Kamieniec Podolski – jak dojechać ze Lwowa autobusem i pociągiem

aktualizacja wpisu:

Dlaczego warto przyjechać do Kamieńca Podolskiego?

Kamieniec Podolski Wieczorem
Dawna polska Twierdza w Kamieńcu Podolskim w letni wieczór. W dole płynie rzeka Smotrycz. W nocy pięknie podświetlona. fot.kpi.ua

Kamieniec Podolski (ukr. Кам’янець-Подільський) to 100 tyś. miasto leżące na ukraińskim Podolu (południowo-zachodnia część Ukrainy). Lwów od Kamieńca Podolskiego dzieli 280 km. To odległość jak z Krakowa do Warszawy. Do Kamieńca Podolskiego podróżuje wiele wycieczek z Polski. Znajduje się tutaj słynna Twierdza broniąca dawnych Kresów Rzeczpospolitej przed Turkami, o której mowa była w sienkiewiczowskiej Trylogii. Będąc w Kamieńcu Podolskim, powinniśmy zobaczyć także oddalony o 28 km Chocim (miasto Chotyn, Хотин), a dokładniej chocimski zamek (miejsce dwóch słynnych bitew 1621 r. i 1673 r.) i leżące zaledwie kilka kilometrów dalej Okopy św. Trójcy (wieś Okopy, Окопи) (ruiny bastionu powstałego po upadku Kamieńca). Warto więc się tutaj pofatygować ze Lwowa. Są to miejsca związane z ważnymi epizodami historii naszego kraju i literaturą Sienkiewicza oraz Krasińskiego.

W Kamieńcu Podolskim głównym punktem jest kapitalnie zachowana, dawna polska twierdza z XIV w. zdobyta w 1672 r. przez Turków. Kojarzycie nazwisko Wołodyjowskiego z Ogniem i Mieczem? To właśnie on był komendantem i zginął w trakcie oblężenia tejże twierdzy. W Kamieńcu Podolskim, Stary Zamek nie jest jedyną atrakcją. Do zobaczenia jest m.in. Most Turecki, Ratusz Polski na Polskim Rynku oraz wiele więcej. Do tego wszystkiego dobra baza noclegowa i wiele knajpek i kawiarni oraz przepiękne widoki. Przekonajcie się sami.

Jak dojechać do Kamieńca Podolskiego ze Lwowa?

Dworzec Stryjski Lwów
Tak wygląda Dworzec Stryjski we Lwowie przy ul. Stryjskiej 109. fot. photo-lviv.in.ua

Do Kamieńca Podolskiego można dojechać ze Lwowa bezpośrednio autobusem lub pociągiem z przesiadką. Autobusy odjeżdżają ze Lwowa z Dworca Stryjskiego (вул. Стрийська 109, ul. Stryjska 109, poniżej na mapie). Godziny odjazdów to 07:30, 07:45, 08:00, 10:00, 10:15, 15:50. Czas przejazdu to ok. 5h 30min. Cena biletu wynosi 236 UAH czyli ok. 30 zł za osobę. Bilety można kupić u kierowcy lub przez internet pod tym adresem. Na tej stronie znajduje się też aktualny rozkład jazdy ze Lwowa do Kamieńca Podolskiego.

Połączenie kolejowe Lwów – Chmielnicki – Kamieniec Podolski tzw. wariant chmielnicki 🙂

Chmielnicki centrum miasta
Chmielnicki centrum miasta fot. svoboda.org.ua

Miłośników ukraińskich kolei ucieszy informacja, że do Kamieńca Podolskiego można dojechać pociągiem… z przesiadką w mieście Chmielnicki (Z Chmielnicki do Kamieńca Podolskiego jest 95km, poniżej mapa trasy). Będzie to iście ukraińska podróż 🙂 Wyjazdy ze Lwowa są o 16:12 oraz 20:05. Pociągi dojeżdżają do stacji Chmielnicki odpowiednio o 19:09 oraz 00:14. Następnie musimy czekać na pociąg do Kamieńca Podolskiego. Te odjeżdżają ze stacji Chmielnicki o 21:41 (2h32m czekania) oraz 00:51 (00:37m czekania). Trasę do Kamieńca Podolskiego możemy także kontynuować autobusem zamiast pociągiem (rozkład jazdy busów Chmielnicki – Kamieniec Podolski).

Do Kamieńca Podolskiego pociąg dociera o 00:12 oraz 03:27 nad ranem. Może to być ciekawa przygoda 🙂 Cena biletu Lwów – Chmielnicki, we wcześniejszym połączeniu (Intercity+) to 301.50 UAH (I KL) i 197.91 UAH (II KL). Późniejsze połączenie obsługują wagony typu Luks (przedziały dwuosobowe, wygodne do spania) cena biletu wynosi 460.81 UAH za osobę. Czas przejazdu obu połączeń od 7 do 8 godzin. Bilety najlepiej kupić online na stronie ukraińskich kolei, pod tym adresem. Można płacić kartą, system jest łatwy w obsłudze.

