Koniak z Ukrainy – jaki warto kupić i przywieźć z Ukrainy?

Wyjazd na Ukrainę, to okazja do zakupu wyrobów alkoholowych w dobrej cenie. Ukraina słynie nie tylko z wysokiej jakości wódki i miodówek. Osoby szukające innych gatunków alkoholi także znajdą coś dla siebie. Poza wódką, najczęściej na Ukrainie kupuje się koniaki i likiery różnego typu. Koniak z Ukrainy i likier z Ukrainy to doskonałe wybory na pamiątki lub prezenty dla kogoś bliskiego.

Szukasz informacji o ukraińskich koniakach Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo lub Shustoff? Najnowszy artykuł Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Koniak z Ukrainy albo likier w połączeniu z herbatą w termosie może być dobrym pomysłem na zimowe zwiedzanie Lwowa lub Kijowa. Poniżej wybrałem dwa interesujące koniaki i jeden likier, który możemy kupić na Ukrainie w bardzo dobrej cenie. Rzeczy te pochodzą kolejno z Armenii, Gruzji i Ukrainy.

W czasie pisania tego artykułu 100 UAH = 13.00 PLN

Koniak Ararat 5 Letni (Gwiazdkowy) (АрАрАт)

Ormiański trunek pity przez Churchilla i Stalina. Teraz butelka Ararata gości na obiadach prezydenta Rosji (od 269 do 500 UAH za 0.5l)

likier z ukrainy
Na zdjęciu 10 letni koniak Ararat zwany Akhtamar. Inne wersje tego koniaku jak np. trzygwiazdkowy mają niemal identyczną etykietę, tylko zamiast barwy niebieskiej jest bordowa. Symbolem wytwórni jest Feniks, a Ararat to nazwa świętej góry Armenii.

Ararat to 40% brandy ormiańskiej produkcji wyprodukowane z ormiańskich winogron przez Yerevan Brandy Company. To brandy uzyskało prawo do nazywania się koniakiem, ze względu na swoją znakomitą jakość potwierdzoną wygranym Grand-prix w Paryżu w 1902 r. Ararat produkowany jest od 1887 r. i stał się niekwestionowanym liderem w morzu francuskich odpowiedników. Proces produkcji tego trunku, który stał się narodowym dobrem Armenii jest ściśle regulowany prawnie.

Ararat dojrzewa w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. W trakcie procesu dojrzewania 5% alkoholu uchodzi z beczek. Zabieg ten jest nazywany „zasługą aniołów”. Jeżeli marzy nam się markowy i porządnych koniak z Ukrainy dla konesera, to Ararat będzie najlepszym wyborem.

W smaku dominują aromaty suszonych owoców (czarne porzeczki, suszone figi, cytryny), przypraw, wanilii oraz czekolady. Smak jest mocny i intensywny, lekko pikantny na początku, wykończony odrobiną suchości. Duża część z nich charakteryzuje słodkawy smak z nutką kwaśnego posmaku. Występuję w wersji trzy i pięciogwiazdkowej oraz 6, 7, 10, 15, 20 letniej. Polecam 3 (tzw. trzygwiazdkowy) i 7 letni (tzw. otborny). Koniak jest niesamowicie rozgrzewający ! Do tego stopnia, że jeden z kolegów zaraz po jego spożyciu chodził bez butów po śniegu.

Pojemności: 50 ml / 250 ml / 500 ml / 700 ml / 1000 ml.

Cena za 0.5 ml: 3 gwiazdkowy – 269 UAH / 6 gwiazdkowy 369 UAH / 10 gwiazdkowy 570 UAH
Cena za 0.7 ml: 3 gwiazdkowy – 360 UAH / 6 gwiazdkowy 520 UAH / 10 gwiazdkowy 800 UAH

Cena za 0.5: 15 letni – 1000 UAH
Cena za 0.7: 20 letni – 2000 UAH

Stara Kakheti 5 Letni (Gwiazdkowy) (Старый Кахети)

Najlepszy gruziński koniak z Ukrainy w tej cenie (230 UAH za 0.5l)

koniak z ukrainy
Stara Kakheti to najlepszy koniak z Ukrainy pod względem ceny do jakości. Rozpoznamy go po smukłej butelce. Bardzo łatwy do zakupienia na Ukrainie.

To 40% gruziński koniak jest produkowany przy użyciu niemal antycznych metod. Odpowiada za jego produkcję Kakhian Traditional Winemaking zlokalizowane w Kakheti na południowym wschodzie Gruzji. Najstarsze metody oznaczają, że przy produkcji wina używane są specjalne gliniane garnki do przechowywania moszczu. Tej metody używano już w czasach antycznych i dzięki niej wino (brandy, koniak) zyskuje na smaku. Ten koniak z Ukrainy jest słodkawy i bardzo łagodny w smaku. Dominują nuty suszonych owoców oraz nuty orzechowe. Koniak z Ukrainy Stara Kakheti dostępny jest w 3, 4, 5, 7, 10 oraz 15 letniej wersji. Najbardziej polecam 7 letni. Więcej informacji na stronie producenta: ktw.ge

Pojemności: 250 ml / 375 ml / 500 ml.

Cena za 0.5 l: 3 gwiazdkowy 199 UAH / 5 gwiazdkowy 230 UAH / 6 gwiazdkowy 290 UAH

Likier mocny Stary Rynek – Staryij Rynok Krepki (Старый рынок, Ликер крепкий)

Klasyka prosto ze Lwowa (149 UAH za 0.5l)

koniak z Ukrainy
Staryj Rynok jest dobrej jakości likierem, który najlepiej sprawdzi się jako dodatek do herbaty czy koktajli.

Ostatnim trunkiem wartym zainteresowania jest tym razem nie koniak, a 45% likier Stary Rynek. Produkowany we Lwowie przez Lwowski Likiero-Wodczany Zawod (Львовский ликеро-водочный завод) cieszy się uznaniem zarówno mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto. Produkowany wyłącznie w pojemności 0.5 l. Jest to swojego rodzaju połączenie czegoś na kształt ukraińskiego koniaku z miodówką.

W składzie znajdziemy m.in. gałkę muszkatołową, napar z orzechów włoskich, kardamon, cynamon i miód naturalny. Bardzo dobrze się sprawdza jako dodatek do herbaty czy koktajli ewentualnie osobno. Występuje w wersji kawowej i czekoladowej o mocy 30% oraz cytrynowej i wiśniowej o mocy 25%. Warto spróbować także balsamu Dnister produkowanego przez tą samą lwowską wytwórnię. Więcej informacji na stronie producenta stariy-rinok.lviv.ua

Pojemność: 500 ml.
Cena za 0.5l w wersji krepkiej (mocnej) to 149 UAH.
Wersje smakowe 0.5l w cenie ok. 120 UAH.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.