Komunikacja w Kijowie. Ceny, schemat, bilety. Aplikacje UBER i Bolt

komunikacja miejska w kijowie

Z komunikacji miejskiej w Kijowie korzysta codziennie półtora miliona pasażerów. Wśród nich są głównie mieszkańcy, ale także i turyści z Polski. Poza metrem, tramwajem, trolejbusem, autobusem i marszrutką, zalicza się do niej kijowski funikuler oraz pociągi podmiejskie. Kręgosłupem komunikacji miejskiej jest liczące już 60 lat kijowskie metro. Dzięki niemu, komunikacja miejska w Kijowie działa sprawnie, a turyści w mgnieniu oka dojadą do głównych atrakcji miasta.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Korzystanie z komunikacji w Kijowie, jest czasami okazją do krótkiej pogawędki i poznania codziennego życia mieszkańców ukraińskiej stolicy. Normą jest byciem świadkiem zabawnej sytuacji. Niech Was nie zniechęci początkowe poczucie chaosu. Poruszanie się komunikacją w Kijowie jest intuicyjne. Przydaje się jednak umiejętność czytania i rozumienia rozkładu jazdy, a także zasad dotyczących sprzedaży biletów. Jak to na Ukrainie, warto być także czujnym i zaradnym.

Nowe bilety QR

bilety qr kijów
Bilet QR zastąpił wszystkie dotychczasowe bilety i żetony na przejazd w Kijowie. fot.shotam.info

Od 1 kwietnia 2020 r. wszystkie jednorazowe bilety i żetony na przejazd komunikacją miejską w Kijowie zastąpił jednolity elektroniczny bilet QR. Cena biletu na pojedynczy przejazd dowolnym środkiem komunikacji (za wyjątkiem pociągów podmiejskich) wynosi 8 UAH. Bilet QR można kupić w formie papierowej w samoobsługowych automatach: kijowskiego metro, EasyPay, IBox, Privat24, 2Click, oraz w tradycyjnych kioskach, a także w formie elektronicznej poprzez aplikację, dzięki czemu przechowamy go również w smartfonie.

Aplikacje do zakupu biletów

Aplikacje umożliwiające zakup biletu QR i przechowywanie go w smartfonie to Kyiv Smart Card (dostępna dla turystów), Privat24 (Приват24) i Karta Kijowianina (Карточки киевлянина). Ważność biletu wynosi 15 dni od daty zakupu. Kasowanie biletu polega na przyłożeniu kodu QR z wydrukowanego biletu papierowego lub z ekranu smartfonu do kasownika, a następnie po sygnale dźwiękowym, naciśnięciu przez pasażera potwierdzenia (Підтвердити використання). Według zapowiedzi wszystkie środki transportu mają zostać wkrótce wyposażone w urządzenia skanujące.

Bilety dla turystów na komunikację w Kijowie

Od 1 kwietnia 2020 r. wprowadzono specjalne bilety dla turystów o ważności 24, 48, 72 godzin (czyli od 1 do 3 dni) od momentu aktywacji. Bilet dla turysty umożliwia poruszanie się po Kijowie dowolnym środkiem miejskiego transportu. Ceny biletów turystycznych na komunikację miejską w Kijowie wynoszą odpowiednio 100, 150 i 200 UAH. Bilety będą dostępne w sprzedaży w automatach samoobsługowych, a także we wcześniej wymienionych aplikacjach na telefon.

Bilety okresowe na komunikację w Kijowie

Poza pojedynczym biletem na przejazd oraz biletami dla turystów, w sprzedaży dostępne są bilety okresowe. Taki bilet umożliwia poruszanie się wszystkimi lub tylko wybranymi środkami komunikacji miejskiej w Kijowie na okres połowy miesiąca lub miesiąca. Bilety okresowe dostępne są w sprzedaży w ten sam sposób, co pozostałe bilety. Ciekawostka: najdroższym biletem w Kijowie jest bilet miesięczny, umożliwiający jednoczesne korzystanie z wszystkich form transportu zbiorowego (poza pociągami podmiejskimi) i niezależnie od ilości przejazdów. Jego koszt to 1300 UAH (ok. 210 PLN).