Cena biletu na trasie Chmielnicki – Kamieniec Podolski wynosi 86.41 UAH ok. 12 zł (II KL.) od osoby. Bilet można zakupić również przez stronę internetową. Z Chmielnickiego do Kamieńca Podolskiego, można też dojechać elektriczką 🙂 czyli kolejką podmiejską. Podróż elektriczką zajmuje ok. 3h30m.

Połączenie kolejowe Lwów – Czerniowce – Kamieniec Podolski tzw. wariant podolskiego Lwowa

Czerniowce na Ukrainie
Czerniowce to jedno z najpiękniejszych miast Zachodniej Ukrainy. fot. Vasil Vasilev photo-forum.net

Innym wygodnym i pozwalającym zobaczyć „podolski Lwów” połączeniem, jest trasa przez stolicę Bukowiny – Czerniowce. Istnieją dwa połączania.

Pierwszy pociąg. Ze Lwowa wyrusza pociąg o 19:05 i dociera do Czerniowców o 22:48. Cena biletu to 106.30 UAH ok. 13.50 zł (II KL.) za osobę. O godzinie 22:48 może być już trudno coś złapać do Kamieńca Podolskiego, ale Czerniowce to piękne miasto i warto zatrzymać się w nim na wieczór, a nad ranem wyruszyć do Kamieńca Podolskiego (obydwie miejscowości dzieli 90km).

Z Dworca Kolejowego do centrum Czerniowców dojedziemy trolejbusem #3 lub 3A. Z Dworca Autobusowego do centrum trolejbusem #3, busem #12 lub trolejbusem #6 do Placu Soborna, a potem pieszo ulicą Iwana Franko.

Uniwersytet w Czerniowcach
Uniwersytet w Czerniowcach fot.glavnoe.ua

Drugi pociąg ze Lwowa do Czerniowców jest nocny. Wyrusza o 01:01 i dociera na miejsce o 07:42. Jak widać podróż trwa znacznie dłużej, ale docieramy na miejsce w komfortowej godzinie, a wcześniej możemy się też przespać, ponieważ to pociąg z 4-osobowymi przedziałami typu Kupe 🙂 Cena za bilet w Kupe wynosi 124.28 UAH od osoby. Dostępna jest też plackarta, którą rekomenduję, można sobie w nocy przy odpowiednim towarzystwie i czymś mocniejszym porazgawariwać, na przykład o Ukrainie 🙂 Plackarta w cenie 68.56 UAH 9 zł.

Z Czerniowców do Kamieńca Podolskiego istnieje połączenie kolejowe i autobusowe. Główny Dworzec Autobusowy w Czerniowcach, skąd kursują busy do Kamieńca Podolskiego, znajduje się pod adresem вул. Головна, 219, Holovna St. 219. Główny Dworzec Kolejowy znajduje się pod adresem Y. Haharin St. 38. Rozkład autobusów z Czerniowców do Kamieńca znajdziesz tutaj. Autobusy kursują bardzo często. Czas przejazdu to ok. 2h. Po drodze do Kamieńca znajduje się Chocim, więc możecie wysiąść wcześniej i zacząć od Chocimia, a potem podjechać sobie do Kamieńca.

Dworzec autobusowy w Czerniowcach
Dworzec autobusowy w Czerniowcach znajduje się pod adresem вул. Головна 219, Holovna St. 219 fot. vokzal.org.ua

Pociąg z Czerniowców do Kamieńca Podolskiego wyrusza o 19:46, a dociera na miejsce o 23:35. Dostępne klasy to Luks, Kupe, i Plackarta. Spis połączeń i rezerwacja biletów na tej stronie (oficjalna strona ukraińskich kolei).

Podsumowanie

Do Kamieńca Podolskiego możemy dojechać albo bezpośrednio autobusem ze Lwowa, albo jadąc pociągiem do Chmielnicki lub Czerniowców, a stamtąd kontynuując podróż ponownie koleją lub autobusem do Kamieńca Podolskiego. Połączenie autobusowe sprawia, że nie musimy martwić się o przesiadki, ale ponad 5h w autobusie po ukraińskich drogach, może być męczące.

Podróż koleją do Czerniowców lub Chmielnicki, jest droższa, wymaga znalezienia przesiadek, ale umożliwia ciekawszą podróż, wygodniejszą, z możliwością zwiedzania na przykład interesujących Czerniowców. Wybór zależy od Was. Ja bym wybrał wariant kolejowy do Czerniowców. W razie dodatkowych pytań, zostawcie komentarz.

Wesprzyj mnie w prowadzeniu strony:
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.