Kamieniec Podolski – jak dojechać ze Lwowa autobusem i pociągiem

Dlaczego warto przyjechać do Kamieńca Podolskiego?

Kamieniec Podolski Wieczorem
Dawna polska Twierdza w Kamieńcu Podolskim w letni wieczór. W dole płynie rzeka Smotrycz. W nocy pięknie podświetlona. fot.kpi.ua

Kamieniec Podolski (ukr. Кам’янець-Подільський) to 100 tyś. miasto leżące na ukraińskim Podolu (południowo-zachodnia część Ukrainy). Lwów od Kamieńca Podolskiego dzieli 280 km. To odległość jak z Krakowa do Warszawy. Do Kamieńca Podolskiego podróżuje wiele wycieczek z Polski. Znajduje się tutaj słynna Twierdza broniąca dawnych Kresów Rzeczpospolitej przed Turkami, o której mowa była w sienkiewiczowskiej Trylogii. Będąc w Kamieńcu Podolskim, powinniśmy zobaczyć także oddalony o 28 km Chocim (miasto Chotyn, Хотин), a dokładniej chocimski zamek (miejsce dwóch słynnych bitew 1621 r. i 1673 r.) i leżące zaledwie kilka kilometrów dalej Okopy św. Trójcy (wieś Okopy, Окопи) (ruiny bastionu powstałego po upadku Kamieńca). Warto więc się tutaj pofatygować ze Lwowa. Są to miejsca związane z ważnymi epizodami historii naszego kraju i literaturą Sienkiewicza oraz Krasińskiego.

W Kamieńcu Podolskim głównym punktem jest kapitalnie zachowana, dawna polska twierdza z XIV w. zdobyta w 1672 r. przez Turków. Kojarzycie nazwisko Wołodyjowskiego z Ogniem i Mieczem? To właśnie on był komendantem i zginął w trakcie oblężenia tejże twierdzy. W Kamieńcu Podolskim, Stary Zamek nie jest jedyną atrakcją. Do zobaczenia jest m.in. Most Turecki, Ratusz Polski na Polskim Rynku oraz wiele więcej. Do tego wszystkiego dobra baza noclegowa i wiele knajpek i kawiarni oraz przepiękne widoki. Przekonajcie się sami.

Jak dojechać do Kamieńca Podolskiego ze Lwowa?

Dworzec Stryjski Lwów
Tak wygląda Dworzec Stryjski we Lwowie przy ul. Stryjskiej 109. fot. photo-lviv.in.ua

Do Kamieńca Podolskiego można dojechać ze Lwowa bezpośrednio autobusem lub pociągiem z przesiadką. Autobusy odjeżdżają ze Lwowa z Dworca Stryjskiego (вул. Стрийська 109, ul. Stryjska 109, poniżej na mapie). Godziny odjazdów to 07:30, 07:45, 08:00, 10:00, 10:15, 15:50. Czas przejazdu to ok. 5h 30min. Cena biletu wynosi 236 UAH czyli ok. 30 zł za osobę. Bilety można kupić u kierowcy lub przez internet pod tym adresem. Na tej stronie znajduje się też aktualny rozkład jazdy ze Lwowa do Kamieńca Podolskiego.

Połączenie kolejowe Lwów – Chmielnicki – Kamieniec Podolski tzw. wariant chmielnicki 🙂

Chmielnicki centrum miasta
Chmielnicki centrum miasta fot. svoboda.org.ua

Miłośników ukraińskich kolei ucieszy informacja, że do Kamieńca Podolskiego można dojechać pociągiem… z przesiadką w mieście Chmielnicki (Z Chmielnicki do Kamieńca Podolskiego jest 95km, poniżej mapa trasy). Będzie to iście ukraińska podróż 🙂 Wyjazdy ze Lwowa są o 16:12 oraz 20:05. Pociągi dojeżdżają do stacji Chmielnicki odpowiednio o 19:09 oraz 00:14. Następnie musimy czekać na pociąg do Kamieńca Podolskiego. Te odjeżdżają ze stacji Chmielnicki o 21:41 (2h32m czekania) oraz 00:51 (00:37m czekania). Trasę do Kamieńca Podolskiego możemy także kontynuować autobusem zamiast pociągiem (rozkład jazdy busów Chmielnicki – Kamieniec Podolski).

Do Kamieńca Podolskiego pociąg dociera o 00:12 oraz 03:27 nad ranem. Może to być ciekawa przygoda 🙂 Cena biletu Lwów – Chmielnicki, we wcześniejszym połączeniu (Intercity+) to 301.50 UAH (I KL) i 197.91 UAH (II KL). Późniejsze połączenie obsługują wagony typu Luks (przedziały dwuosobowe, wygodne do spania) cena biletu wynosi 460.81 UAH za osobę. Czas przejazdu obu połączeń od 7 do 8 godzin. Bilety najlepiej kupić online na stronie ukraińskich kolei, pod tym adresem. Można płacić kartą, system jest łatwy w obsłudze.

