Karta walutowa na Ukrainie – czy zmniejsza koszty pobytu?

Karta walutowa na Ukrainie – czy zmniejszy nam koszty pobytu?

Przy koncie walutowym nie musimy wyrabiać nowej karty płatniczej lub kredytowej. Banki oferują jedną kartę do obsługi kilku kont jednocześnie. Problem w tym, że żadne z nich nie obsługują hrywien.

W reklamach telewizyjnych banki namawiają nas do założenia konta walutowego na przykład w euro lub dolarach. Jeżeli wybieramy się na Ukrainę, to na pewno zastanawialiśmy się czy takie konto i karta walutowa na Ukrainie będą nam do czegoś przydatne.

Pomimo licznej obecności Ukraińców w Polsce, polskie banki nadal nie oferują kont bankowych w hrywnach. Czy w związku z tym karta walutowa na Ukrainie może się do czegoś przydać? Konto bankowe obsługujące hrywny oraz karta płatnicza w hrywnach byłyby ciekawym rozwiązaniem dla osób podróżujących na Ukrainę.

Hrywny można by wtedy wymienić przez internetowy kantor po dobrym kursie, a my na transakcjach i wypłacie przy użyciu karty walutowej na Ukrainie uniknęlibyśmy jakiegokolwiek przewalutowania czy biegania po kantorach na Ukrainie. Może któryś z banków w końcu się na to zdecyduje? 🙂

Karta walutowa na Ukrainie – przydatna rzecz czy zwykły gadżet

karta walutowa ukraina
Karta debetowa państwowego banku na Ukrainie Oszczadbank. fot.oschadbank.ua

 

Konto walutowe z kartą walutową, to w zasadzie takie samo konto jakie posiada każdy z nas w polskich złotych. Różnica polega na tym, że na takim rachunku zamiast złotówek, będziemy trzymać walutę obcą. Zazwyczaj są to euro, dolar i funt brytyjski.

Najważniejszą korzyścią z posiadania konta walutowego i płatności taką kartą (gdzie główną walutą są wyżej wymienione) jest brak tzw. przewalutowania. Przewalutowanie jest operacją bankową polegającą na wymianie waluty naszego konta osobistego na walutę kraju w którym się znajdujemy. Dokonuje się tego przy użyciu tzw. walut obrachunkowych. W Europie najczęściej jest to euro, dlatego po przewalutowaniu na euro dopiero potem następuje drugie przewalutowanie na właściwą walutę kraju, w którym jesteśmy. Zależnie od miejsca pobytu karta walutowa pozwala na wypłatę środków bez przewalutowania lub uniknięcie jednego przewalutowania.

Dla przykładu, jeżeli chcemy wybrać z bankomatu ukraińską hrywnę, to najpierw wybrana kwota przeliczana jest przez bank na euro lub dolary, a dopiero potem na hrywny. Zazwyczaj walutą obrachunkową hrywny jest dolar. Po przeliczeniu dolarów na hrywny, następuje kolejne przeliczenie hrywien na złotówki, które są od nas ściągane z konta. My płacimy za to wszystko oczywiście złotówkami. Kurs obowiązujący przy przewalutowaniach, to zależenie od regulaminu albo kurs ustalony przez bank albo kurs operatora karty płatniczej np. MasterCard.

W rezultacie oprócz występujących prowizji za korzystanie z bankomatów za granicą, ponosimy dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem. Posiadanie konta walutowego pozwala uniknąć kosztów przewalutowania, a w przypadku Ukrainy, kosztów wyłącznie jednego przewalutowania (z hrywien na złotówki). Wydaje się więc w teorii, że wypłata i korzystanie z karty w dolarach na Ukrainie, powinno być bardziej opłacalne niż korzystanie z karty w złotówkach. Jeżeli ktoś z was używał karty walutowej na Ukrainie, to zachęcam do podzielenia się wrażeniami w komentarzu poniżej. Do zobaczenia na Ukrainie.

4 Komentarzy

niestety PKO BP sciaga z konta zlotowkowego. Mimo ze mam konto w euro i dolarach bank po przeliczeniu hrywien na dolary przelicza potem z dolarow na zlotowki.
W wyniku tego kurs hrywny wychodzi mi 6.28 hr/zl a w kantorze w Rownem jest 6,40 (stan na 31.07.2019)
Takze odradzam zakladanie konta walutowego w PKO BP na potrzeby wyjazdu na UA.

18 września jadę do Kijowa i zobaczę jaka jest opłacalność używanie karty Revolut..Po przyjeździe postaram odpowiedzieć na to pytanie

Witam, wróciłem 13 września z Ukrainy. Revolut sprawował się bardzo dobrze w sklepach i restauracjach. W przypadku bankomatów trzeba uważnie czytać komunikaty wyświetlane przez bankomat – czasami są prowizje w zależności od bankomatu. Miałem przypadek przy wypłacie hrywien przy pomocy Revolut z bankomatu UKRGASBANK z konta Revolut w $. Przeszedłem wszystkie kroki na bankomacie i po ostatnim komunikacie: „zabierz kartę”, paragon został wydrukowany, ale z informacją, że transakcja nie zrealizowana. Hrywien nie dostałem i dolary zostały zdjęte również z mojego konta. Wg informacji z Revolut powinienem czekać do 5 dni na zwrot $ na moje konto, ale nastąpiło to już następnego dnia :).
Używałem też karty debetowej z mBank, ale po wypłacie z bankomatu hrywien, później mBank naliczał prowizję 10 PLN OD WYPŁATY GOTÓWKI W BANKOMACIE ZA GRANICĄ.
Więc polecam używać kartę Revolut na Ukrainie.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.