Komunikacja miejska we Lwowie – przydatne informacje i porady

komunikacja we lwowie
Częsty widok w przypadku ukraińskich marszrutek. Nie ma się czego obawiać. Tutaj nikt nie zostaje na przystanku 🙂 fot.volynnews.com

Komunikacja miejska we Lwowie pozwala w tani i szybki sposób przemieszczać się po całym mieście. Do dyspozycji mamy klasyczne żółte marszrutki (małe autobusy), tradycyjne autobusy, trolejbusy oraz tramwaje we Lwowie. Podróżowanie każdym typem komunikacji miejskiej we Lwowie ma swoje zalety oraz wady. Ogólne zasady działania komunikacji we Lwowie są podobne jak w Polsce. Pojazdy mają przypisane numery i poruszają się po określonych trasach. Przystanki komunikacji we Lwowie mają swoje określone nazwy, a na przystankach dostępne są rozkłady jazdy, z których dowiemy się informacji na temat przebiegu trasy, na przykład tramwaju we Lwowie. Komunikacja miejska we Lwowie jest płatna. W elektrycznej komunikacji miejskiej we Lwowie zakupiony bilet podlega skasowaniu. W marszrutkach i autobusach we Lwowie za przejazd płacimy u kierowcy.

Komunikacja miejska we Lwowie – stan techniczny

Stan infrastruktury transportu publicznego we Lwowie oraz taboru bywa czasami w opłakanym stanie. Na szczęście komunikacja miejska we Lwowie jest na bieżąco modernizowana, dlatego stan niektórych odcinków i taboru jest bardzo dobry. Na przykład stare tramwaje we Lwowie z ręcznymi kasownikami zastępuje się nowoczesnymi składami Elektron. Podobnie dzieje się z autobusami we Lwowie. Przy okazji autobusów we Lwowie, warto wiedzieć, że we Lwowie działa również w ograniczonym zakresie nocna komunikacja autobusowa. W razie problemów z dotarciem w dane miejsce – czy w dzień, czy w nocy, sugeruję złapać taksówkę we Lwowie. Taksówki na Ukrainie są tanie i zaoszczędzą nam potencjalnych trudności związanych z komunikacją miejską we Lwowie. Umożliwiają też przeżycie ciekawej przygody.

Marszrutki we Lwowie – działanie i ceny biletów

komunikacja we lwowie
Pędząca marszrutka we Lwowie. Bilet w cenie 5 UAH kupujemy u kierowcy. fot.lviv1256.com

Marszrutki we Lwowie, to jeden z podstawowych środków transportu w mieście, a także poza miastem. Na niej opiera się komunikacja miejska we Lwowie. To zbiorowe taksówki o żółtym kolorze, które poruszają się po określonych odcinkach we Lwowie. Marszrutki we Lwowie podobnie jak autobusy we Lwowie, zatrzymują się na określonych przystankach, zabierając kolejnych pasażerów (kliknij po rozkład jazdy i mapę połączeń marszrutek we Lwowie). Marszrutki we Lwowie dowożą swoich pasażerów w najodleglejsze punkty miasta, a także poza nim.

Na przykład marszrutką numer 48 dojedziemy na lotnisko we Lwowie (wyrusza z przystanku o takiej samej nazwie jak ulica – Petro Doroszenko przy Prospekcie Swobody). Część z was być może przyjedzie marszrutką do Lwowa (rozkład jazdy marszrutek do Lwowa z Szegini). Marszrutki komunikują także Lwów z innymi miastami Ukrainy i dowiozą nas do turystycznych miejsc poza Lwowem. Generalnie, z pomocą ukraińskich marszrutek można objechać całą Ukrainę. Dla Ukraińców stanowią często podstawowe źródło transportu do pracy lub z odległej wsi do miasta. Wśród turystów wzbudzają skrajne uczucia, ze względu na ich częste przeładowanie do granic możliwości, a także opłakany stan techniczny (ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę).

komunikacja we lwowie
Marszrutki to podstawia funkcjonowania transportu publicznego na Ukrainie i we Lwowie. Ukraina to nie kraj dla delikatnych turystów. fot.lviv1256.com

Bilet na marszrutkę we Lwowie (właściwie płatność za przejazd, ponieważ biletu nie otrzymujemy) kupujemy po wejściu u kierowcy, albo przekazujemy hrywny pasażerom, żeby podali je wodzicielowi maszyny. Cena biletu na marszrutkę we Lwowie zależy od dystansu, który chcemy przejechać.

