Komunikacja we Lwowie: ceny, schemat, bilety. Jazda UBER, Bolt, Uklon

komunikacja miejska we lwowie

Z komunikacji miejskiej we Lwowie korzysta codziennie ponad dwieście tysięcy pasażerów. Po mieście kursują marszrutki, autobusy, trolejbusy, a także tramwaje. Te ostatnie, cieszą się szczególną popularnością wśród polskich turystów, którzy szukają prawdziwych ukraińskich przygód. Wybierają tramwaj nie tylko dlatego, że nr 1 łączy Dworzec Główny ze Starym Miastem, ale też z racji tego, że przejazd czechosłowackim tramwajem KT4 stał się już jedną z wizytówek Lwowa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Tramwaj KT4 we Lwowie. Za tramwajem marszrutka Etalon.
Tramwaj KT4 we Lwowie. Za tramwajem marszrutka Etalon.

Tramwaj i trolejbus we Lwowie

Tramwaje to najstarszy środek komunikacji miejskiej we Lwowie. Pierwsze z nich pojawiły się w 1880 r. i od tamtego czasu przebieg ich tras niewiele się zmienił. Trasy lwowskich tramwajów biegną przez centrum Starego Miasta, wzdłuż najpopularniejszych ulic i zabytków, a nawet przez sam środek Rynku we Lwowie. W mieście aktualnie istnieje 9 linii tramwajowych i 11 linii trolejbusowych. Te ostatnie pojawiły się we Lwowie dopiero w 1952 r. Od ostatniej dekady, stan techniczny komunikacji miejskiej we Lwowie wyraźnie się poprawił. Na ulicach pojawiły się nowoczesne tramwaje i trolejbusy modelu Elektron, jednak ku naszej radości, nadal przejedziemy się starym tramwajem lub trolejbusem, który zawsze dostarcza we Lwowie przygód.

Gdzie kupić bilet tramwajowy i trolejbusowy we Lwowie?

Bilet czyli kwytok (квиток), na tramwaj i trolejbus we Lwowie jest wspólny. To naturalne zjawisko na Wschodzie wynikające z tego, że jedno i drugie jest zasilane prądem i zarządzane przez jedną firmę. Bilet kupimy płacąc kartą lub gotówką w kiosku, albo w jednym z kilkudziesięciu brązowych automatów biletowych na przystankach. Ostatni sposób, czyli zakup kwytoka od motorniczego, uchodzi za kultowy. Wkłada się złożone w kosteczkę hrywny do mosiężnej popielnicy, która znajduje się w drzwiach motorniczego, a następnie popycha szufladkę i mówi: Odyn!

Młodsi mieszkańcy Lwowa korzystają z aplikacji mobilnej Prywat24 (Приват24), która umożliwia zakup wszystkich rodzajów biletów we Lwowie.

Zakup biletu na stronie przewoźnika Lviv Electrotrans

Część turystów, kupuje bilet przez stronę internetową lwowskiego przewoźnika Lviv Electrotrans (Львівелектротранс): tickets.lvivelectrotrans.com.ua

 • Dla turystów przygotowano specjalny bilet trzydniowy w cenie 40 UAH

Żeby kupić bilet przez stronę tickets.lvivelectrotrans.com.ua, najpierw musimy wybrać bilet, a następnie podać swoje dane: imię i nazwisko, adres email, a także numer karty płatniczej wraz z kodem CVV. Płatność odbywa się przez internet za pośrednictwem systemu LiqPay od Prywat24 (Приват24). Po przyjęciu płatności, bilet z kodem QR otrzymujemy w formie elektronicznej na email. Podczas kontroli w tramwaju lub trolejbusie we Lwowie, okazujemy bilet na telefonie w formie elektronicznej lub wydrukowaną wersję papierową. Zawsze należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Ceny biletów tramwajowych i trolejbusowych we Lwowie

Bilet na tramwaj i trolejbus we Lwowie kosztuje 7 UAH, a kupiony z automatu 6 UAH. Studenci oraz młodzież za bilet ulgowy zapłacą odpowiednio 3.5 UAH, a za kupiony z automatu 3 UAH. Emeryci i osoby niepełnosprawne korzystają z komunikacji miejskiej we Lwowie bezpłatnie. Bilet miesięczny na tramwaj i trolejbus we Lwowie kosztuje 150 UAH, a kwartalny 420 UAH. Dla turystów przygotowano specjalny bilet trzydniowy w cenie 40 UAH. Bilety okresowe dostępne są także na tickets.lvivelectrotrans.com.ua

 • Nie zapomnij skasować biletu – kasownikiem mechanicznym lub elektronicznym w pojeździe
 • Jeżeli posiadasz duży bagaż – kupuj i kasuj podwójny bilet, żeby uniknąć mandatu

Tramwaj i trolejbus we Lwowie – ważne połączenia

Najpopularniejszym tramwajem wśród turystów z Polski jest 1. Kursuje od Dworca Głównego do Starego Miasta przez Rynek we Lwowie. Popularne są także 2 oraz 7, które wiozą turystów pod Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

W przeciwieństwie do tramwajów, trolejbusy poruszają się głównie poza Starym Miastem, a dokładniej w południowej części Lwowa. Niedaleko Starego Miasta, na przystanku Uniwersytet, pod Uniwersytetem Lwowskim, zatrzymuje się najważniejszych z nich – 29 – kursujący na Lotnisko we Lwowie. Trolejbus 29 na lotnisko we Lwowie kursuje codziennie od 06:30 do 22:00.