Metro w Kijowie

komunikacja miejska w kijowie
W pierwszej kolejności sprawdźmy czy można dojechać metrem. Dopiero później korzystajmy z innych środków komunikacji. fot.apostrophe.ua

Kręgosłupem komunikacji miejskiej w Kijowie jest kijowskie metro (Київський Метрополітен), składające się z 52 stacji położonych na trzech liniach:

  • czerwonej – najstarszej, łączącej prawy i lewy brzeg Dniepru
  • niebieskiej – biegnącej wzdłuż prawego brzegu Dniepru
  • zielonej – biegnącej na południe przez Dniepr w kierunku lotniska Boryspol

Symbolem metra w Kijowie, widniejącym na kierunkowskazach oraz przy wejściu i wyjściu metra, jest zielona litera M. Jest ona podobna w swym kształcie do symbolu metra w Moskwie (tam jest czerwona). Główne atrakcje Kijowa położone są przy stacjach znajdujących się w centrum: Majdan Niezależności (Plac Niepodległości), Kreszczatik, Arsenalna (najgłębsza stacja metra na świecie), Złota Brama, Teatralna. Najbardziej zatłoczonymi stacjami są węzły przesiadkowe: Majdan Niezależności-Kreszczatik: łączy linię czerwoną i niebieską, Plac Lwa Tołstoja-Pałac Sportu: linię niebieską i zieloną, Złote Worota-Teatralna: linię zieloną i czerwoną.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Godziny pracy metra w Kijowie

Metro w Kijowie funkcjonuje codziennie od godziny 05:45 do 24:00. Rozkład jazdy w przypadku metra jest niepotrzebny, ponieważ kursuje ono w regularnych 5-10 minutowych interwałach. Na ostatni pociąg warto jednak przychodzić nie później niż przed 23:30. Bramki wejściowe są automatycznie zamykane na kilka minut przed odjazdem ostatniego pociągu.

stacja metro poczajna petriwka
Stacja Poczajna nazywała się przed 2018 r. Petriwka. Położona na niebieskiej linii.

Bilety na kijowskie metro

Bilet na kijowskie metro funkcjonował do kwietnia 2019 r. w formie plastikowego żetonu. Kto go ma, niech zachowa jako souvenir. Obecnie jest nim bilet QR, który kupimy w kasach na stacjach metra oraz w automatach biletowych. Cena pojedynczego przejazdu to 8 UAH. Warto pamiętać, że w kasie biletowej możemy kupić maksymalnie jeden jednorazowy bilet, dlatego jeżeli planujemy korzystać z kijowskiego metro regularnie, to najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup w kasie bezkontaktowej karty (безконтактна картка) w cenie 15 UAH i doładowanie jej kartą płatniczą w automacie lub płacąc gotówką w kasie. Można też kupić bilet okresowy: na połowę lub cały miesiąc. Jak wejść do metro? Doładowaną kartę przykładamy tuż obok wrzutnika na specjalnie oznaczonym żółtym polu. Papierowy bilet QR lub telefon z kodem z aplikacji przykłada się natomiast z góry bramki wejściowej.

  • Pełny i aktualny cennik biletów na kijowskie metro na stronie metro w Kijowie.

Autobusy i marszrutki w Kijowie

komunikacja miejska w kijowie
Kijowskie autobusy łatwo pomylić z trolejbusami. Odróżnia je wyłącznie spalinowy silnik. fot.delo.ua

W Kijowie funkcjonuje ponad sto połączeń autobusowych i tyle samo połączeń marszrutkowych. Przystanki autobusowe i marszrutkowe w Kijowie zlokalizowane są najczęściej w pobliżu stacji kijowskiego metra. W ten sposób, umożliwiają one podróżnym kontynuowanie podróży do miejsca docelowego lub dojazd do stacji metra. Marszrutki są bardziej zwinne, ale za to często nieuchwytne: czasami nie wiadomo skąd odjeżdżają lub kiedy przybędą. Z kolei autobusy są bardziej przewidywalne i punktualne, ale za to wolniejsze i mające mniejszy zasięg.

Połączenia autobusowe i rozkład jazdy

Autobusy w Kijowie są w dobrym stanie, a duża część floty to nowoczesne niskopodłogowe maszyny. Z przodu znajdują się elektroniczne tablice informujące o numerze trasy i przystanku początkowym i końcowym. Warto pamiętać, że litera T przy numerze trasy oznacza połączenie tymczasowe lub ze zmienioną trasą.

Komunikacja nocna w Kijowie

Komunikacja nocna, oznaczona ukraińską literą H przy numerach połączeń i na wyświetlaczach pojazdów, jest zadziwiająco słabo rozwinięta jak na stolicę i nie cieszy się narazie popularnością. Liczy zaledwie jeden autobus wyruszający spod Dworca Głównego (uzupełniają go 4 nocne trolejbusy). Władze Kijowa planują rozbudowywać nocny transport. Mieszkańcy i turyści korzystają w nocy z prywatnego transportu, kijowskich taksówek lub przejazdów UBER czy Bolt, które działają przy pomocy aplikacji w ten sam sposób co w Polsce.

