Komunikacja miejska w Kijowie – funkcjonowanie i rodzaje biletów

komunikacja miejska w kijowie
Kijowskie trolejbusy są ważną częścią funkcjonowania komunikacji miejskiej w Kijowie. fot.tehnot.com

Komunikację miejską w Kijowie tworzą: metro, tramwaje, trolejbusy, autobusy oraz marszrutki. Wliczają się do niej również kijowski funikuler i pociągi podmiejskie kursujące na krótkich odcinkach. System transportu zbiorowego w Kijowie jest bardzo rozbudowany, ale dzięki temu, umożliwia on turystom dotarcie w każdy zakątek miasta, do najpopularniejszych atrakcji i niebanalnych miejsc.

Transport w Kijowie opiera się na systemie metra – który stanowi jego trzon – dlatego jest dosyć wydajny i poza godzinami szczytu nie należy do najbardziej zatłoczonych na świecie. Komunikacja miejska stanowi doskonałą alternatywę i jedyne rozwiązanie dla jazdy samochodem po zakorkowanej metropolii. Przejażdżka jest również okazją do krótkiej pogawędki z mieszkańcami miasta, czy bycia świadkiem niecodziennej i zabawnej sytuacji. Niech Was nie zniechęci początkowe wrażenie chaosu, ponieważ poruszanie się transportem miejskim w Kijowie jest bardzo intuicyjne, ale z jego skutecznego korzystania najbardziej pomagają umiejętność czytania i rozumienia rozkładu jazdy, a także zasad dotyczących sprzedaży biletów. Jak to na Ukrainie, warto być także zaradnym i mieć dobry humor 🙂

Komunikacja miejska w Kijowie – stare i nowe bilety

bilety qr kijów
Bilet QR zastąpi(ł) wszystkie dotychczasowe bilety i żetony na przejazd w Kijowie. fot.shotam.info

Od 1 kwietnia 2020 r. wszystkie dotychczasowe jednorazowe bilety i żetony w Kijowie, na każdą formę transportu, zastąpi jednolity elektroniczny bilet QR. Bilet będzie można kupić w formie papierowej (np. w samoobsługowych automatach: kijowskiego metro, EasyPay, IBox, Privat24, 2Click), w kioskach, a także w formie elektronicznej poprzez aplikację, dzięki czemu przechowamy go również w smartfonie.

Aplikacje umożliwiające zakup biletu QR i przechowywanie go w smartfonie to Kyiv Smart Card (dostępna dla turystów), Privat24 (Приват24) i Karta Kijowianina (Карточки киевлянина). Ważność biletu ma wynosić 15 dni od daty zakupu. Kasowanie biletu będzie polegać na przyłożeniu kodu QR z wydrukowanego biletu papierowego lub z ekranu smartfonu do kasownika, a następnie po sygnale dźwiękowym, naciśnięciu przez pasażera potwierdzenia (Підтвердити використання). Według zapowiedzi wszystkie środki transportu mają zostać wkrótce wyposażone w urządzenia skanujące.

Od 1 kwietnia 2020 r. zostaną także wprowadzone specjalne bilety turystyczne o ważności 24, 48, 72 godzin (czyli od 1 do 3 dni) od momentu aktywacji, umożliwiające poruszanie się po Kijowie dowolnym środkiem miejskiego transportu. Ceny biletów turystycznych na komunikację miejską w Kijowie mają wynieść odpowiednio 100, 150 i 200 UAH. Będą dostępne w automatach samoobsługowych, a także w aplikacjach.

Ciekawostka: najdroższym biletem w Kijowie jest bilet miesięczny, umożliwiający jednoczesne korzystanie z wszystkich  form transportu zbiorowego (poza pociągami podmiejskimi) i niezależnie od ilości przejazdów. Jego koszt to 1300 UAH (ok. 210 PLN).

Szczegółowy cennik biletów na komunikację miejską w Kijowie (poza metro) znajdziesz tutaj.

