Kurorty narciarskie na Ukrainie – TOP 10

Wyjazd na narty na Ukrainę to oryginalny sposób na sezon narciarski. Na ukraińskich stokach chcemy doświadczyć nowych wrażeń, a w zimowych kurortach liczmy na odrobinę taniego luksusu w niższej cenie. Za naszą wschodnią granicą znajdziemy obie z tych rzeczy. Narty na Ukrainie to szansa na satysfakcjonującą przygodę, do której warto odpowiednio się przygotować.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Co zabrać jadąc na narty na Ukrainę?

Prywatny wyjazd na narty na Ukrainę jest w zasadzie łatwy do zorganizowania dla każdego z nas, ale trzeba pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach przed wyjazdem.

Polisa ubezpieczeniowa

Należy zacząć od kupienia polisy ubezpieczeniowej od C-19 i wykupić do niej tzw. pakiet na sporty ekstremalne tj. narciarstwo lub snowboard. W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnymi przykrymi zdarzeniami na stoku narciarskim.

W przypadku ubezpieczenia od C-19, to jest ono obowiązkowe, żeby przekroczyć granicę polsko-ukraińską, a także w niektórych przypadkach, żeby skorzystać z usług gastronomiczno-hotelowych w ukraińskich kurortach narciarskich.

Sytuacja z C-19

Ośrodek narciarski Krasija na Ukrainie

Sytuacja z C-19 zmienia się dynamicznie także na Ukrainie. W tym miejscu zapoznasz się z aktualnymi informacjami o obostrzeniach. Najważniejsze o czym należy pamiętać to, że władze Ukrainy wprowadzają obostrzenia w zależności od stopnia zachorowań w regionie.

Na Ukrainie istnieje podział na strefy: zieloną, żółtą-pomarańczową oraz czerwoną. Większość stoków narciarskich i zimowych kurortów na Ukrainie położonych jest w obwodzie zakarpackim oraz iwano-frankowskim.

Kilka stoków, o których piszę też poniżej, położonych jest też blisko Kijowa tj. w obwodach kijowskim i czerkaskim.

Jeżeli któryś z regionów znajduje się w strefie czerwonej, o najsilniejszych obostrzeniach, to warto przed wyjazdem sprawdzić strony internetowe stoków narciarskich w danej miejscowości lub skontaktować się z organizatorem naszego noclegu, żeby uzyskać szczegółowe informacje o zakresie funkcjonowania hoteli, restauracji, stoków usług itd.

Możesz także napisać komentarz pod tym artykułem, a pomogę Ci ustalić, co się w danej chwili dzieje w danym ośrodku narciarskim na Ukrainie.

Szczepić się czy nie przed wyjazdem na Ukrainę? Przepisy się zmieniają, ale pewne zasady pozostają te same: osoby niezaszczepione muszą mieć test przed wjazdem na Ukrainę oraz wykonać test po przyjeździe na Ukrainę, żeby aplikacja na telefon Dija ściągnęła „kwarantannę”.

Jak Ukraińcy egzekwują obostrzenia? Słabo, a w większości przypadków bardzo słabo. Im większy i bardziej znany ośrodek narciarski tym starają się oczywiście bardziej pilnować. Są na medialnym celowniku, przyjmują większą liczbę gości itd. Dlatego w niektórych przypadkach, lepiej rezerwować noclegi w prywatnych kwaterach, mniejszych hotelach, w mniej popularnych ośrodkach turystycznych. W takich miejscach sytuacja może być zwyczajnie mniej napięta.

Wyjazd samochodem na narty na Ukrainę

Jadąc do niektórych ośrodków narciarskich weź łańcuchy

Przed wyjazdem należy też przygotować swój samochód do wyjazdu na Ukrainę. Skompletować niezbędne dokumenty (ubezpieczenie), sprawdzić jego stan wyposażenia, a szczególnie zaopatrzeć się w porządne opony zimowe lub łańcuchy na koła.

