Słodki Lwów – czyli 5 najlepszych cukierni i kawiarni we Lwowie

kawiarnia we Lwowie

Lwów na słodko – cukiernie i kawiarnie we Lwowie

kawa we lwowie
Apteka Mikolascha we Lwowie to cukiernia we Lwowie urządzona w dawnej aptece. fot.veronica.ua

Każdy turysta lubi czasami zejść z trasy wycieczki. Gdy już pojemy w dobrej restauracji we Lwowie lub napijemy się wódki we Lwowie, to często pojawia się pytanie – gdzie dostanę najpyszniejsze lody we Lwowie? Które kawiarnie we Lwowie warto odwiedzić? Który lokal to najlepsza kawa we Lwowie? Czy to jest najlepsza cukiernia we Lwowie? Na ratunek przychodzi słodka mapa Lwowa! Na potrzeby naszego artykułu przyjmujemy, że 10 UAH to około 1,40 PLN.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Apteka Mikolascha (Pod Złotą Gwiazdą – Під золотою зіркою) – Lwów, ul. Kopernika 1 (Коперника,1)

kawiarnia we Lwowie
Apteka Mikolascha we Lwowie i jej wnętrza. Ściany zdobią stare polskie plakaty i obrazy. fot.veronica

Ta kawiarnia we Lwowie mieści się przy ulicy Mikołaja Kopernika 1. Na ścianach wiszą przedwojenne plakaty reklamowe w naszym ojczystym języku oraz obrazy przedstawiające Jana Zeha oraz Ignacego Łukasiewicza. Jednak nie to przyciąga tłumy smakoszy do Apteki Mikolascha we Lwowie, a imponujący wybór lwowskich słodkości. To również dobre miejsce na śniadanie we Lwowie oraz kawę we Lwowie.

Menu bazuje na daniach z jajek – przykładowo, omlet smażony na maśle z prawdziwkami: 65 UAH za porcję, czyli nieco ponad 9 zł), są też i jajka sadzone: 3 sztuki za 28 UAH, co daje ok. 4 zł.

Wielbiciele słodyczy zachwycą się torcikiem kijowskim kosztującym 50 UAH / 100 g (7 zł), makaronikami w 10 wariantach smakowych wartych 135 UAH / 100 g (18,90 zł) czy słodkim La Rouge z rumem i jagodami za 39 UAH / porcja (ok. 5, 50 zł). Do każdego z dań doskonale komponuje się duży dzbanek czaju (herbaty) – w zależności od wariantu zapłacimy od 45 do 50 UAH (6,30 – 7 zł). Apteka Mikolascha we Lwowie to miejsce pełne ciepłej atmosfery, w którym kawa we Lwowie, śniadanie we Lwowie czy też klasyczne słodkości smakują podwójnie!

Cukiernia (Цукерня) – Lwów, Starożydowska 3 (Староєврейська, 3)

kawiarnia we lwowie
Cukiernia we Lwowie to nazwa… cukierni i kawiarni. Polecam jabłkowego strudla w sosie waniliowym. fot.inlviv.in.ua

Cukiernia mieści się przy ul. Starożydowskiej (Starojewrejskiej) 3 i co interesujące, ma nazwę opatentowaną – żadna inna kawiarnia we Lwowie i cukiernia we Lwowie nie może nazywać się po prostu „cukiernią”. Przepisy na lwowskie słodkości w tym miejscu, pochodzą od babć 🙂 i stanowią kwintesencję smaku i klimatu tej kawiarni we Lwowie. Właściciele tej lwowskie cukierni z dumą powołują się na tradycyjne receptury. Być może jest to ich kluczem do sukcesu, bowiem odwiedzający ją goście zwracają uwagę na przytulny wystrój. W tej cukierni we Lwowie można się na prawdę odprężyć, a kawa we Lwowie oznacza często właśnie kawę we lwowskiej Cukierni.