Schemat połączeń tramwajów i trolejbusów we Lwowie

Schemat połączeń tramwajów i trolejbusów we Lwowie znajdziesz poniżej. Kliknij, żeby powiększyć.

Schemat połączeń tramwajów i trolejbusów we Lwowie. kaliberda.com
komunikacja miejska we lwowie
Autobusy we Lwowie modeli Elektron i MAZ. fot.tvoemisto.tv

Autobus i marszrutka we Lwowie

Autobusy to najpopularniejszy wśród mieszkańców środek komunikacji we Lwowie. Pierwsze z nich, nazywane omnibusami, pojawiły się w 1835 r. a pierwsza regularna linia w 1928 r. We Lwowie istnieje 59 linii autobusowych, w tym 7 linii nocnych, a także kilka bezpłatnych, po których poruszają się duże i małe autobusy. Autobusy we Lwowie oznaczone są numerem jedno lub dwucyfrowym. Operatorem transportu autobusowego jest miasto Lwów i prywatne firmy. Od ostatniej dekady, stan techniczny komunikacji miejskiej we Lwowie wyraźnie się poprawił. Na ulicach pojawiły się nowoczesne, duże i małe autobusy. Najpopularniejsze modele to Elektron, Bogdan oraz Ataman.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
komunikacja we lwowie
Pędząca marszrutka we Lwowie. fot.lviv1256.com

Marszrutki we Lwowie

Lwów był jednym z pierwszych miast na Ukrainie, w którym pojawiły się marszrutki. We Lwowie istnieje 40 linii marszrutkowych, które poruszają się na trasach podmiejskich, umożliwiając dojazd do innych miast lub atrakcji na Ukrainie. Marszrutki oznaczone są we Lwowie trzycyfrowym numerem i obsługiwane są przez prywatnych przewoźników. Są w dużo gorszym staniem niż miejskie autobusy, ale dostarczają ciekawszych przeżyć. Najpopularniejsze modele to Etalon, Delfin, Bogdan i Ataman. Najwięcej marszrutek zatrzymuje się i odjeżdża z Dworca Głównego we Lwowie, z południowego Dworca Autobusowego we Lwowie przy ul. Stryjskiej, a także z północnego Dworca Autobusowego we Lwowie przy ul. Bohdana Chmielnickiego.

 • Rozkład jazdy marszrutek we Lwowie na stronie bus.com.ua

Cena i zapłata za przejazd marszrutką we Lwowie

Jak w całej Ukrainie, tak i we Lwowie nie funkcjonują bilety na marszrutki. Wyjątkiem jest bilet w formie paragonu, który otrzymamy płacąc za przejazd w kasach dworców autobusowych. Zwykle za przejazd marszurtką we Lwowie płacimy u kierowcy gotówką. Czasem przekazujemy hrywny do pasażerów lub od pasażerów, żeby podali je kierowcy. Cena przejazdu na marszrutkę we Lwowie zależy od przejechanego dystansu. Najmniejsza opłata wynosi ok. 10 UAH, a za przejazd do najbliższego miasta zapłacimy od 30 UAH i więcej. Dla przykładu do Tarnopola lub Łucka, zapłacimy ok. 150 UAH.

 • Ceny za przejazd marszrutką we Lwowie na stronie bus.com.ua

Gdzie kupić bilet autobusowy we Lwowie?

Bilet kupujemy u kierowcy po wejściu do autobusu. W związku z tym, w autobusach we Lwowie nie ma kontrolerów, a niektórzy pasażerowie jeżdżą na gapę. W autobusach we Lwowie nie ma kasowników i automatów biletowych.

Ceny biletów autobusowych we Lwowie

Bilet na autobus we Lwowie kosztuje 8 UAH. Na autobusy nocne we Lwowie 14 UAH, a na autobus z Dworca Głównego na Lotnisko we Lwowie – 20 UAH. Emeryci i osoby niepełnosprawne korzystają z komunikacji miejskiej we Lwowie bezpłatnie.

Autobus i marszrutki we Lwowie – ważne połączenia

Połączenia autobusowe oznaczone są liczbą jedno lub dwucyfrową. Połączenia oznaczone cyfrą oraz literą A np. 2A lub 36A, kursują w centrum Lwowa. Pozostałe autobusy kursują po dalszych dzielnicach miasta.

Autobus na lotnisko we Lwowie

Wśród turystów najpopularniejszym połączeniem autobusowym jest linia ekspresowa z Dworca Głównego na Lotnisko we Lwowie, która kursuje od poniedziałku do piątku, co godzinę. Komunikacja nocna nie jest popularna wśród turystów, dla których wygodniejsze są taksówki. Autobusy nocne oznaczone są literą N (H w ukraińskim). Kursują raz na godzinę, od 23:40 do 05:00 nad ranem. Wszystkie nocne połączenia autobusowe biegną przez Dworzec Główny we Lwowie.