Dojazd do wielu kurortów narciarskich w ukraińskich Karpatach wiedzie przez leśne, a czasem strome drogi, o czym należy pamiętać przed wyjazdem. Łańcuchy na koła mogą być w niektórych sytuacjach niezbędne (mowa tu o ośrodkach położonych z dala od głównych dróg w regionie takich jak na przykład Drahobrat czy Krasija gdzie droga jest bardzo stroma).

W przypadku najbardziej znanych ośrodków narciarskich na Ukrainie i jednocześnie nowoczesnych np. Bukowel, Sławsko czy Płaj – dojazd nie stanowi większego wyzwania nawet dla samochodów niewyposażonych w łańcuchy. Podobnie jest z ośrodkami położonymi w miejscowościach znajdujących się przy głównych drogach. Zazwyczaj jakoś się tam dostaniemy…

Drogi dojazdowe do zimowych miejscowości na Ukrainie są w dobrym stanie. To dlatego, że niektóre remontowane są w pierwszej kolejności, ponieważ zapewniają napływ turystów i dochód ośrodkom narciarskim na Ukrainie.

Ile zabrać pieniędzy na narty na Ukrainę

Jadąc na narty na Ukrainę warto mieć przy sobie większy zapas gotówki. W mniejszych kurortach nie ma dostępu do bankomatu, czasem trzeba jechać gdzieś do wioski obok, natomiast w dużych, ukraińskich ośrodkach narciarskich, środki z bankomatów szybko się kończą. Pobyt kosztuje, ludzie chcą się bawić, pić i hulać, to nie dziw się, że bankomat szybko staje się pusty.

Najlepiej mieć przy sobie tzw. roladę lub kilka rolad hrywien, najlepiej w kilku miejscach, albo rozdzielić na współtowarzyszy wycieczki, żeby nie nosić wszystkiego przy sobie. Nikt Cię nie okradnie na Ukrainie, bo na Ukrainie jest bezpieczniej niż w Polsce, ale w zimie, łatwo się gubi różne rzeczy. Zakłada się buty, narty, pije się potem wódkę, koniak, łazi potem po mrozie po ukraińskich górach, saunach, potem znowu do knajpy, chowa się portfel, wyciąga, potem znowu chowa, potem portfela się już szuka…

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W dużych ośrodkach narciarskich nawet w sklepach spożywczych zapłacisz kartą. Ale jeżeli korzystasz z prywatnych kwater, to wtedy zapłacisz tylko gotówką. W małych miejscowościach nie mają zazwyczaj terminali. Rządzi gotówka, jak to na Ukrainie. Możesz też płacić w dolarach, znowu, jak to na Ukrainie.

Więcej o płatnościach na Ukrainie w Płatności na Ukrainie: wymiana waluty, kantor, karty, bankomaty, prowizje

Ceny w ośrodkach narciarskich na Ukrainie

Bukowel

Cena za noc w narciarskim kurorcie na Ukrainie to od 300 do nawet 1000 UAH za osobę (średnio). Najdroższy jest oczywiście Bukowel. Dla przykładu pokój 2-osoby w Bukowelu to 2000 UAH za dzień. Średnio w Bukowelu minimalne koszty należy liczyć na 1000 UAH na osobę za dzień. Restauracje w Bukowelu nie są tanie. Średni koszt obiadu na dwie osoby to ok. 700 UAH, ale już w pobliskiej Jabłonicy zjesz za 150 UAH jak król.

Płaj i Sławsko są tańsze niż Bukowel, ale też nie należą do najtańszych ośrodków narciarskich. Są nowoczesne, rozwinięte, mają dobry dojazd, dużo usług i za to się płaci. Drahobrat i Pyłypiec mają ceny już bardziej umiarkowane, co nie znaczy, że są gorsze. W każdym z tych ośrodków ceny w restauracjach są niższe.

Ceny w prywatnych kwaterach w większości ośrodków narciarskich na Ukrainie są jednak bardzo przystępne. Na upartego za 250 UAH znajdziesz nocleg. Zawsze namawiam do tego, żeby na Ukrainie szukać noclegu na miejscu, chociaż w szczycie sezonu trzeba się czasem nachodzić.

