Jak dojechać na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie – wskazówki

Jak dojechać na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie?

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
Brama Główna Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Kilkanaście metrów dalej przystanek tramwaju nr 7. fot.własna.

Jak dojechać na Cmentarz Łyczakowski? – pytamy o to będąc już zazwyczaj we Lwowie. Do wyboru są dwa warianty, a każdy ma swoje zalety i wady. Cmentarz Łyczakowski we Lwowie położony jest we wschodniej części miasta, przy ul. Miecznikowa 33 (


Ciekawostka: ul. Łyczakowska była dawniej głównym szlakiem handlowym łączącym Lwów z Moskwą. Ulicą Łyczakowską sowieci wkroczyli do Lwowa we wrześniu 1939 r. oraz w lipcu 1944 r. Współcześnie w sąsiedztwie ulic prowadzących na Cmentarz Łyczakowski mieszczą się lwowskie szpitale.

Tramwaj numer 7 na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

jak dojechać na cmentarz łyaczkowski
Jak dojechać na Cmentarz Łyczakowski? Najszybciej tramwajem nr 7. Rozkład jazdy tramwajów 7 oraz 2 z przystanku plac Mytny. fot.własna.

Tramwaj nr 7 to jedyny tramwaj we Lwowie kursujący bezpośrednio pod bramę Cmentarza Łyczakowskiego. Tramwaj na Cmentarz Łyczakowski kursuje co 10-15 minut, a podróż zajmuje ok. 15 minut. Dokładny przebieg trasy tramwaju nr 7 znajdziesz w tym miejscu. Tramwaj na Cmentarz Łyczakowski wyrusza na przykład spod Opery Lwowskiej. Możemy też wsiąść przy Placu Mytnym (Celnym) () tuż obok Kościoła Klarysek mieszczącego Muzeum Jana Jerzego Pinsla. Nieco dalej znajduje się tłumnie odwiedzana przez polskich turystów restauracja Kumpel

Wskazówka: Dojechać na Cmentarz Łyczakowski możemy także tramwajem nr 2, ale wtedy wysiadamy na przystanku Miecznikowa, a resztę trasy pokonujemy pieszo. Jeżeli przegapiliśmy przystanek jadąc tramwajem nr 2, to nic straconego. Dojedźmy do końca pętli. Tramwaj zawróci i w kilka minut ponownie znajdziemy się na przystanku Miecznikowa.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie – plan oraz wskazówki

plan cmentarza łyczakowskiego
Plac Cmentarza Łyczakowskiego. Na planie m.in. Grób Marii Konopnickiej oraz lokalizacja Cmentarza Orląt Lwowskich. fot.własna.

Zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem. Cmentarz Łyczakowski zajmuje powierzchnię kilkudziesięciu hektarów, a jego całe obejście może zająć kilka godzin. Na zwiedzanie najważniejszych punktów powinniśmy przeznaczyć godzinę. Zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego rozpoczynamy od zakupu biletów w kasie cmentarza znajdującego się po prawej stronie. Normalny w cenie 40 UAH, a ulgowy w cenie 30 UAH.

Proszę nie iść za opiniami w internecie, sugerującymi unikanie opłat za wejście i wchodzenie tylną bramą. Uprawianie polityki przy wykorzystaniu osób zmarłych jest po prostu haniebne i nie powinno zyskiwać naszej powszechnej akceptacji. Środki ze sprzedaży biletów są przeznaczane na utrzymanie Cmentarza Łyczakowskiego.

jak dojechać na cmentarz orląt we lwowie
Cmentarz Orląt we Lwowie z widoczną na wzniesieniu Kaplicą oraz katakumbami. fot.własna.

Przypominam również o możliwości wpłacenia datku na rzecz utrzymania Cmentarza Orląt Lwowskich, który znajduje się na Cmentarzu Łyczakowskim. W Kaplicy na Cmentarzu Orląt Lwowskich (stojąca na szczycie rotunda) można złożyć do puszki datek oraz pobrać pamiątkową cegiełkę. W Kaplicy oprócz ołtarza z figurą Matki Boskiej, znajdują się zdjęcia przedstawiające historię dewastacji oraz odbudowy Cmentarza Orląt Lwowskich. Spotkamy tutaj także mówiącego po polsku przewodnika-opiekuna, któremu warto zadać kilka pytań. Do zobaczenia na Ukrainie!

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.