Jarmark świąteczny we Lwowie w 2021. Jak wygląda w tym roku?

sylwester we lwowie

Wpis aktualizowany na bieżąco. Zapisz się do newslettera w formularzu pod artykułem, żeby otrzymać świeże informacje.

Każdego roku turyści z Polski ochoczo ściągają na świąteczny jarmark we Lwowie. Smakują ukraińskich potraw świątecznych, piją grzane wino, zajadają się piernikami, czekoladą i miodem ze świątecznego jarmarku. Odwiedzają swoich bliskich, zaglądają do lwowskich świątyń, poznają czarujący Lwów i Ukrainę. Jednym słowem: jarmark bożonarodzeniowy we Lwowie każdy chce przeżyć choć raz.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Choć tradycja lwowskiego jarmarku świątecznego sięga 2009 roku, to jarmark we Lwowie nie ma wciąż takiego rozmachu, jak świąteczne jarmarki Budapesztu czy Wiednia, ale… w zamian oferuje coś więcej. To wyjątkowa atmosfera, która na dodatek trwa dłużej niż zwykle.

To dlatego, że najpierw Boże Narodzenie we Lwowie obchodzą rzymscy katolicy, a po Nowym Roku we Lwowie, świętują grekokatolicy i wyznawcy prawosławia. Jak będzie wyglądał świąteczny jarmark we Lwowie w 2021 roku? Kiedy otwierają świąteczny jarmark we Lwowie?

sylwester we lwowie
Jarmark na Rynku we Lwowie

Kiedy otwierają jarmark we Lwowie?

Jarmark świąteczny we Lwowie będzie otwarty od 14 grudnia 2021 do 20 stycznia 2022. Narazie nie ma informacji dotyczących zamknięcia jarmarku we Lwowie z powodu C-19. O aktualnych obostrzeniach epidemicznych we Lwowie przeczytasz tutaj.

Gdzie odbędzie się jarmark we Lwowie?

Jarmark we Lwowie odbędzie się tradycyjne w dwóch miejscach: na Rynku we Lwowie i przy Prospekcie Swobody tj. pod Teatrem Wielkim (Operą) we Lwowie. W obydwu miejscach rozłożą się drewniane kramy świąteczne z szerokim asortymentem świątecznych pamiątek i przysmaków.

Co kupimy na jarmarku we Lwowie?

Bożonarodzeniowy jarmark to już tradycyjnie okazja do spróbowania ukraińskich przysmaków i zakupu ukraińskich pamiątek. Szczególnie popularne są ukraińskie miody, pierniki, czekolady oraz słodycze, ale możemy też spróbować ukraińskich serów, kiełbas, nalewek, grzanego wina i pitnego miodu. Największą popularnością wśród turystów cieszą się pamiątki ręcznie wykonane.

Jarmark we Lwowie to okazja do zakupu atrakcyjnych pamiątek, które posłużą nam długi czas. Kupimy na przykład wyroby skórzane, takie jak torebki lub portfele, zabawki dla dzieci, świąteczne magnesy, czapki, pocztówki, odzież z owczej wełny: kamizelki, skarpety lub czapki, ale też zabawne gadżety i jak zwykle coraz bardziej popularną we Lwowie chińszczyznę. Czytelnikom tradycyjnie polecam ręczne wyroby z gliny i ukraińską ceramikę użytkową lub ozdobną.

Czy na jarmarku świątecznym we Lwowie będą ograniczenia?

Należy spodziewać się pewnych ograniczeń, zależnie od strefy w jakiej będzie znajdował się Lwów na czas świąt. Więcej o sytuacji epidemicznej i obostrzeniach czytaj tutaj. Jarmark świąteczny we Lwowie w 2021 będzie miał na pewno innych charakter. Z powodu C-19 stoiska na jarmarku będą ustawione w większych odległościach. Zalecany będzie dystans i noszenie masek. Być może w niektórych przypadkach nie będzie możliwości degustacji przed zakupem.

Jak będzie wyglądał jarmark świąteczny w 2021?

Tegoroczna skala lwowskiego jarmarku będzie na pewno mniejsza. Część uczestników prowadząca do tej pory swoje biznesy, zmaga się z problemami finansowymi, ciągnącymi się już od 2020 roku. Część z nich przebranżowiła się lub nie jest skłonna dalej ryzykować i wystawiać się z produktami, których sprzedaż zależna jest od sezonowości, a tym samym sytuacji epidemicznej.

Kilku znajomych zajmujących się turystyką we Lwowie lub prowadzących restauracje albo będących przewodnikami, przebranżowiło się już teraz. Są to najczęściej branże związane z nowoczesnymi technologiami np. marketing internetowy, odnawialne źródła energii, ekologia i tak dalej. Na Ukrainie branże te rozwijają się bardzo szybko. Osoby działające w turystyce są przekonane, że turystyka już nie wróci do pierwotnej formy. Jak będzie – czas pokaże.

W tym roku zauważymy mniej stoisk z jedzeniem i gastronomii. Także mniej stoisk z pamiątkami oraz mniej turystów. Ceny we Lwowie poszybowały w górę, a sprzedawcy nie są już skłonni do targowania się. Niektórzy zapowiadają, że będą musieli sobie jakoś odbić ten rok. Mniej stoisk, to mniejszy wybór i mniej atrakcji, ale nie trzeba się tym zniechęcać. Jarmark we Lwowie w 2021 odbędzie się i okazji do świętowania nie zabraknie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):