Najwyższe ceny i największe obłożenie w narciarskich kurortach na Ukrainie jest w pierwszej połowie stycznia tj. w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra na Ukrainie. Ostatni tydzień grudnia do połowy stycznia – ceny są zazwyczaj najwyższe i wyższe średnio o 30%.

Im więcej ominiesz pośredników – różnego rodzaju Booking.com AirBnB itd. tym zapłacisz mniej i znajdziesz lepszą okazję. Nawet jeżeli Cię stać, to zobacz jak wyglądają średnie ceny w danej miejscowości. Z drugiej strony, kto bogatemu zabroni.

Teraz inne ceny. Koszt jednego wjazdu na stok to średnio 15 UAH-20 UAH. Skipass na wszystkie stoki w Bukowelu to koszt 1000 UAH za dzień, trzydniowy abonament to ok 2500 UAH.

Wypożyczalnie nart na Ukrainie

Nie ma żadnego problemu z wypożyczeniem sprzętu na Ukrainie. Wypożyczalni jest wiele, a sprzęt jest wysokiej jakości. Średni koszt wypożyczenia nart na Ukrainie to 200 UAH. Najlepszego sprzętu narciarskiego to 400 UAH za dzień, najgorszej klasy poniżej 100 UAH za dzień. Niektórzy Ukraińcy prowadzą też oprócz noclegów przydomowe wypożyczalnie sprzętu. Warto zawsze zapytać.

Średnie ceny za nocleg, skipassy, wypożyczenie sprzętu w innych ośrodkach narciarskich na Ukrainie np. w Drahobrat czy Sławsku są niższe średnio o 30-40% niż w Bukowelu.

Narty na Ukrainie bez samochodu

Zmodernizowany pociąg Lwów-Sianki z miejscem bagażowym na narty

Jeżeli nie masz samochodu, to nic straconego. Zresztą teraz coraz więcej osób podróżuje bez samochodów. Do większości kurortów narciarskich dostaniemy się w sezonie również komunikacją publiczną.

Konieczna jest wtedy podróż ukraińskim pociągiem, a następnie dojazd do mniejszej miejscowości przy pomocy marszrutki (małego autobusu) lub za pomocą taksówki. W każdym razie, jest to do zrobienia. W sezonie zimowym na Ukrainie uruchamiane są dodatkowe połączenia kolejowe i autobusowe w Karpaty.

Najłatwiej bez samochodu dostać się do takich ośrodków jak np. Sławsko – w którym jest dworzec kolejowy czy Pyłypiec (z dworca w Wołowcu) albo Bukowel (z dworca w Tatarowie, a potem busem).

Współczesne ośrodki narciarskie na Ukrainie

Zimowy kurort na Ukrainie Gwozdów

Przez długi czas narty na Ukrainie kojarzyły się nam głównie z postsowieckim bałaganem. Tak było, to prawda, ale ten stereotyp już przestaje być dawno aktualny.

Wszystko dlatego, że ukraińskie kurorty narciarskie stale podnoszą poziom usług i unowocześniają swoją infrastrukturę. Niektóre z nich, jak najsłynniejszy, ukraiński kurort narciarski Bukowel, osiągnęły już dawno europejski standard. Naprawdę, trasy w Bukowelu są jak marzenie. Wygodne hotele, długie i starannie naśnieżone trasy zjazdowe, nowoczesne wyciągi. To wszystko znajdziemy nie tylko w Bukowelu, ale też w Sławsku, Płaju czy na Drahobracie.

Niemal wszystkie ośrodki narciarskie na Ukrainie położone są na południu Ukrainy w Karpatach, ale znajdą się też stoki położone z dala od gór, które dla odmiany podaję na początku tej listy. Miłego zjeżdżania!

Kurorty poza Karpatami: Wodniki

Kurort narciarski na Ukrainie Wodniki (Vodyanyky, Водяники) położony jest w centralnej części Ukrainy kilkadziesiąt kilometrów pod Kijowem. Kurort Wodniki to nowoczesny obiekt, otwarty kilka lat temu. Wyposażony jest w 4-osobową kolejkę krzesełkową i trasy narciarskie o łącznej długości 2 kilometrów oraz trampoliny i half-pipe dla snowboardu.