Menu ma stosunkowo niewiele potraw słonych – to jajecznice: na boczku, z pieczarkami, klasyczna. Są też kanapki: prosciutto crudo, serowa, tost ser-szynka i tzw. pieczywo sycące (pierożki z kapustą lub mięsem – coś na kształt pasztecików. Chociaż Cukiernia we Lwowie słone menu ma skromne, to jest ono bardzo dopracowane i niesamowicie smaczne. Śniadanie we Lwowie w tym miejscu to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Fani słodkości we Lwowie mogą cieszyć się naleśnikami w 8 wariantach, 40 rodzajami ciast i 15 smakami lodów domowej produkcji. Lody we Lwowie w tym miejscu można polecić ze spokojnym sumieniem. Wielbiciele czaju (herbat) mogą wybrać spośród 20 smaków napoju, a kawosze – 12 rodzajów kawy. Za kawę z lodami zapłacimy 65 UAH (ok. 9,10 zł). Kawa we Lwowie i śniadania we Lwowie smakują tutaj znakomicie. To co jednak szczególnie polecam to strudel jabłkowy z sosem waniliowym – poczujecie się jak we Lwowie za cesarza Franciszka Józefa.

Virmenka (Вирменка) – Lwów, ul. Ormiańska 19 (Вірменська, 19)

kawa we lwowie
Virmenka we Lwowie to obowiązkowy punkt dla koneserów kawy. fot.zik.ua

Virmenka – po polsku Ormianka – tuż po otwarciu przy ul. Virmenskiej 19 została określona jako jedno z najbardziej prestiżowych miejsc we Lwowie na kawę. Regularnie gromadzili się tu celebryci, artyści, pisarze i poeci, co wabiło tłumy nie tylko ze Lwowa, ale i całej Ukrainy. Mimo tego, ceny w lokalu są stosunkowo niskie, zaś kawa uważana jest za najlepszą kawę we Lwowie. Cały jej sekret polega na metodzie przygotowania – jest parzona na gorącym piasku – w tradycyjny, ormiański sposób.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Sztandarowym produktem Virmenki jest kawa po ormiańsku. Rytuał parzenia tą tradycyjną metodą wzbudza zaciekawienie wśród przyjezdnych, a cena jest relatywnie niska – zaledwie 2,50 zł (dokładnie 18 UAH). Do tego opłaca się domówić ciasto z czekolady/czekoladowe – odwiedzający tę kawiarnię we Lwowie określają ciasta jako „puszyste, aksamitne i idealnie słodkie, w których czuć naturalność”. Ta przyjemność kosztować nas będzie 38 UAH, czyli około 4,50 zł. Kawa we Lwowie w Virmence to punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika kawy. Jeżeli szukacie ciasta czekoladowego we Lwowie, to tutejsze również jest warte polecenia. Jak kawiarnia we Lwowie, to na pewno Virmenka.

Cukor (ЦУКОР) – Lwów, ul. Braci Rohatyńców 27 (Братів Рогатинців 21)

kawiarnie we lwowie
Cukor to jedno z najlepszych miejsc na śniadanie we Lwowie, kawę, a także coś słodkiego. fot.tomato.ua

Cukor znajduje się w dwóch miejscach – ta, którą opiszę bliżej Rynku jest przy ul. Braci Rohatyńców 27 (Cukor Red – Śniadania we Lwowie i naleśniki), druga zaś w pasażu Krzywa Lipa (Cukor Black – Śniadania we Lwowie i Burgery). Wyróżniające się logo z pingwinkiem, wystrój prosty, dla niektórych surowy, ale na swój sposób klimatyczny, zjedna sobie serca miłośników stylu skandynawskiego. Cukor – po polsku – „cukier” – stosunkowo niewiele z cukrem ma wspólnego. Większość menu to słone potrawy, a miejsce to doskonały punkt na śniadania we Lwowie, ale i dla miłośników słodyczy we Lwowie coś się oczywiście znajdzie.

Śniadania – serwowane przez cały dzień – wyróżniają się bogatą kompozycją i różnorodnością składników. Zachwala się tu „full english breakfast” za 89 UAH, czyli ok. 12,50 zł//jajko pochette z plackiem ziemniaczanym, sosem serowym i awokado za 82 UAH, czyli niecałe 11, 50 zł. Słodką ripostą jest owsianka na mleku kokosowym z jagodami goji w cenie 62 UAH, czyli 8,50 zł oraz jogurt naturalny, granola i miód w cenie 55 UAH, co daje 7,85 zł. Śniadanie we Lwowie w Cukorze może być jak widać smaczne i zdrowe.

