Jaremcze w Karpatach – 8 najciekawszych atrakcji i miejsc w Jaremczy

polskie wille na Ukrainie

Jaremcze – turystyczne serce ukraińskich Karpat

Jaremcza ul. Swobody
Główna ulica w Jaremczy ul. Swobody. Biegnie przez całe Jaremcze do wsi Dora na północy i Jamna na południu. fot.własna

Jaremcze (Яремче) to najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w ukraińskich Karpatach. Posiadająca status uzdrowiska, oferuje turystom rozwiniętą bazę noclegową, bardzo dobrą komunikację z najważniejszymi miejscami w regionie, a także kilka interesujących atrakcji turystycznych i przyjemnych ścieżek spacerowych. Jaremcze jest ładne zarówno zimą jak i latem, a świeże powietrze i spokój spotkamy tutaj przez cały rok. Podróż po ukraińskich Karpatach warto więc rozpocząć od Jaremczy, a następnie odkrywać stopniowo położone na południe od miasteczka kolejne ważne punkty Karpat Wschodnich i Huculszczyzny np. Bukowel czy Worochtę.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

karpaty pamiątki jaremcze
Stragan z „pamiątkami” w Jaremczy 🙂 Nastojanki, nalewki i młode wino, ułatwią nam zwiedzanie Jaremczy. Pamiątki kupimy głównie w drodze na wodospady i przy Kamieniu Dobosza. fot.własna

Ciekawostka: Jaremcze powstało w 1787 r. nazwa miasteczka pochodzi od Jaremy – górskiego opryszka, który osiedlając się w górskich okolicach Jaremczy dał początek nowej wsi. Do Jaremczy przylegają również pobliskie wsie na północy Dora i na południu Jamna.

1. Dworzec Kolejowy w Jaremczy i restauracja Hanusa

jaremcza dworzec
Dworzec w Jaremczy znajduje się przy głównym placu. Docierają tutaj pociągi np. ze Lwowa i Odessy. fot.własna

Dworzec Kolejowy w Jaremczy oraz restauracja Hanusa tworzą swoiste centrum miasteczka. To właśnie w tym miejscu znajduje się centralny plac, w sąsiedztwie którego gromadzą się turyści czekający na pociąg oraz sprzedawcy wycieczek po ukraińskich Karpatach. Tuż obok znajduje się mały park, w którym mieszkańcy i turyści w Jaremczy odpoczywają, ciesząc się chwilą i popijając różne napoje 🙂

Przy głównym placu miasta, warto zwrócić uwagę na gmach dworca kolejowego wybudowanego jeszcze w końcu XIX w. Z tego samego okresu pochodzi sąsiadujący z dworcem budynek Rady Miejskiej w Jaremczy, dawniej mieszczący restaurację Hanusa. Uwagę turystów przyciąga dach budynku oraz arkady znajdujące się po stronie głównej ulicy Jaremczy: ul. Swobody.

Wskazówka: jeżeli szukasz rozkładu jazdy pociągów przeczytaj Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi? Dworzec autobusowy znajduje się na końcu Jaremczy przed wsią Dora. Dojedziesz stamtąd np. do Frankiwska (Stanisławowa).

2. Główna ulica Jaremczy: ulica Swobody

polskie wille na Ukrainie
Przedwojenna polska willa w Jaremczy na terenie sanatorium Przykarpacki. fot.własna

Jaremcze cieszy się także opinią najbardziej komercyjnego miasteczka ukraińskich Karpat. Jeżeli oczekujemy atrakcji rodem z Zakopanego, będziemy jednak wielce rozczarowani. W porównaniu do innych miejscowości, rzeczywiście Jaremcze jest bardzo dobrze rozwiniętym i stosunkowo dużym miasteczkiem. To jednak nadal spokojny ośrodek, w którym komercja i usługi turystyczne, nie zaorały jeszcze uroku samej miejscowości. Widać to zresztą spacerując główną ulicą Jaremczy: ulicą Swobody.

Przy głównej ulicy znajdziemy kilka restauracji, pensjonatów turystycznych, aptek oraz sklepów z artykułami spożywczymi. To, co z pewnością zainteresuje polskiego turystę to stare, drewniane, polskie przedwojenne wille w Jaremczy.

