Koronawirus na Ukrainie – aktualna sytuacja i kontrola graniczna

koronawirus ukraina
Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy.

Najważniejsze informacje o koronawirus na Ukrainie : covid19.com.ua
Aktualna sytuacja koronawirus na Ukrainie : t.me/s/COVID19_Ukraine

  • Ukraina zamknęła część swoich granic w poniedziałek 16 marca.
  • Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa od 28 marca Ukraina wstrzymała ruch pasażerski po obu stronach granicy na wszystkich przejściach. Zakazem wjazdu objęci są wszyscy obcokrajowcy, za wyjątkiem kierowców cargo, osób posiadających zezwolenie na pobyt stały i tymczasowy, oraz korpusu dyplomatycznego.
  • Wstrzymano ruch kolejowy, dalekobieżny autobusowy i lotniczy. Ukraińskie linie lotnicze UIA – Ukraine Airlines zawiesiły loty międzynarodowe narazie do końca marca. Zawieszono kursowanie wszystkich trzech systemów metra. W mieście kursują wyłącznie miejskie autobusy.
  • Zamknięte są obiekty rozrywkowe: restauracje, galerie handlowe, a także szkoły. Podobnie jak w Polsce otwarte są sklepy spożywcze, stacje benzynowe, apteki, niektóre banki i poczta.

Kontrola sanitarna na przejściu polsko-ukraińskim

10 marca 2020 r. Polska wprowadziła kontrolę sanitarną na granicy z Ukrainą w ramach działań zapobiegawczych niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa. Na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą trwa już kontrola sanitarna. Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontrola graniczna na przejściach polsko-ukraińskich odbywa się na dotychczasowych zasadach, z tą różnicą, że podróżujący i kierowcy są dodatkowo objęci kontrolą sanitarną w postaci pomiaru temperatury.

Następnie jest wykonywana weryfikacja karty podróżnego z dokumentem tożsamości. Straż Graniczna zwraca się do wszystkich osób wracających z Ukrainy o wcześniejsze wypełnienie formularzy dostępnych pod adresem: gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dotyczacy-kontroli-sanitarnych-na-granicach/ Formularz należy pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić i mieć przy sobie podczas przekraczania granicy polsko-ukraińskiej. Sprawdzani będą wszyscy pasażerowie i kierowcy autokarów, busów, samochodów, a także pociągów wjeżdżających do Polski z Ukrainy, na przykład wracających ze Lwowa.

Kontrola sanitarna jest prowadzona przez Straż Graniczną oraz zespoły ratownictwa medycznego przy wsparciu innych służb. W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Istnieje 8 samochodowych przejść granicznych łączących Polskę z Ukrainą. Najbardziej wysuniętym na północ jest Dorohusk-Jagodzin, a na południe Krościenko-Smolnica. Mapę wszystkich przejść granicznych znajdziesz w Samochodem na Ukrainę. Aktualne czas przekraczania granicy i podgląd z kamer na przejściach granicznych znajdziesz w Kolejki na granicy z Ukrainą.

Koronawirus na Ukrainie

koronawirus ukraina
Informacje dotyczące postępowania na Ukrainie z COVID-19 są krótkie i zwięzłe.

Pierwszy przypadek koronawirusa na Ukrainie pojawił się w Czerniowcach u mieszkańca podróżującego z Włoch przez Rumunię. Aktualne informacje na temat sytuacji z koronawirusem na Ukrainie dostępne są na stronie Ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia pod adresem moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov oraz na stronie Agencji Informacyjnej Ukrinform ukrinform.ua/tag-koronavirus

Ukraińcy rozpoczęli przygotowania do walki z koronawirusem zanim pojawił się pierwszy zarejestrowany na Ukrainie przypadek, a Włochy były przed wybuchem epidemii. W czasie gdy w Polsce zastanawiano się nad tym czy wirus zawita do Polski, Ukraińcy przeprowadzali już pomiary temperatury na największych lotniskach, a ukraińskie radio informowało o przygotowywaniu tysięcy łózek dla potencjalnie chorych. Na bieżąco dezynfekuje się przystanki we Lwowie i Kijowie. Szkoły i instytucje kultury zostały już zamknięte do 4 kwietnia. Warto również wspomnieć o sprawnej ewakuacji i transporcie obywateli ukraińskich z Wuhan do Kijowa, a także szybkim zorganizowaniu zestawów ekspres testów do diagnozowania koronowirusa. Uruchomiono także specjalny portal pod adresem covid19.com.ua

Ze względu na stosunkowo małą ilość zarażonych na Ukrainie na chwilę obecną, nasz wschodni sąsiad wydaje się być jednym z bardziej bezpiecznych kierunków wyjazdu turystycznego. Decyzję o wyjeździe należy jednak podjąć samodzielnie, pamiętając jednocześnie, że na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Do zobaczenia na Ukrainie.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.