Bilety na autobus w Kijowie

Bilety na autobus w Kijowie sprzedawane są w formie papierowego biletu QR (w kiosku, od bileterki lub kierowcy w autobusie), a także elektronicznej poprzez wcześniej wymienione aplikacje np. Kyiv Smart Card. Cena pojedynczego biletu wynosi 8 UAH. Po wejściu do autobusu, bilet należy przyłożyć do czytnika, a następnie potwierdzić skasowanie.

marszrutka bogdan kijów
Marszrutka Bogdan w Kijowie 🙂 fot.delo.ua

Marszrutki w Kijowie

Marszrutki w Kijowie obsługiwane są w większości przez prywatnych przewoźników, dlatego „bilet” a dokładniej opłatę za przejazd marszrutką zapłacimy wyłącznie u kierowcy marszrutki. Cena za przejazd zależy od dystansu, na krótkich odcinkach wynosi ok. 30 UAH. Marszrutki kursują na dłuższych dystansach niż autobusy miejskie i docierają do miejscowości znajdujących się poza Kijowem. Nie zatrzymują się na wszystkich przystankach, a komfort podróży jest niższy niż w autobusie. Na przystankach nie znajdziemy zazwyczaj rozkładów jazdy. Jest za to zawsze ciekawie, a bywa czasami i zabawnie.

Trolejbusy i tramwaje w Kijowie

kijów trolejbus
Trolejbus 18 w Kijowie jadący na Majdan Niezależności. fot.inventure.com.ua

Sieć trolejbusów w Kijowie jest bardzo rozbudowana oraz nowoczesna. Dla komunikacji publicznej w Kijowie stanowi drugą po metrze jej najważniejszą część. W Kijowie funkcjonuje ponad 50 połączeń trolejbusowych obsługujących najważniejsze części miasta, a także cztery linie nocne, oznaczone podobnie, jak w przypadku kijowskich autobusów, ukraińską literą H.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Bilety na trolejbus w Kijowie

Cena biletu na trolejbus w Kijowie wynosi 8 UAH. Bilety na trolejbus sprzedawane są w formie papierowego kodu QR (w kiosku, od bileterki lub kierowcy w trolejbusie), a także elektronicznej poprzez wcześniej wymienione aplikacje np. Kyiv Smart Card.

stacja kijów tramwaj gnata jury
Wyremontowana stacja tramwajowa Gnata Jury (Гната Юры) znajdująca się na prawobrzeżnej części Kijowskiego Szybkiego Tramwaju. fot.informator.ua

Tramwaje w Kijowie

Tramwaje w Kijowie funkcjonują na około 30 liniach i posiadają długą i interesującą historię. Najpopularniejsze z nich, czechosłowackiego modelu Tatra T3, są często bohaterami wielu turystycznych zdjęć z Kijowa. Ciekawostką jest również obecność w kijowskim taborze tramwajów polskiego producenta PESA oraz kilku Elektronów znanych ze Lwowa. Sieć tramwajowa nie jest jednak główną częścią komunikacji publicznej w Kijowie. Pod względem kosztów i funkcjonalności przegrywa z metrem i trolejbusami, dlatego nie jest chętnie rozwijana przez władze miasta.

Kijowski Szybki Tramwaj

Poza obowiązkową przejażdżką tramwajem Tatra T3, warto zobaczyć przedmieścia Kijowa dzięki dwóm specjalnym liniom, na których kursuje Kijowski Szybki Tramwaj. Pierwsza linia znajduje się na prawym brzegu Kijowa, a druga na lewym i ciągnie się aż do słynnej Trojeszczyny (Троєщина). Dzielnicę uważaną za najbardziej niebezpieczną w Kijowie (najlepiej wysiąść na stacji Miłosławska – Милославська).

Bilety na tramwaj w Kijowie

Bilety na tramwaj w Kijowie sprzedawane są w formie papierowego kodu QR (w kiosku lub od motorniczej w tramwaju), a także elektronicznej poprzez wcześniej wymienione aplikacje np. Kyiv Smart Card.

Jak działa Uber i Bolt w Kijowie?

Uber w Kijowie oraz Bolt działają w ten sam sposób co w Polsce. Liczba kierowców jest bardzo duża, a czas oczekiwania krótki, nawet późną nocą. Za przejazd liczony w hrywnach zapłacimy nieco mniej niż w Polsce, ale stawki w Kijowie są wyższe niż na przykład w Komunikacji we Lwowie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

  1. Czesc. W kasie metra mozna z całą pewnoscią kupić jednorazowo więcej niż jeden bilet QR.
    Marszrutki (oczywiscie nie te miejskie) obsługują także trasy dalekodystansowe (300 km), obowiazuje wczesniejsza rezerwacja przez telefon.

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):