi. fot.własna

Ceny biletów zależą od standardu, przy czym najtańszą i rekomendowaną przeze mnie plackartę 🙂 kupicie już za ok. 20 PLN od osoby. Komfort podróżowania zależy między innymi od pogody (w lato może być gorąco), ale pociąg jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż rekomendowane autobusy w Karpaty np. z Iwano-Frankiwska. Bilety na pociąg dostępne są online przez stronę booking.uz.gov.ua oraz w kasach biletowych na przykład na Dworcu Głównym we Lwowie.

Ze Lwowa w Karpaty Wschodnie autobusem

autobus czerniowce użhorod w karpatach
Autobus Czerniowce – Użhorod w Tatarowie. fot.własna

Poza koleją oraz samochodem do Jaremczy i Worochty dojedziemy autobusem lub marszrutkami. We Lwowie powinniśmy najpierw dojechać do Iwano-Frankiwska np. pociągiem lub autobusem. W Iwano-Frankiwsku bez najmniejszych kłopotów znajdziemy autobus lub marszrutkę do Jaremczy, a nawet do Tatarowa lub Worochty. Jeżeli decydujemy się na autobus, najlepiej wsiąść w pierwszy jadący do Jaremczy. Z Jaremczy bez większych kłopotów dojedziemy w dalszą część Huculszczyzny np. Mikuliczyn lub Worochtę odpowiednią marszurtką lub pociągiem. Wariant kombinowany może wzbudzać początkowe obawy, ale Jaremcze jest węzłem komunikacyjnym w tym regionie, dlatego prędzej czy później zawsze uda nam się dostać do miejsca docelowego. Warto pamiętać o tym, że podróż najlepiej rozpoczynać rano. Pod wieczór marszurtki już nie kursują, a ruch pociągów jest ograniczony. Do zobaczenia na Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):