Podróżując marszrutką po Lwowie zapłacimy ok. 5 UAH za bilet. Przejazd do innego miasta, może kosztować do 50 UAH zależnie od dystansu. Każda z marszrutek we Lwowie ma przypisany do siebie numer oraz tabliczkę z kierunkiem jazdy. Może się zdarzyć, że marszrutka zatrzyma się na przystankach nieoznaczonych. Zdarza się to najczęściej poza miastem.

Marszrutki we Lwowie – dlaczego warto podróżować marszrutką

Marszrutka jest dla mnie symbolem Ukrainy i uważam, że jazda marszrutką jest na Ukrainie obowiązkowym doświadczeniem dla każdej osoby odwiedzającej ten kraj po raz pierwszy. Komunikacja miejska we Lwowie bez marszrutek nie istnieje. Jeżdżę marszrutkami bardzo często, a podróż nimi była nie jedną okazją do poznania ciekawych ludzi i przeżycia przygody. Jeżeli chcesz poznać dokładnie ten kraj i jego ludzi, to zrezygnuj z podróży samolotem do Lwowa.

Autobusy we Lwowie – działanie i ceny biletów

komunikacja miejska we lwowie
Autobusy we Lwowie są większe od marszrutek. Nie dojedziemy nimi jednak poza miasto. fot.tvoemisto.tv

Autobusy we Lwowie działają na takich samych zasadach jak autobusy w Polsce. Komunikacja we Lwowie opiera się także i na autobusach miejskich. W porównaniu do innych typów komunikacji miejskiej we Lwowie, autobusy we Lwowie są bardziej komfortowe niż marszrutki. Posiadają więcej przestrzeni i nie są tak zatłoczone. Znaczna część autobusów we Lwowie jest także nowoczesna, co podnosi komfort podróżowania. Każdy autobus we Lwowie oznaczony jest numerem oraz informacją na temat kierunku jazdy.

We Lwowie istnieje 18 połączeń autobusowych, w tym jedno z Dworca Kolejowego we Lwowie na Lotnisko we Lwowie w cenie 20 UAH za bilet (kursuje od pon. do pt. co godzinę). We Lwowie działa także nocna komunikacja miejska. Opiera się ona właśnie na autobusach, oznaczonych literą N (H w ukraińskim). Autobusy nocne kursują raz na godzinę od 23:40 do 05:00 rano. Nocne połączenia autobusowe biegną głównie przez Dworzec Kolejowy we Lwowie, dlatego w większości przypadków, będziemy musieli skorzystać z usług taksówki we Lwowie. Za przejazd autobusem we Lwowie płacimy po wejściu u kierowcy. Cena przejazdu autobusem we Lwowie wynosi 5 UAH. Cena „biletów” w nocnych autobusach we Lwowie wynosi 8 UAH.

Tramwaje we Lwowie – działanie i ceny biletów

komunikacja miejska we lwowie
Tramwaj nr 1 we Lwowie przejeżdżający przez Rynek. To model Tatra KT4 produkowany jeszcze w Czechosłowacji. fot.lviv.molbuk.ua

Tramwaje we Lwowie to najczęściej wybierany przez turystów typ transportu we Lwowie. Komunikacja miejska we Lwowie nie byłaby kompletna bez sieci tramwajowej, która liczy sobie w tym mieście prawie 120 lat! Dzięki temu, trasy lwowskich tramwajów biegną przez najpopularniejsze lwowskie ulice i centrum Starego Miasta. We Lwowie istnieje 7 linii tramwajowych. Komfort podróżowania zależy od modelu tramwaju, ponieważ tramwajowa komunikacja miejska opiera się jeszcze na wielu starych pojazdach.