W trakcie sezonu otwarte są dwie trasy przeznaczone głównie dla początkujących. Każda z tras liczy 300 metrów. Czas zjazdu to ok. 3 minuty. Kurort cieszy się dużą popularnością mieszkańców Kijowa, dlatego w szczycie sezonu tworzą się długie kolejki do wyciągów. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu. Przy obiekcie działają hotele i restauracje. W godzinach wieczornych po 17:00 dużo mniej ludzi.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Gwozdów

Drugim ośrodkiem narciarskim na Ukrainie położonym poza Karpatami jest kurort narciarski Gwozdów (Hvozdiv, Гвоздов). Ośrodek narciarski otwarto w 2016 i położony jest 40 kilometrów na południe od Kijowa. To mały obiekt, ale dobrze zagospodarowany i panuje tu porządek. Do dyspozycji narciarzy są trzy trasy narciarskie o długości ok. 200 metrów każda. Dwie dla zaawansowanych i jedna dla początkujących. Na miejscu wypożyczymy narty, skorzystamy z parkingu, a także nowoczesnego hotelu z restauracją położonego w uroczo stylizowanym budynku.

Stoki narciarskie w Kijowie: Wyszhora, Protasowy Jar, Gołosjejewo

W samym Kijowie znajdziemy dwa stoki narciarskie. Pierwszy z nich to Górka Gołosjejewo (Горка Голосеево) położona na przedmieściach Kijowa. Dojechać tutaj można nawet kijowskim metrem. Trasa liczy sobie ok. 400 metrów. Na miejscu wypożyczalnia nart oraz bar z przekąskami. Stok działa w weekendy do czwartej nad ranem.

Drugi stok w Kijowie to bardzo popularna Wyszhora (Вышгора) posiadająca łagodną i szeroką trasę liczącą ok. 200 metrów, która idealnie nadaje się dla początkujących lub do spokojnej jazdy. Popularnym miejscem jest też stok Protasowy Jar (Протасов Яр). Znajdują się tutaj dwa wyciągi narciarskie ok. 250 i 300 metrów i cztery trasy dla początkujących i zaawansowanych. Protasowy Jar jest miejscem treningu narodowej kadry Ukrainy w narciarstwie i snowboardzie.

Narty na Ukrainie: zimowe kurorty w Karpatach

Najdłuższe trasy zjazdowe znajdziemy oczywiście w ukraińskich Karpatach. Sezon w ukraińskich ośrodkach narciarskich zaczyna się zazwyczaj od listopada i trwa do kwietnia.

Bukowel (Буковель)

Bukowel – jedna z niebieskich tras (łatwa)

O Bukowelu pisałem już tutaj i tutaj. Bukowel to najbardziej znany kurort zimowy na Ukrainie i zarazem najdroższy. W zamian dostajemy fantastyczne trasy, nowoczesną infrastrukturę i wygodne hotele. Minus to restauracje – mogłyby być lepsze, natomiast ceny są w nich wysokie.

Ośrodek narciarski Bukowel położony jest u podnóży trzech szczytów: Bukowel, Czarna Klewa i Dowha.

Do dyspozycji jest ponad 50 km stoków i 60 tras.

W sezonie działa 16 wyciągów narciarskich z czego 15 jest krzesełkowych.

Trasy oznaczono kolorami: niebieski to trasy najłatwiejsze, czerwone to trasy średnie, a czarne najtrudniejsze. Na miejscu dostępne wypożyczalnie nart, restauracje, duże parkingi, szeroka oferta noclegów, zabiegów SPA i bardzo łatwy dojazd samochodem.

Jeżeli chcesz trochę zaoszczędzić i nie męczy Cię dojazd, to możesz wynająć tańszy nocleg w niedalekiej Polanicy lub Tatarowie, a nawet Jaremczy.

Drahobrat (Драгобрат)

Drahobrat

Drahobrat to najwyżej położony kurort w ukraińskich Karpatach, znajduje się na wysokości 1400 metrów n.p.m.

