Koniak zakarpacki Tysa – jeden z najlepszych koniaków na Ukrainie

Jaki koniak przywieźć z Ukrainy?

Czasami kierujecie pytania w sprawie koniaków z Ukrainy. Pytacie jaki jest najlepszy i godny miejsca w bagażu. Opisywałem już koniaki ukraińskie w tym miejscu, a także kilka koniaków spoza Ukrainy, ale chciałbym zwrócić waszą szczególną uwagę na zakarpacki koniak Tysa. Tysa jest szczególnym ukraińskim koniakiem z dwóch powodów: jest doceniany przez koneserów na całym świecie, a po drugie tradycja jego produkcji sięga już kilkudziesięciu lat. To aż dziwnie, że w Polsce do tej pory nikt o nim nie słyszał. Warto więc spróbować topowego ukraińskiego produktu z duszą i historią. Czy do koniaku potrzeba konesera? Niekoniecznie, raczej dobrego towarzystwa, pozytywnego nastawienia i jakiegoś dodatku. Na przykład tabliczki ukraińskiej czekolady lub cygara 🙂 W przypadku koniaków nie kierujcie się ilością gwiazdek, a własnymi preferencjami. Większa ilość gwiazdek, oznacza, że koniak leżakował dłużej, ale czy będzie nam dzięki temu lepiej smakował? Nie zawsze.

Koniak zakarpacki Tysa (ТИСА)

koniak ukraiński
Koniak ukraiński Tysa w jednym z ukraińskich sklepów. Od lewej Koniak Tysa Zakarpacki 4-gwiazdkowy,  Koniak Tysa 3-gwiazdkowy, Koniak Tysa Beskidy 3-gwiazdkowy, Koniak Tysa Zakarpacki w pojemności 0.5, Koniak Tysa Newycki Zamek 5-gwiazdkowy oraz klasyczne Koniaki Tysy 5-gwiazdkowe. 50 UAH to ok. 7 zł. fot.własna

Prawie wszystkie ukraińskie koniaki wytwarzane są w rejonach obwodu odeskiego lub na Krymie. Prawie, ponieważ Tysa produkowana jest na Zakarpaciu w mieście Użhorod – stolicy województwa zakarpackiego. Produkcja koniaku Tysa w Użhorodzie rozpoczęła się już w 1959 r. a po trzech latach wyprodukowano pierwszy trzy gwiazdkowy zakarpacki koniak. Zyskał on powszechną akceptację partyjnych smakoszy 😉 dlatego jego produkcję kontynuowano.

ukraiński koniak
Leżakownie zakładu produkującego koniak ukraiński Tysa. Jest to jedyny koniak produkowany na Zachodniej Ukrainie. fot.tysa.ua

Zakład Tysa zyskał swoją sławę nie tylko znakomitymi wyrobami, ale także legendą, która głosi, że produkcja od momentu jej rozpoczęcia nie zatrzymała się nawet na minutę i trwa nieustannie przez kilkadziesiąt lat, aż do dzisiejszego dnia. Obecnie koniak jest rozlewany do nowoczesnych szklanych butelek, o nowym ciekawym kształcie i wysokiej jakości. Zaprojektowano także zupełnie nową etykietę przedstawiającą obraz dawnego zamku Newyckiego w Kamjanycii (wieś 12 km od Użhorodu), przypominając o wielowiekowej tradycji tego regionu.

W 2009 r. zakład gruntownie zmodernizowano i poszerzono produkcję o nowe linie i produkty alkoholowe. Zakład Tysa produkuje na przykład znakomite Brandy, które nadaje się doskonale na prezent dla bliskiej osoby.

Rodzaje zakarpackiego koniaku Tysa

koniak ukraiński
Na zdjęciu trzy rodzaje koniaku ukraińskiego Tysa: 3-gwiazdkowy, zakarpacki oraz 5-gwiazdkowy. Obok butelka 8-letniej brandy Karpaty. Dostępne jest także 12-letnie Brandy oraz 6-letnie Brandy. fot.vineshop.io.ua

Koniak ukraiński Tysa (3-gwiazdkowy) – koniak leżakujący 3 lata z nutami waniliowymi. Pierwszy zakarpacki koniak Tysa produkowany od 1962 r. Przygotowany z mieszanek ukraińskich oraz zagranicznych. Alkohol 40%.

Koniak ukraiński Tysa (5-gwiazdkowy) – koniak leżakujący 5 lat z nutami waniliowymi. Ma gęstszą konsystencję od 3-gwiazdkowego. Pierwszy zakarpacki koniak Tysa 5-gwiazdkowy produkowany od 1964 r. Przygotowany z mieszanek ukraińskich oraz zagranicznych. Alkohol 40%.

Koniak ukraiński Tysa Zakarpacki (4-gwiazdkowy) – koniak leżakujący 4 lata z nutami kwiatowymi. Miękki lekki smak. Produkowany od 1998 r. Przygotowany z mieszanek ukraińskich oraz zagranicznych. Alkohol 40%.

Koniak ukraiński Tysa Beskidy (3-gwiazdkowy) – koniak leżakujący 3 lata z nutami kwiatowymi. Przygotowany z mieszanek ukraińskich oraz zagranicznych. Alkohol 40%.

Koniak ukraiński Tysa Newycki Zamek (5-gwiazdkowy) – koniak leżakujący 5 lat z nutami waniliowymi. Przygotowany z mieszanek ukraińskich oraz zagranicznych. Alkohol 41%. Trzy złote medale w 2010 r. w Moskwie, Soczi i Sankt-Petersburgu.

koniak ukraisnki tysa
Linia produkcyjna koniaku ukraińskiego z Zakarpacia Tysa. fot.tysa.ua

Zakarpacki koniak dostaniecie wyłącznie w dobrze zaopatrzonych sklepach z alkoholami. W przypadku Zakarpacia np. Użhorodu lub Mukaczewa, koniak Tysa kupicie prawie w każdym sklepie spożywczym. Życzę wam przyjemnie spędzonych chwil przy zakarpackim koniaku i zachęcam do przyjazdu na Zakarpacie oraz Karpaty Wschodnie. Nie ma nic przyjemniejszego w życiu człowieka, niż tłuc się kilkaset kilometrów marszrutką, a potem z balkonu pensjonatu, z kieliszkiem zakarpackiego koniaku w ręce, podziwiać zielone połoniny i wciągać świeże powietrze 🙂 Do zobaczenia na Ukrainie.

Wskazówka: Po więcej informacji na temat zakarpackiego koniaku Tysa zajrzyjcie na stronę producenta tysa.ua

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.