Kiedy ruszy pociąg z Przemyśla do Lwowa i Kijowa w 2021 roku?

dworzec we Lwowie

Aktualizacja: Od 1 października 2021 Polska znosi ograniczenia w ruchu pociągów międzynarodowych m.in. na Ukrainę (na Białoruś ruch jest wstrzymany do końca października)

Bilety na pociąg Przemyśl-Lwów dostępne będą w sprzedaży na stronie ukraińskich kolei https://booking.uz.gov.ua

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Sytuacja sprzed 1 października 2021

Połączenie kolejowe na Ukrainę wygodnymi pociągami Intercity+ na trasie Przemyśl-Lwów-Kijów uruchomiono w grudniu 2016 roku i zawieszono w 2020 roku wyniku C-19.

Pociągami na Ukrainę przez granicę w Medyce podróżowali do Lwowa i Kijowa najczęściej turyści z Polski oraz Ukraińcy wracający z lub jadący do pracy. Czy w 2021 roku pociąg do Lwowa zostanie przywrócony do rozkładu?

Zgodnie z decyzją polskiego rządu połączenie kolejowe z Przemyśla do Lwowa pozostanie zamknięte do końca września 2021 r.

Do niedawana mówiono jeszcze, że pociąg z Przemyśla do Lwowa i Kijowa przywrócą w połowie września 2021 r. Tak się jednak nie stanie i osoby, które planowały podróż na Ukrainę pociągiem będą musiały poczekać przynajmniej do końca września.

Czy od października 2021 roku pociąg z Polski do Lwowa zostanie przywrócony?

pociąg przemyśl lwów
Pociąg Przemyśl Lwów wyruszający w drogę powrotną. Dworzec Główny we Lwowie.

Nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Zapewne będzie to zależeć od sytuacji związanej między innymi z C-19. Oczywiście, można przywołać różne argumenty podważające sens tej decyzji, ale fakty są takie, jakie są: pociąg z Polski do Lwowa nie będzie kursował jeszcze do końca września 2021 roku.

Ukraińcom wyraźnie zależy na wznowieniu połączenia, ale znajomość ukraińskich realiów podpowiada mi, że im dłużej połączenie z Przemyśla do Lwowa będzie zawieszone, tym więcej przeszkód pojawi się później na drodze do jego wznowienia.

Nie zdziwię się, jeżeli to połączenie nie zostanie w ogóle przywrócone. Miejmy nadzieję, że połączenie kolejowe Przemyśl-Medyka-Szeginie-Lwów-Kijów jednak powróci, jak nie w tym roku, to w 2022 roku.

Tymczasem zachęcam do podróży z Polski na Ukrainę innymi środkami transportu, jak miało to miejsce jeszcze przed 2016 rokiem. Samochodem na Ukrainę albo publicznymi marszrutkami lub pociągiem na Ukrainę. Dla wygodnych jest także samolot z Polski na Ukrainę, na przykład na lotnisko we Lwowie lub lotnisko w Odessie.

Do zobaczenia.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):