Kijów: otwarcie nowych stacji metro pod koniec 2021 r.

metro w Kijowie

Od marca 2019 r. w stolicy Ukrainy trwa budowa czterech nowy stacji zielonej linii kijowskiego metro (linia Syrecko-Peczerska). Nowe stacje o nazwach Mostycka, Prospekt Prawdy, Wynohradar i końcowa, marszałka Grieczki, mają stanowić północne przedłużenie zielonej linii metra, które kończy się teraz na stacji Syrec. Długość nowego odcinka na osiedlowy Wynohradar ma wynosić 3,7 km, z czego 1,3 km zostanie poprowadzone pod ziemią (odcinek Syrec-Mostycka).

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Przedłużenie zielonej linii metra w Kijowie realizuje się za pomocą podziemnych wierteł o średnicy 6,35 m. Po raz pierwszy w 61-letniej historii kijowskiego metro zastosowano budowę tuneli dwupoziomowych na odcinku Mostycka-Prospekt Prawdy (pociągi będą przejeżdżały jeden pod drugim). Metodę zastosowano ze względu na ograniczoną szerokość ulicy pod którą biegnie wytyczona trasa. Otwarcie stacji Mostycka i Prospekt Prawdy zapowiedziano na grudzień 2021 roku.

Poza rozbudową zielonej linii metro planowane jest w Kijowie uruchomienie do 2024 r. nowej linii metro biegnącej przez Dniepr na Trojeszczynę. Aktualnie wybudowane zostały trzy stacje metra.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):