Na pewno zauważymy także Dom Kultury oraz grekokatolicką Cerkiew Narodzenia Jana Chrzciciela (na przeciwko parku). Napotkamy także na kilka pomników (np. radziecki pomnik Kowpakowców) i tablic. Najciekawsza dla polskiego turysty będzie znajdująca się na przeciwko dworca tablica upamiętniająca polsko-ukraińską sztafetę przyjaźni z 2008 r. Namysłów-Lwów-Jaremcze. Również znajdująca się obok niej tablica z napisem Jaremcze i różą wiatrów, może stanowić dobre tło na pamiątkowym zdjęciu.

Wskazówka: przy głównej ulicy Jaremczy znajdziemy bankomaty na przykład Oszczadbank oraz Privatbank. Kurs wymiany złotówki w Jaremczy jest z reguły niekorzystny.

3. Muzeum Etnografii i Ekologii Karpat w Jaremczy

muzeum w Jaremczy
Muzeum Etnografii i Ekologii Karpat w Jaremczy. fot.własna

Muzeum Etnografii i Ekologii Karpat w Jaremczy, prezentuje interesujące zbiory sztuki i rzemiosła huculskiego.  Muzeum w Jaremczy składa się z trzech sal, które pozwalają zapoznać się z huculskimi strojami, sztuką oraz wyrobami z drewna, metalu oraz przedmiotami użytku codziennego. Wbrew informacjom, które napotkamy w przewodnikach, nie jest to muzeum poświęcone formacjom OUN-UPA.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ekspozycja składa się z trzech części: w pierwszej prezentowana jest sztuka ludowa, w formie obrazów, haftów, misternych wycinanek i kolorowych, kwiecistych wzorów. Druga część ekspozycji poświęcona jest strojom huculskim. Zaprezentowane są oryginalne huculskie stroje noszone dawniej na co dzień przez Hucułów i Hucułki. Objaśniony jest każdy element stroju np. soroczki lub zapaski oraz jego barwy, a nawet materiał z którego został on wykonany. Atutem tej części ekspozycji jest możliwość dotknięcia każdego z przedmiotów i poznania jego faktury. Największe wrażenie robią metalowe elementy np. torby oraz pasy, które wykonane zostały przez huculskich mistrzów. Ostatnia sala poświęcona jest przedmiotom użytku codziennego.

Wskazówka: muzeum w Jaremczy otwarte jest codziennie od 10:00-17:00 oprócz poniedziałków. Mieści się pod adresem Swobody 269 (). Bilet kosztuje ok. 30 UAH. W środku muzeum możemy zakupić mapy Jaremczy oraz innych miejscowości. Na zwiedzanie całości ekspozycji należy przeznaczyć minimum 30 minut.

4. Jaremcze i urwisko skalne Słoń

Słoń w Jaremczy.
Urwisko skalne Słoń w Jaremczy. fot.własna

Za Muzeum w Jaremczy naszą uwagę na pewno przyciągnie urwisko skalne nazywane Słoniem, znajdujące się na prawym brzegu rzeki Prut. Nazywane jest słoniem, ponieważ z bliska przypomina pomarszczoną szarą skórę słonia. Odsłonięcie skalne jest ciekawą atrakcją geologiczną. Można je podziwiać z bliska i podejść bliżej jedną z ulic odchodzących od ul. Swobody. To dobre miejsce na krótki wypoczynek od centrum Jaremczy i kieliszek zakarpackiego koniaku.

Wskazówka: Warto przespacerować ulicą Swobody do jej samego końca, ponieważ przy końcu Jaremczy znajduje się knajpa Zaciszok, w której serwują tanią i smaczną ukraińską kuchnię.

5. Mosty kolejowe w Jaremczy

most kolejowy w jaremczy
Jaremcze – żelazny most kolejowy wybudowany po wojnie. Na pierwszym planie pozostałości kamiennego mostu oraz pieszy most dla turystów. fot.mapio.net

Tuż przy moście drogowym w Jaremczy, w pobliżu straganów z pamiątkami, możemy podziwiać dwa mosty kolejowe. Jeden z nich jest mostem żelaznym, liczącym 65 metrów wysokości, który został zbudowany po Drugiej Wojnie Światowej i służy do dzisiaj. Przy żelaznym moście zachowały się również pozostałości po pierwotnym, kamiennym moście kolejowym, wybudowanym w XIX w. przy współudziale polskich architektów. Wtedy Jaremcze przynależało do Austro-Węgier, a kamienne mosty należały do osiągnięć inżynierii. Kamienny most został zniszczony w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Kolejny żelazny most, tym razem kończący się tunelem, znajduje się przy kamieniu Dobosza.