Metro w Kijowie

komunikacja miejska w kijowie
W pierwszej kolejności sprawdźmy czy można dojechać metrem. Później korzystajmy z innych środków komunikacji. fot.apostrophe.ua

Trzonem komunikacji miejskiej w Kijowie jest kijowskie metro (Київський Метрополітен), składające się aktualnie z trzech linii: czerwonej, niebieskiej i zielonej. Symbolem metra w Kijowie jest zielona litera M, podobna w swym kształcie do metra w Moskwie (tam jest czerwona). Metro w Kijowie funkcjonuje codziennie od godziny 05:45 do 24:00. Rozkład jazdy w przypadku metra jest niepotrzebny, ponieważ kursuje ono w regularnych interwałach 5-10 minutowych. Na ostatni pociąg warto przychodzić nie później niż przed 23:30. Turyści podróżujący do Kijowa najczęściej korzystają ze stacji znajdujących się w centrum: Majdan Niezależności (Plac Niepodległości), Kreszczatik, Arsenalna, Złota Brama, Teatralna oraz Plac Lwa Tołstoja.

stacja metro poczajna petriwka
Stacja Poczajna nazywała się przed 2018 r. Petriwka. Położona na niebieskiej linii.

Bilet na kijowskie metro funkcjonuje jeszcze do kwietnia w formie żetonu, który kupimy w kasach na stacjach metra oraz w specjalnych automatach sprzedających żetony (automat przyjmuje wyłącznie gotówkę). Aktualnie cena pojedynczego przejazdu (żetonu) metrem w Kijowie to 8 UAH. Warto pamiętać, że w kasie biletowej możemy kupić maksymalnie jeden żeton na raz, dlatego jeżeli planujemy korzystać z kijowskiego metro regularnie, to najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup bezkontaktowej karty (безконтактна картка) w cenie 15 UAH i doładowanie jej w automacie lub kasie odpowiednią ilością hrywien, albo zakup tradycyjnego biletu okresowego: na cały miesiąc lub połowę miesiąca. Żeton wrzucamy do otworu znajdującego się na przedniej ściance bramki wejściowej, a kartę przykładamy tuż obok wrzutnika na specjalnie oznaczonym żółtym polu. Nowy bilet QR przykłada się natomiast z góry.

Aktualne rodzaje i ceny biletów na kijowskie metro w tym miejscu.

Autobusy i marszrutki w Kijowie

komunikacja miejska w kijowie
Kijowskie autobusy łatwo pomylić z trolejbusami. Odróżnia je wyłącznie napęd. fot.delo.ua

W Kijowie funkcjonuje ponad 100 połączenie autobusowych i drugie tyle połączeń marszrutkowych. Przystanki autobusowe i marszrutkowe w Kijowie zlokalizowane są najczęściej przy stacjach kijowskiego metra. W ten sposób umożliwiają podróżnym kontynuowanie podróży do miejsca docelowego lub dojazd do stacji metra. Autobusy w Kijowie są w dobrym stanie, a duża część floty to nowoczesne niskopodłogowe maszyny. Z przodu znajdują się elektroniczne tablice informujące o numerze trasy i przystanku początkowym i końcowym. Warto pamiętać, że litera T przy numerze trasy oznacza połączenie tymczasowe lub ze zmienioną trasą. Bilety na autobus w Kijowie sprzedawane są w formie papierowej (w kiosku, od bileterki lub kierowcy w autobusie), a także elektronicznej poprzez wcześniej wymienione aplikacje np. Kyiv Smart Card. Wkrótce tradycyjne bilety zastąpią bilety QR. Cena pojedynczego biletu jest taka sama jak na metro, trolejbus i tramwaj w Kijowie i wynosi 8 UAH.

marszrutka bogdan kijów
Marszrutka Bogdan w Kijowie 🙂 fot.delo.ua

Marszrutki w Kijowie obsługiwane są prawie w większości przez prywatnych przewoźników, dlatego „bilet” a dokładniej opłatę za przejazd marszrutką zapłacimy wyłącznie u kierowcy marszrutki. Marszrutki kursują na dłuższych dystansach niż autobusy i docierają do miejscowości znajdujących się poza Kijowem. Nie zatrzymują się na wszystkich przystankach, a komfort podróży jest zawsze niższy niż w autobusie. Na przystankach nie znajdziemy zazwyczaj rozkładów jazdy. Jest za to zawsze ciekawie, a bywa czasami i zabawnie.