Ośrodek narciarski Drahobrat jest bardzo popularny na Ukrainie i słynie z doskonałych warunków zjazdowych na trasach. Śnieg potrafi tu leżeć nawet do maja. Długość wszystkich 10 tras to ok. 10 km. Działa 7 wyciągów narciarskich (krzesełkowych).

Drahobrat jest zdecydowanie bardziej dziki i mniej komercyjny niż Bukowel. Dla przykładu znajdziemy tu trasy freestylowe biegnące przez szczery las. Ze stoków rozciągają się szerokie widoki na całe pasma wierzchołków.

Jeżeli chcesz dojechać pod Drahobrat to obowiązkowo załóż łańcuchy na koła. W innym razie samochód najlepiej zostawić w Jasinie i dojechać busem z turystami. W sezonie zimowym busiki (GAZy-66) z Jasiny pod Drahobrat kursują regularnie.

W Drahobrat znajdziemy wiele prywatnych kwater noclegowych i kilka klimatycznych kolib i knajpek. Serwują lepsze i tańsze jedzenie niż w Bukowelu. W Drahobrat jest wyraźnie mniej komercyjnie. Dla niektórych przyjeżdżających z Bukowela wręcz jest tu kameralnie i swojsko.

Żeby dojechać do Drahobrat trzeba kierować się na Jasinę i odbić z głównej drogi. Dojazd zimą jest nieporównywalnie trudniejszy niż do Bukowela. W zimę leży dużo śniegu, a podjazd jest bardzo stromy. Łańcuchy na kołach to jest absolutne minimum, a najlepiej nie wjeżdżać na Drahobrat bez 4×4. Najlepiej zapłacić za przejazd GAZ-em 66.

Sławsko (Славське)

Sławsko – stok Politechnik

Sławsko jest drugim po Bukowelu najbardziej znanym kurortem zimowym na Ukrainie. Rocznie odwiedza ten kurort ponad 100 tyś. turystów. To dlatego, że Sławsko leży dość blisko Lwowa (130 km) i oferuje wiele atrakcji zarówno zimą jak i latem. W Sławsku jest wiele wygodnych i szerokich tras zjazdowych. Łącznie przygotowano 11 tras o łącznej długości 22 kilometrów.

Inną zaletą Sławska jest łatwy dojazd zarówno samochodem jak i pociągiem. Sławsko jest wygodnym kurortem, w którym dużo usług jest pod ręką. Stoki narciarskie w Sławsku położone u podnóża góry Trościan są w bezpośredniej odległości od centrum miasteczka. Niedaleko jest też kilka ciekawych miejsc do zwiedzania jak m.in. Twierdza Tustań na Ukrainie.

Oferta w Sławsku noclegów jest większa niż w Drahobrat. Restauracje i knajpy w Sławsku są bardzo fajne i podają smaczne jedzenie.

Zaleta Sławska jest łatwy dojazd pociągiem. Znajduje się tu dworzec kolejowy więc można dojechać tu bezpośrednio ze Lwowa. W Sławsku znajduje się też najstarszy wyciąg krzesełkowy na Ukrainie. Zresztą samo Sławsko jest jednym z najstarszych ośrodków turystycznych na Ukrainie. Jego początki sięgają XIX wieku.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Razem z Bukowelem i Drahobrat tworzą tzw. narciarską trójcę na Ukrainie, którą obowiązkowo każdy miłośnik nart powinien odwiedzić. Minusem Sławska bywa jego popularność. W kolejce do wyciągu można czekać nawet do 20 minut, niemniej to bardzo dobry wybór szczególnie na początek przygód narciarskich na Ukrainie.

Pyłypeć (Пилипець)

Główna trasa Pyłypeć

Pyłypeć położony jest u podnóża Gimby na wysokości 700 metrów n.p.m. To szczególnie popularne miejsce wśród miłośników narciarskiego free ride’u. Przygotowano specjalnie dla nich strefę free ride.

Ukraiński kurort zimowy oferuje długie – najdłuższa liczy 6 kilometrów – i dzikie trasy, dlatego też bywa nazywany „małym Drahobratem” czy też „tańszym Drahobratem”. Bardzo łatwo się tu dostać, bo dojazd samochodem nie jest trudny, a osoby bez samochodu mogą dojechać pociągiem do pobliskiego Wołowca albo do Mukaczewa, a potem busem do Pyłypcia.