Cena biletu na trasie Chmielnicki – Kamieniec Podolski wynosi 86.41 UAH ok. 12 zł (II KL.) od osoby. Bilet można zakupić również przez stronę internetową. Z Chmielnickiego do Kamieńca Podolskiego, można też dojechać elektriczką 🙂 czyli kolejką podmiejską. Podróż elektriczką zajmuje ok. 3h30m.

Połączenie kolejowe Lwów – Czerniowce – Kamieniec Podolski tzw. wariant podolskiego Lwowa

Czerniowce na Ukrainie
Czerniowce to jedno z najpiękniejszych miast Zachodniej Ukrainy. fot. Vasil Vasilev photo-forum.net

Innym wygodnym i pozwalającym zobaczyć „podolski Lwów” połączeniem, jest trasa przez stolicę Bukowiny – Czerniowce. Istnieją dwa połączania.

Pierwszy pociąg. Ze Lwowa wyrusza pociąg o 19:05 i dociera do Czerniowców o 22:48. Cena biletu to 106.30 UAH ok. 13.50 zł (II KL.) za osobę. O godzinie 22:48 może być już trudno coś złapać do Kamieńca Podolskiego, ale Czerniowce to piękne miasto i warto zatrzymać się w nim na wieczór, a nad ranem wyruszyć do Kamieńca Podolskiego (obydwie miejscowości dzieli 90km).

Z Dworca Kolejowego do centrum Czerniowców dojedziemy trolejbusem #3 lub 3A. Z Dworca Autobusowego do centrum trolejbusem #3, busem #12 lub trolejbusem #6 do Placu Soborna, a potem pieszo ulicą Iwana Franko.

Uniwersytet w Czerniowcach
Uniwersytet w Czerniowcach fot.glavnoe.ua

Drugi pociąg ze Lwowa do Czerniowców jest nocny. Wyrusza o 01:01 i dociera na miejsce o 07:42. Jak widać podróż trwa znacznie dłużej, ale docieramy na miejsce w komfortowej godzinie, a wcześniej możemy się też przespać, ponieważ to pociąg z 4-osobowymi przedziałami typu Kupe 🙂 Cena za bilet w Kupe wynosi 124.28 UAH od osoby. Dostępna jest też plackarta, którą rekomenduję, można sobie w nocy przy odpowiednim towarzystwie i czymś mocniejszym porazgawariwać, na przykład o Ukrainie 🙂 Plackarta w cenie 68.56 UAH 9 zł.

Z Czerniowców do Kamieńca Podolskiego istnieje połączenie kolejowe i autobusowe. Główny Dworzec Autobusowy w Czerniowcach, skąd kursują busy do Kamieńca Podolskiego, znajduje się pod adresem вул. Головна, 219, Holovna St. 219. Główny Dworzec Kolejowy znajduje się pod adresem Y. Haharin St. 38. Rozkład autobusów z Czerniowców do Kamieńca znajdziesz tutaj. Autobusy kursują bardzo często. Czas przejazdu to ok. 2h. Po drodze do Kamieńca znajduje się Chocim, więc możecie wysiąść wcześniej i zacząć od Chocimia, a potem podjechać sobie do Kamieńca.

Dworzec autobusowy w Czerniowcach
Dworzec autobusowy w Czerniowcach znajduje się pod adresem вул. Головна 219, Holovna St. 219 fot. vokzal.org.ua

Pociąg z Czerniowców do Kamieńca Podolskiego wyrusza o 19:46, a dociera na miejsce o 23:35. Dostępne klasy to Luks, Kupe, i Plackarta. Spis połączeń i rezerwacja biletów na tej stronie (oficjalna strona ukraińskich kolei).

Podsumowanie

Do Kamieńca Podolskiego możemy dojechać albo bezpośrednio autobusem ze Lwowa, albo jadąc pociągiem do Chmielnicki lub Czerniowców, a stamtąd kontynuując podróż ponownie koleją lub autobusem do Kamieńca Podolskiego. Połączenie autobusowe sprawia, że nie musimy martwić się o przesiadki, ale ponad 5h w autobusie po ukraińskich drogach, może być męczące.

Podróż koleją do Czerniowców lub Chmielnicki, jest droższa, wymaga znalezienia przesiadek, ale umożliwia ciekawszą podróż, wygodniejszą, z możliwością zwiedzania na przykład interesujących Czerniowców. Wybór zależy od Was. Ja bym wybrał wariant kolejowy do Czerniowców. W razie dodatkowych pytań, zostawcie komentarz.

2 Comments

Bardzo pomocne informacje, bo wlasnie planuję wyruszyć ze Lwowa do Kamieńca, tylko mam problem ze znalezieniem powrotnego autobusu bezpośrednio do Lwowa. Albo wyszukiwarka nie znajduje, albo musiałabym kupic bilet na międzynarodowe np. do Krakowa i wysiąść po drodze, co nie jest zbyt oplacalnym wariantem. Moze wiesz czy na dworcu w Kamieńcu jest jakis rozkład i gdzie go mozna znalezc… Zależy mi aby wrócić do Lwowa przed wieczorem. Będę wdzięczna za wszelką pomoc.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.