Tramwaj z Dworca na Rynek we Lwowie

Tramwajami numer 1 oraz 9 dostaniemy się z Dworca Głównego we Lwowie do centrum Lwowa. Jeżeli podróżujemy z Dworca Głównego we Lwowie, rekomenduję wybrać właśnie tramwaj. Linie te obsługiwane są jeszcze przez stare tramwaje z metalowymi kasownikami, co może być dla niektórych małą atrakcją. Aktualna cena biletu na tramwaj we Lwowie we Lwowie wynosi 5 UAH (70 gr). Bilet kupujemy u motorniczego, a następnie kasujemy w kasowniku.

Mapa punktów, w których kupimy bilet na tramwaj we Lwowie znajduje się pod tym adresem.

Tramwaje we Lwowie – mapa połączeń tramwajowych we Lwowie

tramwaj we lwowie plan
Mapa połączeń sieci tramwajowej we Lwowie.

Trolejbusy we Lwowie – działanie i ceny biletów

komunikacja miejska we Lwowie
Trolejbus we Lwowie. Trolejbusy łączą centrum Lwowa z południową częścią miasta. fot.lviv.depo.ua

Trolejbusy we Lwowie są najrzadziej spotykanym typem transportu w komunikacji miejskiej we Lwowie. Turystom zdarza się je najczęściej zobaczyć w okolicach Uniwersytetu Lwowskiego. Możemy je potraktować jako ciekawostkę lub skorzystać z ich transportu na południe Lwowa. Trolejbusy we Lwowie komunikują centrum Lwowa z jego południowymi dzielnicami. Mogą być więc dobrą alternatywą do innych środków transportu we Lwowie, jeżeli wybieramy się właśnie w tamtym kierunku.

Trolejbusem we Lwowie numer 9, dojedziemy na przykład z Uniwersytetu Lwowskiego na Lotnisko we Lwowie (ten lwowski trolejbus kursuje codziennie od 06:30 do 22:00). Ogólnie rzecz biorąc, trolejbusy we Lwowie działają podobnie do tramwajów we Lwowie. Bilet na przejazd kosztuje 5 UAH i wymaga skasowania w trolejbusie. Kupujemy go bezpośrednio od kierowcy lub w kiosku. We Lwowie działa 8 linii trolejbusowych, które kursują codziennie od 06:30 do godzin wieczornych (19:00-21:00 zależnie od linii).

Mapa punktów, w których kupimy bilet na trolejbus we Lwowie znajduje się pod tym adresem.

Komunikacja miejska we Lwowie – mandaty i bilety

Za przejazd bez ważnego biletu otrzymamy mandat w wysokości 60 UAH. Nie jest to dotkliwa kara, ale przestrzegam przez podróżowaniem bez biletów. Komunikacja miejska we Lwowie zatrudnia wielu kontrolerów biletów. Nie warte jest to potem straconego czasu. Podobnie przypominam o kasowaniu zakupionych biletów w elektrycznej komunikacji miejskiej we Lwowie.

W niektórych nowoczesnych tramwajach we Lwowie (Elektron) istnieje możliwość zakupu biletu za pomocą karty płatniczej. Standardowy bilet na tramwaj we Lwowie kupimy u motorniczego lub w kiosku. Bilety miesięczne oraz turystyczne (na kilka dni) dostępne są także online na stronie https://tickets.lvivelectrotrans.com.ua/en

Miesięczny bilet na elektryczną komunikację miejską kosztuje 160 UAH (150 UAH online). Turystyczne karty trzy dniowe są w cenie 60 UAH (50 UAH). Taka turystyczna karta pozwala na bezpłatne korzystanie z elektrycznej komunikacji miejskiej we Lwowie przez dni. Dotyczy to wyłącznie tramwajów we Lwowie oraz trolejbusów we Lwowie.

W elektrycznej komunikacji miejskiej we Lwowie obowiązuje dodatkowa opłata za duży bagaż. Na przykład gdy mamy ze sobą walizkę samolotową. W tym przypadku kupujemy dodatkowy bilet za 5 UAH. Jeżeli podróżujemy tramwajem lub trolejbusem we Lwowie z dużym bagażem nie zapomnijmy więc o dodatkowym bilecie. Za brak biletu na bagaż można otrzymać mandat 60 UAH. Jest to egzekwowane.