Komunikacja nocna, oznaczona ukraińską literą H przy numerach połączeń, jest zadziwiająco słabo rozwinięta jak na stolicę i nie cieszy się narazie popularnością. Liczy zaledwie jeden autobus wyruszający spod Dworca Głównego (uzupełniają go 4 nocne trolejbusy). Władze Kijowa planują jednak rozbudowywać nocny transport. Mieszkańcy i turyści korzystają w nocy z prywatnego transportu, kijowskich taksówek lub przejazdów UBER czy Bolt, które działają przy pomocy aplikacji w ten sam sposób co w Polsce.

Rozkład jazdy autobusów w Kijowie znajdziesz tutaj.
Rozkład jazdy marszrutek w Kijowie znajdziesz tutaj.
Interaktywną mapę połączeń znajdziesz na stronie i w aplikacji Easy Way.

Trolejbusy i tramwaje w Kijowie

kijów trolejbus
Trolejbus 18 w Kijowie jadący na Majdan Niezależności. fot.inventure.com.ua

Sieć trolejbusów w Kijowie jest bardzo rozbudowana oraz nowoczesna. Dla komunikacji publicznej w Kijowie stanowi drugą po metrze jej najważniejszą część. W Kijowie funkcjonuje ponad 50 połączeń trolejbusowych obsługujących najważniejsze części miasta, a także cztery linie nocne, oznaczone podobnie jak w przypadku kijowskich autobusów ukraińską literą H. Cena pojedynczego biletu jest taka sama jak na metro, autobus i tramwaj w Kijowie i wynosi 8 UAH. Bilety na trolejbus w Kijowie sprzedawane są w formie papierowej (w kiosku, od bileterki lub kierowcy w trolejbusie), a także elektronicznej poprzez wcześniej wymienione aplikacje np. Kyiv Smart Card. Wkrótce tradycyjne bilety zastąpią bilety QR.

stacja kijów tramwaj gnata jury
Wyremontowana stacja tramwajowa Gnata Jury (Гната Юры) znajdująca się na prawobrzeżnej części Kijowskiego Szybkiego Tramwaju. fot.informator.ua

Tramwaje w Kijowie funkcjonują na około 30 liniach i posiadają długą i interesującą historię. Najpopularniejsze z nich czechosłowackiego modelu Tatra T3 są często bohaterami wielu turystycznych zdjęć z Kijowa. Ciekawostką jest również obecność w kijowskim taborze tramwajów polskiego producenta PESA oraz kilku Elektronów znanych ze Lwowa. Sieć tramwajowa nie jest jednak główną częścią komunikacji publicznej w Kijowie. Pod względem kosztów i funkcjonalności przegrywa z metrem i trolejbusami, dlatego nie jest chętnie rozwijana przez władze miasta.

Poza obowiązkową przejażdżką tramwajem Tatra T3 warto zobaczyć przedmieścia Kijowa dzięki dwóm specjalnym liniom, na których kursuje specjalny Kijowski Szybki Tramwaj. Pierwsza linia znajduje się na prawym brzegu Kijowa, natomiast druga na lewym i ciągnie się aż do słynnej Trojeszczyny (Троєщина) – uważanej za najbardziej niebezpieczną dzielnicę Kijowa (najlepiej wysiąść na stacji Miłosławska – Милославська). Bilety na tramwaj w Kijowie sprzedawane są w formie papierowej (w kiosku lub od motorniczej w tramwaju), a także elektronicznej poprzez wcześniej wymienione aplikacje np. Kyiv Smart Card. Wkrótce tradycyjne bilety zastąpią bilety QR. Do zobaczenia na Ukrainie.

Rozkład jazdy trolejbusów w Kijowie znajdziesz tutaj.
Rozkład jazdy tramwajów w Kijowie znajdziesz tutaj.
Interaktywną mapę połączeń znajdziesz na stronie i w aplikacji Easy Way.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.