Pozory cukierni utrzymuje stosunkowo nieduża oferta słodkości, ciast i kaw: sernik z czekoladą kosztuje 52 UAH (ok. 7,30 zł), espresso skosztujemy za 25 UAH (3,50 zł), a za dzbanek czaju zapłacimy 44 UAH (ok. 6 zł). Smoothies oferowane są od 42 do 52 UAH (ok. 5,80 do 7,30 zł) – w zależności od sezonu i owocowego składu. Cukor to głównie śniadania we Lwowie, ale słodkości są również godne polecenia. Więc może połączyć poranną kawę we Lwowie, ze śniadaniem i deserem od razu w Cukorze?

Atlas (Атляс)- Rynek we Lwowie 45 (Площа Ринок 45)

kawiarnia we lwowie
Atlas przy Rynku we Lwowie to już klasyka i historia. Wciąż żywa i warta zobaczenia choć raz. fot.divalstudio.com.ua

Miłośnicy polskiej twórczości – przybywajcie do Atlasa! W okresie międzywojennym w Atlasie rezydowali i dzielili się swoją twórczością m. in. Jan Kasprowicz, Tadeusz Żeleński „Boy” czy Edmund Talerski „Edzio” – ostatni z wymienionych był również założycielem tegoż lokalu. Celowo nie nazywam Atlasa cukiernią i kawiarnią, bowiem to miejsce zdecydowanie bardziej stawia na dania obiadowo-degustacyjne. Nie uświadczymy tutaj mieszkańców Lwowa, gdyż na ich portfel specjały są stosunkowo za drogie.

Atlas nadaje się szczególnie na śniadanie we Lwowie lub deser we Lwowie. Jeżeli chodzi o dania główne to z ich poziomem bywa czasami różnie. Atlas miewał gorsze lub lepsze momenty, ale śniadania trzymają poziom. No może czasami porcje mógłby być większe, ale kto nam zabroni zamówić podwójny omlet? 🙂

Zaczynając od śniadań, natrafimy na omlet z szynką i warzywami za 85 UAH, czyli 11,90 zł/śniadanie angielskie za 99 UAH, co stanowi 13,85 zł. Zupy – barszcz ukraiński, żurek, krem szpinakowy lub pomidorowa – w jednej cenie, za 75 UAH (ok 10,50 zł). Wśród dań głównych najdroższą pozycją jest stek cielęcy w sosie barbecue wyceniony na 185 UAH (25,90 zł). Na deser warto zamówić szarlotkę za 45 UAH (raptem 6,20 zł) lub niedoścignione tiramisu – 75 UAH (10, 50 zł). Dzbanek czaju (herbaty) to wydatek 39 UAH (5,45 zł), zaś filiżanka latte – o jedną hrywnę mniej…

Cukiernie we Lwowie – lwowskie kawiarnie i cukiernie dogodzą każdemu

Wybierając się do Lwowa raczej żaden z zachodnich turystów nie kieruje się budżetem. Za 30 zł spokojnie możemy smacznie i obficie zjeść 3 śniadania 🙂 Jednak dla uzmysłowienia sobie jaki to byłby koszt dla mieszkańca Ukrainy: minimalna pensja w 2018 roku wyniosła 3723 hrywny, czyli niespełna 522 zł. Warto zatem skosztować lokalnych smakołyków w kuszącej dla Polaków cenie. Jeżeli znasz ciekawą cukiernię we Lwowie lub kawiarnię we Lwowie, to zachęcam do podzielenia się adresem w komentarzu. Smacznego śniadania we Lwowie oraz mnóstwa słodkości. Do zobaczenia na Ukrainie!

Ciekawe miejsca we Lwowie – pięć najciekawszych miejsc we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie – przydatne informacje i porady

Hamburgery we Lwowie – gdzie warto zjeść burgera we Lwowie?

Czy we Lwowie jest bezpiecznie i czy na Ukrainie jest bezpiecznie?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Muzea we Lwowie – które warto odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów

Karta Lviv City Card – czy warto kupić kartę turystyczną we Lwowie?

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Chreszczatyk i Plac Niepodległości w Kijowie – zwiedzamy centrum Kijowa

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):