Komunikacja miejska we Lwowie – rozkład jazdy

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej we Lwowie sprawdzimy za pomocą strony https://www.eway.in.ua/en/cities/lviv/routes To wygodna strona, na której odnajdziemy wszystkie trasy komunikacji miejskiej we Lwowie (autobusy we Lwowie, marszrutki we Lwowie, tramwaje we Lwowie, trolejbusy we Lwowie) częstotliwość ich kursowania i cenę biletu. Dostępna jest także aplikacja na telefony pod tym adresem.

Jeżeli korzystacie z telefonu, możecie sobie pomóc również aplikacją CityBus Lviv (CityBus Львів), dostępną pod tym adresem. Ta aplikacja działa podobnie jak podana powyżej strona EasyWay. Inną podobną aplikacją jest Lwowski Transport Online (Львівський транспорт Онлайн), która dostępna jest do ściągnięcia pod tym adresem. Do zobaczenia na Ukrainie.

6 Comments

Jadąc z rodziną we Lwowie tramwajem do dworca bilety kupiłem u prowadzącej tramwaj i skasowałem kilka na raz. Kiedy weszła kontrola sprawdzono bilety i kontroler stwierdził, że kilka biletów nie ma dziurek na wylot po skasowaniu tylko wgłębienia. Musiałem zapłacić karę. Dlatego sprawdzajcie dobre skasowanie tymi archaicznymi kasownikami.

Dziwna sytuacja. Wydaje się być niezgodna z prawem. Żeby być tego pewnym należy sprawdzić przepisy. Można spróbować to upublicznić gdzieś na fb z podaniem dokładnej daty przejazdu i opisem sytuacji. Możeccoś się wydarzy 😀 Z drugiej strony to Ukraina, nie dziwią mnie takie sytuacje. Ta z biletami to jeszcze nic. Czasami niektórzy piszą do mnie w takich sprawach, że głowa mała 🙂 niektórzy nie są niczemu winni, inni Polacy niestety sami szukają kłopotów szczególnie we Lwowie:)
pozdrawiam

Kontrola weszła przystanek przed dworcem i od razu szukała kogoś z bagażami. Było nas 5 osób z 3 walizkami. Mięliśmy 8 biletów skasowanych i byliśmy pewni swego. Kontroler każdy bilet oglądał dokładnie pod światło i zawyrokował, że nie wszystkie są dobrze odbite. Śpieszyliśmy się na pociąg i nie byliśmy pewni czy ewentualny sprzeciw nie spowoduje zwłoki. Dla świętego spokoju zapłaciliśmy, ale niesmak pozostał. Na szczęście to była jedyna nieprzyjemna sytuacja podczas wizyty we Lwowie i nie wpłynęła na nasze zadowolenie z wycieczki.

A czy ktoś zna instrukcję obsługi biletu okresowego (na 3 dni) zakupionego online? On jest aktywowany w dniu zakupu czy w momencie pierwszej podróży i czy taki bilet się kasuje czy trzeba mieć go tylko przy sobie.

Bilet ważny jest od momentu zakupu online i żadna z jego wersji nie podlega skasowaniu lub aktywacji. Każdy bilet podlega jedynie sprawdzeniu wyłącznie podczas kontroli biletowej.

Instrukcja zakupu biletu we Lwowie.
Przy zakupie dowolnego biletu przez stronę https://tickets.lvivelectrotrans.com.ua/ podajemy swoje dane: imię i nazwisko, e-mail, numer karty płatniczej. Płatność odbywa się online za pośrednictwem systemu LiqPay od Priviat24 (Приват24). Po dokonaniu płatności bilet zawierający kod QR otrzymujemy w formie elektronicznej na email. Podczas kontroli w tramwaju lub trolejbusie okazujemy bilet w formie elektronicznej (telefon) lub jego wydrukowaną wcześniej wersję papierową. Należy mieć przy sobie również zawsze dokument tożsamości ze zdjęciem. Od początku tego roku, bilety można kupować także poprzez aplikację Privat24 (Приват24) dostępną na Android i iOS, a także za pośrednictwem kodu QR (skanując) umieszczonego w tramwajach i trolejbusach.

Udanego pobytu we Lwowie 🙂

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.