6. Źródło Żonka i wodospad Dziewczęce Łzy

dziewczęce łzy Jaremcze
Na dłuższy spacer w Jaremczy warto wybrać się do wodospadu Dziewczęce Łzy. fot.ternopoliany.te.ua

Celem większości spacerów w Jaremczy są wodospady. Ścieżki do dwóch z nich: wodospadu (źródła) Żonka (Джерело Жонка) oraz wodospadu Dziewczęce Łzy (Дівочі Сльози) znajdują się jeszcze przed mostem na Prucie. Do wodospadu Dziewczęce Łzy dojedziemy ulicą Lepkoho (Богдана Лепкого). Z centrum Jaremczy trasy liczy ok. 3.5 km a spacer zajmuje ok. godziny. Po drodze znajduje się mini zoo w Jaremczy. Do wodospadu Żonka jest znacznie bliżej. Wystarczy kierować się ulicą Hruszewskiego (Михайла Грушевського) i po ok. 20 minutach powinniśmy dojść do źródła Żonka.

7. Wodospad Probij (Huk) i pieszy most nad Prutem

Wodospad Probij to największa atrakcja Jaremcza zarówno latem i zimą. fot.find-way.com.ua

Na południe od centrum Jaremczy, kierując się główną szosą i przekraczając most nad Prutem, dojdziemy do głównej atrakcji Jaremczy: wodospadu Huk, zwanego także wodospadem Probij (Пробій). Wodospad Probij uchodzi za największą atrakcję miasteczka, dlatego turyści w Jaremczy robią sobie tutaj zdjęcie oraz licznie spacerują do tego miejsca. Jego malownicze położenie oraz szum stanowi przyjemność dla wszystkich naszych zmysłów. Obowiązkowy jest także spacer pieszym mostem nad Prutem. W przeciwieństwie do centrum Jaremczy, w okolicy wodospadu znajdziemy liczne stragany z pamiątkami i wyrobami huculskimi, a także kilka restauracji, kawiarni oraz market z artykułami spożywczymi. Najciekawszym obiektem jest tutaj drewniany budynek restauracji Huculszczyzna (Ресторан Гуцульщина), wybudowany po wojnie bez użycia gwoździ.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Wskazówka: jeżeli planujemy w tej okolicy obiad, to najlepiej patrzeć co znajduje się aktualnie na talerzach innych gości. W Karpatach poziom restauracji często się zmienia co sezon, natomiast ceny pozostają zawsze wysokie. Warto o tym, pamiętać, zanim wybierzemy dobrze wyglądające miejsce.

8. Kamień Dobosza w Jaremczy

kamień dobosza jaremcze
Według legendy kamień Dobosza w Jaremczy wskazuje miejsce jego pochówku. fot.mapio.net

Kierując się dalej na północ od wodospadu Huk, ulicą Petrasza, dojedziemy w ciągu 20 minut do najważniejszej atrakcji Jaremczy. Zaraz przy kolejowych torach, znajduje się olbrzymi, czarny kamień, nazywany Kamieniem Dobosza. Jest on zwieńczony na szycie małym krzyżem. Istnieje kilka legend związanych z Kamieniem Dobosza w Jaremczy. Jedna z nich mówi, ze właśnie w tym miejscu jest pochowany słynny karpacki opryszek – Aleksy Dobosz, zwany także Dowbuszem lub Dobuszem. Dobosz był postacią autentyczną, żyjącą w I poł. XVIII w. a działania jego i jego bandy w okolicach Mikuliczyna, Jaremczy oraz ukraińskich Karpatach obrosły legendami. Przypominał on naszego Janosika, napadając na bogatych, a czasem okazując łaskę i troskę potrzebującym. Stał się on postacią szczególnie popularną w czasach USRR.

W innym miejscu położone są natomiast Skały Dobosza – cel pieszych wycieczek z Jaremczy. Droga do nich prowadzi ze wsi Jamna. Z centrum Jaremczy to ok. 3-4 km. Do zobaczenia na Ukrainie. Ceny wycieczek w Jaremczy – sprawdź kanał YouTube.

Ciekawostka: według innej legendy kamień w Jaremczy został zrzucony przez Dobosza i jego opryszków jako demonstracja jego siły i władzy nad okolicą. W pobliżu kamienia Dobosza znajdziemy liczne stragany z pamiątkami, a także restaurację. Po przeciwnej stronie szosy znajduje się restauracja На Пеньках (Na Penkach, ul.Swobody 345), w której serwują przyzwoitą kuchnię.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):