Osobliwością Pyłypecia jest najdłuższy wyciąg orczykowy o długości 1,5 kilometra. Jest też wyciąg krzesełkowy. W Pyłypeciu przygotowano 20 km tras zjazdowych zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

W Pyłypeciu podobnie jak w Drahobrat rozciągają się piękne widoki na okoliczne góry i pasma. Miejscowość jest urokliwa, bo położona nad rzeką Pyłypeć. Oprócz niej zobaczymy w Pyłypeciu niezamarzający wodospad Szypit.

W Pyłypeciu stoki nie są sztucznie dośnieżone, a infrastruktura wymaga doinwestowania. Mimo wszystko przyjeżdża tu wiele osób ze względu na tutejszą naturę, pewnego rodzaju swojskość i bardzo dobre ceny.

Pyłypiec w stosunku do poprzednich trzech kurortów narciarskich jest tańszy. Oferta noclegowa na miejscu jest szeroka, gorzej za to wypadają tutejsze restauracje i koliby, których nie jest za wiele. Mniej profesjonalnie, bardziej amatorsko, ale przez to niekoniecznie lepiej. Z głodu jednak nie padniemy.

Podobowec (Подобовец)

Podobowec

Mały kurort narciarski Podobowec (Подобовец) znajduje się tuż obok Pyłypecia i położony jest u podnóża góry Wielki Wierch. Jadąc w ten rejon można więc zaliczyć dwa ośrodki narciarskie na Ukrainie za jednym razem. Do Podobowca turystów przyciąga przede wszystkim tutejszy krajobraz i niezniszczona natura. Miejsce jest kameralne, nadaje się do jazdy na nartach i odpoczynku.

W Podobowcu łączna długość tras to 2,5 km. Znajduje się tu półkilometrowa trasa idealna do nauki jazdy na nartach, ale większość z tras jest stroma i przeznaczona jest dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Działają trzy wyciągi narciarskie o długości 1300 metrów i jeden treningowy o długości 500 metrów.

W Podobowcu dostępna jest szeroka oferta noclegów i kilka miejsc z jedzeniem, chociaż nie ma co liczyć na taką ofertę jak w Bukowelu czy Sławsku. Oprócz nart w Podobowcu są też inne atrakcje: przejazd skuterem śnieżnym, wycieczki górskie, jazda konna. Podobowec to mała i spokojna miejscowość, dojechać do nie można łatwo samochodem lub pociągiem – najpierw trzeba dojechać do Wołowca, a potem busem kierującym się na Pyłypeć.

Płaj (Плай)

Płaj

Płaj to dość nowy ośrodek narciarski na Ukrainie bo otwarty dopiero kilkanaście lat temu. Znajduje się przy miejscowości Pławie. Płaj nazywany jest przez narciarzy „małym Bukowelem”, bo wyróżnia go nowoczesna infrastruktura. Kurort jest mały, ale stoki są profesjonalnie utrzymane, a cały ośrodek narciarski profesjonalny jak na ukraińskie warunki.

W Płaju przygotowano 6 tras narciarskich, z czego najdłuższa liczy 1,2 km. Mają różny stopień trudności. Są tu dwa nowoczesne wyciągi krzesełkowe i wyciąg orczykowy. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu.

W ośrodku narciarskim przygotowano hotel, domki noclegowe, sale bilardowe, dwa odkryte baseny, duży plac parkingowy oraz restaurację. W miejscowości Pławie bez problemu znajdziemy nocleg. Znajdziemy też sklep spożywczy i dwie restauracje.

Płaj to mały ośrodek narciarski, ale za to nowoczesny jak na ukraińskie warunki i doinwestowany, co przekłada się też na cenę skipassów i usług. W każdym razie to dobre miejsce dla osób szukających przede wszystkim dobrej jakości stoków i skoncentrowanych głównie na jeździe.