 • Na przystanku bez rozkładu jazdy, czas przyjazdu autobusu sprawdzisz na stronie lad.lviv.ua podając kod przystanku, który znajdziesz na tablicy przystankowej

Jak działa Uber, Uklon i Bolt we Lwowie?

Uber we Lwowie i Bolt we Lwowie są popularne i działają na takich samych zasadach co w Polsce. Wygodny jest Uklon gdzie za przejazd możemy zapłacić kierowcy gotówką, a aplikacja nie wymaga podania numeru karty płatniczej. We Lwowie jeździ dużo zarejestrowanych kierowców, a czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia jest krótki. Ceny przejazdów w przeliczeniu na hrywny są niższe niż w Polsce, ale największą zaletą dla turystów korzystających z Uber lub Bolt we Lwowie jest podana z góry cena przejazdu. Jeżeli nie czujesz się na siłach korzystać z prywatnych taksówek, a potrzebujesz prywatnego transportu, a nie miejskiego, to nie masz innego wyboru, jak korzystać z Uber we Lwowie lub Bolt.

Co myślę o komunikacji we Lwowie?

Każdy choć raz powinien przejechać się marszrutką i tramwajem we Lwowie. Dają one możliwość poznania mieszkańców lub przeżycia przygody. To na pewno ciekawsze, niż odgrywanie roli delikatnego turysty, poruszającego się wyłącznie Uberem, z dala od trosk i życia zwykłych ludzi. A to przecież ludzie tworzą to miasto. Bądźmy otwarci, poznajmy ich, patrzmy dalej niż sięgają blaty kawiarnianych stolików na Starym Mieście. Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

 1. Jadąc z rodziną we Lwowie tramwajem do dworca bilety kupiłem u prowadzącej tramwaj i skasowałem kilka na raz. Kiedy weszła kontrola sprawdzono bilety i kontroler stwierdził, że kilka biletów nie ma dziurek na wylot po skasowaniu tylko wgłębienia. Musiałem zapłacić karę. Dlatego sprawdzajcie dobre skasowanie tymi archaicznymi kasownikami.

  1. Dziwna sytuacja. Wydaje się być niezgodna z prawem. Żeby być tego pewnym należy sprawdzić przepisy. Można spróbować to upublicznić gdzieś na fb z podaniem dokładnej daty przejazdu i opisem sytuacji. Możeccoś się wydarzy 😀 Z drugiej strony to Ukraina, nie dziwią mnie takie sytuacje. Ta z biletami to jeszcze nic. Czasami niektórzy piszą do mnie w takich sprawach, że głowa mała 🙂 niektórzy nie są niczemu winni, inni Polacy niestety sami szukają kłopotów szczególnie we Lwowie:)
   pozdrawiam

 2. Kontrola weszła przystanek przed dworcem i od razu szukała kogoś z bagażami. Było nas 5 osób z 3 walizkami. Mięliśmy 8 biletów skasowanych i byliśmy pewni swego. Kontroler każdy bilet oglądał dokładnie pod światło i zawyrokował, że nie wszystkie są dobrze odbite. Śpieszyliśmy się na pociąg i nie byliśmy pewni czy ewentualny sprzeciw nie spowoduje zwłoki. Dla świętego spokoju zapłaciliśmy, ale niesmak pozostał. Na szczęście to była jedyna nieprzyjemna sytuacja podczas wizyty we Lwowie i nie wpłynęła na nasze zadowolenie z wycieczki.

 3. A czy ktoś zna instrukcję obsługi biletu okresowego (na 3 dni) zakupionego online? On jest aktywowany w dniu zakupu czy w momencie pierwszej podróży i czy taki bilet się kasuje czy trzeba mieć go tylko przy sobie.

  1. Bilet ważny jest od momentu zakupu online i żadna z jego wersji nie podlega skasowaniu lub aktywacji. Każdy bilet podlega jedynie sprawdzeniu wyłącznie podczas kontroli biletowej.

   Instrukcja zakupu biletu we Lwowie.
   Przy zakupie dowolnego biletu przez stronę https://tickets.lvivelectrotrans.com.ua/ podajemy swoje dane: imię i nazwisko, e-mail, numer karty płatniczej. Płatność odbywa się online za pośrednictwem systemu LiqPay od Priviat24 (Приват24). Po dokonaniu płatności bilet zawierający kod QR otrzymujemy w formie elektronicznej na email. Podczas kontroli w tramwaju lub trolejbusie okazujemy bilet w formie elektronicznej (telefon) lub jego wydrukowaną wcześniej wersję papierową. Należy mieć przy sobie również zawsze dokument tożsamości ze zdjęciem. Od początku tego roku, bilety można kupować także poprzez aplikację Privat24 (Приват24) dostępną na Android i iOS, a także za pośrednictwem kodu QR (skanując) umieszczonego w tramwajach i trolejbusach.

   Udanego pobytu we Lwowie 🙂

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):