Kolejki na granicy z Ukrainą – gdzie sprawdzić aktualną sytuację?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Kolejki na granicy z Ukrainą – może lepiej zostawić samochód w Polsce?

kolejki na ukraińskiej granicy
Wyjazd samochodem na Ukrainę nie jest taki trudny. Sprawdźmy wymagane dokumenty, stan dróg, sytuację na przejściu i wyruszajmy w drogę. fot.kor.ill.in.ua

Nic nie daje takiej wolności w zwiedzaniu Ukrainy jak podróżowanie samochodem. Wyjazd samochodem na Ukrainę, albo wyjazd samochodem do Lwowa czy Kijowa to bardzo dobry pomysł jeżeli wcześniej się do niego odpowiednio przygotujemy. Kolejki na granicy z Ukrainą potrafią nie jednego odwieść od pomysłu wyjazdu samochodem na Ukrainę – niesłusznie! Nie ma się czego obawiać, tylko chwytać byka za rogi!

Podróż samochodem na Ukrainę jeszcze nigdy nie była tak łatwa do zaplanowania. Jest jeszcze jedna rzecz: kolejki na granicy z Ukrainą. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i gdzie je sprawdzić?

Kolejki na granicy z Ukrainą – „może ktoś się orientuje?”

kolejki na granicy z ukrainą
Zdjęcie z jednej z kamer na ukraińsko-polskim przejściu granicznym w Korczowej. fot.loda.gov.ua

Internauci podróżujący na Ukrainę często pytają o aktualną sytuację i kolejki na granicy z Ukrainą. Takie informacje nawet z pierwszej ręki nie przydadzą się na długo. Sytuacja na granicy z Ukrainą jest często bardzo dynamiczna i potrafi się zmienić w ciągu kilkudziesięciu minut.

Jeżeli danego dnia kolejki na granicy z Ukrainą są większe lub kontrola toczy się mozolnym tempem to nie oznacza, że ta sytuacja będzie się utrzymywać aż do końca dnia. Sytuacja na granicy jest bowiem dynamiczna, czasami zmienia się ona na gorsze, ale potrafi się zmienić też i na lepsze. Należy więc optymistycznie podjeść do tematu przekraczania granicy z Ukrainą, podobnie jak do podróżowania po Ukrainie 🙂 Ukraina to nie kraj dla smutasów i narzekaczy!

Gdzie sprawdzić kolejki na granicy z Ukrainą?

Aktualną sytuację na przejściach polsko-ukraińskich można sprawdzić w dwóch miejscach. Mamy do wyboru polski system i ukraiński system. Który wybierzemy zależy od kierunku naszej podróży.

System polski na stronie granica.gov.pl

kolejki na granicy z Ukrainą
Tak wygląda polski system informujący o kolejkach na granicy z Ukrainą. fot.granica.gov.pl

Dostępny na stronie Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej pod tym linkiem.

Na stronie podany jest w godzinach szacunkowy czas oczekiwania na rozpoczęcie odprawy (wyjazd z Polski oraz przyjazd do Polski). Informacje podawane są z przejść granicznych: Dorohusk, Zosin, Dołhobyczów, Hrebenne, Budomierz, Korczowa, Medyka, Krościenko. Dostępny jest podgląd z kamer na przejściach Korczowa, Medyka, Krościenko. Kamery w pozostałych przejściach są niestety nie dostępne w chwili pisania tego tekstu.

System ukraiński na stronie loda.gov.ua

kolejki na granicy z Ukrainą
Tak wygląda ukraiński system informujący o kolejkach na granicy z Ukrainą. fot.loda.gov.ua

Na stronie Ukraińskiej Służby Celnej pod tym linkiem.

Na stronie podana jest ilość samochodów oczekujących w kolejce. W lewym górnym rogu zmienimy język na polski. Na górze strony każde z ukraińskich przejść granicznych posiada cztery rubryki. Pierwsze dwie od lewej pokazują kolejno ilość samochodów oczekujących PRZED przejściem granicznym oraz ilość pojazdów oczekujących JUŻ NA przejściu granicznym (druga rubryka od lewej). Trzecia rubryka pokazuje ilość przepuszczonych pojazdów sprzed godziny. Ostatnia rubryka wskazuje przepustowość przejścia granicznego (ilość zapewniająca płynną odprawę).

kolejki na ukraińskiej granicy
Statystyczny czas oczekiwania na stronie Ukraińskiej Służby Celnej. fot.loda.gov.ua

Poniżej omawianej tabeli dostępna jest interaktywna mapa. Po kliknięciu w punkt zobaczymy wcześniej wymienione dane, link do kamer online i przydatną tabelę z prognozowanym czasem oczekiwania na poszczególne dni tygodnia i godziny (zdjęcie powyżej).

Kamery online z ukraińskich przejść dostępne są bezpośrednio na stronie https://dpsu.gov.ua/ua/border/
Dostępne są działające kamery z przejść w Dorohusk, Zosin, Hrebenne, Budomierz, Korczowa, Medyka, Krościenko. Najpierw należy wybrać w spisie kraj graniczący (Польща) a następnie przejście graniczne.

O czym jeszcze warto pamiętać przekraczając granicę?

Przy przekraczaniu granicy należy pamiętać o istniejących limitach na przewóz alkoholu z Ukrainy do Polski oraz przewóz papierosów i wyrobów tytoniowych z Ukrainy do Polski. Pełne informacje na ten temat znajdziecie w artykułach Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity oraz Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? – aktualne limity. Udanego wyjazdu na Ukrainę i jak najmniejszych kolejek!

Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Taksówki na Ukrainie – ceny przejazdu oraz praktyczne porady

Ukraińskie papierosy dla twardzieli – marki i ceny papierosów na Ukrainie

Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie [+18]

Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?

Waluta Ukrainy i jej symbolika – kim są obiekty i postacie na hrywnach

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Kolejki na granicy z Ukrainą – gdzie sprawdzić aktualną sytuację?
5 (100%) 1 vote