Krasija (Красія)

Ośrodek Krasija i domek alpejski na stoku

Ośrodek narciarski Krasija (Красія) na Ukrainie położony w miejscowości Wyszka (Вишка) pod górą Krasija, to miejsce dla osób uwielbiających długie stoki i samotną jazdę. Znajduje się tu najdłuższa trasa zjazdowa na Ukrainie licząca prawie 2,5 kilometra. Kompleks składa się z 6 wyciągów: krzesełkowych, orczykowych i hakowych, które obsługują trasy o zielonym i czerwonym stopniu trudności. Najstarszy z wyciągów jest z 1980 roku.

Kurort narciarski jest mało popularny wśród turystów. Krasiję odwiedzają przede wszystkim miłośnicy free ride, ale tutejsze stoki są bardzo uniwersalne zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych narciarzy. Najkrótsza trasa dla początkujących ma 300 metrów, a najdłuższa, jak wspomniałem, prawie 2,5 km.

Krasija była kiedyś bardzo popularnym kurortem w czasach Związku Sowieckiego. Współcześnie radzi sobie bardzo dobrze. Stoki są sztucznie naśnieżane, a infrastruktura sprawna. Na stoku działa restauracja z grzańcem i smacznym jedzeniem. Noclegi znajdziemy wyłącznie w miejscowości Wyszka. Dostępne są także przejazdy skuterem śnieżnym i wycieczki po górach.

Do Krasiji dojechać można pociągiem ze Lwowa jadącego na Użhorod. Trzeba wysiąść w miejscowości Kostryna (Кострина) z której do Krasiji jest 10 kilometrów. W Kostrynie najlepiej złapać stopa albo wziąć taksówkę lub innych prywatny transport. W przypadku podróży własnym samochodem niezbędne są łańcuchy na koła.

Jabłonica (Яблуниця)

Stok Koza w Jabłonicy

Jabłonica to mała miejscowość, w której znajduje się 4 km tras narciarskich rozłożonych na 6 stokach należących do miejscowych pensjonatów. Przed otwarciem ośrodka w Bukowelu, Jabłonica była bardzo popularnym miejscem. Dzisiaj jest tutaj spokój, ale trasy są bardzo dobrze przygotowane.

Jabłonica to przede wszystkim znakomite miejsce i trasy do nauki jazdy na nartach i desce. Trasy w Jabłonicy są bardzo szerokie, mają niskie przewyższenia. Nie ma tutaj tłumów, co dodatkowo sprzyja początkującym w bezstresowej jeździe na nartach czy desce. Dostępne są cztery trasy dla początkujących z czego najdłuższa ma 650 metrów i przewyższenie tylko 150 metrów. Brak wyciągów krzesełkowych, tylko wyciąg orczykowy.

Jabłonica ma bardzo dobrą bazę noclegową. W miejscowości działają też smaczne koliby i restauracje. To, co jeszcze urzeka w Jabłonicy to widoki na najwyższe szczyty ukraińskich Karpat tj. Petros i Howerlę. Jeżeli zmęczysz się Bukowelem to pobyt w Jabłonicy naładuje Ci baterie – gwarantuje. Z Jabłonicy warto kontynuować swą podróż na południe i zajrzeć do Rachowa oraz Kwasów – najpiękniejszej letniej wioski w tej części Karpat.

Mihowe (Мигово)

Mihowe to dość interesujący ośrodek narciarski, bo jedyny położony w obwodzie czerniowieckim, zaledwie 50 kilometrów na zachód na Czerniowiec. To nowoczesny ośrodek narciarski przypominający nieco mniejszy Płaj.

Stoki ośrodka narciarskiego w Mihowe położone są u stóp Stożka i Kiczery. Do dyspozycji jest 3,5 km tras zjazdowych i dwa wyciągi orczykowe. Wytyczono dwie trasy zjazdowe o długości ponad kilometra.

Mihowe leży w dolinie, jest to nowoczesny i bardzo ładny kurort jak na warunki ukraińskie. Oprócz tras zjazdowych do dyspozycji jest szeroka oferta SPA i noclegów. W Mihowe znajdziemy też kilka ciekawych kolib i restauracji. Można tu dojechać autobusem z Czerniowców.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):